Lanzarote: Čo vidieť a zažiť na tomto magickom ostrove?

záber na plaž lanzarote z dronu
Caleta De Famara z dronu. Autor: Richard Raymann / zdronu.sk

Tak, ako ostatné Kanárske ostrovy, aj o Lanzarote môžeme hovoriť ako o ostrove večnej jari. Teploty sa tu totiž v zime často pohybujú okolo príjemných 20°C, vďaka čomu predstavuje ideálnu destináciu počas chladných mesiacov. Vtedy sú letenky lacnejšie a stretnete tu menej turistov. Čím je však zaujímavé práve Lanzarote?

Nájdete tu samozrejme prekrásne pláže aj kus histórie, no tento ostrov ponúka oveľa viac. Lanzarote bolo spomedzi Kanárskych ostrovov v minulosti vulkanicky najaktívnejšie a vďaka tomu aj dnes môžete absolvovať vyhliadkovú jazdu z ťavieho chrbta po sopke, naobedovať sa v jaskyni vytvorenej vulkanickou činnosťou alebo podniknúť výlet po mesačnej krajine pripomínajúcej povrch Marsu.

Letenky na Lanzarote sledujte na našej stránke tu, alebo si vyhľadajte letenky TU.


Letenky na Lanzarote

Lanzarote: Čo vidieť a zažiť na tomto magickom ostrove?
Viedeň
Lanzarote
124€
Lanzarote: Čo vidieť a zažiť na tomto magickom ostrove?
Bratislava
Lanzarote
136€
Lanzarote: Čo vidieť a zažiť na tomto magickom ostrove?
Budapešť
Lanzarote
156€

Ako z letiska?

Ostrov nie je veľmi veľký, takže vás z letiska do hotela nevyjde príliš veľa ani taxík (do 30€), no vďaka malým vzdialenostiam netreba dlhú dovolenku na to, aby ste ho obehli úplne celý (naprieč ho autom precestujete asi za hodinku). Preto odporúčame požičať si auto. Môžete totiž zastaviť kedykoľvek uvidíte niečo, čo sa oplatí odfotiť – a takých miest je na tomto ostrove naozaj neúrekom.

Ak si šoférovať netrúfate, môžete sa presúvať aj autobusom. Všetky spomínané lety smerujú na letisko pri Arrecife v strede ostrova, odkiaľ sa linkou číslo 22 v 30-minútových intervaloch za 1,40€ dostanete do centra mesta. Za 3,30€ vás autobus 161 alebo 261 zavezie až na južnú Playa Blanca.

Kam z letiska?

Arrecife

Svoju cestu pravdepodobne začnete v hlavnom meste, pretože sem priletíte. Mesto Arrecife netreba však len tak obísť, pretože v sebe skrýva mnoho historických pamiatok aj príležitostí zabaviť sa. Môžete sa poprechádzať po prístave, navštíviť lagúnu Charco San Gines priamo v meste a rovno si kúpiť suvenír na neďalekom trhu, ktorý sa koná každú sobotu od 9:00 do 14:00.

Ak budete v Arrecife, nezabudnite ani na hrady. Je ich tu viacero a za návštevu stoja minimálne dva – Castillo de San José a Castillo de San Gabriel. Ak vás aj história nezaujíma, treba tam zájsť už len kvôli výhľadom. Rovnako je na tom aj most Las Bolas, ktorý k druhému spomínanému hradu vedie – naozaj neoľutujete. Po náročnej prechádzke sa môžete osviežiť na mestských plážach Playa del Reducto a Playa de las Cucharas.

Arrecife
Arrecife – mesto na Lanzarote

Národný park Timanfaya a Montañas del Fuego

Ak budete cestovať po ostrove, národný park Timanfaya je povinnou zastávkou. Uvidíte tu krajinu ako z Marsu a navyše sa môžete pokochať výhľadom na sopečné kopce Montañas del Fuego, od 22€ sa po parku povoziť aj na ťavách a na vlastné oči vidieť, že to pod povrchom ostrova ešte stále vrie. Dokonca môžete ochutnať aj jedlo pripravemé priamo nad aktívnou sopkou!

Ak sa vyberiete kúsok pešo po západnej pobrežnej časti ostrova smerom k Playa de la Madera, poprechádzate sa po vulkanických kameňoch, ktoré vyzerajú ako čierne sklo a odhalíte zopár nádherných výhľadov.

národný park Timifaya
Národný park Timifaya

El Golfo

V národnom parku Timanfanya je toho veľa, no na El Golfo by ste určite zabudnúť nemali. Je to záliv známy sýtozeleným jazierkom Charco de los Clicos v tvare polmesiaca vytvoreným vzácnou podvodnou sopečnou erupciou a od zvyšku lagúny oddeleným čiernym vulkanickým pieskom. Farebná kombinácia s modrým oceánom a červenými skalami na pozadí je skutočne neopakovateľná!

Jazierko el Golfo
Slávne zelené jazierko pri El Golfo

Los Hervideros

Len tri minútky jazdy autom na juh od zeleného jazierka sa nachádza vriaca voda, po španielsky Los Hervideros. Nájdete tu sopečné jaskyne aj neobvyklé skalné útvary, ktoré sú dielom výraznej sopečnej činnosti. Tá na ostrove prebiehala v 18. storočí a neopakovateľné kamenné kreácie sú výsledkom horúcej lávy, na ktorú narazili studené vody oceánu.

Los Hervideros
Los Hervideros

Soľné pláne Janubio

Cestou ďalej na juh od Les Hervideros natrafíte v blízkosti mestečka Yaiza na soľné pláne Janubio, ktoré sú najväčším aktívnym producentom soli na Kanárskych ostrovoch. Zastavte sa tam po svoju hrudku soli!

janubio soľné polia
Soľné polia, Janubio

La Geria

Keď sa budete vracať po ceste medzi Yaizou a hlavným mestom, nezabudnite na vinársku oblasť La Geria. Vína tu vyrábané prevažne z viniča Malvázia sú známe svojou plnou chuťou, no ešte známejšie zaujímavým spôsobom, akým sú pestované. Absolvujte ochutnávku vína v týchto neobvyklých vinohradoch, kde je každá rastlinka viniča na úpätí sopky zasadená v špeciálnom poloblúkovom lôžku do pôdy posypanej sopečným popolom nazývaným picón. Pohľad na desaťtisíce viničov v úhľadných radoch je skutočne famózny.

vinice lanzarote
Vinice – La Geria, Lanzarote

Jameros Del Agua

Sever ostrova sa môže zdať tak trochu od ruky, no určite sa oplatí zavítať aj tam, už len kvôli Jameros Del Agua – sústave jaskýň vytvorených lávovou činnosťou. Nájdete tu napríklad jedinečné biele kraby – albínov alebo jaskyňu pod holým nebom s tyrkysovo modrým jazierkom, v ktorom sa vraj môže kúpať len španielsky kráľ. Sú tu však aj reštaurácie, takže keď sa už neokúpete, aspoň sa môžete na tomto neopakovateľnom mieste naobedovať. Aby ste však neskončili v dave turistov, najlepšie je Do Jameros Del Agua ísť mimo frekventovaných hodín.

Jameos del Agua Lanzarote
Sopečná jaskyňa, Jameos del Agua, vytvorené architektom Manrique v roku 1966.

TIP: Pozrite si video, ktoré natočili traja Slováci na svojom vyĺete na Lanzarote:

Pláže

Na Lanzarote si prídu na svoje aj tí, čo chcú iba relaxovať na nádherných plážach v blízkosti veľkých hotelov so všetkou vybavenosťou, no aj tí, ktorí hľadajú nedotknuté prázdne pláže alebo pobrežie s divokými vlnami vhodnými na vodné športy. Na ostrove nájdete výborné miesta na surfovanie, kiteboarding, potápanie a dokonca kajakovanie.

Famara

Jedným z nich je práve pláž Famara. Je veterná, široká a nájdete tu tie najvyššie vlny. Nie je však vhodná, ak si chcete ísť zaplávať. Bez tieňa a pokojnej vody si tu veľa relaxu neužijete.

pláž Famara
Famara pláž

Playa del Pozo / Playa Mujeres

Ak chcete oddychovať, vyberte sa radšej na pokojné pláže Playa del Pozo alebo Playa Mujeres na juhu ostrova.

Playa Mujeres, Lanzarote
Playa Mujeres, Lanzarote

Papagayo

Skutočne nádherné pláže uvidíte, keď pôjdete ďalej pešo od Playa Mujeres a sú to pláže Papagayo. Ak sa vám nechce chodiť, môžete sa sem odviezť aj loďkou.

Papagayo pláž Lanzarote
Pláž Papagayo, Lanzarote

Playa Blanca

V prípade, že cestujete s deťmi, ideálna bude pre vás Playa Blanca, kde budete mať všetko dôležité poruke.

playa blaca lanzarote
Promenáda na Playa Blanca

Playa Caletón Blanco

Na severe sa vám oplatí zavítať na pláž Playa Caletón Blanco, kde nájdete krásny pás pobrežia s bielym pieskom. Je to divoká pláž s dobrým prístupom, takže zaparkovať môžete priamo na nej!

Caleton Blanco
Zaujímavá pláž Caleton Blanco

BONUS: Ak patríte medzi nadšencov, ktorí chcú obdivovať miesta skutočne nedotknuté človekom, urobte si trajektom výlet na ostrov La Graciosa a prejdite sa pešo až na Playa de las Conchas. Kvôli silným prúdom a príboju sa síce veľmi neokúpete, ale keďže tu takmer nikoho nenájdete, môžete sa pokojne opaľovať bez plaviek.

La Graciosa ostrov
Ostrov La Graciosa

Čo ochutnať?

Tak, ako na ostatných Kanárskych ostrovoch, ani tu by ste nemali vynechať papas arrugadas – pečené zemiaky, zelenú a červenú omáčku mojo a kozí syr. Ochutnajte aj Pescado a la sal – zapečenú rybu so soľou alebo akékoľvek dusené mäso, ktoré je na Lanzarote jedlom číslo jeden, napríklad potaje alebo puchero. K polievke si dajte gofio z kukuričnej múky, no vyskúšať ho môžete aj na sladko ako dezert. Alebo si ako dezert dajte bienmesabe, (doslova „chutí mi to“) z mandľovej pasty, medu a cukru. Často ho dostanete aj so zmrzlinou.

papas arrugadas
Papas arrugadas – zemiaky typické pre celé Kanárske ostrovy.

Čo ešte vyskúšať?

Spoznávanie ostrova po stopách Cesara Marinqueho – tak, ako má Barcelona Gaudího, Lanzarote má Cesara Marinqueho, umelca a architekta, bez ktorého by tento ostrov nebol tým, čím je. Začiatkom 80. rokov sa totiž jeho nadácia aktívne venovala regulácii výstavby na ostrove a mnohokrát tak zabránila zničeniu prírodného bohatstva, ako aj zasadeniu početných bilbordov popri cestách. Na ostrove sa nachádza viacero jeho diel a dokonca sa môžete pozrieť aj do domu, v ktorom Cesar býval.

Nevynechajte ani vyhliadku Mirador del Rio na severe. Je tam reštaurácia postavená práve Cesarom Marinquem, z ktorej krásne uvidíte aj neďaleký ostrov La Graciosa.

Mirador del Rio - vyhliadka
Vyhliadka Mirador del Rio

A čo tak prehliadka kaktusovej záhrady? Tiež vznikla pod dohľadom Cesara Marinqueho a môžete v nej vidieť viac než 10-tisíc rôznych rastlín.

Cyklistika: aj Lanzarote, podobne ako ostatné kanárske ostrovy, je rajom pre cyklistov. Cesty sú kvalitné, prázdne a scenérie prenádherné. Čo viac si môžeme na bicykli priať?

cyklistika na Lanzarote
Na Lanzarote si užijete aj cyklistiku

TIP: Ak plánujete navštíviť viacero miest, napríklad Montañas del Fuego, Jardín de Cactus, Jameos del Agua či Mirador del Río kúpte si kombinovaný lístok CACT Lanzarote. Bude platnou vstupenkou na 3, 4 alebo 6 atrakcií a vy tak ušetríte. Lístok platí 14 dní, takže sa na cestách ani nebudete musieť ponáhľať.

Kedy ísť?

V prípade, že chcete dovolenku na pláži, na Lanzarote sa okúpete po celý rok. Stále však platí, že od apríla do októbra je všeobecne lepšie počasie s malým množstvom zrážok a voda teplejšia, no ceny leteniek tiež vyššie a stretnete tu viac turistov. Ak chcete naopak väčší pokoj a ušetriť na letenkách, nikdy nie je lepší čas vyraziť na Lanzarote, než cez zimu.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 146

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?