Ibiza bez klubov a párty? 10 vecí, za ktorými sa tam oplatí ísť

Čo vidieť na Ibize
Ibiza

Ibiza je ostrov známy predovšetkým ako jedna veľká nikdy nekončiaca párty. Oplatí sa vám tam ale zavítať, aj keď nie ste ten typ, čo vyhľadáva davy, hlasnú hudbu a tancovanie až do rána? Určite áno. Tu je desať vecí, vďaka ktorým sa na Ibize nudiť nebudete, napriek tomu že nezavadíte ani o jeden klub preplnený ľuďmi.

Letenky na Ibizu nájdete už od pár desiatok EUR – pozrieť aktuálne ponuky.

Historické centrum Ibizy

Hlavné mesto Ibiza sa síce nedá považovať práve za to najpokojnejšie miesto na ostrove, no nie je o nič rušnejšie než metropoly iných dovolenkových destinácií. Historické centrum mesta Dalt Vila kedysi slúžilo ako pevnosť a navyše patrí do zoznamu UNESCO, takže z historického hľadiska je tu určite čo obzerať. Prejdite sa úzkymi veternými uličkami, obzrite si katedrálu, ochutnajte miestne špeciality v niektorej z nekonečného množstva reštaurácii alebo zavítajte na Mercat Vell, najstaršie trhovisko na ostrove. Ak sa tu navyše ocitnete druhý májový víkend, uvidíte aj každoročný stredoveký festival. Pripravte sa však na celkom náročnú prechádzku, keďže väčšina starého mesta je do kopca.

Dalt Vila
Dalt Vila

Obranné bašty Ibizy

Tieto veže kedysi slúžili na včasné varovanie obyvateľstva pred útokmi pirátov vy nemôžete ísť na Ibizu bez toho, aby ste na niektorú z nich natrafili. Torre des Molar je spomedzi nich najzachovalejšia a nájdete ju na severnom pobreží ostrova, Sal Rosa na južnom cípe Ibizy vám ponúkne výhľad na prírodný park Ses Salines alebo sa zastavte na juhozápade pri veži Savinar. Výhľad na ostrov Es Vedra skutočne stojí za to!

Veža Savinar
Torre des Savinar, Ibiza

Cova de Can Marça

Jedna vec sú piráti, ale druhá sú pašeráci! Neďaleko Torre des Molar nájdete jaskyňu Cova de Can Marça kedysi často využívanú na skladovanie pašovaného tovaru. Dokonca tam na stenách stále vidno značky, ktoré kedysi dávno pomáhali pri orientácii v tmavej jaskyni.

jaskyňa na Ibize
Cueva de can Marsa – jaskyňa

Tajné pláže

Samozrejme, na Ibize sú populárne najmä tie pláže, kde je hlučná zábava po celý deň, no nájdete tu aj tajné pláže, ktoré sú pre cestovateľa hľadajúceho malú oázu pokoja ako stvorené. Jednou z najnedostupnejších je pláž Sa Pedrera na juhozápadnom cípe ostrova. Nie je to oficiálna pláž a nie je jednoduché sa k nej dostať. Musíte sa pripraviť na náročný zostup aj výstup naspäť po skalách (v žabkách sa ďaleko nedostanete), no potom budete odmenení výhľadom na neďaleký ostrov Es Vedra a zvláštnym čarom tohto miesta, ktoré kedysi slúžilo ako lom.

Zavítať sa oplatí aj na pláž Cala Xarraca. Síce to nie je tajná pláž, no nachádza sa v malebnom zálive na severe ostrova neďaleko Torre des Molar. Nie sú tu žiadne kluby ani budovy a vyrušiť vás môže iba tradičné bubnovanie pri západe Slnka. Pláž je vhodná aj pre rodiny s deťmi a môžete tu dokonca vyskúšať aj skoky do mora z útesu. Vyskúšajte aj pláže Cala Comte, Cala Blanca, Cala Valdella či Cala Llentrisca a ak ešte budete mať náladu na dobrodružstvo, vyberte sa rybársku pláž Es Portitxol, ktorá je síce riadne odruky, ale určite stojí za to!

Es Portixol
Es Portixol

 

Západy Slnka

Ibiza sa západmi Slnka doslova preslávila. Nájdete tu nespočetné množstvo reštaurácií a barov, z ktorých ich môžete pozorovať a ak máte bližšie k prírode, medzi najlepšie miesta patrí pobrežie pri ostrove Es Vedra, pláž Benirras či Prírodný park Ses Salines. Ak by vám to stále nestačilo, zarezervujte si jednu zo sunset rides a západ Slnka si vychutnajte z lode.

západ slnka Ibiza
Západ slnka na Ibize

Miestne jedlá

Keď budete na Ibize, bolo by hriechom neochutnať miestne jedlá. Vyskúšajte delikatesy z morských plodov, paellu, klobásky sobrassada a botifarra či dusené mäso Sofrit Pagés. Ak chcete autentický zážitok, navštívte napríklad reštauráciu Fish Shack v La Punte neďaleko hlavného mesta Ibiza.

Paella
Typická španielska Paella

Prírodný park Ses Salines

V tomto parku, ktorý je prírodnou rezerváciou od roku 1995, sa určite oplatí stráviť deň. Ponúkne vám nezabudnuteľný pohľad na rôznofarebné vodné plochy soľnej plantáže, z veže Sal Rosa sa môžete pokochať výhľadom aj na šíre more a o pár stoviek metrov ďalej pozorovať plameniaky a iné druhy vzácnych vtákov, ktoré tu hniezdia. Nezabudnite ani na Montañas de Sal, kde ťažili soľ už Féničania. Okúpať sa môžete na pláži Ses Salines, na ktorej nájdete aj dobré reštaurácie. Z pláže Es Codolar potom môžete pozorovať nádherný západ slnka.

Socha pracovníka so soľou
Národný park Ses Salinas

Trhy

Trhy sú na Ibize veľká vec a dlhoročná tradícia. Okrem trhoviska v hlavnom meste sa oplatí navštíviť aj Las Dalias, tie najlepšie trhy na Ibize. Ak budete hľadať poriadne, nájdete tu naozaj originálne kúsky. Trhy sa konajú tu každú sobotu a každý pondelok večer. Niekedy majú však cez zimné mesiace prestávku.

 

Trh na Las Dalias
Trh na Las Dalias

Es Vedra

Vyberte sa aj na juhozápad ostrova, kde je minimum rezortov a viac nedotknutej prírody. Medzi najznámejšie miesta v tejto časti ostrova nepochybne patrí malý neobývaný ostrov Es Vedra opradený mnohými legendami. Miestni ho napríklad považujú za tretie miesto na Zemi s najvyššou magnetickou aktivitou. Síce to zatiaľ žiadna vedecká štúdia nepotvrdila, no pravdou zostáva, že je to čarovné miesto, ktoré sa oplatí navštíviť. Najlepší výhľad naň budete mať z veže Savinar na pobreží.

Es Vedra ostorv
Ostrov Es Vedra

Výlet na ostrov Formentera

Ibiza je krásna, no Formentera nedotknutá zvýšenou turistickou aktivitou partychtivých ľudí je ešte malebnejšia. Ak sa vám predsa len čulý ruch Ibizy bude zdať priveľký, urobte si výlet loďou na neďalekú Formenteru. Cesta trvá zhruba 30 minút, z hlavného mesta Ibiza sa tam spiatočne dostanete už za 20 € a nájdete tam nádherné pláže a rozhodne menej turistov. 

Pláž Formentera
Pláž na ostrove Formentera

Letenky na Ibizu nájdete už od pár desiatok EURpozrieť aktuálne ponuky.

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.6 / 5. Počítadlo: 12

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?