Cyprus: Čo vidieť na dovolenke na tomto krásnom ostrove?

Cyprus - Ayia Napa
Cyprus - Ayia Napa

Vedeli ste, že Cyprus je hneď po Sicílii a Sardínii tretím najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Patrí jednoznačne k najobľúbenejším dovolenkovým destináciám (nielen) Slovákov. Bodaj by aj nie, keď kombinuje slnečné počasie viac ako 300 dní v roku spolu s lacnými letenkami z Bratislavy, Budapešti aj Viedne. V tomto článku nájdete všetko podstatné, čo by ste mali vedieť pred dovolenkou na Cypre.

Zopár zaujímavostí o Cypre (aby ste sa mali v lietadle o čom rozprávať s kamarátmi :))

Zaujímavosť 1: Cyprus je legendami opradené miesto. Okrem toho, že sa na ňom podľa bájnej historky zrodila priamo z morskej peny bohyňa krásy Afrodita, tiež panuje povera, že je na Cypre viac mačiek ako ľudí. Hovorí sa, že ich na tento ostrov poslala svätá Helena, aby si poradili s hadmi.

Zaujímavosť 2: Cyprus má jediné rozdelené hlavné mesto na svete. Nikózia je rozdelená na severnú (tureckú) a južnú (grécku) časť, oddelené tzv. Zelenou líniou pod dohľadom OSN.

Zaujímavosť 3: Cyprus sa pýši výrobou jedného z najstarších známych vín na svete, Commandaria, ktoré sa vyrába už viac ako 5000 rokov. Ochutnajte!

Zaujímavosť 4: Famagusta (predmestie mesta Varosha), kedysi rušné turistické stredisko, je dnes považované za mesto duchov po invázii tureckých síl v roku 1974, kedy bolo obyvateľstvo evakuované a odvtedy zostalo neobývané. Viac článku od Travelistan.

Zaujímavosť 5: Poznáte syr Halloumi? Určite áno. Je super na grilovanie lebo sa neroztopí a jeho pôvodca je práve Cyprus. Ochutnajte.

Čo vidieť na ostrove Cyprus?

More, pláže, historické mestá či úchvatná príroda. To je len hŕstka z toho, čo sa dá zažiť a vidieť na Cypre. Jednoducho, dovolenka ako z rozprávky. Paphos či Ayia Napa sú totižto destinácie, ktorým sa len ťažko odoláva.

Obľúbená destinácia Paphos

Zoznam toho, čo sa oplatí vidieť na Cypre, začíname už vyššie zmieňovaným mestom Paphos, resp. Pafos. Práve v tomto cyperskom meste, ktoré je fantastickou dovolenkovou destináciou, totižto pristanete, keď sa rozhodnete letieť z Bratislavy. Približne 2 km od neho sa nachádzajú napríklad takzvané Hrobky kráľov, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO. Ide o katakomby, resp. umelé jaskyne, v ktorých boli kedysi pochovávaní bohatí mešťania.

Mesto Paphos je obľúbenou dovolenkovou destináciou. Vo všeobecnosti je preslávené cennými archeologickými náleziskami, v súvislosti s ktorými nemožno opomenúť či už prekrásny mozaikový Dom Dionýza, alebo Dom Tézea.

Dobre vedieť: Mesto Pafos je rozdelené na dve časti. Zatiaľ čo horná je známa sympatickými reštauráciami a miestnymi obchodíkmi, tak v spodnej časti Kato Paphos nájdete mnoho hotelov s možnosťami ubytovania sa a tiež viacero pamätihodností.

Paphos, Cyprus
Paphos na Cypre

 

Čarovné Afroditine skaly

Vedeli ste, že Cyprus sa nazýva aj Afroditiným ostrovom? Toto označenie si vyslúžil práve vďaka Afroditiným skalám, ktoré môžete nájsť zhruba 20 km od mesta Paphos – a to hneď pri ceste. O tomto mieste sa smelo hovorí ako o jednom z vôbec najkrajších na celom Cypre. Niet sa čomu diviť. Veď práve na ňom sa podľa legendy zrodila priamo z morskej peny bohyňa krásy Afrodita.

Náš tip: Keď vám to počasie s vaším časovým harmonogramom dovolia, neostýchajte sa na tomto mieste okúpať sa. Podľa miestnych povier vám to môže priniesť nielen šťastie, ale aj krásu a s ňou súvisiace omladnutie.

Afroditine sklaly, Cyprus
Cyprus

Ayia Napa a najlepšie pláže na Cypre

Bohatý nočný život, historický kláštor, zaujímavé múzeum a v neposlednom rade tie najkrajšie a najlepšie pláže na Cypre. To je vyhľadávané letovisko Ayia Napa. Neutíchajúcej turistickej popularite sa teší predovšetkým kvôli vychýrenej pláži Nissi Beach s rozprávkovo bielym pieskom a očarujúco tyrkysovou vodou. Dôkazom toho, že v okolí Ayia Napa sa určite nebudete nudiť, sú aj ďalšie krásne pláže nablízku, ako napríklad Fig Tree Bay či Konnos Bay.

aiya napa
Ayia Napa z dronu

Národný park Cape Greco

V blízkosti Ayia Napa sa nachádza národný park Cape Greco. Bez ostychu a smelo prehlásime, že by si mal naň vyčleniť čas každý jeden návštevník Cypru. Cape Greco totižto ponúka nielen pohladenie nespútanej prírody, ale taktiež doslova a do písmena dychberúci výhľad priamo z pobrežia.

Cape Greco, Cyprus
Cape Greco, Cyprus

Hlavné mesto Nikózia

Do zoznamu toho, čo by ste mali vidieť na Cypre, si bez debaty zapíšte aj Nikóziu. Okrem toho, že Nikózia je hlavným mestom ostrova Cyprus, je tiež jediným hlavným mestom na svete, ktoré je rozdelené na dve časti – a to takzvanou zelenou líniou. Kým prvá časť je pod patronátom južnej Cyperskej republiky, tak druhou je takpovediac „turecký“ Severný Cyprus.

Odhliadnuc od politických záležitostí je Nikózia prekrásnym historickým mestom, ktoré je plné obohacujúcich múzeí. A aj keď náhodou nie ste veľmi „na múzeá“, nenavštíviť Cyperské múzeum počas pobytu v Nikózii by bolo hriechom.

Nikózia, Severný Cyprus
Nikózia, Severný Cyprus

Limassol a zábava

Limassol je hneď po Nikózii druhým najväčším mestom Cypru a zároveň hlavným prístavom celého ostrova. Cudzie mu nie sú historické pamiatky, skvelé možnosti na nákupy či obľúbené miesta ako stvorené na nočný život. Jednou zo špecialít Limassolu je aj známy vodný park Fasouri Watermania.

limassol
Limassol

Larnaka

Larnaka na juhovýchode Cyprusu je známa svojou promenádou Finikoudes s výhľadmi na more, zimným útočiskom plameniakov na solných jazerách a osmanskou pevnosťou s múzeom. Mesto spája prírodné krásy s historickým dedičstvom, ponúkajúc ideálne miesto pre relaxáciu a kultúrne objavy.

Larnaca, Cyprus
Larnaca

Kourion s dominantným amfiteátrom

Keď spomíname, čo vidieť na Cypre, nemôžeme vynechať ani pozostatky rímskeho mesta Kourion, ktoré založili ešte dávni obyvatelia Peloponézu. Z Limassolu ho budete mať naozaj len na skok. Nachádza sa od neho približne 20 km západnou cestou. Jeho najdominantnejšou pamiatkou je amfiteáter ponúkajúci fantastický výhľad na more a pobrežie.

Kourion - amfiteáter, Cyprus
Kourion – amfiteáter, Cyprus

Pohorie Troodos

Ak by ste náhodou nemali pocit dostatočného prírodného vyžitia ani po návšteve destinácie Paphos či národného parku Cape Greco a pláží z okolia Ayia Napa, odporúčame vám vydať sa na potulky pohorím Troodos. Toto pohorie, ktoré je plné tradičných dediniek, sa spolu so svojím najvyšším vrchom Mount Olympom (1 952 m n. m.) hrdo týči na juhozápade Cypru.

Náš tip: Počas turistiky naprieč pohorím Troodos si nezabudnite urobiť zastávku pri Kaledonskom vodopáde.

Troodos, Cyprus
Troodos, Cyprus

Národný park Akamas

Národný park Akamas sa vyznačuje bohatou biodiverzitou a nádhernou prírodnou scenériou. Jeho teritórium je útočiskom pre vzácne rastliny a živočíchy, vrátane endemických druhov, ktoré sa inde na svete nevyskytujú. Park ponúka návštevníkom možnosť objavovať nezabudnuteľné túry a výhľady.

Národný park Akamas, Cyprus
Národný park Akamas, Cyprus

Čo ešte vidieť na Cypre?

Okrem obľúbeného mesta Paphos, bájnych Afroditiných skál či populárnej destinácie Ayia Napa je toho ešte omnoho viac, čo sa oplatí vidieť na ostrove Cyprus. Konkrétne môžeme spomenúť napríklad fascinujúci historický hrad St. Hilarion či Slané jazero, ktoré je počas leta úplne vyschnuté, no v zime sa stáva útočiskom mnohých ohrozených vtákov a ružových plameniakov.

No a nemožno opomenúť ani vyššie zmieňovaný Severný Cyprus. V súvislosti s ním si zaslúži pozornosť nielen jedna časť Nikózie, ale taktiež stredovekou architektúrou opradené mesto Famagusta či prekrásnymi plážami (napr. Golden Beach) obdarený polostrov Karpas.

Čo dodať na záver?

Možno len drobné odporúčanie… Vzhľadom na to, že Cyprus toho ponúka skutočne mnoho, čo sa oplatí vidieť, by ste sa mohli pomaličky (alebo aj rýchlo) poobzerať po lacných letenkách na Cyprus z Bratislavy alebo Viedne. Bude to dovolenka za skvelú cenu, ktorú rozhodne neoľutujete.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.9 / 5. Počítadlo: 34

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.