Dominikánska republika: najobľúbenejší ostrov pre dovolenku v Karibiku

Dominikánska republika, pláž na ostrove Saona
Dominikánska republika, pláž na ostrove Saona

Dominikánska republika patrí k naozajstným rajom. Nielen tým daňovým. I oči nemilionárskych turistov si prídu na svoje. Všade zeleň, golfové ihriská, dlhočizné pláže, malebné zátoky, panenské lagúny a vodopády uprostred hustej džungle… Ak zvažujete dovolenku v Karibiku, tento ostrov je najobľúbenejší v oblasti. Nachádzajú sa tu najkrajšie pláže sveta. Nečudo, že Dominikánsku republiku rada navštevuje i Shakira.

Základné informácie o Dominikánskej republike

Dominikánska republika je s rozlohou 48 730 km² a 9 183 984 obyvateľmi po Kube druhým najväčším ostrovom v Karibiku. Nachádza sa východne od Haiti a západne od Portorika. Hlavným mestom je Santo Domingo a úradným jazykom španielčina. Platí sa dominikánskym pesom, ale vo väčších turistických destináciách sa dá i dolárom alebo eurom. Pobrežie ostrova má dĺžku 1 600 km, z ktorých až 300 km tvoria krásne biele pieskové pláže. 

Dominikánska republika Karibik mapa
Dominikánska republika Karibik mapa

Keď sem priletíte, treba si zvyknúť na časový posun – 4 hodiny. Počasie na dovolenku v Dominikánskej republike je ideálne v zime, uprostred leta a potom skoro na jar, keďže od mája do júna a potom v septembri a októbri panuje dažďové obdobie. Zimy sa tu báť netreba, pretože tu žiadna nebýva. Už v januári a februári teploty dosahujú cca 28 ºC. V neskorších mesiacoch to býva aj 32 ºC a viac.

Ako sa dostať do Dominikánskej republiky?

Najrýchlejšie a najpohodlnejšie sa sem dostanete letecky. Spoj do Santa Dominga máte najbližší z Viedne alebo Prahy s prestupmi cez Madrid alebo New York. Do Punta Cana sa dá letieť rovnako z Viedne alebo Prahy cez Frankfurt, Zurich alebo Ženevu. Letenky do Dominikánskej republiky si viete pozrieť na našom webe.

Dovolenkujete na susednom Portoriku? Spravte si výlet i do susednej Dominikánskej republiky. Využite trajekt, ktorý obojsmerne na tejto trase premáva trikrát do týždňa.  

Zaujímavosti o Dominikánskej republike

  • Po príchode Krištofa Kolumba na americké územie sa práve Dominikánska republika stala základňou európskej kultúry a dobývania amerického kontinentu. Vznikla tu prvá katedrála, nemocnica i univerzita. 
  • Počuli ste už o vzácnom drahokame modrej farby zvanom Lalimar? Jediným miestom na svete, kde sa ťaží, je práve Dominikánska republika.
  • Ostrov je domovom miešaného alkoholického nápoja Mama Juana, vyrábaného z rumu, červeného vína, medu, kôry stromov a bylín. Pôsobí ako afrodiziakum a vraj dokáže i zbaviť chrípky a tráviacich problémov.
  • Vo vidieckych oblastiach Dominikánskej republiky si ľudia vymýšľajú názvy ulíc sami. Sú tak výkladnými skriňami ich kreativity.

Top pláže v Dominikánskej republike

Punta Cana

Najvyhľadávanejšou destináciou Dominikánskej republiky je Punta Cana. Ideálna pre relax i šport. Je označovaná ako najlepšia golfová oblasť sveta. Jej hlavnou devízou sú však dokonalé pláže. Pobrežie Punta Cany je dlhé približne 100 kilometrov. Predstavte si nekonečné pásy bieleho piesku ústiace do pokojných tyrkysových vôd. K najznámejším plážam v Punta Cana patria Cabo Engaño a Juanillo.

Punta Cana Dominikánska republika
Punta Cana Dominikánska republika

Playa Grande

Dlhočizná zlatistá pláž s bohatým podmorským životom, obklopená hustým palmovým lesom. Zdobí ju aj biely útes vykúkajúci z oceánu. Občerstviť sa bude kde, i čo to pokúpiť.  Toto čarovné miesto nájdete v lokalite Río San Juan na severe ostrova. 

Playa Grande Dominikánska republika
Playa Grande Dominikánska republika

Cayo Levantado

Patrí medzi najlepšie pláže Dominikánskej republiky. Hľadajte ju na malom ostrove Bacardi Island. Dostanete sa sem z mesta Samaná. Pláž je rozdelená na dve časti – verejnú s drobnými barmi a reštauráciami a súkromnú, ktorá je súčasťou rezortu.

Cayo Levantado Dominikánska republika
Cayo Levantado Dominikánska republika

Cabo Rojo

Na tejto pláži v Dominikánskej republike si prídu na svoje najmä milovníci šnorchlovania. Okrem nádherných výhľadov a bielučkého piesku sa tu totižto nachádzajú mimoriadne zachovalé koralové útesy. Bola by škoda nezažiť takéto miesto počas dovolenky v Karibiku (prelinkovať s Martinikom).

Cabo Rojo Dominikánska republika
Cabo Rojo Dominikánska republika

Kam na výlety v Dominikánskej republike?

Ostrov Saona

Vyberte sa na poldenný veselý a zároveň adrenalínový výlet katamaránom. Cesta na ostrov Saona vás istotne prebudí, ak sem vyrazíte skoršie ráno. Tešte sa na obed pod palmami v štýle all you can eat a potom rumovú občerstvovačku v štýle all you can drink 🙂 Popritom veľa času na slnenie na krásnej pláži s bielym pieskom a kúpanie v priezračnej vode. Cestou späť z ostrova vás čln vyhodí v strede tyrkysového mora, v plytčine, kde môžete pohľadať oranžové či červené hviezdice. 

výlet na ostrov Saona v Dominikánskej republike
výlet na ostrov Saona v Dominikánskej republike

Lagúna Blue Dudu

Vyberte sa schladiť do prírodného jazierka (cenote) obklopeného tropickou džungľou. Dobrodruhov bude lákať skok z vysoko položených plošín alebo zipline priamo do vody. Po kúpačke môžete navštíviť mini zoologickú záhradu, pozrieť si plantáže a vychutnať si obed na pláži. Komu by sa nepáčil takto strávený deň na dovolenke v Karibiku? 🙂

Lagúna Blue DuduDominikánska republika
Lagúna Blue Dudu
Dominikánska republika

Lanovka Puerto Plata

Vyberte sa do parku národnej rezervácie. Vysoko v pohorí Ysabel de Torres. Vyvezie vás až do výšky 855 metrov, odkiaľ sa vám naskytne fascinujúci výhľad na miestnu flóru a faunu. Zažite Dominikánsku republiku z vtáčej perspektívy.

lanovka Puerto Plata Dominikánska republika
lanovka Puerto Plata Dominikánska republika

Národný park Los Haitises

Predstavte si plavbu kanálom pomedzi tie najväčšie porasty rastlín mangrovníka, kúpanie sa vo vodopáde, prehliadku jaskyne s piktogramami pôvodných obyvateľov ostrova Taínov. Ako občerstvenie typický dominikánsky obed, ochutnávku domácej čokolády, kokosového chleba, miestneho nápoja Mama Juana. Vyhľadávate adrenalín? Spustite sa po zipline nad krajinou. 

národný park Los Haitises Dominikánska republika
národný park Los Haitises Dominikánska republika

Máte tento rok vo výhľade dovolenku v Karibiku? Naladili sme vás práve na Dominikánsku republiku? Rozhodli ste sa pre túto krásnu destináciu s top plážami a krásnou prírodou? Naštudujte si detailnejšie informácie o letenkách či ubytovaní na našom webe. Možno zistíte, že môžete začať baliť kufre skôr než ste si mysleli 🙂

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 7

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?