Tenerife: čo vidieť a robiť na najväčšom Kanárskom ostrove?

Tenerife sprievodca ostrovom
Tenerife

Kanárske ostrovy vďaka svojej miernej klíme lákajú turistov aj počas zimných mesiacov, sú totiž známe ako ostrovy večnej jari a teploty sa tu aj v zime často pohybujú okolo príjemných 20°C. Prečo počas chladných mesiacov neujsť pred zimou a zároveň nespoznať kúsok jedinečnej prírody?

Tenerife je najväčší spomedzi Kanárskych ostrovov a jeho hlavným mestom je Santa Cruz de Tenerife. Je jednou z najzaujímavejších španielskych destinácií. Tak ako ostatné z Kanárskych ostrovov, aj Tenerife je sopečného pôvodu. Nájdete tu najvyšší vrch Španielska, ktorý je zároveň sopkou a prekvapí vás rôznorodá príroda. Navyše sa tu každoročne koná jeden z najväčších karnevalov na svete s názvom Carnival of Santa Cruz de Tenerife.


Ako sa dostať na Tenerife?

Na Tenerife sú dve letiská, južné a severné. Z Viedne lietajú priamo na Tenerife South (TFS) rovno dve letecké spoločnosti – Wizzair a Laudamotion, s ktorými sa spiatočne v zimnom období odveziete už od 90 €.

Tenerife: čo vidieť a robiť na najväčšom Kanárskom ostrove?
Viedeň
Tenerife
136€
Tenerife: čo vidieť a robiť na najväčšom Kanárskom ostrove?
Viedeň
Tenerife
151€
Tenerife: čo vidieť a robiť na najväčšom Kanárskom ostrove?
Budapešť
Tenerife
167€
Tenerife: čo vidieť a robiť na najväčšom Kanárskom ostrove?
Budapešť
Tenerife
186€
Tenerife: čo vidieť a robiť na najväčšom Kanárskom ostrove?
Viedeň
Tenerife
407€
Tenerife: čo vidieť a robiť na najväčšom Kanárskom ostrove?
Viedeň
Tenerife
407€

Ako z letiska (Tenerife)?

Ak si nechcete vziať taxík, ktorý vás v závislosti od destinácie vyjde od 7 do 100 €, môžete ísť autobusom. Na ostrove má verejnú dopravu pod palcom spoločnosť Titsa, ktorej autobusy chodia viac menej načas, sú spoľahlivé a nie sú príliš drahé. Z južného letiska každú pol hodinu premáva lokálny autobus číslo 111. Jeho trasa vedie pozdĺž celého východného pobrežia a za necelých 10 € a približne hodinku vás odvezie až na sever do hlavného mesta Santa Cruz de Tenerife. V noci za tú istú cenu po rovnakej trase každé dve hodiny premáva autobus číslo 711.

Môžete si požičať aj auto, no treba myslieť na to, že cesty sú tu najmä v horských oblastiach úzke, majú veľké zákruty a v okolí miest zase môžu byť preplnené. Nami overená a veľmi dobre hodnotená požičovňa áut je spoločnosť Cicar.

Kam z letiska?

Ak si chcete užívať pravé plážové párty a nie veľa cestovať, najlepšiu zábavu nájdete na juhu. Najlepšími destináciami tu sú Playa de las Americas, Costa Adeje a Los Gigantes. Tak ako na Fuerteventure, aj tu však platí, že ten sever je predsa len trošku zaujímavejší a napovie vám čosi viac o miestnej kultúre.

Las Americas tenerife
Pláž Las Americas

Mestá na Tenerife

Santa Cruz de Tenerife

Na severe nájdete hlavné mesto ostrova Santa Cruz de Tenerife, ktoré je zároveň najľudnatejším mestom spomedzi všetkých Kanárskych ostrovov a ponúka najväčšiu rozmanitosť. Za kultúrou môžete skočiť do moderného Auditorio de Tenerife, ktoré nápadne pripomína inú, známejšiu koncertnú sieň (pomôcka: Sydney), za históriou do Prírodovedného múzea a za literatúrou do non stop knižnice Biblioteca Municipal Central de Santa Cruz de Tenerife.

Ak chcete centrum obehnúť rýchlo, poprechádzajte sa medzi námestiami Plaza de Espana, Plaza de Candelaria a Plaza de Weyler. Pri Santa Cruz de Tenerife nájdete aj jednu z mála pláží, na ktorej nie je tmavý sopečný piesok, Playa de las Teresitas, na ktorú museli doviezť piesok až zo Sahary. Okrem nej je tu menej známa členitá Playa de Benijo a blízko odtiaľto budete mať aj k spomínanému najvyššiemu vrchu Španielska, vrchu Teide.

santa cruz tenerife
Santa Cruz de Tenerife

La Laguna

Mestečko San Cristóbal de La Laguna sa nachádza blízko hlavného mesta a ak sa vám zažiadalo načrieť do histórie ostrova, je pre vás tou správnou destináciou. Toto mesto z 15. storočia navyše kedysi slúžilo ako vzor pre mnohé sídla španielskych kolonizátorov na americkom kontinente, takže aj keď sa po ňom budete prechádzať prvýkrát, môže sa vám zdať akosi podozrivo povedomé. Nezabudnite sa zastaviť v Katedrále The Catedral De La Laguna na námestí Plaza del Adelantado a pri Palaciu de Nava. Za zastávku stojí aj miestny trh na Plaza del Cristo

la laguna katedrála
Katedrála v La Laguna (Autor: Michal Holaň)

Puerto de La Cruz

Za pozornosť stojí aj ďalšie mesto trochu južnejšie, ktorým je Puerto de La Cruz. Môžete tu stráviť príjemný deň prechádzkou po palmovej promenáde či kúpaním sa v prírodných sopečných jazierkach na brehu oceána na pláži San Telmo, no ak sa vám zunuje nedotknutá príroda, určite vyskúšajte aj umelo vytvorený bazénový komplex Lago Martiánez, kde môžete podvečer pozorovať krásny západ slnka. 

lago martianez fontána na tenerife
Lago Martianez – bazén na pobreží.

Ak sa presúvate autom, oplatí sa vám navštíviť aj väčšie sopečné jazierko Charco de la Laja južne od Puerto de La Cruz pri mestečku San Juan de la Rambla.

Los Gigantes

Acantilados de Los Gigantes je mesto na východnom brehu Tenerife, známe najmä vďaka obrovským skalným útesom týčiacim sa až do výšky 850 metrov. Ak sa budete zdržiavať na juhu, určite stojí za návštevu. Sadnite si do jednej z mnohých reštaurácií či barov s výhľadom na útesy alebo sa jednoducho prejdite po okolí a nájdite si svoj vlastný najlepší výhľad.

los gigantes tenerife
Útes Los Gigantes na Tenerife

Masca

Keď už budete v Los Gigantes, nezabudnite zájsť aj do údajne najkrajšej dedinky na Tenerife, ktorá je so zvyškom ostrova spojená cestou iba od roku 1991. Skúste tam však zavítať mimo exponovaných hodín pred 11. hodinou doobeda a po piatej poobede.

Dedinka Masca je naozaj malá a kopec turistov vám môže pokaziť zážitok. Ak si trúfate, môžete z Mascy prejsť až na pobrežie. Pláž izolovaná od zvyšku sveta určite za trojhodinovú vychádzku dole kopcom stojí, kúpať sa na nej však zrejme dlho nebudete. Takmer všetky prehliadky okolia totiž končia na nej. Z pláže sa potom viete dostať pohodlne do Los Gigantes loďkou. Najprv si však overte, či je trasa otvorená. Nedávno ju totiž kvôli renováciám na dobu neurčitú zatvorili.         

masca tenerife
Dedinka Masca kam sa dostanete po kľukatej úzkej ceste. (nie vhodné pre každého šoféra:))

Národný park Teide

Národný park Teide je najnavšetvovanejším európskym národným parkom a vy ho určite pri svojej návšteve Tenerfie nesmiete vynechať. Ak chcete vidieť, ako Tenerife vyzerá, v národnom parku Teide ho budete mať ako na dlani. Nájdete tu množstvo turistických chodníkov a neopakovateľné výhľady či už na vrch Teide, ktorý miestni familiárne volajú Papa Teide, alebo na rázovitú prírodu zvlnenú sopečnou činnosťou. 

Ak nemáte veľa času, najjednoduchším spôsobom, ako poobdivovať kopec desiateho najvyššieho ostrova na svete, je nastúpiť na lanovku, ktorá vás zavezie takmer na vrchol hory Teide. Na samotný vrchol sa však dostanete iba so špeciálnym povolením.

V Tenerfiskom národnom parku však nemusíte zostať iba cez deň. Rovnako ako Fuerteventura, aj Tenerife je ideálny východiskový bod na pozorovanie hviezd. V noci majú lietadlá kvôli obmedzeniu svetelného smogu nad ostrovom dokonca zakázané lietať. Na hviezdny lov môžete ísť sami alebo so sprievodcom a pozorovať až 83 z 88mich oficiálne známych súhvezdí.  

sopka tTeide
Vrch sopky Teide v pozadí. (autor: Michal Holaň)
teide tenerife
V okolí sopky Teide (Autor: Michal Holaň)

Čo ešte vyskúšať na Tenerife?

Výlet k pyramídam Guimar

Od 19. storočia stoja pri rovnomennom meste na východnom pobreží. Zaujímavosťou je, že boli vyrobené bez použitia malty.

pyramidy Guimar
Piramídy Guimar

Parque Rural de Anaga 

Tento rozložitý park leží na severe ostrova a skrýva v sebe prales podobný džungli, dedinku Chinamada s jaskynnými domčekmi a viac než 100 ohrozených druhov zvierat, ktoré môžete na túre zazrieť. Dá sa po ňom pohodlne presúvať autom alebo v rámci autobusového zájazdu. 

Zastávka v dedinke Taganana obklopenej kopcami

Skrýva štvrtý najstarší kostol na Tenerife Nuestra Señora de las Nieves a vyhliadku El Bailadero. Keď zídete nižšie, vraj tam nájdete tie najkrajšie pláže na Tenerife.

Raj na zemi – Ostrov La Gomera

Ak chcete zažiť veľmi pokojný ostrov s takmer nedotknutou prírodou, s minimom turistov, kde nelietajú ani lietadlá, určite si zoberte trajekt na vedľajší ostov La Gomera. Robia sa tam aj jednodňové výlety, no ak ste milovníkom turistiky, určite si tam nájdete program aj na štyri dni. Tento ostrov je jednoducho úžasný!

la gomera kanárske ostrovy
Horská cestička vo Valle Gran Rey

Siam Park – najlepši vodný park na svete

Ak máte chuť na zábavu, zájdite si do najlepšieho vodného parku na svete, ktorý sa nachádza práve na Tenerife. Nájdete ho na juhu v Costa Adeje.

Pozorovanie veľrýb a delfínov na juhu Tenerife

Tenerife je jedným zo štyroch miest na svete, ktoré sa môžu pochváliť nemigrujúcou kolóniou veľrýb. Znamená to, že pri Playa de los Americas, Los Christianos a pri Costa Adeje ich nájdete po celý rok. Stačí si rezervovať termín a vyraziť na výlet. Na mieste nájdete mnoho poskytovateľov.

Pláže na Tenerife

Napriek tomu, že je ostrov Tenerife výrazne hornatý a jeho pobrežie poväčšine strmé a skalnaté, so svojimi 67 kilometrami pláží sa môže medzi Kanárskymi ostrovmi pochváliť pekným druhým miestom. Na severe sú skalnatejšie pláže s tmavým štrkom a čím viac idete na juh, tým je piesok jemnejší a svetlejší. Vo všeobecnosti je však dobré mať so sebou topánky na kúpanie (alebo aspoň žabky). Občas vás tiež môže prekvapiť tabuľa oznamujúca medúzy, ktoré prípoj zopárkrát za rok priplaví. Vtedy radšej do vody nechoďte.

Playa de Las Teresitas

Ak chcete ísť na naozajstnú pieskovú pláž s pokojnými vodami, musíte ísť na umelo vytvorenú Playa de Las Teresitas pri hlavnom meste. Nájdete tam aj všetku potrebnú vybavenosť.

playa de la teresitas fotená z hora
Playa De La Teresitas – pláž s bielym pieskom zo Sahary

Benijo

V prípade, že vám nie sú po vôli návaly turistov, skúste pláž Benijo, tiež neďaleko Santa Cruz de Tenerife. Navštevujú ju prevažne miestni a ponúka nádhernú scenériu. Veľa si tu však kvôli vlnám a silným prúdom nezaplávate.

pláž benijo
Benijo – pekná pláž, nočasto s veľkými vlnami a nie ideálna na plávanie.

El Bollulo

K najkrajšej prírodnej pláži El Bollulo prejdete pešo od Santa Cruz de Tenerife pomedzi banánovníkové plantáže za trištvrte hodinku.

el bollulo pláž tenerife
El Bollulo – pláž so sopečným pieskom

El Medano

Pre vyznávačov vodných športov ako windsurfing alebo kitesurfing sú najlepšie pláže pri El Medano

el medano pláž tenerife
Pláže pri El Medano

La Tejita 

Ak sa chcete kúpať na najväčšej prírodnej pláži na ostrove so sopkou na pozadí, doprajte si pol hodinovú vychádzku na juh od mesta El Medano, kde nájdete pláž La Tejita. 

Fañabé

Ak ste na juhu a máte chuť na pravú španielsku párty, zvoľte pláž Fañabé.

El Duque

Pre pokojnejšiu atmosféru na juhu zavítajte na menšiu pláž El Duque pri Costa Adeje.

El Duque pláž Tenerife
Pláž El Duque na juhu Tenerife

Nezabudnuteľnú scenériu pri kúpaní vám ponúkne pláž pri Los Gigantes a ak by ste sa chceli potápať, najlepšie podmienky sú na pláži La Baja de Realejos.

Čo ochutnať na Tenerife?

Určite nezabudnite na pečené zemiaky papas arrugadas typické pre celé Kanárske ostrovy. Musíte ochutnať aj mojo verde a mojo rojo – zelenú a červenú omáčku. Červená je pikantnejšia a hodí sa viac k mäsovým jedlám, zelená je vhodnejšia k rybe. Medzi miestne špeciality patrí aj huevos estampido, čo je vlastne vajce s hranolkami.

papas arrugadas
Papas arrugadas – zemiaky typické pre celé Kanárske ostrovy.

Ak máte chuť pátrať, ochutnajte v niektorej z guanchines (malé reštaurácie pri ceste) garbanzas (cícerová polievka) alebo churros de pescado (miestne rybie prsty). Ktorá ja najlepšia, vám však nikto neprezradí. Toto tajomstvo si miestni strážia ako oko v hlave a musíte ju nájsť sami.

Po obede vyskúšajte barraquito, čo je v podstate írska káva na kanársky spôsob.

Kedy ísť na Tenerife?

Keďže aj Tenerife je ostrov večnej jari a podmienky na kúpanie sú stále približne rovnaké, môžete ísť kedykoľvek. V novembri a na prelome februára a marca však trochu viac prší, od januára do apríla sem zase zavíta množstvo Európanov, ktorí chcú ujsť pred zimou a cez letné prázdniny sa zas nevyhnete rodinám s deťmi na klasickej dovolenke. Najlepšie mesiace, kedy vycestovať, sú preto máj jún a september  október.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 90

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?