Gran Canaria – krásne pláže, piecočné duny ale aj horská turistika

piesočné duny gran canaria
FOTO: Miltiadis Fragkidis on Unsplash

Kanárske ostrovy známe aj ako ostrovy večnej jari, kde sa teploty v zime často pohybujú okolo príjemných 20°C, vďaka svojej miernej klíme lákajú turistov aj počas chladnejších mesiacov. Letenky sú vtedy lacnejšie a stretnete tam menej turistov. Kanárske ostrovy sú preto ideálnou zimnou destináciou.

Ostrov Gran Canaria je spomedzi Kanárskych ostrovov ten najľudnatejší a zároveň sa môže pochváliť jedným z najväčších miest Španielska – svojím hlavným mestom Las Palmas. Na Gran Canarii tak nájdete živý turistický ruch v podobe nespočetných barov a reštaurácií, ale aj pokoj v nádherných horách či na odľahlých plážach.


Ako sa dostať na Gran Canariu?

V zimnom období sa sem spiatočne dostanete napríklad z Viedne. Letenky bez prestupu so spoločnosťou Laudamotion sa pohybujú v cene od 100 eur.

Gran Canaria - krásne pláže, piecočné duny ale aj horská turistika
Viedeň
Gran Canaria
151€
Gran Canaria - krásne pláže, piecočné duny ale aj horská turistika
Budapešť
Gran Canaria
168€

Ako z letiska?

Na Gran Canarii premávajú autobusy spoločnosti Global a lístok si jednoducho kúpite priamo v autobuse. Ak smerujete do hlavného mesta, z letiska sa tam do 30 minút dostanete autobusmi číslo 60 alebo 91, ktoré premávajú každú polhodinu. Jednosmerný lístok stojí 3 eurá. Ak sa chcete dostať na juh ostrova, môžete nastúpiť na autobus číslo 66 alebo 91. Autobusy odchádzajú každú hodinu a za jednu cestu zaplatíte od 4 do 7 eur, podľa toho, ako ďaleko idete.

Na Gran Canarii, podobne ako na Tenerife, nájdete krásne cesty, ktoré sú však často veľmi kľukaté a úzke, takže neskúsení vodiči z nich môžu byť trochu nervózni. No ak plánujete navštíviť odľahlejšie časti ostrova, ideálnou možnosťou je prenajať si auto (s dobrou poistkou). Ak si však chcete tieto cesty užiť čo najviac a máte vodičák aj na dve kolesá, najlepšie bude požičať si motorku.

Amadores beach gran canaria
Amadores beach

Kam z letiska?

Ak chcete zažiť čulý ruch mesta, poprechádzať sa v prístave či dobre nakúpiť v duty-free obchodoch, prípadne načrieť trochu do histórie tohto ostrova, treba zamieriť na sever do hlavného mesta Las Palmas. Ak sa však chcete vyhnúť príliš zaľudneným oblastiam, južnejšie pri menších mestečkách Agaete, Puerto de las Nieves alebo Puerto de Mogan nájdete viacero nádherných pláží. Netreba vynechať ani hornaté vnútrozemie, kde sa skrývajú malé dedinky Santa Lucia, Teror, Arucas či Tejeda ukryté uprostred kopcov.

Las Palmas

Ak nechcete obzerať iba prírodu, či celú dovolenku stráviť na pláži, zamierte do hlavného mesta Las Palmas. Nájdete tu veľa obchodov, nie je tu ani núdza o nočný život a uvidíte aj kúsok histórie. Za pamiatkami sa vyberte do historickej štvrte Vegueta, kde uvidíte domy, ktoré tam stoja viac než päť storočí a zaujímavo naprojektované kľukaté uličky, podľa ktorých zrejme vznikla fráza „španielska dedina“.

Vďaka takto neprehľadným uliciam sa kedysi domáci mohli lepšie brániť proti dobyvateľom, ktorí sa tu v minulosti často objavovali. Okrem uličiek nezabudnite na trh, ktorý sa tu pravidelne koná už od roku 1858 alebo na dom Krištofa Kolumba, v ktorom vraj kedysi žil. Ak budete chcieť ísť v Las Palmas na pláž, vyberte sa na Las Canteras, ktorá je najdlhšou plážou v okolí. Na La Islete (severne od mesta) nájdete nedotknuté pobrežie nie síce celkom vhodného na kúpanie, ale o to krajšie na pohľad.

Las Palmas
Las Palmas de Gran Canaria

Agaete a Puerto de las Nieves

Puerto de las Nieves je malá rybárska dedinka na západnom pobreží známa vďaka typickým bielo-modrým domčekom a krásnym západom slnka. V Agaete vás čakajú útesy v tvare dračieho chvosta Cola de dragon. Cestu sem môžete spojiť aj s návštevou kávovej plantáže La Laja a keďže tam pestujú aj vinič, môžete tam rovno absolvovať aj ochutnávku vína. 

Agaete
Krásna biela dedinka Agaete v horách na Gran Canaria

Arucas

Arucas je vnútrozemnskou dedinkou na severe ostrova, v ktorej nájdete pestrofarebné fasády domov, v centre veľa príjemných kaviarničiek a reštaurácií, milý park a katedrálu. Nezabudnuteľný výhľad si môžete vychutnať z najvyššieho bodu mesta s názvom La Montana de Arucas, kde sa dostanete pohodlne autom a pokocháte sa pohľadom na severné pobrežie Gran Canarie.

Arucas
Katedrála San Juan Bautista v Arucas, Gran Canaria

Teror

Južnejšie od Arucas je ďalšia dedinka so síce trochu odrádzajúcim názvom, no ak pocestujete krížom cez vnútrozemie ostrova, môžete si tu urobiť prestávku a skombinovať ju s krátkou prechádzkou po príjemnom centre mestečka. Keď tadeto budete prechádzať v nedeľu, určite nezabudnite navštíviť miestne trhy.

teror na gran canara
Mestečko Teror

Tejeda

Tejeda s výškou 1 000 metrov nad morom je jednou z najvyššie umiestnených a zároveň najmenších dediniek na Gran Canarii. Ak sa sem vyberiete, nezabudnite na Cruz de Tejeda, preslávený kamenný kríž a vyhliadku, ktorá sa nachádza neďaleko neho. Neďaleko Tejedy sa nachádza Roque Bentayga, jedno z najvyšších miest na ostrove. Túra hore vám zaberie približne hodinku a výhľad rozhodne stojí za to!

Tejeda, Gran Canaria
Tejeda – horská dedinka na Gran Canaria

Presa de las Ninas

Prírodná vodná nádrž, ktorú určite musíte vidieť. Kým sa k nej dostanete, budete musieť zdolať veľa zákrut, no stojí to za to. Môžete si potom dať malú prechádzku okolo alebo túru k neďalekému jazeru Sorria. Ak sa vám nechce chodiť, môžete si urobiť piknik na brehu.

Roque Nublo

Druhý navyšší vrch ostrova, sopečná skala vo výške 1813 metrov nad morom, Roque Nublo ponúka vynikajúce možnosti na turistiku a je bezpochyby jednou z najkrajších vyhliadok, na aké sa môžete na Gran Canarii dostať.

Roque Nublo na Gran Canarii
Roque Nublo v noci

Puerto de Mogán

Úzke dláždené uličky, ktoré lemujú tradičné domy s bielou fasádou a nádherné všadeprítomné kvety ibišteka určite treba vidieť. Centrom tohto mestečka na juhu ostrova navyše preteká veľký vodný kanál, vďaka ktorému sa Puerto Mogán často nazýva aj „Malé Benátky“.

Puerto de Mogán gran canaria
Puerto de Mogán

Mirador de Balcon

Ak sa ocitnete na západnom pobreží ostrova v prírodnom parku Tamadaba, určite nezabudnite pohľadať vyhliadku Mirador de Balcon. Nachádza sa na samom juhu rezervácie a neuvidíte z neho iba monumentálne útesy vystupujúce z mora, ale aj ostrov Tenerife a jeho navyšší vrch sopku Teide.

Gran canaria výhľad na Teide
Výhľad na sopku Teide, ktorá sa nachádza na Tenerife

Dunas de Maspalomas

Keď sa do sýtosti vynadívate na neskutočnú prírodu, ktorú Gran Canaria ponúka, zájdite si na tú najväčšiu atrakciu tohto ostrova, skutočné piesočné duny Maspalomas. Nachádzajú sa na juhu pri meste Maspalomas blízko pobrežia a ponúkajú parádne možnosti na fotky s horami na pozadí.

Duna na Maspalomas
Piesočné duny, Maspalomas

Pláže

Pláže tvoria až štvrtinu z 230 kilometrov dlhého pobrežia ostrova a sú naozaj rôznorodé. Stačí si vybrať!

Maspalomas

Najznámejšou plážou je nepochybne Maspalomas s piesočnými dunami. Ak chcete zažiť neopakovateľné kúpanie v príjemnej plytkej vode na širokých piesočných plážach s horami a dunami na pozadí, niekde na 17-kilometrovom páse Maspalomas určite nájdete svoje vysnívané miesto.

piesočné duny Maspalomas
Duny – Maspalomas

Playa de la Aldea

Ak sa rozhodnete hľadať výhľad Mirador de Balcon, zastavte sa na kamenistej pláži Playa de la Aldea. Ak by ste chceli kúpanie spojiť s malou vychádzkou za ďalším výhľadom, toto miesto je pre vás ako stvorené.

Gui Gui

Neďaleko je tiež pláž Gui Gui. Vďaka tomu, že leží mimo zaľudnených letovísk, môžete si tu užiť kúsok krásneho nedotknutého pobrežia s tmavým vulkanickým pieskom.

Playa del Inglés

V prípade, že hľadáte niečo rušnejšie so všetkým vybavením, zájdite na pláž Playa del Inglés, kde nájdete aj bary a reštaurácie.

Playa del Ingles gran canaria
Playa del Ingles

Playa de Amadores

Playa de Amadores (doslova Pláž zaľúbencov) hovorí sama za seba. Môže byť však tiež trochu rušnejšia.

Playa de Amadores
Playa de Amadores

Playa de San Agustín

Ticho a pokoj vás poteší skôr na Playa de San Agustín.

Čo ochutnať?

Na ostrove sa pestujú prevažne paradajky a zemiaky, no určite ochutnajte aj miestne ananásy, ktoré sú vďaka vulkanickej pôde bohatej na živiny výnimočne sladké. Ak chcete zistiť, ako chutia skutočné avokáda, ochutnajte tie z provincie Mogan. Na Gran Canarii majú tiež výborný med, olivový olej, kávu aj mandle a rovnako ako na ostatných Kanárskych ostrovoch, aj tu je omáčka Mojo dôležitou súčasťou takmer každého jedla.

A nezabudnite na víno! Vďaka vulkanickej pôde má veľmi bohatú chuť aj vinič. Ochutnajte miestne vína, ktoré nájdete len na Gran Canarii. Žiadne víno z tohto ostrova totiž nie je exportované do zahraničia.

Čo ešte vyskúšať?

– Výlet k prehistorickým jaskynným domom v Artenare, najvyššie položenom sídle na Gran Canarii (v niektorých z nich sa dokonca môžete ubytovať).

Kúpanie v prírodných sopečných jazierkach – podobné, aké nájdete aj na Tenerife, sú na Gran Canarii pri Puerto de las Nieves. Za návštevu stoja aj jazierka Roque prieto na severe ostrova.

Gran Canaria - krásne pláže, piecočné duny ale aj horská turistika
Puerto de las Nieves

Jazerné vodopády – ak budete mať dosť trpezlivosti, požičané auto a dobrodružného ducha, môžete na pobreží objaviť aj nádherné jazerné vodopády.

Potápanie – Gran Canaria má viacero vynikajúcich miest na potápanie, napríklad Las Canteras pri hlavnom meste, ktoré je vhodné aj pre začiatočníkov.

Cyklistické trasy – Gran Canaria je rajom pre cyklistov, ktorí tu nájdu rovinaté trasy aj stúpania.

– Vychádzku okolo majáku pri Maspalomas

Túru k sopečnému kráteru Bandama Caldera – je asi kilometer dllhý a 200 metrov hlboký. Na jeho dne nájdete rôzne vzorky vulkanických pieskov.

Kedy ísť?

Tak ako aj ostatné Kanárske ostrovy, aj Gran Canaria je po celý rok príjemnou destináciou s teplotami pohybujúcimi sa okolo 20 stupňov Celzia. Ak chcete ušetriť, dobré je cestovať od novembra do februára, kedy sa síce na tých najznámejších miestach tiež nevyhnete turistom, no na menej frekventovaných plážach ako je San Augustin nájdete potrebný pokoj. Treba však pamätať na to, že cez zimu si užijete menej slnečného svitu, chladnejšie more a sviežejšie rána aj večery.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 22

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?