Alghero a jeho 10 najkrajších miest

By: Alessandro Caproni - CC BY 2.0

Alghero a jeho okolie je posiate krásnymi miestami, ktoré stoja za návštevu. Nádherné pláže sú ako stvorené na relax a pre priaznivcov aktívnej dovolenky sú v okolí skryté zaujímavé pamiatky. Stredoveké mesto na severozápade ostrova Sardínia je poznačené katalánskym vplyvom, čo sa odrazilo najmä na miestnej kuchyni. Na svoje si prídu najmä milovníci morských plodov. V tomto článku. sa pozrieme na to čo robiť a vidieť v Alghere a jeho okolí. Samozrejmosťou je Alghero samotné a jeho čarovné uličky a promenády pri pláži.

Ako sa do Alghera dostaneme?

Máte štastie. Priamo do Alghera sa lieta. A to dokonca aj z Bratislavy. Letenky mimosezóny zoženiete za pár desiatok EUR. Čím je bližšie sezóna (máj – september), tým sú letenky samozrejme drahšie a  ceny sa môžu prehupnúť cez 100 až 200 EUR.

Z letiska sa potom dostaneme jednoducho buď autobusom za cca 25 minút, taxíkom alebo si požičiame auto priamo na letisku a sme tam do 20 minút. Letisko je od mesta vzdialené iba 10 kilometrov.

Letenky do Alghera

Alghero a jeho 10 najkrajších miest
Budapešť
Alghero
69€
Alghero a jeho 10 najkrajších miest
Bratislava
Alghero
100€
Alghero a jeho 10 najkrajších miest
Budapešť
Alghero
111€

Poďme sa už ale bližšie pozrieť na naše tipy – čo vidieť.

1. Nuraghe Palmavera

Toto archeologické nálezisko je od Alghera vzdialené približne 12 kilometrov. Komplex bol postavený počas doby bronzovej a doby železnej. Skladá sa z dvoch veží a približne 50 chatrčí, ktorých pôvodne bolo 150 až 200. Staroveké kamenné zrúcaniny vám umožnia nazrieť do života a kultúry starovekej sardínskej civilizácie. Očarujúci komplex môžete navštíviť za malý poplatok počas celého roka. Navyše vďaka blízkej ceste môžete komplex navštíviť aj na horských bicykloch, ktoré si požičiate v Alghere.

nuraghe palmavera
Nuraghe Palmavera (depositphotos)

2. Anghelu Ruju

Pohrebisko bolo v roku 1903 objavené úplne náhodne počas vykopávok na stavbu iného objektu. Údolie s 38 hrobmi vykonaými do skál je najväčším archeologickým náleziskom sardínskej civilizácie. Jeho počiatky siahajú až do rokov 3200 – 2800 p.n.l.

3. Bastioni

Alghero je jedno z mála miest na Sardínii, ktoré si zachovali takmer neporušené hradby a veže obklopujúce mesto. Toto mesto dal postaviť rod Doria v rokoch 1102 až 1112 a prvé opevnenia sa začali stavať iba o niekoľko desiatok rokov neskôr. Zaujímavosťou je, že hradby, ktoré bránia mesto, sú venované slávnym moreplavcom ako Krištof Kolumbus či Fernando Magalhães. Navštíviť môžete pevnosti, mestské veže alebo prímestské veže.

Bastioni Sardínia
Bastioni (freepik)

4. Torre di San Giovanni

Pieskovcová veža Torre di San Giovanni bola postavená v 16.storočí. Veža bola súčasťou pobrežného systému obrany proti pirátskym nájazdom. Veža vám ponúka široký výhľad na záliv Oristano a nádherné morské pobrežie. V súčasnej dobe je veža využívaná najmä na výstavné podujatia.

Torre di San Giovanni Sardínia Alghero
Torre di San Giovanni (depositphotos)

5. Cattedrale di Santa Maria

Priamo v srdci historického mesta sa nachádza táto impozantná katedrála, ktorá je venovaná svätej Panne Márii. Stavba katedrály začala počas 16. storočia a trvala dvesto rokov. Napriek súčasnej novoklasicistickej fasáde môžete na katedrále vidieť ešte pozostatky goticko-katalánskych čŕt. Vnútro kostola je postavené prevažne v renesančnom štýle. Určite vás zaujme aj osemuholníková kupola, zvonica či centrálny oltár, ktorý je zdobený polychromatickými guličkami z konca 18. storočia.

Cattedrale di Santa Maria Alghero Sardínia
Cattedrale di Santa Maria (freepik)

6. Via Ferrata del Cabirol

A teraz niečo pre milovníkov horolezectva! Približne 22 km od Alghera sa nachádza pobrežná horolezecká cesta – Via Ferrata del Cabirol. Trasa je dlhá cca 1000 metrov a vedie pozdĺž vápencových útesov. Zažijete tri hodiny adrenalínu v krásnom prírodnom prostredí a s jedinečným výhľadom na more. Neodporúčame, ak máte strach z výšok.

7. Grotta di Nettuno

Grotta di Nettuno je ďalšia obľúbená turistická atrakcia, nachádzajúca sa v chránenej krajinnej oblasti asi 24 kilometrov od Alghera. Ide o pravekú jaskyňu, ktorú objavil miestny rybár v 18. storočí. Tento krasový útvar je pomenovaný podľa starorímskeho boha mora a riek – Neptúna. Úchvatné prírodné dedičstvo sa rozkladá na ploche veľkej štyri kilometre, ale z bezpečnostných dôvodov majú turisti prístup len do vybraných častí.

Neptunes Grotto
Neptunes Grotto (depositphotos)

8. Baia delle Ninfe

Milujete delfíny? Tak ideálnym miestom pre vás je pláž Baia delle Ninfe. Len niekoľko metrov od pobrežia tejto pláže môžete vidieť veselo skákať delfíny. Pláž vás očarí nielen žiarivým bielym pieskom, krásnym zeleno – modrým morom, ale aj veľkým borovicovým lesom, ktorým je obklopená. Doprajte si absolútny pokoj na jednej z najobľúbenejších pláží severného pobrežia Sardínie.

Baia delle Ninfe
Baia delle Ninfe (depositphotos)

9. Spiaggia di Mugoni

Spiaggia di Mugoni je ďalšou plážou, ktorá je obklopená borovicovým lesom – Mugon. Zaujímavo je sfarbený aj piesok pláže, ktorý hýri farbami od oranžovej až po okrovú. V prostredí plnom borovíc, eukalyptov, smaragdového mora sa budete cítiť ako v raji. O príjemnú atmosféru sa postará množstvo barov, reštaurácii, požičovne lodiek či potápačské centrum.

Spiaggia di Mugoni Sardínia
Krásna pláž s borovicovými stromami – Spiaggia di Mugoni (depositphotos)

10. Spiaggia di Maria Pia

Vďaka plytkej vode je táto 1200 metrov dlhá pláž skvelým miestom pre rodiny s deťmi. Pláž sa vyznačuje priezračným morom, bielym pieskom, krásnymi dunami a borovicovým lesom, ktorý vám poskytne tieň v tých najhorúcejších hodinách dňa. Deň môžete stráviť aj romantickými prechádzkami pozdĺž pobrežia.

Spiaggia di Maria Pia Pláž Sardínia
Spiaggia di Maria Pia Pláž Sardínia (depositphotos)

Čítajte viac aj o ďalších miestach na Sardínii:

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 42

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?