Cagliari a juh Sardínie: čo vidieť v meste a tipy na výlety

cagliari
Zdroj: Roman Kraft, Unsplash.com

Cagliari na juhu Sardínie je jej najväčšie mesto. Množstvo aktivít, prechádzky po historických štvrtiach a krásne pláže v okolí sú zárukou kvalitne strávenej dovolenky.

Duomo

Duomo (nazývaná aj La Cattedrale alebo Cattedrale Santa Maria) je hlavnou rímskokatolíckou katedrálou v Cagliari. Postavená bola v 13. storočí a venovaná je Panne Márii a Svätej Cecílii. Katedrálu neskôr zrekonštruovali do barokového štýlu. V súčasnej dobe ma katedrála vzhľad neorománskeho štýlu a je sídlom arcibiskupa v Cagliari. V katedrále sa nachádza mauzóleum Martina I. zo Sicílie, mramorový lev, trojdielny obraz Clementa VII alebo napríklad svätyňa mudrcov. Pred vstupom do katedrály sa nezabudnite patrične zahaliť.

Il Castello

Najväčšia štvrť zo štyroch historických štvrtí v Cagliari stojí na opevnenom kopci asi 100 metrov nad morom. Toto staroveké opevnenie mesta vzniklo v 13. storočí a slúžilo ako domov pre aristokraciu. Aj v súčasnosti je táto štvrť čiastočne ohraničená základnými múrmi. Tvorí ju niekoľko malých a úzkych uličiek, takže si musíte dávať pozor na to, aby ste sa nestratili. Štvrť sa oplatí navštíviť aj z dôvodu, že sa tu nachádza ešte mnoho historických a umeleckých pokladov, ktoré neboli doposiaľ nájdené. Za návštevu určite stojí katedrála, palác Belgrano, arcibiskupský palác, stredoveká veža Torre di San Pancrazio, La Cittadela dei Musei, množstvo kostolov a iných pamiatok. 

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 
Cagliari a juh Sardínie: čo vidieť v meste a tipy na výlety
By: Cristiano CaniCC BY 2.0

Torre dell'Elefante

Veža s výškou 31 metrov bola postavená v roku 1307 z vápenca neďalekého kopca Bonaria. Veža bola súčasťou mestského opevnenia, ktoré malo ochrániť štvrť Il Castello pred útokmi zo Španielska. Neskôr sa začala využívať ako väznica. Steny tejto veže slúžili na zavesenie hláv popravených. Spolu s ďalšou stredovekou vežou – Torre di San Pancrazio sú považované za vstupnú bránu do historickej štvrti Il Castello.

Stretnúť tu najčastejšie môžete študentov z blízkej univerzity a tiež turistov z rôznych kútov sveta. Výstup na vežu vedie po drevených schodoch a pri vstupe do pevnosti môžete vidieť sochu malého slona, podľa ktorého je táto veža pomenovaná. Suma za vstup sa pohybuje okolo 3 eur. Slonia veža ponúka neopísateľný výhľad na mesto a prístav Cagliari, ktorý rozhodne musíte vidieť.

https://www.instagram.com/p/BXgEcFYjYlu/?taken-at=336820933

San Remy

Katedrála St. Remy pochádza z konca 19. storočia. Túto monumentálnu budovu nájdete v srdci starého mesta – v historickej štvrti Il Castello. Katedrála bola vyrobená za účelom spojenia štvrte Castello so štvrťami Marina a Villanova. Pamiatka je jednou z najprestížnejších výstavných priestorov v centre mesta. Rovnako ako veža Torre dell'Elefante bola postavená z vápenca kopca Bonaria v klasicistickom štýle. Impozantný vzhľad jej dodávajú korintské stĺpy, veľký vápencový oblúk, podlaha, balustrády a krásne mramorové schodisko, ktoré vedie ku zastrešenej promenáde. Promenáda bola otvorená na začiatku 20. storočia. Dnes je považovaná za kultúrny objekt, kde sa konajú najmä umelecké výstavy.

Cagliari a juh Sardínie: čo vidieť v meste a tipy na výlety
By: Cristiano CaniCC BY 2.0

Marina

Ďalšia z historických štvrtí mesta je Marina. Štvrť bola postavená v 13. storočí a slúžila ako domov pre tých, ktorí pracovali v neďalekom prístave. Dnes tu nájdete veľa reštaurácii, obchodov so suvenírmi a oblečením, kaviarne, informačné centrum, hotely a mnoho iného. Okrem toho sa tu nachádzajú historické kostoly San Francesco da Paola, Sant'Agostino, Santo Sepolcro či barokový kostol Sant'Antonio Abate z 18. storočia a múzeum, ktoré vystavuje mestský historický archív.

Cagliari a juh Sardínie: čo vidieť v meste a tipy na výlety
By: grego1402CC BY 2.0

Amfiteáter

Z Rímskeho obdobia sa v Cagliari zachoval amfiteáter, ktorý je vytesaný do skaly. V amfiteátri sa uskutočňovali boje medzi mužmi a zvieratami alebo gladiátormi. Okrem zápasov slúžil aj ako sídlo pre verejné popravy. Kapacita amfiteátra bola 10 tisíc divákov. Amfiteáter sa prestal používať v 5. storočí nášho letopočtu a následne bol využívaný ako kamenný lom. V súčasnej dobe sa tu konajú hudobné prezentácie alebo sa využíva ako divadlo.

Cagliari a juh Sardínie: čo vidieť v meste a tipy na výlety
By: Andy PowellCC BY 2.0

Miestny trh San Benedetto

Hovorí sa, že najlepší spôsob ako poznať obyvateľov mesta, je spoznať ich kultúru stravovania. Miestny trh San Benedetto je absolútnou špičkou medzi trhmi. Je to najväčší krytý trh v Európe s neuveriteľnou rozlohou 8000 štvorcových metrov. Na trhu objavíte skutočné čaro mesta Cagliari. Nájdete tu množstvo predavačov, ktorí vám ponúknu tie najčerstvejšie produkty za najlepšie ceny. Trh San Benedetto sa skladá z dvoch úrovní. V dolnej úrovni sa nachádzajú stánky s morskými plodmi a rybami. Naopak v hornej úrovni sa nachádzajú stánky s mäsom, ovocím, zeleninou, vínami, syrmi a sladkosťami. Zažijete tu jedinečnú atmosféru, ktorú na inom trhu nenájdete.

https://www.instagram.com/p/BXVTRHZFavU/?taken-at=213128641

Capo Carbonara a Nora

Capo Carbonara sa nachádza neďaleko mesta Villasimius. Mys je obklopený zátokami, malými aj veľkými plážami a krásne sfarbeným morom. Nájdete tu hotely, reštaurácie, strážnu vežu Torre di Porto Giunco, z ktorej je krásny výhľad. Je tu mnoho možností na relax, ale aj na vodné športy. Ak budete mať šťastie, môžete vidieť aj ružových plameniakov.

https://www.instagram.com/p/BS825KugAiZ/?tagged=capocarbonara

Ak vás zaujímajú viac historické mestá, tak Nora je pre vás to pravé. Staroveké rímske a predrománske mesto neďaleko Cagliari bolo spočiatku obývané domorodcami, ale po dobytí Kartága začala prekvitať a stala sa veľmi významným mestom. Veľká časť mesta sa skrýva pod hladinou mora a ďalšia dôležitá časť sa nachádza na pozemku talianskej armády, preto tu nemohli byť uskutočnené vykopávky.

https://www.instagram.com/p/BXbN9V4BYdK/?taken-at=326904007

Čítajte viac aj o ďalších miestach na Sardínii:

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 7

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?