Malta ako obľúbená turistická oblasť

By: Berit Watkin - CC BY 2.0

Malta je malý ale zato husto zabývaní štát v Stredozemnom mori. Je to rušná turistická oblasť a každý rok ju navštívi tisíce turistov, či už kvôli jazykovým kurzom alebo jej bohatým pamiatkam. Najväčší problém Malty je pitná voda, keďže leží pri slanom mori a ostrov nie je veľký a je husto zabývaní.

Malta sa nachádza takmer 100 km od Sicílie a vyše 300 km od Tunisu. Skladá sa z 3 ostrovov a to Malta, Gozo a Comino.

História 20 storočia Malty nie je až tak bohatá, pretože Malta niekedy slúžila Britskej kolónií. Osamostatnila sa až v roku 1964 kedy po odchode Britov im ostala perfektná angličtina a riadenia motorového vozidla v ľavom pruhu. Takže ak sa chystáte navštíviť Maltu tak s angličtinou by nemal byť problém, iba so šoférovaním 🙂

V nasledovnom pokračovaní článku si môžete prečítať o historických pamiatkach na Malte a jej zaujímavosti.

Hagar Qim

By: John HaslamCC BY 2.0

Tento staroveký chrám leží v menej obsadenej časti ostrova na kopci a neďaleko dedinky Qrendi. Chrám vznikol na prelome 34 storočia pred n. l. a tvoria ho veľké balvany. Na obrázku môžete vidieť vchod do chrámu. Chrám bol objavený a rekonštruovaný na prelome 19 až 20 storočia.

Jazero Dwejra

By: Jennifer MorrowCC BY 2.0

 Jazero sa nachádza na jednom z troch Maltských ostrovov a to na ostrove Gozo. Na tomto ostrove žije cez niečo 30 000 ľudí a je o niečo menší ako susedský ostrov Malta. Jazero dostalo pomenovanie vnútrozemské more, keďže na jazere nájdete malý neobývaní ostrovček Fungus Rock (viz. foto). Najznámejšie je na jazere Azúrové okno. Je to skalnatá brána.

Chrám Ggantija

By: Ronny SiegelCC BY 2.0

Tento chrám leží na ostrove Gozo, taktiež ako vyššie spomínané jazero. O to ďalší dôvod prečo práve navštíviť tento Maltský ostrov je aj to, že je to najnavštevovanejšia turistická oblasť na Malte. Mytológia vraví, že ho postavila obrovská žena len za jednu noc a pritom kojila svoje dieťa. Tento chrám bol postavený pred niekoľkými tisíckami rokov, keď ľudia nemali ešte vyspelú techniku na stavby a tak museli tieto veľké balvany premiestňovať niekoľko kilometrov z kameňolomu. Chrám sa skladá z 3 častí a slúžil pre rituálne účely. Určite je to miesto, ktoré by ste na návšteve Malty nemali vynechať.

Mdina

By: oatsy40CC BY 2.0

Miesto Mdina je rušná turistická oblasť, keďže práve tu nájdete najviac pamiatok. Pri prechádzke ulicou natrafíte na strážnu vež Torre dello Stendardo, ktorá momentálne slúži ako policajná stanica. Kaplnka Sv. Anny, kaplnka Sv. Pavla, kostol Sv. Petra a Pavla a mnoho viac pamiatok nájdete na jednom mieste zvanom Mdina.

Na záver: Vedeli ste, že ?

Na Malte si môžete zaplatiť jej prezentáciu v bazilike Svätého Lazara neďaleko prístavu Grand Harbour ? Celá prezentácia trvá cez niečo 45 minút a je v niekoľkých jazykoch. Je to skvelá možnosť ako viac spoznať Maltské pamiatky a vybrať si, ktoré chcete navštíviť pri jej návšteve. Cena sa pohybuje okolo 10 Eur za jednu prezentácia na osobu.