Dovolenka na Malte: všetko, čo by ste mali vedieť o tomto krásnom ostrove

comino malta
Ostrov Comino a jeho tyrkysová voda. Nič krajšie v okolí Malty neuvidíte!

Cena leteniek na Maltu v posledných rokoch prudko klesla, čo zapríčinilo nárast záujmu o túto dovolenkovú destináciu – a niet sa čomu diviť. Malta sa môže pochváliť stredomorskou atmosférou, krásnymi plážami, tyrkysovým morom či bohatou históriou. Ako bonus vás tu čakajú príjemní domáci s ktorými sa hravo dohovoríte po anglicky, takže nie je dôvod váhať. Dovolenku na Malte si budete určite pochvalovať.

V tomto článku sme sa pozreli na to, ako sa dá na Maltu dostať, ako sa pohybovať po ostrove, kde si hľadať ubytovanie či aké miesta a pláže musíte navštíviť. Skrátka na všetko, čo by ste mali pred návštevou tohto ostrova vedieť.

Základné informácie o Malte

Malta, alebo Maltská republika, je malý ostrovný štát v strede Stredozemného mora. Podobne ako v prípade Cypru, aj maltská strategická poloha lákala v minulosti mnohé národy. Najvýznamnejší vplyv tu zanechali Briti a ostrov je dodnes súčasťou Commonwealthu (áno, jazdí sa tu tiež na opačnej strane).

Malta však nie je len jeden ostrov, ale tri. Hlavný rovnomenný ostrov dopĺňa na severozápade maličké Comino a o niečo väčšie Gozo. Comino láka turistov kvôli tyrkysovej farbe vody, ktorú neuvidíte niekde inde v okolí (titulná fotka). O Goze sa zas hovorí, že je ostrovom z gréckej mytológie – údajne ho podľa Homrérovej Odysey obývala bohyňa Kalypso. Navštíviť by ste ho mali ak potrebujete zmenu od turistickej Malty.

Praktické informácie:

Časové pásmo na Malte: rovnako ako u nás
Počet obyvateľov: 400 tisíc
Hlavné mesto Malty: Valleta
Mena: EURO (€)
Letisko: Malta International Airport (MLA)

Dovolenka na Malte - ostrovy Malty
Ostrovy Malty – Malta, Comino a Gozo

Letenky na Maltu

Na Maltu sa dostanete pohodlne z okolitých letísk z Viedne, Bratislavy aj Budapešti. Let trvá približne dve hodiny.

Dovolenka na Malte: všetko, čo by ste mali vedieť o tomto krásnom ostrove
Bratislava
Malta
60€
Dovolenka na Malte: všetko, čo by ste mali vedieť o tomto krásnom ostrove
Viedeň
Malta
63€
Dovolenka na Malte: všetko, čo by ste mali vedieť o tomto krásnom ostrove
Budapešť
Malta
75€
Dovolenka na Malte: všetko, čo by ste mali vedieť o tomto krásnom ostrove
Budapešť
Malta
87€
Dovolenka na Malte: všetko, čo by ste mali vedieť o tomto krásnom ostrove
Viedeň
Malta
159€

Ako z letiska?

Letisko Malta International Airport leží v južnej časti ostrova len 20 minút cesty autom od hlavného mesta. Z Viedne sem lietajú tri spoločnosti (Ryanair, Wizz Air a Air Malta), z Bratislavy jedna (Ryanair). Akciové letenky na Maltu nájdete TU.

Z letiska potom viete nastúpiť na jeden z piatich autobusov, ktoré smerujú z letiska do rôznych miest na ostrove. V závislosti od toho, kde sa rozhodnete bývať, si potom na tejto stránke vyhľadajte vhodný spoj. Autobus odchádza spred príletovej haly a lístok si zakúpite buď v automate, alebo u vodiča. Pokiaľ si neplánujete prenajať si auto, ale jazdiť autobusom, potom si radšej zakúpte kartu Tallinja Card Explore – stojí 21€ a môžete s ňou cestovať neobmedzene až 7 dní.

Malta je pomerne dobre pokrytá autobusovou sieťou, no ak sa počas cestovania po ostrove chcete spoľahnúť len na ne – mali by ste si so sebou pribaliť kúsok trpezlivosti. Autobusy totiž často meškajú, vodiči vedia jazdiť naozaj rýchlo a každá zastávka je na znamenie. Bude vám chvíľu trvať, kým si na to zvyknete, a preto si na začiatku nerobte príliš tesný itinerár.

maltské autobus
Autobusy na Malte

Počasie na Malte, alebo kedy je najlepší čas na dovolenku

V oblasti Stredozemného mora je jasné, že letné mesiace júl a august sú najteplejšie a najviac zahltené turistami. Ak si však môžete naplánovať dovolenku na začiatok, alebo koniec sezóny, urobte tak – neoľutujete. Malta je, podobne ako Malorka, malý ostrov a preto ak si chcete aj oddych na pláži užiť a netlačiť sa so stovkami ďalších turistov, príďte sem napríklad v máji/júni alebo septembri, kedy sa teploty pohybujú od 20-25 stupňov Celzia. Od septembra vás však už môže zastihnúť dážď (67mm), no more je zas teplejšie. Počasie podľa mesiacov si môžete pozrieť tu.

Čo vidieť na Malte?

Hlavné mesto Valletta

Valletta je jedným z najmenších hlavných miest Európy. Vznikla v druhej polovici 16. storočia a jej architektúra má prudko barokový charakter. Kamenné domy, úzke uličky, a jedinečná atmosféra jej dokonca v roku 1980 vyslúžili miesto na zozname UNESCO.

valletta malta
Jedno z najmenších hlavných miest Európy: Valletta na Malte
valletta malta
Kamenné uličky a červené telefónne búdky vo Vallette

Vallettu si pozriete veľmi rýchlo a preto vám bude zrejme stačiť jednodňový výlet. Inšpirovať sa môžete napríklad týmto itinerárom z Lonely Planet, ktorý vás zavedie od mestskej brány po záhrady Upper Barrakka Gardens. Odtiaľ sa vám naskytne úžasný pohľad na prístav a tri historické mestá Vittoriosa, Senglea a Cospicua, o ktorých si prečítate viac v tomto článku.

Po náročnom obzeraní si pamiatok vám určite vyhladne a preto si doprajte poriadny obed so stredozemnými pochúťkami. Vynechať by ste nemali čerstvé ryby, králika, maltský chlieb či snack z lístkového cesta, ktorý sa volá pastizzi.


Z Valletty potom môžete ešte navštíviť neskutočné útesy Blue Grotto, dedinku s farebnými loďkami Marsaxlokk či prírodný bazén St. Peter’s Pool. Pri preskúmavaní južnej časti ostrova je však vhodnejšie prenajať si auto, pretože je redšie osídlená.

Mdina

Ak sa z Valletty vydáte do vnútrozemia, objavíte staré mesto Mdina, ktoré bolo až do stredoveku hlavným mestom ostrova. Jeho založenie sa datuje do 8. storočia p.n.l. a dnes je súčasťou mesta Rabat. Po uliciach Mdiny sa nejazdí autom a preto si tieto historické kamenné uličky vychutnáte naozaj do sýtosti. Môžete sa len tak zatúlať a nasávať historickú atmosféru. Na návštevu Mdiny vám stačí naozaj krátky čas, závisí to od toho, ako dlho a či sa zdržíte v kaviarničkách či reštauráciách. 

Vedeli ste, že na Malte sa natáčal slávny seriál Game of Thrones? Ak ste jeho fanúšikom, rozhodne nevynechajte týchto 10 miest.

mdina malta
Staré mesto Mdina v srdci Malty
mdina malta
Hlavná brána do mesta Mdina: práve toto miesto sa objavilo v seriáli Game of Thrones
Saint Paul's Cathedral mdina malta
Saint Paul's Cathedral, Mdina, Malta

Pozrite si na videu 10 najkrajších miest na Malte

Kde na Malte bývať? 

Nasledujúce podnadpisy označujú oblasti na Malte, kde by ste si mali hľadať ubytovanie počas svojej dovolenky.

Sliema

Začneme Sliemou, pretože sa nachádza hneď vedľa Valletty a je preto obľúbenou destináciou medzi cestovateľmi. Nájdete tu množstvo barov, reštaurácií a nákupných centier, ale aj lacné hostely a b&b ubytovne. Zo Sliemy sa navyše veľmi ľahko dopravíte autobusom do zvyšných častí Malty. Nevýhodou sú však kamenisté pláže v okolí (za pieskom musíte cestovať ďalej) a nedostatok miesta na parkovanie.

St. Julian‘s

Na západ od Sliemy leží oblasť St. Julian‘s, ktorá je známa tým najlepším nočným životom na ostrove. Veľmi často tu stretnete mladých ľudí z celého sveta, ktorí sem chodia na jazykové kurzy a po večeroch utužujú priateľstvá. Ak ste samozrejme rodina s deťmi, táto oblasť pre vás nebude tá pravá, no rozhodne stojí za krátku zastávku. Nájdete tu široký výber reštaurácií, hotelov či luxusných rezortov. Spojenie autobusmi je opäť veľmi dobré, no ani tu sa nenachádzajú prírodné piesočnaté pláže, iba jedna umelo vytvorená.

Spinola Bay v St. Julian‘s, Malta
Spinola Bay v St. Julian‘s, Malta

Bugibba

Bugibba a Qawra (patria pod širšiu oblasť St. Paul’s Bay) ležia na cípe v severnej časti ostrova. Sú ideálnou destináciou pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť rušnému okoliu Valletty, no stále chcú byť v prímorskom rezorte. Nájdete tu skutočne všetko od rôznych druhov ubytovania, množstvo reštaurácií, veľkú hlavnú pláž s pieskom, niekoľko menších kamenistých a pre tých najmenších je tu aj moderné akvárium. Hneď vedľa zas leží jeden z najluxusnejších podnikov ostrova s názvom Cafe Del Mar – z jeho infinity pool si užijete ten najromantickejší západ slnka. Aj odtiaľ sa dostanete autobusom pomerne dobre do zvyšných častí ostrova. St. Paul’s Bay má skutočne výbornú polohu.

akvárium bugibba malta
Malta National Aquarium
cafe del mar malta
Podnik Cafe del Mar v Bugibbe

Mellieha

Podobne, ako St. Paul’s Bay, aj oblasť okolo mestečka Mellieha má výbornú polohu (aj keď samotné mesto leží na kopci) a tie najlepšie pláže nablízku. Leží v severnej časti ostrova a môže sa pochváliť tou najväčšou piesočnatou plážou na ostrove. Samotné mesto je tiež veľmi zaujímavé a a keďže ho ešte nezaplavilo množstvo rezortov, uchováva si svoju autentickú atmosféru. Nočný život tu tiež nie je tak rušný ako napríklad v St. Julian’s, takže Mellieha je voľbou číslo jeden pre rodiny s deťmi.

Neďaleko Melliehy sa nachádza slávna dedinka Pepeka námorníka s názvom Popeye Village. Táto malá pestrofarebná dedinka bola účelovo vytvorená ako filmová scéna na produkciu muzikálu Popeye z roku 1980 a dodnes tam stojí bez porušenia. Viac si o nej prečítate v tomto článku.

Popeye village, Malta
Západ slnka nad Popeye village, Malta

Pláže

Pláže sú samozrejme dôvodom číslo jeden, prečo sa rozhodnete Maltu navštíviť. Nájdete tu tak kamenisté, ako aj krásne piesočnaté pláže s priezračnou vodou a na svoje si tu príde každý – aj milovníci potápania či rodiny s deťmi. Tie najkrajšie nájdete v severnej časti ostrova okolo mestečka Mellieha (a to pláže Golden Bay a Għajn Tuffieħa), no ak vám to čas dovolí, rozhodne navštívte aj ďalšie ostrovy Malty Gozo a Comino. Viac si o maltských plážach prečítate v tomto našom článku.

Dúfame, že sme vám pomohli a želáme krásnu dovolenku!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 142

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?