Parížska Katedrála Notre Dame ako symbol odolnosti a krásy

Notre Dame v plnej kráse
Notre Dame v plnej kráse

Paríž, hlavné mesto Francúzska a jedno z najnavštevovanejších miest sveta, je mestom s bohatou históriou, umením a kultúrou. Táto metropolita sa rozprestiera na oboch brehoch rieky Seiny. V jeho srdci, na ostrove Île de la Cité, stojí majestátna katedrála Notre Dame v preklade „Naša dáma“, symbol francúzskej gotickej architektúry a duchovného dedičstva národa.

 

Notre Dame na mape
Notre Dame na mape

Tu je niekoľko zaujímavostí o Notre Dame:

1. Stavba trvala takmer dvesto rokov. Základný kameň katedrály položil v roku 1163 pápež Alexander III., ale celková stavba bola dokončená až v roku 1345. Tento dlhý časový úsek znamená, že katedrála v sebe spája prvky ranej a vrcholnej gotiky.

Notre Dame vnútri
Notre Dame vnútri

 

2. Úschovňa relikvií. V katedrále bolo uložených niekoľko významných kresťanských relikvií, vrátane tŕňovej koruny, ktorú podľa viery, nosil Ježiš Kristus počas svojho ukrižovania. Tieto relikvie boli počas požiaru v roku 2019 zachránené.

3. Počas Francúzskej revolúcie v 18. storočí bola katedrála výrazne poškodená a jej mnohé relikvie zničené alebo ukradnuté. Katedrála bola dokonca na istý čas premenovaná na „Chrám rozumu“, kultúrny symbol revolučných ideálov.

Notre Dame, hlavný vchod
Notre Dame, hlavný vchod

4. Napoleon Bonaparte v čase svojej moci v roku 1804 nariadil, aby bola Notre-Dame zrekonštruovaná a nanovo vyzdobená.

5. Zachránená literatúrou. Victor Hugo a jeho slávny román Chrám Matky Božej v Paríži z roku 1831 vzbudil verejný záujem o zchátralý stav katedrály, čo viedlo k jej veľkej reštaurácii.

6. Zvony s osobnými menami. Katedrála má 10 zvonov, pričom každý má svoje meno. Najväčší z nich, Emmanuel, je známy svojím bohatým tónom a hral počas mnohých významných udalostí v histórii Francúzska.

Jeden z 10 zvonov v Notre Dame
Jeden z 10 zvonov v Notre Dame

 

7. Architektonické inovácie. Notre Dame je jedným z prvých príkladov použitia oporných oblúkov, ktoré sú charakteristické pre gotickú architektúru. Tieto konštrukcie umožnili stavbu vyšších stien a inštaláciu veľkých vitrážových okien.

8. Požiar v roku 2019. Tragický požiar, ktorý poškodil strechu a špicu veže katedrály, spustil celosvetovú vlnu solidarity. Dary na obnovu prichádzali z celého sveta, čím sa potvrdilo globálne kultúrne a historické postavenie Notre Dame.

Požiar katedrály v roku 2019
Požiar katedrály v roku 2019

 

9. Gargoyles a chiméry. Tieto fantastické sochy, ktoré sa nachádzajú na streche a okrajoch katedrály, nie sú len dekoratívnym prvkom, ale majú aj praktickú funkciu – gargoyles slúžia ako odvodňovacie rúry. Chiméry, groteskné sochy, ktoré nie sú spojené s odvodňovaním, slúžia na odstrašenie zlých duchov a symbolizujú chaos a zlo, ktoré môže chrám ochrániť veriacich.

Sochy slúžia aj na praktické účely
Sochy slúžia aj na praktické účely

 

10. Astronomická presnosť. Na nádvorí pred katedrálou Notre Dame sa nachádza „Point zéro des routes de France“, označujúci geografický stred Paríža a bod, od ktorého sa merajú vzdialenosti na všetkých cestách vedúcich do Francúzska.

Point zéro des routes de France, bod označujúci geografický stred Paríža
Point zéro des routes de France, bod označujúci geografický stred Paríža

 

11. Slávne korunovácie a udalosti. V katedrále Notre Dame sa odohralo niekoľko významných historických udalostí, vrátane korunovácie Henricha VI. za kráľa Francúzska počas Storočnej vojny a korunovácie Napoleona Bonaparteho v roku 1804.

12. „Odloženie“ okien počas druhej svetovej vojny. Počas druhej svetovej vojny boli slávne vitrážové okná Notre Dame odstránené a uložené na bezpečnom mieste, aby sa predišlo ich zničeniu. Po vojne boli okná nainštalované späť na svoje miesto.

Vitrážové okná
Vitrážové okná

 

13. Hudobná história. Notre Dame má dlhú hudobnú históriu so svojou vlastnou školou stredovekej hudby, známou ako Notre Dame School. Táto škola bola centrom pre vývoj polyfónie v 12. a 13. storočí a prispela k rozvoju západnej hudby.

14. Moderné technológie a obnova. Po požiari v roku 2019 sa pri plánovaní obnovy katedrály využívajú moderné technológie, vrátane 3D skenovania a virtuálnej reality, aby sa čo najpresnejšie zrekonštruoval pôvodný stav a detaily katedrály.

Ako sa dostať ku Notre Dame?

Je to pomerne jednoduché vďaka vynikajúcej parížskej dopravnej sieti, ktorá zahŕňa metro, autobusy a dokonca aj pešiu dostupnosť z mnohých častí mesta.

Metro

Najpohodlnejším spôsobom, ako sa dostať k Notre Dame, je parížske metro. Najbližšie stanice metra sú:

  • Stanica Saint-Michel Notre Dame: Táto stanica je veľmi blízko katedrály a je dostupná priamo z letiska.
  • Stanica Cité (linka 4): Táto stanica je na rovnakom ostrove ako Notre Dame, a je to len krátka prechádzka cez most.
Mapa parížskeho metra
Mapa parížskeho metra

Autobus

Množstvo autobusových liniek má zastávky v blízkosti Notre Dame, čo umožňuje ľahký prístup z rôznych častí mesta. Autobusy, ktoré sa zastavujú v blízkosti, zahŕňajú linky: 21, 38, 47, 63, 85 a 87.

Batobus (loď)

Pre tých, ktorí by radi zažili príchod k Notre Dame po Seine, je Batobus výbornou možnosťou. Batobus je služba riečnej dopravy, ktorá funguje ako vodný autobus s viacerými zastávkami pozdĺž rieky, vrátane zastávky pri Notre Dame. Je to nielen pohodlný spôsob, ako sa dostať k katedrále, ale aj príležitosť vidieť Paríž.

Batobus, Paríž
Batobus, Paríž

 

Pešo

Pre tých, ktorí už sú v centrálnom Paríži, môže byť príjemným zážitkom prechádzka k Notre Dame. Katedrála je dostupná pešo z mnohých turisticky populárnych miest, ako je Latinská štvrť, Louvre alebo Marais. Pôvabné uličky a mosty ponúkajú nádherné výhľady na mesto a Seinu a prechádzka je tak sama o sebe zážitkom.

Notre Dame a okolie
Notre Dame a okolie

 

Notre Dame pripomína svetu odolnosť a krásu tohto historického mesta. Je živým dôkazom toho, že aj v časoch skúšok môže kultúra a dedičstvo prekvitať a inšpirovať nadchádzajúce generácie.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počítadlo: 4

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?