To najlepšie z francúzskeho Provence

Provensálsko
By: François Philipp - CC BY 2.0

Provensálsko je úplné iné ako zvyšok Francúzska. Jeho pôvab spočíva v pomalom tempe, vychutnávaní a povestnom francúzskom c'est la vie. Život v uliciach neutícha ani s príchodom noci, terasy sú preplnené diskutujúcich ľudí pomaly popíjajúcich pohár vína. Nadýchnite sa levanduľovej vône a vnímajte atmosféru, ktorá vás pohltí. Pretože Provensálsko je potešením pre všetky zmysly.

Avignon

Starobylé mesto Avignon si vybral ako sídlo v 13. storočí rímsky pápež, keď sa sem presídlil pre nestabilnú politickú situáciu v Ríme. Práve táto etapa dejín preslávila inak malé a nevýrazné juhofrancúzske mesto.

Symbolom tohto obdobia, ktoré trvalo 70 rokov je monumentálny Pápežský palác. Palác je v tomto prípade slabý názov, pretože tento komplex gotických budov budovali všetci siedmi pápeži, ktorí stihli v Avignone sídliť.

Pápežský palác Avignon
By: Henri SivonenCC BY 2.0

Hneď vedľa paláca stojí Avignonská katedrála so zlatou sochou Panny Márie.

Pápežský palác Avignon
By: Henri SivonenCC BY 2.0

Určite ste už počuli o Avignonskom moste. Po meste vás značky budú navigovať k Pont St. Bénezet, čo je jeho pôvodné meno. Most mal 22 oblúkov, no starať sa o ne bolo z finančného hľadiska veľmi náročné, najmä pri záplavách na rieke Rhona. Svoju terajšiu podobu má od záplav v 17. Storočí, odkedy sa zachovali len prvé 4 oblúky. Most končí uprostred rieky Rhona a denne sa ním prejde množstvo turistov.

Avignonský most
By: Stephen ColebourneCC BY 2.0

Celé centrum je opevnené hradbami, ktoré skrývajú útulné uličky s príjemnými reštauráciami, kaviarňami a obchodmi. Pohodlne sa usaďte na niektorej z terás, objednajte si fľašu lokálneho vína Côtes du Rhône a užívajte si letargické tempo mesta.

Carcassonne

Ak by ste diaľnicou pokračovali smerom k Toulouse a uvidíte zjazd Carcassonne, určite odbočte. Hovorí vám niečo názov? Áno, podľa Carcassonne je pomenovaná stolná hra.

Najväčšie lákadlo je jednoznačne stredoveké mesto s hradbami Cité de Carcasonne, ktoré sa týči na kopci. Vedie k nemu most cez kanál, ktorý kedysi slúžil na prepravu tovaru. Z jeho opačnej strany je krásny výhľad na celé stredoveké mesto.

Stredoveké mesto Carcassonne
By: Henri SivonenCC BY 2.0

Počas slnečného dňa si nakúpte miestne špeciality a užívajte lúče počas piknikovania vo francúzskom štýle.

Nimes

Malé mestečko, ktorého história sa datuje do dôb rímského impéria. Práve z tohto obdobia sa zachovalo najväčšie lákadlo – amfiteáter, do ktorého sa zmestilo 24 000 ľudí. Používa sa dodnes na býčie zápasy, ale s menším počtom divákov (okolo 7 000).

Amfiteáter Nimes
By: maarjaaraCC BY 2.0

Aix en Provence

Na prvý pohľad sa vám bude zdať, že ste sa ocitli v meste fontán. Dômyselný systém bol v meste vytvorený, aby zabezpečil zásobovanie vodou. Dnes sú fontány nádhernou ozdobou mesta. Rimania v meste založili svojhočasu vychýrené Kúpele Sextius, ktoré lákali aj známe osobnosti.

https://www.instagram.com/p/BSvbhJ_lant/?taken-at=215175464

Mesto bolo tiež rodiskom a pôsobiskom slávneho maliara Paula Cézanna, ktorého ateliér je dnes múzeom.

 

Pont Du Gard

Ikonický rímsky akvadukt má 3 úrovne oblúkov a jeho výška je 48 metrov. Ak plánujete výlet mimo Nimes alebo Avignonu, je to ideálne miesto. Cesta sem trvá asi 30 minút autom (prípadne si požičajte bicykel, okolitá krajina bude odmenou za odšliapané kilometre).

Pont du Gard
By: Karoly LorenteyCC BY 2.0

Arles

Ďalšie mesto, ktoré sa môže popýšiť zachovalými pozostatkami z éry rímskeho impéria. Zachovalý amfiteáter v meste bol arénou pre 21 000 ľudí, a rovnako ako ten v Nimes sa aj dnes používa ako miesto na býčie zápasy. Ďalšie historické dôkazy prítomnosti Rimanov je pohrebisko Alyscamps alebo pozostatky divadla s kapacitou 8 000 ľudí.

Arles amfiteáter
By: DanoCC BY 2.0

V centre mesta sa nachádza námestie La Republíque, kde nájdete ďalšie zaujímavosti. V antickom divadle bol nájdený vzácny obelisk, ktorý teraz dominuje námestiu.

https://www.instagram.com/p/BSu9_P3l7n_/?taken-at=397631266

Pozrite si aj vzácny portál Église St. Trophime s plastikami z 12. storočia zobrazujúcimi Posledný súd a kláštor Cloitre St. Trophime. Pred západom slnka si sadnite na schody a pozorujte ako lúče farbia portál do zlatista.

https://www.instagram.com/p/BSvfhIDD7jF/?taken-at=527645830

Objavujte malé dedinky v provensláskych kopcoch

Krása Provensálska spočíva práve v jeho zaspatých dedinách, ktorých stredoveké domy pozerajúce do údolí sú neuveriteľne fotogenické. Obľúbené sú napríklad Gordes, Roussillon, Saint-Rémy-de-Provence alebo Les Beaux de Provence, ktorá bola vyhlásená za najkrajšiu dedinu Francúzska.

https://www.instagram.com/p/BSrB9znDf4l/?taken-at=234831283

https://www.instagram.com/p/BSvb5AQBaw5/?tagged=roussillon

 

Autor: Michaela Struhárová

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.7 / 5. Počítadlo: 3

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Na voľnej nohe s batohom na chrbte trávi väčšinu roka v Juhovýchodnej Ázii. Zásobujem weby klientov kvalitným obsahom, každý deň bojuje so šialenosťami v druhom indonézskom domove a o tom všetkom bloguje.