Všetko, čo potrebujete vedieť pred výletom na MALORKU

Katedrála La Seu Palma de Mallorca
Katedrála La Seu v hlavnom meste Palma de Mallorca

Ostrov Malorka bol vždy ideálnou dovolenkovou destináciou pre Britov, Nemcov, Rusov – no v poslednom čase sa k nim kvôli dostupným letenkám pridali aj Slováci a Česi. A niet sa čomu čudovať, tento malý klenot Stredozemného mora toho ponúka na malom území neskutočne veľa –biele pláže, modré zátoky, hory, národné parky, čarovné dedinky, skvelé jedlo a ešte lepšiu atmosféru.

Neváhajte a zarezervujte si čo najskôr letenku na najbližšiu sezónu, no ešte predtým si prečítajte všetky potrebné informácie, ktoré by ste pred návštevou Malorky mali vedieť.

Základné informácie

Malorka je najväčší a najznámejší ostrov Baleárov – okrem nej tvorí toto súostrovie Menorka, Formentera a Ibiza. Ležia na východnom pobreží Španielska a sú vzdialené len hodinu letom od Barcelony. Baleáry majú navyše autonómny status v rámci Španielska.

Samotná Malorka je pomerne malý ostrov a z hlavného mesta sa na východné pobrežie (Cala Ratjada) dostanete autom za niečo vyše hodinu. Ak využijete autobusy, aj s prestupom to potrvá takmer 2,5 hodiny.

Ostrov obýva vyše 700-tisíc ľudí, ktorí žijú najmä vo najväčších mestách – suchší stred ostrova je osídlený len riedko. Počas celého roka navštívi Malorku takmer osem miliónov turistov, z čoho tri milióny tvoria Nemci.

Zátoka na Malorke
Ostrov Malorka ponúka mnoho krásnych zákutí

Počasie

Počasie na Malorke je veľmi príjemné a slnečné počas celého roka. Počas viac upršanej zimy teplota neklesá po osem stupňov Celzia a v lete zas presahuje 30.

Ideálnym časom na návštevu je buď začiatok, alebo koniec sezóny, pretože v období od júna do septembra sa na ostrove zdržiava najväčšie množstvo turistov a teploty sú tiež pomerne vysoké. Ak sa chcete vyhnúť davom, skúste navštíviť Malorku na jar, alebo na prelome septembra a októbra, kedy je more vyhratie a má príjemných 22-25 stupňov.

Doprava na ostrov

Na Malorku sa z Bratislavy lieta od konca marca do konca októbra – z Viedne zas celoročne, dokonca niekoľkokrát do dňa. Obe linky prevádzkuje spoločnosť Laudamotion pod hlavičkou írskej nízkonákladovky Ryanair, ktorá túto rakúsku aerolinknu odkúpila v januári 2019 (predtým vlastnili 75%, no neskôr nadobudli 100%).

Spoločnosť Laudamotion začala operovať na viedenskom letisku o čosi skôr, a to v marci 2018. Hlavné mesto Malorky – Palma de Mallorca – bola medzi prvými destináciami a nízkonákladovka preto začala lákať turistov na extrémne lacné letenky. My sme to využili tiež a vybrali sme sa na jednodňový výlet na Malorku s cenou letenky neskutočných 30 eur!

Preprava po ostrove

Ak ste sa už rozhodli, kedy Malorku navštívite a akou spoločnosťou poletíte, je zrejme čas na zisťovanie si detailov. Ako sa dostať z letiska do mesta a ako sa prepravovať po ostrove? Aj na to vám odpovieme v najbližších riadkoch.

Auto

Najkomfortnejšou možnosťou je požičanie si auta priamo na letisku. V tomto článku sme spísali všetky potrebné informácie a tipy na spoločnosti, ktoré sú overené a majú dobré hodnotenia. A čo cena benzínu? Tá sa pohybuje od 1,3 do 1,5 €.

 • Príklad: auto od spoločnosti Wiber
 • Dátum: 26.5.2020 – 5.6.2020
 • Cena: 37,90 € za deň s poistením „all inclusive“, pri ktorom nemusíte zadávať číslo kreditnej karty alebo platiť depozit. Lacnejšia možnosť bez tejto výhody je za 24,72 € na deň.

Autobusy

Ďalšou možnosťou je využitie autobusov – z/na letisko, po hlavnom meste, ale aj po ostrove. Nemáte síce toľko flexibility ako v prípade auta, no človek má o starosť menej a stojí to menej – avšak zaberie vám to však viac času.

Presun z letiska autobusom do Palmy je pomerne jednoduchý – cesta trvá 25 minút a lístok stojí 5 €, budete naň však potrebovať hotovosť. Pred letiskom vyhľadajte zastávku autobusu číslo jeden, ktorú spoznávate vďaka zelenej tabuli.

Priamo v meste využite aplikáciu Google Maps, ktorá vám vždy naplánujete presnú trasu. To isté platí aj v prípade medzimestských spojov. Na mape nižšie môžete vidieť, že ostrov je vcelku dobre pokrytý a autobusmi alebo vlakmi sa dostanete takmer všade.

mapa verejnej dopravy Malorka
Mapa verejnej dopravy na Malorke

Detailné informácie pre turistov nájdete na oficiálnej stránke. Viete si tam naplánovať trasu, zistiť ceny lístkov a mnoho ďalších informácií.

Bicykel

Centrum hlavného mesta okolo slávnej katedrály La Seu sa dá pohodlne prejsť pešo. Prímorskú promenádu si však najlepšie vychutnáte na bicykli – cena bicykla na deň sa pohybuje od 6-36 €. Na jednodňový výlet po meste je však najvhodnejší typ v rozmedzí 9-12 €.

Požičovní nájdete v centre Palmy viac než dosť, no toto je zopár tipov:

Bicyklom sa popri mori viete dostať až do oblasti El Arenal a po ceste budete míňať niekoľko krásnych pláží, ako napríklad Playa de Palma.

Poslednou alternatívou dopravy sú taxíky, no odporúčame využiť Uber či Lyft.

Ubytovanie

Ak plánujete navštíviť Malorku počas sezóny, rozhodne si nájdite čas na to, aby ste si zarezervovali ubytovanie v dostatočnom predstihu. Ostrov síce ponúka nepočetné množstvo hotelov a hostelov – no tie najlepšie za primerané ceny nájdete skutočne len o s pár-mesačným predstihom.

Využiť môžete napríklad booking – nájdite si viac ubytovaní s možnosťou bezplatného storna a tesne pred dovolenkou sa potom rozhodnete, ktorá možnosť vám najviac vyhovuje.

Ak ste dobrodružnejší typ človeka a nevydržíte dlho na jednom mieste, zvážiť môžete viac ubytovaní v rôznych častiach ostrova. Na hlavné mesto vám stačia dva dni a zvyšok dovolenky môžete stráviť v inej pokojnejšej destinácii.

Ceny

Na Malorke sa platí eurom a ceny sú podobné, ako vo väčšine stredomorských destinácií. Reštaurácie si podľa zákona zahŕňajú do účtu aj poplatok za servis – sprepitné preto nie je nutné, no je vítané.

španielsky tapas
Jedlo je v Španielsku kapitolou samou o sebe. Určite si ho dostatočne vychutnajte

Príklad:

 • Hlavné jedlo v priemernej reštaurácii 10-15 €
 • Trojchodové menu pre dvoch v drahšej reštaurácii 35-60 €
 • Kapučíno 1,5-2,9 €
 • Veľké čapované pivo (lokálne) 2-3 €
 • Chlieb v supermarkete 0,8-1,5 €

Čo vidieť na Malorke?

Palma de Mallorca

Po prílete na ostrov sa väčšina turistov ubytuje priamo v hlavnom meste, ktoré sa skrátene nazýva Palma. Je už potom na vás, či tu aj ostanete, alebo sa vyberiete objavovať iné zákutia ostrova. Tieto miesta však nevynechajte:

 • Katedrála Panny Márie (alebo aj La Seu)
 • Záhrady Hort del Rei
 • Castell de Bellver
 • Paseo Marítimo

Valldemossa & Soller

Horské dedinky severne od Palmy ponúkajú iný druh zážitku než len pláže – ležia v údolí hôr Tramuntana a ich návštevu nebudete ľutovať. Mestečko Soller ja známe najmä vďaka pomarančovníkom takže si počas návštevy doprajte čerstvý džús alebo pomarančovú zmrzlinu.

Valldemossa
Historická dedinka Valldemossa

Valldemossa ja zas miestom, kde sa nebudete vedieť vynadívať na okolitú scenériu. V horách zasadená dedinka ponúka útočisko od rušného hlavného mesta a jej malými kamennými uličkami a budete chcieť prechádzať do zotmenia. Navštívte lokálne obchodíky, ochutnajte mieste víno a užite si pohostinnosť domácich.

Národný park Sa Dragonera

Maličký ostrov na západe s názvom Dragonera sa pýši neporušenou prírodou a je domovom pre mnohé druhy živočíchov a rastlín. Z pobrežia sa sem dostanete za 14 minút trajektom a národný park je otvorený počas celého roka (vstupné je len jedno euro a v sobotu dokonca zadarmo!). Využiť môžete poprípade aj skupinové výlety, ktoré vám okrem návštevy národného parku, umožnia aj potápanie sa v okolí ostrova.

Dračie jaskyne

Ak sa budete potrebovať schladiť, neexistuje vhodnejšie miesto ako Cuevas del Drach, alebo dračie jaskyne na východe Malorky. Lístok si zarezervujete online v cene 15 € máte výlet loďou po jaskyniach rovnako ako live koncert v podaní hudobného kvarteta.

Dračie jaskyne Malorka
Dračie jaskyne vo východnej časti ostrova

Top pláže

Najlepšie dlhé piesočnaté pláže sa nachádzajú na juhu medzi C'an Pastilla a Arenal na vzdialenom konci zálivu Palma. Nádherné pláže sú tiež na severe v zátoke medzi mestami Pollensa a Alcudia a východné pobrežie je zas posiate menšími piesočnatými zátokami. Určite si nájdite čas na preskúmanie rôznych zákutí Malorky, pretože každá oblasť ponúka čosi unikátne. Toto je len malý výber z toho, čo môžete na ostrove objaviť.

Sa Calobra

Oblasť Sa Calobra, ktorá sa nachádza v pohorí Serra de Tramuntana na severe ostrova, pozostáva z dvoch pláží. Cala Sa Calobra je menšia, asi 30-metrová pláž s jemným štrkom. Druhá pláž s názvom Torrent de Pareis sa nachádza o čosi ďalej a dostanete sa k nej len pešo cez tunel v skale. Ide o unikátny prírodný jav, ktorý robí z tejto pláže vyhľadávanú lokalitu.

Cala Mesquida

Dlhá piesočnatá pláž Cala Mesquida sa nachádza v severovýchodnej časti ostrova. Záliv s tyrkysovou vodou uzatvárajú na oboch stranách menšie skaly, z ktorých sa vám naskytne krásny pohľad na okolitú scenériu. Na pláži nájdete niekoľko stánkov a v prípade nudy sa tu môžete zabaviť vodným športom. Pláž je tiež vhodná pre rodiny s deťmi, pretože vstup do vody je veľmi mierny.

Pláž Cala Mesquida Malorka
Pláž Cala Mesquida

Cala d'Or

Vyhľadávané letovisko vo východnej časti Malorky ponúka nádherné pláže, množstvo barov a reštaurácií, zaujímavé exkurzie a rušný nočný život. Okrem rovnomennej pláže Cala d'Or stoja za návštevu aj tieto ďalšie: Cala Gran, Cala Petita, Cala Ferrera, Cala Egos, Cala Esmeralda alebo Cala Serena.

Playa de Formentor

Najsevernejšia oblasť Malorky láka turistov z troch dôvodov. Tým prvým je Cap de Formentor, čiže severný cíp ostrova, kde sa pohorie Tramuntana stretáva so Stredozemným morom. Druhým dôvodom sú vyhliadky Mirador Es Colomer a Viewpoint to Cap Formentor odkiaľ si môžete túto dych berúcu scenériu vychutnať ešte viac. Treticu napokon dotvára pláž Playa de Formentor, kde vás bude čakať jemný biely piesok a útočisko od slnka vám poskytnú okolité borovicové lesy.

Cap de Formentor Malorka
Výhľad z Viewpoint to Cap Formentor

S’Amarador

Táto pláž predstavuje ďalší kúsok neporušenej prírody. Nachádza sa v prírodnej rezervácii Cala Mondrago a je jednou z dvoch pláží, ktorú tu môžete navštíviť – obe sú však spojené chodníkom, no Cala Mondrago je zväčša viac preplnená. Biely piesok, tyrkysová zátoka a borovice sú už a Malorke akýmsi štandardom a pláž S’Amarador dokonca získala v roku 2008 titul najlepšej pláže v Európe od portálu onbeach.com.

Caló des Moro

Tyrkysová zátoka vsadená medzi dvoma skalami – pohľad, ktorý skrátka budete chcieť vidieť na vlastné oči! Napriek vysokej popularite si táto pláž dokázala udržať svoju autenticitu a dnes tam preto nenájdete žiadne zariadenia, len krištáľovo čistú vodu a biely piesok.

Caló des Moro
Krásna pláž Caló des Moro

Prajeme príjemnú dovolenku!

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 108

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?