Last Minute Dovolenka 2024

Chcete na dovolenke ušetriť aj 50% z jej ceny? Dnes sa rozhodnúť a o dva dni letieť do exotiky? Prečo nie! Rozhodnite sa na poslednú chvíľu a ešte aj ušetrite.

Last minute dovolenkaultra last minute dovolenka alebo dovolenka na poslednú chvíľu? To všetko sú označenia pre dovolenku, ktorú si kupujete pár dní až hodín pred odchodom na dovolenku. Dôvody, prečo si kupovať dovolenku v last minute termíne, môžu byť rôzne. Je takáto kúpa výhodnejšia ako keď kupujete dovolenku v predstihu? Aj o tom si povieme v tomto článku. Čítajte daľej!

Prečo sú last minute dovolenky (väčšinou) lacnejšie?

Cestované kancelárie predávajú dovolenky po celý rok. Čím skorej vypredajú svoju ponuku, tým lepšie pre nich. Nemusia sa strachovať, že by neobsadili charterové lety a izby na hoteloch.

Aj preto ponúkajú cestovné kancelárie aj ponuku First Minute. To znamená, že ak si kúpite dovolenku s veľkým predstihom, môžete nakúpiť so zaujímavou zľavou. Takto má cestovka istotu, že už má aspoň niečo obsadené a zároveň už má vopred nejaké peniaze, s ktorými môže pracovať.

Dovolenky, ktoré sa nedarí cestovnej kancelárii predať, ponúkne na poslednú chvíľu pred termínom dovolenky so zľavou až niekoľko desiatok percent. 

Pre cestovnú kanceláriu platí, že radšej obsadí hotelovú izbu a zarobí môžno menej, akoby ostala izba prázdna a nezarobila by vôbec nič.

Vedeli ste, že okrem dovoleniek predávajú cestovné kancelárie aj last minute letenky, ktoré sa im nepodarilo vypredať? Ide o takzvané charterové letenky. Prečítajte si viac o tom ako a kde kúpiť charterové letenky
Pár na dovolenke pri mori
Last minute dovolenka pri mori

Kedy kupovať dovolenku? First VS Last Minute

Odpoveď na túto otázku nie je ľahká a záleží na situácii. Poďme si teda zhrnúť kedy sa oplatí kúpiť dovolenku.

First minute dovolenka

Ak plánujete dovolenku s dostatočným predstihom, oplatí sa poobzerať sa po first minute ponukách dovoleniek. Tieto dovolenky začínaju cestovné kancelárie ponúkať už na jeseň a v zime. Znamená to, že letnú dovolenku si môžeťe kúpiť už v zime za zvýhodnené first moment zľavy. Výhodou je, že v tomto období ešte nie sú dovolenky rozpredané a máte široký výber.

Výhody a nevýhody first minute dovolenky

 Široký výber dovoleniek
First minute zľavy %
Dostatok času na plánovanie dovolenky

Nie ste flexibilní
Neviete, čo sa dovtedy stane (choroba, štrajky v krajine..)
Zaplatíte a dlho čakáte na dovolenku ?

Last minute dovolenka

Ak ste flexibilní alebo ste sa jednoducho rozhodli pre dovolenku už počas sezóny, oplatí sa vám sledovať last minute ponuky dovoleniek. Takýchto ponúk býva stále dosť, no už menej ako keby kupujete v predstihu. Dá sa však nakúpiť pár dní či hodín pred odletom s výraznou zľavou napríklad až 70%. Nevýhodou je, že je takýchto ponúk často menej a nie vždy je ľahké si vybaviť voľno v práci na poslednú chvíľu.

Výhody a nevýhody last minute dovolenky

 Výrazné last minute zľavy %
Neviažete sa – dnes kúpite, zajtra letíte.
Idete tam, kde chcete ísť práve teraz

Musíte byť flexibilní (dovolenka v práci, psík doma)
Menší výber dovoleniek.
Stres, či nájdete na poslednú chvíľu čo vás zaujíma

A čo ULTRA LAST MINUTE?

Ultra last minute je výraz pre last minute dovolenku na úplne poslednú chvíľu. Napríklad ak kupujete dovolenku pár hodín pred odletom alebo dokonca priamo na letisku. Takéto ponuky sú často ešte výhodnejšie ako last minute dovolenka kupovaná pár dní pred odletom.

Kam na last minute dovolenku?

Výber last minute dovoleniek je často voľbou podľa výhodnej ponuky. Jednoducho sa rozhodnete ísť tam, kde je práve nejaká výhodná akcia. Alebo ste už rozhodnutí, že chcete ísť do Bulharska a sledujete last minute ponuky do tejto krajiny.

Najvýhodnejšie last minute dovolenky s all inclusive

Veľmi často sú vo veľmi výhodnej ponuke práve dovolenky s all inclusive do Turecka, Tuniska či Egypta. Takéto dovolenky sú často so zľavou aj 70%. Ak letíte ešte aj mimo sezóny, nakúpite naozaj výhodne.

Daľšie obľúbené last minute zájazdy

Nemenej populárne destinácie v last minute ponukách su aj Bulharsko, Grécko, Chorvátsko, Taliansko, Španielsko a podobne.

Zhrnutie

Last minute dovolenka je určite výhodná voľba pre flexibilných cestovateľov. Jej kúpou môžete ušetriť nemalé peniaze a zároveň sa nemusíte veľmi dopredu rozhodovať kam máte práve chuť ísť.

Ak máte záujem o lastminute dovolenku, určite sledujte aktuálne ponuky a buďte pripravení baliť si kufor.