Lacné Dovolenky

Lacná dovolenka 2024?

Vyhľadajte a naplánujte si svoju zaslúženú dovolenku. Možností je veľa. Môžete si vybrať z last minute termínov či dokonca až ultra last minute, alebo aj first minute s dostatočným predstihom. Práve pri týchto typoch zájazdov nájdete najväčšie zľavy.

Chcete ísť na dovolenku k moru či radšej do hôr? Do Bulharska, Talianska, Chorvátska či Španielska? Alebo máte chuť na väčšie exotiku a namierite si to rovno na Bali, Srí Lanku či do Thajska? To všetko rozhoduje o konečnej cene dovolenky.

Ak ste vo fáze hľadania inšpirácie kam, kedy a za koľko sa oplatí cestovať, ste tu správne. Denne sa snažíme prinášať tipy na letenky ale aj lacné dovolenky či ubytovanie tak, aby ste ušetrili. Čítajte ďalej.

Deti an dovolenke pri mori
Dovolenka pri mori

Tipy ako na lacnú dovolenku

Dovolenka s cestovnou kanceláriou

Dovolenky s cestovkami majú stále svoje miesto. Cestovná kancelária vám zabezpečí všetko v spojitosti s vašou dovolenkou v jednom balíčku. Vy sa tak nemusíte takmer o nič starať. Navyše už dávno neplatí, že dovolenky s cestovnou kanceláriou musia byť drahšie, ako tie na vlastnú päsť. Naopak. Často s cestovnou kanceláriou ušetríte aj čas aj peniaze. Výhodou je tiež široká ponuka a konkurenčný boj, ktorý núti cestovné kancelárie ísť s cenou dole.

Cestovné kancelárie sa predbiehajú, ktorá dá lepšiu ponuku nie iba cenou ale aj atraktivitou destinácie či kvalitou hotela. v ponuke majú first minute dovolenky ale aj last minute dovolenky na poslednú chvíľu.

O ponukách si viete prečítať skutočné recenzie ľudí, ktorí takýto pobyt už absolvovali a jednoduchšie sa tak rozhodnúť. Viete si vybrať destináciu, spôsob dopravy (autobus, letecky) alebo stravu (polpenzia, all inclusive).

Kde zakúpiť dovolenku s cestovnou kanceláriou?

Cestovných kancelárií je veľa a často ponúkajú podobné alebo rovnaké pobyty s rôznymi cenami. Samozrejme môžete navštíviť postupne webové stránky mnohých cestoviek alebo dokonca zájsť do kancelárie aj osobne. Najjednoduchší a zároveň najvýhodnejší spôsob je však zájsť na stránku, ktorá združuje všetky ponuky všetkých cestoviek a ceny sú na nej rovnaké ako keby ste si rezervovali dovolenku priamo u cestovnej kancelárie.

V tomto formulári si jednoducho porovnajte všetky dovolenky na jednom mieste:

Výhody: 

 • Všetky ponuky na jednom mieste – viete porovnať.
 • Rovnaká cena ako cez cestovku.
 • Množstvo skutočných skúseností – recenzie užívateľov.
 • Poradenstvo online, nezáväzná rezervácia.

Kedy kúpiť dovolenku?

Všeobecne platí, že dovolenku je najvýhodnejšie zakúpiť čím skôr (čiže first minute), alebo čím neskôr (last minute).

Dovolenka na vlastnú päsť (bez cestovky)

Ak ste flexibilný, dobrodružnejší a radi si dovolenku vyskladáte podľa seba, dovolenka na vlastnú päsť je pre vás. Jednoducho si zakúpite letenku, ubytovanie či si požičiate auto a vyrazíte.

Výhody dovolenky bez cestovky:

 • Vyskladáte si podľa seba. Či už dĺžku, destinácie či dopravu.
 • Je flexibilná – za týždeň môžete zmeniť aj tri hotely a podobne.
 • Je často lacnejšia.
 • Väčšie dobrodružstvo.

Nevýhody dovolenky na vlastnu päsť:

 • Časovo náročnejšia na organizovanie.
 • Bez delegáta – jazyková bariéra.
 • Niektoré destinácie sú drahšie (Egypt, Turecko)
 • Viac stresov pri organizácii či riešení problémov.

Ako si vyskladať dovolenku bez cestovky?

1. Vyhľadajte si lacnú letenku

Áno to sa ľahko povie ale ako na to? Je viacero možností. Tou prvou je samozrejme sledovanie našich tipov. Ak chcete ušetriť neriaďte sa podľa destinácie a ak vám to práca umožnuje ani podľa fixného dátumu. Vyhľadajte si lacnú letenku a prispôsobte si k nej ostatné záležitosti. Ak viete byť flexibilnejší, určite ušetríte. Veľakrát uvádzame k letenke aj tip na ubytovanie alebo informácie čo sa dá v meste vidieť, ako sa dopravovať a podobne.

Ostatné zdroje na hľadanie lacných leteniek:

 • Pelikán.sk – Akciové letenky – čerstvý sumár akciových ponúk leteniek.
 • Ryanair.com – nízkonákladová spoločnost, lietajúca do mnohých miest  z Bratislavy ale aj Brna, Budapešti či Poľska.
 • Wizzair.com – ďaľšia nízkonákladová spoločnosť lietajúca napr. z Budapešti za super ceny.

2. Vyhľadajte si lacné ubytovanie

Dnes už naozaj nepotrebujete cestovnú kanceláriu na to, aby ste niekam leteli, ubytovali sa a užili si dovolenku. Rezervovanie ubytovania je veľmi jednoduché a navyše vám dáva možnosť vybrať si podľa vašich preferencií a podľa dostatočného hodnotenia ubytovania ostatnými cestovateľmi. Pre mňa osobne je rezervácia ubytovania jednou z najobľúbenejších činností pri plánovaní dovolenky. Prezerám si fotky a lokalitu a predstavujem si aké to tam asi môže byť. A keďže som trpošku závislý aj na internete, vyberám si ubytovanie s Wi-Fi a ideálne aj s raňajkami.

Kde si rezervovať ubytovanie?

 • Booking.com – je číslo jedna v oblasti rezervácie ubytovania po celom svete. Je navyše preložený aj do slovenčiny. Veľkou výhodou je veľké množstvo recenzií od cestovateľov. Takže v podstate viete do čoho idete. Ďaľšie výhody sú napríklad možnosť platiť až na mieste, možnosť zrušenia rezervácie zdarma a podobne. Prečítajte si náš jednoduchý návod ako si rezervovať cez Booking.com lacné a dobré ubytovanie.
 • AirBnB.com – (TIP! – vezmite si od nás bonus 15-25€ na ubytovanie) – Perfektná služba, kde si môžete prenajať na pár dní celý dom, byt či izbu. Ubytovanie prenajímajú preverení súkromníci. Predstavte si, že máte momentálne nevyužitý jeden byt a chceli by ste ho prenajímať turistom. Tak to presne táto služba ponúka. Taktiež tam nájdete hodnotenia poskytovateľov a ubytovania. Výhodou je, že spoznáte bližšie ako sa reálne v danej krajine býva a častokrát je to aj oveľa lacnejšie ako hotel.
 • Couchsurfing – Služba, vďaka ktorej môžete bývať zadarmo. Áno, úplne zadarmo. Ako to funguje? Je to jednoduché a môžete sa do toho zapojiť aj vy. Ide o to, že ľudia jednoducho poskytujú zadarmo posteľ či izbu u seba doma. Prečo to robia? Funguje to na princípe ja poskytnem zdarma a ty poskytni daľej zdarma. Sampozrejme nie je to povinnosť. Môžete jednoducho iba využívať ponuky na „gauč“ zadarmo. Výhody sú, že bývate zadarmo a spoznáte iným spôsobom mesto alebo spôsob žitia domácich. Získate nových priateľov. Nevýhodou môže byť to, že chcete mať jednoducho súkromie alebo sa vám nechce kecať s domácim a podobne.
 • Ostatné portály na ubytovanie: Hotelscombined, Hostelworld.com, Hostels.com...

3. Požičajte si auto

Požičanie auta nie je vôbec také drahé ako by sa mohlo zdať. Naopak. Môžete tak dokonca ušetriť a to nie len peniaze ale aj čas. auto si môžete vyzdvihnúť priamo na letisku s plnou nádržou. Ušetríte tak za transfer z letiska. Teda hlavne ak ste viacerí a delíte si náklady na auto a benzín. Navyše nie ste závislí na miestnej doprave. Môžete si tak preskúmať pohodlne ostrov, krajinu, pláže či mestá. Auto odporúčam hlavne ak nejdete do nejakého veľkomesta ako je napríklad Paríž a plánujete ostať iba v meste.

Požčajte si auto u najvačšieho poskytovateľa po svete – RentalCars.com. Je to celé jednoduché. Stránky sú aj v slovenčine. Nezabudnite, že pri vyzdvihnutí budete potrebovať kreditku.

Bonusové tipy na záver:

 • Cestujte mimo sezónu – všetko je tak trošku lacnejšie
 • Cestujte „naľahko“ – môžete tak ušetriť na poplatkoch za batožinu v lietadle.
 • Sledujte nas na Facebooku – snažíme sa byť stále lepši a prinášať inšpiráciu pre vaše cesty.
 • Na kupujte v supermarketoch – v každom meste sa dá nakúpiť lacno a kvalitne v supermarketoch ako Lidl, Billa, Tesco a iných miestnych. Ale chápem že si chcete užiť aj miestnu kuchyňu.
 • Buďťe flexibilný – cestujte podľa toho kedy to je lacné nie podľa toho že ste si povedali že presne prvý júlový týždeň chcem mať dovolenku. Samozrejme iba ak vám to práca dovoľuje.