Sardínia: čo vidieť a robiť v európskom Karibiku?

sadrinia
Sardínia

Druhý najväčší ostrov (po Sicílii) Stredozemného mora je okúzľujúca Sardínia. Pokojné pláže s bielym pieskom, romantické promenády a krištáľovo čisté more, však prezentujú iba jednu črtu ostrova.

Krásne mestá s výnimočnou architektúrou, turistické chodníky odkrývajúce prírodné bohatstvo, historické pamiatky i sezóna plná festivalov rôzneho druhu.

Letenky na Sardíniu (alebo ako sa sem dostať)

Na Sardíniu sa viete dostať pomerne jednoducho – keďže sa sem lieta aj z Bratislavy, z Viedne ale aj Budapešti. Navyše Sardínia samotná má až tri letiská. Jedno v Alghere, jedno v Olbii a jedno na juhu v Cagliari.

Sardínia: čo vidieť a robiť v európskom Karibiku?
Budapešť
Cagliari
65€

Kedy je najlepší čas navštíviť Sardíniu?

Sardíniu nemusíte navštíviť len počas leta. Príjemné teploty na jej spoznávanie sú aj počas jarného obdobia, kedy sa sardínska príroda prebúdza a rozplýva farbami. Na jeseň intenzívne letné lúče ustúpia, napriek tomu sa maximálne teploty pohybujú okolo 18 až 20 stupňov Celzia. Najviac upršaných dní je v novembri a decembri, neskôr krivka začína klesať až do mesiaca júl, kedy je najmenej zrážok, v septembri opäť zrážky pribúdajú. 

🎁 Tip na darček pre cestovateľa: Darčekový poukaz na letenky
 

Nech si vyberiete ktorúkoľvek časť roka, na Sardínii si vždy dokáže nájsť plnohodnotný program.

Sardínia a jej typické mestá

Cagliari

Najväčšie a zároveň hlavné mesto Cagliari na juhu ostrova je vhodným miestom, kde začať svoju sardínsku dovolenku. Neprehliadnite historické centrum plné malých uličiek, barov a reštaurácií s najlepšími hodnoteniami v Sardínii, architektonické skvosty a kostoly, môžete navštíviť ešte predtým, ako by ste sa vybrali na mestskú pláž Grotto. 

Medzi typy, čo určite v Cagliari vidieť patria San Bene detto Market, najväčší krytý trh v Európe, štvrť Castello rozpínajúcu sa až 100 m.n.m., katedrálu sv. Remy v klasicistickom slohu, katedrálu Santa Maria s bohatým interiérom, Plazzo di Cittá, radnicu premenenú na múzeum i Národné archeologické múzeum.

Pohľad na prímorské mesto Cagliari z mora. Vidíte farebné domy, ktoré pôsobia, že sú postavené blízko seba, svieti pouličné osvetlenie, do mesta prichádza prítmie
Cagliari (Depositphotos)

Alghero 

Alghero sa nachádza na severozápade Sardínie. Označuje sa tiež ako „malá sestra Cagliaru“, či hlavné mesto „ Korálového pobrežia“. Nenechajte si tu ujsť  historické centrum plné kaviarní, reštaurácii, obchodov so suvenírmi, no predovšetkým jeho bohatými pamiatkami a kostolmi. 

Neobíďte Koralové múzeum a promenádu pozdĺž hradieb, odkiaľ zažijete dychberúci západ slnka. Povedľa západného pobrežia, smerom na juh, máte jednoduchý prístup na pláž Spiaggia di San Giovanni di Sinis, obľúbená na vodné aktivity a oddych v krásnom prostredí.

Olbia 

Olbia sa rozprestiera v severovýchodnej časti ostrova, v regióne Gallura. Olbia má bohatú históriu, ktorá siaha až do čias praveku. V stredoveku mesto stratilo svoju kľúčovú rolu obchodného a vojenského centra, opäť rozkvitať začalo až po spopularizovaní čarokrásneho pobrežia Costa Smeralda. Samotná Olbia sa označuje akousi bránou na jej smaragdový breh.

 Blízko mestskej radnice môžete obdivovať zvyšky rímskeho či púnskeho opevnenia. Navštívte aj San Simplicio Cathedral postavenú v 11. Storočí. V priebehu vykopávok tu bolo objavené pohrebisko s veľkým množstvom ľudských tiel. Dnes si môžete pozrieť veci či pracovné nástroje, ktoré sa tu zanechali. Viac exponátov od staroveku až po súčasnosť nájdete v Archeologickom múzeu Olbia. Zábavu večerného života vám zaistí atrakcia ruské koleso. Jeho konštrukcia má výšku až 36 metrov, vďaka čomu sa vám naskytne očarujúci výhľad. Z Olbia máte dobrý prístup k ostrovčeku Tavolara a Molara. 

Pohľad na prímorské mesto, letecký pohľad. More sýtej farby, farebné domy s nemodernou archeológiou, hradby pozdĺž mesta.
Pohľad na mesto Alghero (Depositphotos)

Prečítajte si o 3 oblastiach – Olbia, Alghero, Cagliari:

Bosa

Bosa sa pokladá za jednu z najkrajších obcí Sardínie. Farebné domy, pretekajúca rieka a dokonca aj hrad. Práve tam sa môžete pristaviť hneď cestou. Hrad Malaspina bol postavený v 12. storočí. Dnes teda neuvidíte celú jeho podobu, zachovala sa však strážna veža, čiastočne jeho steny a kaplnka zo 14. storočia s freskou svätých a mučeníkov. Opäť v Bose nájdete kostoly i múzea sprístupnené turistom. 

Aj z obci Bosa máte prístup na pláž. Pláž Marina, ktorá je súčasťou prístavu nie je jediná, no k iným je terén o niečo zložitejší. Pokiaľ vás to však neodradí, neobídete Cumpultittu obklopenú malou jaskyňou a bielym pieskom. Zaujímavou alternatívou je aj výlet loďou po rieke Temo, odkiaľ budete mať Bosu ako na dlani. Obdobné typy výletu po rieke Tema začínajú v prístave Bosa.

Castelsardo 

Obec Castelsardo je zaradená k 100 najkrajším dedinám celého Talianska. Jej návštevu teda určite neoľutujete. Hrad Doria týčiaci sa nad dedinou je po mnohých rokov stále zachovaný, dnes v ňom dokonca sídli najnavštevovanejšie sardínske múzeum. Z tohto miesta sa vám naskytne krásny výhľad na celý záliv Asinara, Castelsardo a pri jasnom počasí dovidíte až na Korziku. Pokojná prechádzka po pobreží lemovaným aj dreveným mostom či len potulky centrom a jeho námestím Piazza del Novecentenario. V Castelsardo si užijete pravú sardínsku atmosféru.

Pohľad z mora na farebné prímorské domčeky v sardínskom štýle, za ktorými sa týči na zelenom kopci zrúcanina hradu.
Očarujúca Bosa (Depositphotos)

Pláže sardínskeho pobrežia 

Ako sme už spomínali, Sardíniu môžete navštíviť aj v iné ročné obdobie ako leto. Napriek tomu je to pre cestovateľov najobľúbenejší čas. Nie je sa však čomu čudovať. Sardínia ma prekrásne pláže i ostrovčeky vzdialené iba pár kilometrov od pevniny. Prečítajte si náš článok s výberom najkrajších pláží na Sardínii.

Cala goloritze

Na východe Sardínie, necelých 10 km od obce Baunei sa nachádza pláž Cala goloritze. Dostanete sa sem loďou z dovolenkovej destinácie Santa Maria Navarrese. Skvostom pláže je vápencový útes pyramídového tvaru, siahajúci do výšky 128 m. Dopĺňa ho pohorie Santa di Baunei. Od 90. rokoch minulého storočia spadá pláž aj pod ochranu UNESCO.

Jemné biele kamienky, blankytná voda, naokolo krásna príroda. Okrem slnenia a oddychovania na pláži môžete šnorchlovaním a potápaním odkrývať bohatý podmorský život.

Pohľad na blankytné more obmývajúce panenskú prírodu v zelených farbách a týčiace sa mohutné skaly vytvárajú raj na zemi
Cala Goloritze (Depositphotos)

La Pelosa 

V zálive Asinara, 2 km od obce Stintino leží jedna z najkrajčích a najfotegenickejších pláži Sardínie. La Pelosa je 300 metrová piesočnatá pláž s plytkou tyrkysovou vodou, obklopená stredomorskou vegetáciou a s výhľadom na susedný ostrov Asinara.

Zaujímavosťou je aj veža zo 16. Storočia. Pri veternom počasí je to dobré miesto na windsurfing, kitesurfing či člnkovanie. Naopak v prípade bezveterného dňa si užijete paddleboarding, šnorchlovanie, plávanie i kayaking. Na pláži sú dostupné stánky s jedlom a pitím a ďalšie plážové príslušenstvo.

Rocce Rosse Beach

Na pobreží Arbataxu, blízko mesta Lotzorai, objavíte novú Arizonu. Očarujúca pláž obklopená červenými skalami v nevídanom tvare a priezračným morom. Na pláži sú dostupné reštaurácie, vodné športy, bary i parkovisko. Večer sa tu zabavíte pri príjemnej hudbe.

Pohľad na pláž s bielym pieskom, slabo-modrým morom a skalami ,ktoré sem-tam vystupujú pri pobreží, v diaľke sa tiahne veža z asi 17. storočia..
Pláž La Pelosa (freepik)

Costa Smeralda 

Costa Smeralda, v preklade Smaragdové pobrežie sa nachádza na severe Sardínie. Pokiaľ hľadáte luxusnú destináciu a pláže v karibskom štýle, ste na správnom mieste. Costa Smeralda sa delí na dve primárne letoviská, Porto Rotondo a Porto Crevo. Oblasť je známa svojou prepychovou klientelou, honosnými jachtami a pompéznymi rezidenciami hercov či politikov.

Medzi dychberúce pláže patria Ira,Punta Volpe i Sassi. Užijete si plávanie v krásnom prostredí, potápanie, plachtenie či dokonca cyklistiku a turistiku.

Spiaggia di Piscinas 

Pozdĺž pobrežia Costa Verde, na juhozápade Sardínie, neďaleko historického mesta Piscinas sa tiahne pláž  Spiaggia di Piscinas. Pláž formuje prírodný piesok, vzácne druhy kvetov, borievky i divé olivovníky. Vrak lode sa naskytuje milovníkom potápania ako možnosť dobrodružnej cesty do podmorského sveta. Na pláž sa dostanete autom. Zo spomínaného mesta Piscinas vám cesta potrvá takmer 2 hodiny. Či už však cestujete z juhu Sardínie alebo zo severu, po ceste SS126 sem dorazíte bez väčších komplikácií.

Pohľad naa skalnaté pobrežie, pokryvajúce kammenné platne, povedľa sa týčia skaly sfarbené do červena a pokojné more
Rocce Rosse Beach (Depositphotos)

Historické a prírodné bohatstvo

Gorropu Canyon 

Uprostred nedotknutej prírody pohoria Supramonte leží jeden z najhlbších kaňonov Európy, so stenami vysokými až 500 metrov. Gorropu Canyon je súčasťou chránenej prírodnej rezervácie. Vo vnútri kaňonu nájdete aj rastlinné endemity. Vstupné vás vyjde na 5€. Kaňon môžete objavovať tromi cestami, podľa toho, pre akú náročnosť trasy sa rozhodnete. Zelená najjednoduchšia trasa má dĺžku aj so spätnou cestou 14km. Turistika vám zaberie 7 hodín, do ktorých sa počíta i hodinová prestávka.

Jaskyňa s mohutnými stalagmitmi a skalaktitmi.
Neptunes´Grotto (Depositphotos)

Neptunes´Grotto

Iba o niečo viac ako pol hodinku od mesta Alghera vám bude trvať cesta autom k prekrásnej jaskyni Neptunes´Grotto. Ďalej k jaskyni sa dostanete už len loďou Linea Grotte alebo schodiskom vybudovaným pomedzi útesy so 600 schodmi a okúzľujúcim výhľadom na Stredozemné more. 

Prehliadka začína v miestnosti s jedným z najväčších sladkovodných jazier celej Európy, Lago La Marmora s krištáľovo priezračnou vodou. Hneď sa tu vypína aj takmer 2 metrový stalagmit. Celú prehliadku sa nebudete vedieť vynadívať na prírodné skvosty, ktoré raz vytvárajú mohutné stĺpy, inokedy kryštálové tvary či majestátne stalaktity a stalagmity. Exkurziu ukončíte na príjemnej pláži.

Nástenné maľby 

Nástenné maľby uvidíte vo viacerých sardínskych mestách. Stali sa istým druhom občianskeho manifestu. Tieto maľby vyjadrovali predovšetkým politický názor ich autorov. Prvá bola nakreslená ešte v roku 1968 známym umelcom P. Sciola.

Pokiaľ máte chuť vidieť tento druh umenia, zamierte do malebného mesta Orgosolo.  Máte tu možnosť zahliadnuť až 150 nástenných malieb, z ktorých veľké percento namaľoval miestny profesor Francesco del Casino.

Ešte bohatšou obcou na nástenné maľby je San Sperate, ich počet je tu až neuveriteľných 320. Umelci z rôznych častí sveta sem prichádzali, aby ani ich maľba nechýbala medzi očarujúcimi výtvormi iných maliarov. Do mesta sa dostanete šikovne autom, no i autobusom. Z hlavného mesta je to príjemných 20 km.

Pohľad na budovu. na ktorej je ručne namaľovaný obraz s loďou, budovy a ľudia
Nástenná maľba, Orgosolo (Depositphotos)

Maddalena Archipelago

Plavba loďou popri okúzľujúcej prírode NP Maddalena Archipelago je dobrá možnosť ako spojiť návštevu pláži a očarujúcej fauny a flóry Sardínie. Územie pokrývajúce 20 tisíc ha bolo v roku 1994 vyhlásené za chránenú oblasť. Rastie tu tisíc osobitných rastlín, z ktorého 50 sa nenachádza nikde inde na svete, tzv. endemity. Park zahrňuje až 60 ostrovov. Počas plavby môžete uvidieť delfíny plávajúce v skupine až 30 členov či vodné korytnačky.

Tharros 

V roku 8 p.n.l. Feničania založili staroveké mesto Tharros. Tharros neskôr fungovalo ako námorná základňa pre Kartágo, potom ho uchopili Rimania. Dnes tento archeologický areál nájdete v provincii Oristano, v obci San Giovanni di Sinis.

Tento komplex zrúcanín predstavuje dlhú históriu, pamiatky a pozostatky budov odkrývajú jej podobu. Nekropoly z čias kartágskeho područia, rímsky chrám Tempio Tetrastilo, Tophet a mnoho iných artefaktov robí nálezisko výnimočným. Nazýva sa tiež múzeum pod holým nebom. Jeho poloha dokonca predkladá aj výhľad na more a pokojné pláže Sardínie.

Areál predstavujúci zrúcaniny starovekých domov, 2 stĺpce sa týčia do výšky, majú bielu farbu. Lokalizované je to do príjemného prostredia niečo nad morom
Tharros (Depositphotos)

Sardínia je určite ostrov vhodný vašej návštevy. Objavujte jej prekrásne kúty, malebné pobrežia, fascinujúce mestá. Ochutnajte jej tradičné jedlá v arguturismi, teda v reštauráciách ponúkajúcich domácu kuchyňu.

Ako napríklad culurgiones – plnené cestoviny so sladkou paradajkovou omáčkou, pane carasau predstavuje sardínsky chlieb s mäsom a syrom, seadas sladký dezert a nenechajte si ujsť okoštovať ich fantastické syry.

Sardínia je ostrov zábavy a tradícií. Každoročne sa tu slávi okolo 1 000 festivalov. Je teda pravdepodobné, že aj počas vášho pobytu sa budete môcť zúčastniť aspoň na pár z nich.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 39

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?