Čo vidieť na Korzike? 10 miest, ktoré nesmiete na okruhu ostrovom vynechať

pláž na Korzike

Kde zažiť stredomorskú atmosféru na francúzsky spôsob? Vydajte sa na Korziku. Tento ostrov leží severne od Sardínie a aj keď tam vidieť čo-to z talianskeho vplyvu, Korzika je jedinečná – svojím jazykom, prístupom k životu ale aj flórou, akú inde nenájdete. Pritom je ideálnou destináciou, ak chcete tej exotiky tak akurát – nie je príliš ďaleko a viete sem pricestovať dokonca aj vlastným autom vďaka trajektu z Talianska. Výhodou je, že ideálna cesta po Korzike je okružná, takže ju môžete začať prakticky kdekoľvek.

TIP: Kým sa vydáte na cestu, požičajte si auto. Hromadná doprava na Korzike je veľmi slabá, a tak, ak chcete precestovať ostrov, netreba sa na ňu spoliehať. Musíte však myslieť na to, že cesty sú veľakrát úzke a kľukaté a na tie najkrajšie pláže sa dostanete po nespevnenej vozovke. Ak sa teda nechcete zdržiavať iba na hlavných cestách, je dobré zvoliť drahšiu verziu a priplatiť si za SUV.


Ajaccio, Torra di a Parata a krvavé ostrovy

Ajaccio je hlavné mesto Korziky a nájdete tu viacero zaujímavých pamiatok. Narodil sa tu predsa Napoleon Bonaparte! Zájdite si k jeho rodnému domu a potom zamierte k pobrežiu, kde nájdete vežu Torra di a Parata. Z nej je krásny výhľad na blízke ostrovčeky s prívlastkom krvavé – Iles sanguinaires. Ak sa vám na ne nestačí pozrieť iba z veže, môžete sa k nim priblížiť na jednom z mnohých ponúkaných výletov loďou, ktoré sú všeobecne veľmi dobrým spôsobom, ako spoznávať krásy tohto ostrova.

Ajaccio na Korzike
Ajjacio

Cesta D81 a Les Calanques – korzický Grand Canyon

Z Ajaccia sa vydajte rovno na sever po ceste D81, ktorá lemuje západné pobrežie od hlavného mesta až po Calvi na severe ostrova. Voľným tempom ju prejdete celú za jeden deň, v rámci ktorého stihnete nielen poobdivovať  nádherné výhľady a objaviť niektoré skryté pláže, no navštívite aj „korzický Grand Canyon“, kamenné útesy Les Calanques na brehu mora, ktoré patria aj do svetového dedičstva UNESCO. Cesta vedie priamo cez ne, takže ich nemôžete minúť.

cesta d81 na korzike
Cesta D81, Korzika

Calvi a Girolata – dedinka, kam sa po ceste nedostanete

Na Korzike všeobecne platí, že sever ostrova je menej turistický, a preto si určite nenechajte ujsť prechádzku mestečkom Calvi. Vyjdite až hore a pozrite si stredovekú Citadelu, kúpte si miestne produkty napríklad v Au marché de l’Orée des Pins a oddýchnite si na blízkej pláži. Ak sa tu zdržíte dlhšie, z Calvi ľahko vyrazíte na výlet do malebnej dedinky Girolata prístupnej iba loďou alebo cez kopce na chrbte mulice. Spojiť ho môžete s prehliadkou rezervácie Scandola s monumentálnymi červenými útesmi týčiacimi sa nad hladinou mora.

Girolata korzika
Girolata, rezervácia Scandola

Pigna, mesto na vrchole kopca

Mohlo by sa zdať, že na Korzike je miest, ktoré ležia na vrchole kopcov, neúrekom. Pignu však na ceste smerom na sever nevynechajte. Malé stredoveké mestečko vzdialené iba pol hodiny cesty autom od mesta Calvi ponúka krásne výhľady na more a je symbolom oživenia korzických remesiel a tradičnej hudby.

Pigna Korzika
Pigna

L’Île-Rousse – tam, kde je tá najkrajšia pláž

L’Île-Rousse je jedným z novších miest na Korzike, keďže vzniklo až v osemnástom storočí. Práve preto sa môže pochváliť o čosi odlišnejšou atmosférou, akú inde na ostrove nezažijete. Poprechádzajte sa po uličkách v centre mesta, navštívte tú najkrajšiu pláž s priezračne čistou vodou, akú na Korzike nájdete a pri západe slnka sa prejdite po ostrovčekoch z červeného porfýru, podľa ktorých je mestečko pomenované. Od majáka na ostrovčeku La Pietra sa vám za odmenu naskytne nádherný pohľad na mesto. Ak sa vám zunuje L’Île-Rousse, zájdite si na pláž Bodri s nádherným bielym pieskom vzdialenú od mesta len na päť minút jazdy.

bodri pláž Korzika
Pláž Bodri

Corte a Parc Naturel Régional de Corse, raj pre milovníkov turistiky

Cestou na juh sa vyberte rovno stredom ostrova a natrafíte na bývalé hlavné mesto Korziky Corte. Toto mestečko leží v samom srdci korzického prírodného parku a ak radi vyrazíte na túru, je vynikajúcim východiskovým bodom, odkiaľ môžete spoznávať krásy korzickej prírody. Nezabudnite si však pozrieť aj samotné mesto s impozantnou pevnosťou týčiacou sa na vysokom brale.

mesto corte korzika
Mestečko Corte v národnom parku na Korzike

Pláže!

Aj keď ste už nejakú tú krásu na severe zažili, obísť pláže na juhu by bol jednoducho hriech. Korzika sa môže pochváliť viac než 1000 kilometrov dlhým pobrežím, z čoho tvoria pláže približne tretinu, a preto sa jednoducho oplatí investovať nejaký čas do toho, aby ste objavili tú svoju najobľúbenejšiu.

Keď miniete mestečko Porto Vecchio, v ktorom si môžete urobiť krátku zastávku, pokračujte smerom na juh, kde nájdete pláž Palombaggia, ktorá patrí medzi tie najkrajšie na ostrove. Neďaleko leží aj pláž Tamaricciu. Ak chcete nájsť väčší pokoj, pokračujte na juhozápad až za mesto Bonifacio napríklad na pláž San Giovanni. Ak sa však popri ceste budete pozerať pozorne, je veľmi pravdepodobné, že objavíte jednu zo skrytých, menej navštevovaných pláží, ktorú budete mať úplne pre seba.

palombbagia korzika pláž
Pláž Palombaggia

Bonifacio – mesto na bielom útese

Pri love na tú najkrajšiu pláž však určite nevynechajte spomínané mestečko Bonifacio, ktoré sa pýši bohatou históriou. Prejdite sa po pobreží až k majáku a nezabudnite na pevnosť, ktorá je svetovým unikátom. Je totiž, rovnako ako časť starého mesta postavená na útesoch s unikátnym zložením. Na ostrove, kde prevládajú červené sopečné horniny vás monumentálne pobrežie z bieleho vápenca jednoducho očarí.

mesto bonifacio korzika
Bonifacio

Sartène – najkorzickejšie mesto na Korzike

Len hodinku jazdy autom od Bonifacia leží mestečko Sartène. Dajte si kávu na námestí Place Porta, započúvajte sa do korzického prízvuku domácich a vychutnajte si tú pravú korzickú atmosféru. Toto opevnené mesto, ktoré vo svojej minulosti neraz čelilo útokom pirátov, vás teraz očarí jedinečným pokojom uprostred korzických vrchov.

mestečko Sartène Korzika
Mestečko Sartène

Filitosa – výlet do prehistorických čias

Na ceste nazad do hlavného mesta Ajaccio vás čaká posledná zastávka. Miesto staré 5000 rokov, 2000 rokov starý olivovník či prehistorické menhiry, ktoré vznikli 3500 rokov pred naším letopočtom. Vydajte sa aj do miestneho múzea a naučte sa niečo z najstaršej histórie Korziky.

Filitosa monumenty na Korzike

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 68

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?