Banská Štiavnica leží na strednom Slovensku, v objatí Štiavnických vrchov. Okresné mesto, ktorému sa hovorí aj „slovenská Verona“, vyniká bohatou históriou, jedinečnou architektúrou a nezvyčajne romantickou atmosférou. Malé čarovné kaviarničky, úchvatné stredoveké uličky, tajomná história baníctva a pozoruhodné pamiatky svetského i sakrálneho charakteru sem každoročne prilákajú tisícky návštevníkov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme tie najzaujímavejšie miesta Banskej Štiavnice, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť.
1. Kalvária Banská Štiavnica
Súbor sakrálnych stavieb, tvoriacich banskoštiavnickú kalváriu, je považovaný za jeden z najkrajších barokových skvostov v celej Európe. Kalvária je situovaná na vrchu Scharffenberg (Ostrý vrch). Jej historické korene siahajú až do prvej polovice 18. storočia.
Samotná kalvária je tvorená 3 kostolmi, 19 kaplnkami a jedným súsoším. Na jej vrchole sa týči Horný kostol, z ktorého sa núkajú skvostné výhľady nielen na mesto, ale aj na široké okolie. Areál kalvárie je sprístupnený celoročne. V čase otváracích hodín je otvorená aj expozícia o kalvárii a pri dobrom počasí aj interiér Dolného kostola.
2. Starý a Nový zámok
Banská Štiavnica sa ako jedno z mála miest môže pochváliť hneď dvomi zámkami. Starý zámok je situovaný smerom na západ od Trojičného námestia a slúži ako múzeum. K najzaujímavejším výstavám patrí fajkárska dielňa a expozícia streleckých terčov či historických hodín. Zo súčastí objektu nemôžeme opomenúť ani vyhliadkovú vežu a stredoveké väzenie s mučiarňou.
Nový zámok pochádza zo 16. storočia. Jeho renesančná budova pôvodne slúžila ako obranná veža. V súčasnosti je rovnako ako jeho starší náprotivok v správe Slovenského banského múzea. Okrem exponátov ilustrujúcich obranu mesta (zbrane, maľované terče alebo historické fotografie) sa môžete tešiť aj na fascinujúce výhľady z jeho veže.
3. Štôlňa Glanzenberg
História mesta Banská Štiavnica je neodmysliteľne spätá s ťažkým baníckym remeslom. Pripomienkou namáhavej, ale aj mimoriadne zaujímavej práce baníkov je zachovaná štôlňa Glanzenberg v správe Slovenského banského múzea.
Vstup do štôlne je na Kammerhofskej ulici pri pamätníku padlým v 2. sv. vojne. Verejnosti je sprístupnených 500 m štôlne v hĺbke 32 m. Dĺžka prehliadky je približne 90 minút. Bližšie informácie o čase a organizácii vstupov nájdete na stránke múzea. Možno vás poteší, že tu pred vami fárali aj také osobnosti ako František Štefan Lotrinský alebo František Jozef I.
4. Banské múzeum v prírode
V Banskej Štiavnici sa nachádza aj najstaršia a pozoruhodne rozsiahla expozícia baníctva na Slovensku. Banské múzeum v prírode je situované v krásnom prostredí doliny pod tajchom Klinger. Zaujímavé výstavné exponáty prezentujú vývoj baníctva od stredoveku až do konca 20. storočia. K dispozícii je povrchová a podzemná expozícia v štôlni Bartolomej. Rezervácia vstupu počas otváracích hodín je možná online.
5. Banka lásky
(Banka lásky je kvôli požiaru dočasne zatvorená. Plánuje sa otvoriť znova v roku 2026.)
V rodnom dome Sládkovičovej lásky Maríny, dodnes stojacom na Radničnom námestí v Banskej Štiavnici, vznikol jedinečný projekt. Banka lásky je venovaná najdlhšej ľúbostnej básni na svete, ktorou je práve Marína. Samotný Trezor lásky v banke je tvorený práve z jej veršov. Každé písmeno, každý znak a každá medzera v básni tvorí jednu schránku, v ktorej si aj vy môžete uložiť dôkaz svojej lásky.
Okrem trezoru ukrýva Marínin dom aj ďalšie zaujímavosti. Nájdete tu napríklad originálny Láskomer, hovoriace obrazy, kópiu rukopisu najdlhšej básne sveta, interaktívne oživovanie veršov a viacero ďalších atrakcií.
6. Botanická záhrada
Botanická záhrada Banská Štiavnica obklopuje Banícku akadémiu, ktorú v tomto meste založila ešte Mária Terézia. Išlo o prvú vysokú školu svojho druhu na svete. Neskôr došlo k jej zlúčeniu s Lesníckym inštitútom a vznikla Banská a lesnícka akadémia.
Botanická záhrada tu bola založená po otvorení študijného odboru lesníctvo. V prvej polovici 19. storočia začala výsadba domácich aj cudzokrajných drevín, z ktorých sú mimoriadne zaujímavé najmä cédre z Japonska a sekvojovce zo Severnej Ameriky. Botanická záhrada sa dnes rozprestiera na ploche viac než 3,5 ha a zahŕňa 220 druhov drevín. Informácie o otváracích hodinách nájdete tu.
7. Pohyblivý betlehem
Štiavnický betlehem je najväčší pohyblivý drevený betlehem na Slovensku. Predstavuje rezbárske stvárnenie histórie, vývoja a tradícií mesta Banská Štiavnica.
Betlehem obsahuje 800 postavičiek, z ktorých je asi polovica pohyblivých. Dĺžka monumentálneho diela je 21 m. Autorom je Ing. arch. Peter Chovan, ktorý svoju drevorezbu ešte neukončil. Je teda predpoklad, že betlehem sa bude ďalej rozširovať a obohacovať o krásy mesta. V aktuálnej podobe si ho môžete obzrieť vo dvore Radničného námestia. Betlehem je verejnosti prístupný denne, pričom vstupné je symbolické.
8. Štiavnické tajchy
Banská Štiavnica je úžasne zasadená do okolitého prírodného prostredia, ktorého súčasťou sú aj umelo vybudované nádrže, takzvané tajchy. Vznikli, ako inak, pre potreby miestnych baní, ale v súčasnosti sú využívané najmä ako areály vodnej rekreácie.
Z pôvodných 60 sa dodnes zachovalo 24 tajchov. K tým najobľúbenejším patrí Veľká vodárenská, Klinger, Počúvadlo či Richňava. Súkromie ponúkajú menšie jazerá ako Halča alebo Evička. Tajch Veľká vodárenská sa nachádza len 15 minút chôdze od Radničného námestia. Okolie tajchu Klinger zas ponúka vynikajúce prostredie pre dlhšiu, ale nenáročnú prechádzku.