Verona: TOP 8 pamiatok v meste Rómea a Júlie

Puente Pietra, Verona, Italy
Puente Pietra, Verona

Mesto Verona je známe najmä vďaka romantickému príbehu Rómea a Júlie. Shakespearova tragédia urobila z tohto mesta lákadlo pre turistov, no krása Verony nekončí pri Júliinom balkóne. Buďte si istí, že tento historický dom je len začiatkom zaujímavej kultúrnej a historickej cesty.

Toto je našich 8 dôvodov, prečo by ste sem mali tiež zavítať.


Ako sa dostať do Verony?

Do tohto romantického mesta si bohužiaľ nezaletíte priamo z Bratislavy ani Viedne, no viete sem pricestovať z miest ako je Bergamo pri Miláne alebo Bologna. Z Bergama vám sem cesta vlakom zaberie 1:40 hodiny a z Bologne zas necelú hodinu. Treťou možnosťou je to, že sem pricestujete autom a spojíte to s výletom po severnom regióne Talianska. Z Bratislavy sa do Verony dostanete za cca 8 hodín.

  • Akciové letenky do Bologne nájdete TU.
  • Akciové letenky do Bergama zas TU.
verona
Verona a typické talianské Vespy

Čo by ste mali vo Verone vidieť?

1.VERONA ARENA

Rímsky amfiteáter známy ako Arena di Verona, je spolu s Rómeom a Júliou symbolom tohto mesta. Impozantná stavba s červeného mramoru tu už stojí už od roku 30 a je až neuveriteľné, ako sa v skvelom stave zachovala až dodnes. Ako turista si môžete pozrieť koloseum vo Verone zvnútra a ak budete mať šťastie, počas svojej návštevy natrafíte aj na rôzne koncerty a muzikály. V takomto prostredí dostávajú razom úplne iný rozmer!

arena verona
Koloseum v meste Verona

2.JÚLIIN BALKÓN

Casa di Giulietta je dom zo Shakespearovej tragédie, kde sa odohral milostný (no fiktívny) príbeh Rómea a Júlie. Budova sa nachádza v centre mesta na ulici Via Cappello a bola postavená až po zverejnení tohto slávneho diela. Na nádvorí je postavená bronzová socha Júlie a vo vnútri sa zas nachádza múzeum, ktoré má oslavovať všetkých protagonistov jednej z najznámejších scén svetovej dramatickej literatúry.

Casa di Giulietta
Casa di Giulietta, Verona

3.KATEDRÁLA VERONA

Na malom, ale krásnom námestí stojí katedrála s názvom Cattedrale di Verona Santa Maria Assunta, ktorá vyrástla na mieste dvoch kostolov – tie však v roku 1117 zničilo zemetrasenie. Súčasná katedrála bola postavená v románskom štýle a vysvätili ju v roku 1187. Jej interiér dnes zdobia výrazné červené mramorové stĺpy a významné fresky či obrazy. Vstupné je tu len symbolické a viac informácií o otváracích hodinách nájdete na tejto stránke.

Verona: TOP 8 pamiatok v meste Rómea a Júlie

4.SAN ZENO

Ďalším významným chrámom vo Verone je bazilika San Zeno, ktorá je zasvätená práve svätcovi Zenovi z Verony. Kostol slúžil v minulosti ako kláštor a dnes v ňom môžete obdivovať napríklad krásny oltár, ktorý vyzdobil Andrea Mantegna. San Zeno sa objavuje v turistických sprievodcoch ešte z jedného dôvodu. Bol totiž miestom fiktívneho sobáša Rómea a Júlie. Ak sa už vo Verone vydáte po stopách týchto zaľúbencov, kostol San Zeno by ste nemali vynechať.

Verona: TOP 8 pamiatok v meste Rómea a Júlie

5.PIAZZA DELLE ERBE A VEŽA LAMBERTI

Námestie Erbe je hlavným námestím Verony a už v minulosti sa tu koncentroval politický a ekonomický život mesta. Dnes táto tradícia pokračuje a pravidelne sa tu konajú trhy, ktoré sú plné farebného ovocia, zeleniny, suvenírov či rôznych iných lokálnych produktov. Večer sa zas trhovisko mení na rušnú časť mesta, kde si môžete zájsť na aperitív. V strede námestia je krásna fontána známa ako „Madonna“, no čo vás upúta ešte viac, je 84-metrová veža Torre dei Lamberti, na ktorú si môžete vyjsť a vychutnať si panoramatický výhľad na mesto (do 4.4.2020 tam však prebieha rekonštrukcia). Viac informácií nájdete na tejto stránke.

PIAZZA DELLE ERBE verona
Piazza delle Erbe, Verona

6.HRAD VECCHIO A MOST SCALIGERO

Castelvecchio stojí na brehu rieky Adiža už od roku 1354. Pôvodne bol pevnosťou, ktorú dala postaviť dynastia Scaliger a slúžila na obranné účely. Dnes sa v jeho interiéry nachádza múzeum, ktoré v sebe ukrýva historické predmety ako sochy, maľby, zbrane, keramiku či zlaté predmety. Vstupné tu stojí 6€ a viac informácií o ňom nájdete na tejto stránke. Súčasťou komplexu je aj priľahlý most, ktorý tvoria tri výrazné oblúky a z ktorého sa vám naskytne krásny pohľad na rieku. V noci, kedy sa svetlá odrážajú na hladine rieky, má toto miesto ešte magickejší charakter.

7.GIARDINO GIUSTI

Tieto záhrady sa nachádzajú pri rovnomennom paláci na východnom behu rieky Adiža. Vznikli v 15. storočí v zadnej časti paláca a z vonku by ste si ich takmer vôbec nevšimli. Samotný palác je prístupný len z malej časti, no zavítať by ste sem mali práve kvôli týmto honosným renesančným záhradám. Základné vstupné tu stojí 10€ a viac informácií o záhradách nájdete na tejto stránke.

GIARDINO GIUSTI
Giardino Giusti, Verona

8.LAGO DI GARDA

Ak budete mať vo Verone dostatok času, určite zvážte jednodňový výlet k jazeru Lago di Garda. S plochou 370 štvorcových kilometrov je najväčším jazerom v krajine a leží len hodinku cesty od Verony (spoj si hľadajte do mestečka Sirmione). V niektorých častiach sa tu budete skutočne cítiť ako pri mori a na svoje si tu prídu aj milovníci vodných športov ako windsurfing a kiting, no rovnako aj cyklisti. Viac o sa o tomto malebnom jazere a jeho okolí dočítate v našom článku.

lago di garda
Lago di Garda, Taliansko

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 54

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?