Miesta na Zemskom povrchu, ktoré vyzerajú ako z vesmíru

By: DirectDish - CC BY 2.0

Naša Zem je neuveriteľné miesto, ktoré ponúka množstvo krás, javov a úkazov. Niektoré z nich sú však až tak neuveriteľné, že máte pocit, ako keby na Zem ani nepatrili. Ak ste ako dieťa vždy chceli byť astronautom a túžili ste vyraziť na dobrodružnú cestu s cieľom spoznávať vesmír a nepodarilo sa Vám to, nezúfajte. Takmer vesmírne scenérie nájdete aj na našej modrej planéte.

Salar de uyuni, Bolívia

Bolívia ukrýva jednu z najväčších soľných púšti na svete. Jej rozloha je viac než 10 tisíc kilometrov štvorcových. Takmer polovica množstva lítia na planéte sa nachádza uloženého práve na tomto mieste. V období sucha sa táto biela popraskaná plocha rozširuje do okolia. Kedysi bolo toto územie pôvodne obrovským soľným jazerom, no postupom času, pred niekoľkými tisíckami rokov vyschlo. Soľná púšť sa nachádza v nadmorskej výške 3653 metrov nad morom.

https://www.instagram.com/p/BYLzXvCjGN9/?tagged=salardeuyuni

Yellowstonský národný park, USA

Tento park sa zaradzuje medzi najznámejšie parky na svete. Každoročne ho poctia návštevou tisícky a tisícky návštevníkov z celého sveta. Nachádzajú sa tu však výnimočné o neobvyklé výhľady. Ide v podstate o aktívnu kalderu, za ktorou návštevníci cestujú, aby preskúmali farebné horúce pramene a gejzíry. Terén je síce nebezpečný, no sprístupňujú ho chodníky.

https://www.instagram.com/p/BYRJ9w-A4lA/?tagged=yellowstone

https://www.instagram.com/p/BYOQfsdD4EH/?tagged=yellowstone

Chuang-lung, Čína

Chuang-lung je prírodnou destináciou ležiacou v čínskej provincii S´-šchuan. Túto oblasť preslávil predovšetkým prírodný kalcitový bazén. Okrem toho je domovom niektorých prísne chránených druhov živočíchov, medzi ktoré patrí aj panda veľká. Farba bazénov vyniká v prostredí a vytvára tak nádhernú a oku lahodiacu scenériu.

https://www.instagram.com/p/BAcGKyokqGX/?tagged=%D1%85%D1%83%D0%B0%D0%BD%D0%BB%D1%83%D0%BD

https://www.instagram.com/p/BUpN6cwj1lH/?tagged=huanglong

Mesačné údolie, Argentína

Valley of the moon sa nachádza v Argentíne a ide o jedno z najpozoruhodnejších miest na svete. Existuje tu niekoľko čudesných skalnatých útvarov, ktoré sú samé o sebe mimoriadne zaujímavé. Nazývajú sa „bochas“ a sú to kamene rôznej veľkosti a tvarov, ktoré sa vyskytujú v strednej a južnej Amerike. Mnoho z exemplárov je doslova sférických a o ich pôvode sa vie len málo. Na tomto mieste sa nachádza ešte jedno údolie s názvom Valle da Lua, ktoré tiež stojí za povšimnutie. Nachádzajú sa tam najstaršie kamenné útvary na Zemi, ktoré vďaka erózii vyzerajú dosť nezvyčajne.

Miesta na Zemskom povrchu, ktoré vyzerajú ako z vesmíru
By: Phil WhitehouseCC BY 2.0

Údolie smrti, Kalifornia

Death Valley sa rozprestiera na území Kalifornie a ponúka neuveriteľný pohľad na pustú krajinu. Návštevníci môžu na tomto mieste preskúmať množstvo nezvyčajných geologických prvkov. Nájdete tu aj naozaj veľmi netradičný úkaz. Vedci na tomto mieste objavili tajomné horniny nazývané „Plachetnice údolia smrti“. Ide o skaly, ktoré sa podľa všetkého pohybujú samé od seba, pričom po sebe zanechávajú stopy, ktoré odhaľujú cestu, ktorú už prešli. Ide o jedno z nevyriešených vedeckých tajomstiev.

https://www.instagram.com/p/BYTfvpTAOFz/?tagged=deathvalley

https://www.instagram.com/p/BYTarMIBq2Z/?tagged=deathvalley

Stone Forest, Čína

Kamenný les sa nachádza v Číne v provincii Jün-nan. Je známy svojimi krasovými vápencovými útvarmi. Niektoré z najneobyčajnejších sa nachádzajú v oblasti s názvom Shilin. Krasové útvary sú výsledkom erózie rieky. Vysoké horniny vyzerajú, ako keby vyrastali zo zeme a pripomínajú stalagmity či dokonca skamenené stromy.

https://www.instagram.com/p/BTHcOW0AOE4/?tagged=stoneforest

https://www.instagram.com/p/BYLPQE6lbqS/?tagged=stoneforest

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?