Dovolenka na Makarskej riviére: Kde ísť a čo zažiť

Makarská riviéra a pohorie Biokovo
Makarská riviéra a pohorie Biokovo

Makarská riviéra sa rozprestiera pozdĺž dalmatínskeho pobrežia Chorvátska. Hovorí sa, že je jedným z najkrajších a najobľúbenejších letovísk v Chorvátsku. Zaberá približne 60 kilometrov pobrežia medzi mestami Brela a Gradac. Táto oblasť ponúka nádherné pláže, čisté more a pôsobivé pohorie Biokovo, ktoré sa týči nad celou riviérou.

Z Bratislavy ste tu za niečo cez 8 hodín jazdy autom. Najbližšie letiská sú Dubrovník a Split.

Pohorie Biokovo ponúka mnoho aktivít

Tento vápencový masív je súčasťou Dinárskeho pohoria a je známy svojou biodiverzitou a výhľadmi na Jadranské more a jeho ostrovy.

Pohľad na pohorie Biokovo, Chorvátsko, Makarská riviéra
Pohľad na pohorie Biokovo, Chorvátsko, Makarská riviéra
 • V malej obci Kotišina, na úpätí Biokova, sa nachádza botanická záhrada, ktorá je súčasťou Prírodného parku Biokovo. Táto záhrada nie je tradičnou botanickou záhradou, ale skôr časťou prírody, kde sa nachádzajú autochtónne druhy rastlín.
 • Na vrchole jedného z vrchov Biokova sa nachádza astronomické observatórium, ktoré je prístupné pre verejnosť len počas určitých večerov. Poskytuje jedinečnú príležitosť na pozorovanie hviezd a iných nebeských telies.
 • Jednou z najnovších atrakcií je Skywalk Biokovo, pozorovateľná plošina s podlahou z bezpečnostného skla. Prejdite sa „po nebi“ a vychutnajte si 360-stupňové panoramatické výhľady.
Skywalk, Biokovo, Makarská riviéra
Skywalk, Biokovo, Makarská riviéra
 • Pre milovníkov adrenalínu je tu možnosť vyskúšať paragliding. Vychutnáte si tak pohľad na vody Jadranského mora a jeho skalnaté pobrežie z vtáčej perspektívy.
 • Biokovo je prešpikované množstvom turistických trás rôznej obtiažnosti, ktoré vedú cez  vápencové formácie s nádhernými výhľadmi na more a okolité ostrovy. Horská cyklistika a via ferrata sú ďalšími populárnymi aktivitami.
Jeden z turistických chodníkov, Biokovo
Jeden z turistických chodníkov, Biokovo

Ktorú oblasť si vybrať?

Brela

Malé, no pôvabné letovisko známe predovšetkým vďaka pláži Punta Rata, ktorá bola viackrát vyhlásená za jednu z najkrajších na svete. Brela vás okúzli svojimi dlhými štrkovými plážami obklopenými borovicami a čistým morom.

Brela a jej ikonická skala
Brela a jej ikonická skala

Baška Voda

Kedysi rybárska dedina, dnes populárne turistické stredisko so živou atmosférou, čistými plážami a pôsobivým pohľadom na Biokovo. Nezabudnite navštíviť aj miestne Námorné múzeum.

Makarská

Srdce riviéry. Okrem krásnych pláží tu nájdete aj historické pamiatky ako je Františkánsky kláštor alebo Kostol sv. Marka. Promenáda plná života je ideálnym miestom pre večerné prechádzky.

Tip: Navštívte Staré mesto.

Mesto Makarská, Chorvátsko
Mesto Makarská, Chorvátsko

Tučepi

Tučepi sa pýši jednou z najdlhších pláží na Makarskej riviére, ktorá sa tiahne viac ako 4 kilometre pozdĺž pobrežia. Je obľúbená vďaka čistému moru, množstvu športových aktivít a promenáde lemovanej tienistými borovicami.

Pláž v Tučepi
Pláž v Tučepi

Podgora

Podgora je známa svojím dlhým kamienkovým pobrežím a promenádou plnou barov a reštaurácií. Je to skvelé miesto pre rodiny s deťmi aj mladých ľudí hľadajúcich zábavu. Dominantou je socha na skale, pripomínajúca miestnu námornú históriu.

Gradac

Na južnom konci Makarskej riviére sa nachádza Gradac. Je ideálnym miestom pre relaxačnú dovolenku s nádhernými plážami a malebnými zákutiami, kde si môžete vychutnať pokoj a ticho.

Gradac, Makarská riviéra
Gradac, Makarská riviéra

 

Okrem turisticky populárnych destinácií, sú tu aj menej známe, no stále atraktívne:

 • Promajna – Malá dedinka ležiaca medzi Baškou Vodou a Makarskou.
 • Bratuš – Čarovná dedinka, kde nájdete tiché pláže a tradičnú dalmatínsku atmosféru.
Tichá pláž v dedinke Bratuš
Tichá pláž v dedinke Bratuš
 • Krvavica – Nachádza sa južne od Bašky Vody a je známa svojím prístavom a tichými plážami obklopenými borovicovými lesmi.
 • Drašnice – Dedinka s dlhými štrkovými plážami a jasným modrým morom, obklopená nádhernou prírodou.
 • Igrane – Letovisko, ktoré uchováva autentický dalmatínsky charakter.
Igrane, Makarská riviéra
Igrane, Makarská riviéra
 • Živogošće – Táto lokalita je rozdelená na tri menšie časti – Porat, Mala Duba a Blato, každá s vlastným jedinečným čarom. Živogošće ponúka nádherné pláže obklopené prírodnou krásou a je ideálna pre rodiny aj páry.
 • Podaca – Podaca je tichá dedina s krásnymi plážami, kde si môžete vychutnať pokojnú atmosféru a užiť si pravú dalmatínsku pohostinnosť.
Pohľad z Gradacu na dediny Brist a Podaca
Pohľad z Gradacu na dediny Brist a Podaca

Vyberte sa na výlet

Z Makarskej sa môžete vydať na množstvo výletov, ktoré ponúkajú pestrú paletu zážitkov, či už pôjdete autom alebo loďou. Z prístavov pravidelne premávajú trajekty, môžete si tiež vybaviť súkromný čln alebo sa zúčastniť organizovaných výletov, ktoré často zahŕňajú viacero zastávok.

Ostrovy  Hvar a Brač

Hvar je známy svojimi historickými pamiatkami a nočným životom. Môžete tu obdivovať renesančné paláce, užívať si atmosféru v starom prístavnom meste Hvar alebo sa vydať na prieskum zátok a pláží roztrúsených po celom ostrove.

Ostrov Hvar, Chorvátsko
Ostrov Hvar, Chorvátsko

 

Brač je domovom jednej z najznámejších chorvátskych pláží, Zlatni Rat, ktorá je známa svojím jedinečným tvarom, ktorý sa mení pod vplyvom vetra a prúdov. Okrem pláže môžete na Brači navštíviť aj starobylé kamenné lomy alebo si užiť výhľady z vrcholu Vidova Gora.

Pláž Zlatni Rat, Brač
Pláž Zlatni Rat, Brač

Mestá Dubrovník a Split

Návšteva Dubrovníka, známeho ako „Perla Jadranu“, stojí za to. Mesto je známe svojimi dobre zachovanými stredovekými hradbami, historickým centrom zapísaným na zozname UNESCO a nádhernými výhľadmi na Jadran.

Mesto Dubrovník
Mesto Dubrovník

 

Split je druhé najväčšie mesto Chorvátska. Nevynechajte Diokleciánov palác, taktiež zapísaný na zozname UNESCO. Mesto je živé, plné kaviarní, obchodov a trhov, kde môžete ochutnať miestne špeciality.

Národný park Krka

Krka je známy svojimi vodopádmi a je ideálnym miestom pre milovníkov prírody. Môžete sa tu kúpať v prirodných bazénoch, poprechádzať sa alebo navštíviť historický kláštor na ostrove Visovac.

Národný park Krka
Národný park Krka

Međugorje a Mostar v Bosne a Hercegovine

Međugorje je známym miestom náboženských pútí. Mostar zas svojím starým mostom a historickým centrom. Ponúka tiež pohľad na kultúrne spojenie východu a západu.

Mesto Mostar, Bosna a Hercegovina
Mesto Mostar, Bosna a Hercegovina

 

Navštívili ste už Makarskú riviéru?

Ak nie, neváhajte tak toto leto urobiť. Jej idylická poloha, spolu s bohatým výberom aktivít a výletov do okolia, robí z tejto oblasti perfektné miesto pre dovolenku, na ktorú budete radi spomínať a kam sa budete chcieť vždy vrátiť.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 21

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?