Costa Smeralda: dovolenka na smaragdovom pobreží Sardínie

Costa Smeralda, Sardinia
Costa Smeralda, Sardinia

Nedotknutá príroda, tyrkysové vody, pláže v štýle Karibiku a luxusné hotely. Týmito slovami by sme mohli opísať dovolenku v oblasti Costa Smeralda na Sardínii, ktorá je známa aj ako európsky Karibik. Ak túžite po skutočnej exotike, nemusíte platiť vysoké sumy za letenky do Strednej Ameriky. Stačí sa tento rok vybrať na talianske pobrežie Costa Smeralda.

Základné informácie

Costa Smeralda, v preklade smaragdové pobrežie, sa nachádza v severnej časti ostrova Sardínia a mnoho turistov ho považuje za najkrajšie miesto v Taliansku. Okrem nádhernej prírody a očarujúcich pláží tu na návštevníkov čakajú vynikajúce služby a luxusné hotely. Nájdete tu aj prestížne golfové rezorty a prístav pre veľké jachty.

Aj napriek tomu, že ide o luxusnú destináciu, si tu dokážete zabezpečiť ubytovanie v dostupnej cene. Ideálne je ubytovať sa v súkromí mimo pobrežia a každý deň podniknúť výlety na rôzne pláže a miesta.

Kedy navštíviť Costa Smeralda?

Najlepším obdobím pre dovolenku sú mesiace jún, september a október, kedy je tu menej rušno a ceny sú prijateľnejšie. Počas týchto mesiacov je na pobreží príjemné počasie a teplota dosahuje až 31 stupňov Celzia. More má v tomto čase teplotu nižšiu asi o 5 stupňov. Ak vám neprekážajú vyššie ceny a väčšie množstvo turistov, pokojne navštívte oblasť v mesiacoch júl a august.

Ako sa sem dostať?

Taliansky ostrov Sardínia má tri letiská – v Olbii, Alghere a Cagliari. Na pobrežie Costa Smeralda je najlepšie pricestovať z letiska Olbia, pretože je vzdialené len 30 minút jazdy. Ak priletíte do Alghera, budete musieť cestovať približne 2 hodiny. Z Cagliari je to ešte ďalej, približne 3,5 hodiny jazdy autom.

Najkrajšie pláže

Ak máte radi pláže, odporúčame vám ich počas pobytu v Costa Smeralda navštíviť hneď niekoľko.

Capriccioli

Pláž Capriccioli
Pláž Capriccioli

Pláž Capriccioli je obklopená olivovníkmi a borovicami, ktoré jej poskytujú skvelú ochranu pred vetrom. Voda je tu priezračná, plytká a zvyčajne pokojná, a preto je pláž obľúbená najmä u rodín s deťmi. V okolí pláže sa nachádza niekoľko malých ostrovov, na ktoré sa môžete prepraviť malým člnom.

Celvia

Pláž Celvia
Pláž Celvia

Na pláž Celvia sa dostanete pohodlne pešo z pláže Capriccioli. Takže ak vás jedna z nich omrzí, stačí sa presunúť na ďalšiu. Môžete sa tu tešiť na jemný biely piesok a pokojnú tyrkysovú vodu. Na pobreží sa nachádzajú reštaurácie s dobrým jedlom.

Principe

Pláž Principe
Pláž Principe

Principe je nádherná zálivová pláž s bielym pieskom, ktorá sa často objavuje v rebríčkoch najkrajších pláží sveta. Chránia ju ružové žulové skaly, pričom žula sa nachádza aj priamo na morskom dne. Práve preto je voda sfarbená do mnohých farieb a mení odtiene, ktoré prechádzajú od modrej po smaragdovo zelenú alebo dokonca bieloružovú.

Romazzino

Pláž Romazzino
Pláž Romazzino

Táto pekná malá pláž je dobre chránená pred vetrom. Vďaka tomu je voda pokojná a dobre sa v nej pláva. Na Romazzino si môžete prenajať lehátka a slnečníky. A za zmienku stojí aj tamojšia hotelová reštaurácia s barom.

Liscia Ruja

Najväčšia pláž v oblasti Costa Smeralda je Liscia Ruja. Je dlhá 1 km a patrí k najhlučnejším a najnavštevovanejším plážam na pobreží.

Parkoviská a prenajímanie lehátok

V rámci každej z vyššie uvedených pláží je k dispozícii parkovisko. Za jeden celý deň parkovania zaplatíte približne 7,50 EUR. Počas hlavnej sezóny sa radšej dostavte na parkovisko najneskôr do 10.00 hodiny. Ak by ste prišli neskôr, možno by sa vám neušlo parkovacie miesto ani lehátko. Ceny lehátok a slnečníkov si radšej vopred skontrolujte, pretože na niektorých miestach môžu byť veľmi drahé.

Čo vidieť na Costa Smeralda?

Okrem nádherných pláží nájdete na pobreží Costa Smeralda aj niekoľko zaujímavých pamiatok. Počas dovolenky by ste nemali vynechať tieto miesta:

Porto Cervo

Porto Cervo
Porto Cervo

Centrom oblasti Costa Smeralda je slávne mesto Porto Cervo. Jeho najvýznamnejšou atrakciou je malé námestie, ktoré tu nechal postaviť princ Karim Aga Khan. V súčasnosti sú na námestí situované známe reštaurácie a luxusné butiky.

Kostol Stella Maris

Stella Maris
Stella Maris

Vďaka princovi Karimovi Aga Khanovi, ktorý sa do Costa Smeralda zamiloval, sa v okolí nachádza aj niekoľko ďalších krásnych budov. Jednou z nich je dominantný kostol Stella Maris, v ktorom môžete obdivovať vzácne maľby a organ zo 17. storočia. Kostol je verejnosti prístupný každý deň aj mimo bohoslužieb. Nezabudnite pri jeho návšteve zvoliť vhodné oblečenie.

Arzachena

Arzachena
Arzachena

Arzachena sa síce nachádza vo vnútrozemí, ale stále je súčasťou pobrežia Costa Smeralda. Nájdete tu rôzne dobové hroby megalitického vzhľadu, ako aj pozostatky starých chrámov. Zaujímavou atrakciou v blízkosti Arzacheny je prírodná skala v tvare hríba. V jej okolí sa nachádzajú hodnotné archeologické nálezy.

Vodné športy na Costa Smeralda

Baja Sardinia
Baja Sardinia

Ak chcete počas dovolenky zažiť aj trochu adrenalínu, vyskúšajte vodné športy. Najlepšou oblasťou s perfektnými podmienkami je Baja Sardinia. Je veternejšia ako iné časti pobrežia, a preto je ideálna pre windsurfing a plachtenie. Ak vás láka potápanie, navštívte dedinku Cannigione, kde si môžete rezervovať kurz potápania.

Užitočné tipy na záver

  • Zo sardínskych pláží si nikdy neberte piesok a mušle. Je to nezákonné a ak by vám našli tieto predmety v batožine, mohli by ste dostať pokutu.
  • Pri jazde autom dávajte pozor na kozy a ovce, ktoré sa niekedy objavujú na ceste.
  • Taxíky sú tu pomerne drahé. Lepšou možnosťou je prenajať si auto na niekoľko dní.
  • Na Costa Smeralda ochutnajte tamojšie špeciality, ako je sardínsky syr, sardínsky chlieb alebo likér Mirto.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 20

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?