Sardínia: Sprievodca najkrajšími plážami na ostrove (22 tipov + mapa)

cala goloritze

Sardínia je po Sicílii druhým najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Jej pobrežie je dlhé takmer dvetisíc kilometrov a nájdete na ňom množstvo krásnych pláží. Nájdete tu väčšie populárne pláže, ale aj veľa menších a divokých a niektoré dokonca ani nemajú svoje meno a často ich nájdete len tak náhodou. Veľa krásnych obľúbených letovísk Sardínie sa nachádza na severovýchodnom Smaragdovom pobreží. Množstvo malebných miest nájdete aj na neďalekých ostrovčekoch, ktoré patria k Sardínii.

Nájdete tu aj pláže s výborným vybavením na vodné športy alebo s potápačskými školami. Niektoré sú plne vybavené s lehátkami, toaletami či barmi, na iných budete takmer sami. Nie je pravidlom, že na všetkých plážach nájdete aj reštauráciu. Tie hľadajte skôr v centrách miest. Na niektoré tajné zákutia sa dostenete iba po namáhavej pešej túre alebo dokonca len loďou. My sme pre vás vybrali ochutnávku takých pláží, ktoré si vyslúžili prívlastok „naj“. Pozrite si pláže na Sardínii aj v prehľadnej mapke.

Spiaggia del Poetto

Táto takmer osem kilometrov dlhá pláž patrí k najdlhším na Sardínii. Nachádza sa na juhu ostrova pri hlavnom meste Cagliari. Odtiaľ je ľahko dostupná a verejnou dopravou sa sem dá dostať za 20 minút. Počas víkendov ju často navštevujú ľudia z mesta a je obľúbená aj medzi rodinami s deťmi. Pláž je rušná a dobre vybavená, nachádzajú sa na nej bary, reštaurácie a aj škola kitesurfingu. Kvôli svojej veternosti je toto miesto obľúbené medzi kitesurfermi a windsurfermi.

Pláž Poetto je orientovaná juhovýchodne, ale oplatí sa vydať aj na druhú stranu. Nachádza sa tam prírodný park Molentargius so soľnými a odparovacími nádržami, ktoré kedysi slúžili na zásobovanie Sardínie soľou. V týchto rybníkoch so slanou vodou žijú ružové plameniaky, na ktoré sa môžete ísť pozrieť.

Pozrite si akciové letenky do Cagliari na Sardínii, kam môžete letieť z Viedne alebo z Budapešti.

Spiaggia del Poetto, Sardínia
Spiaggia del Poetto je jednou z najobľúbenejších pláží Sardínie a pre jej veternosť je ideálnou voľbou na kitesurfing, windsurfing a iné športy na vode.

La Cinta

La Cinta je jednou z najdlhších pláží na severovýchode ostrova (má viac než tri kilometre). Leží pri meste San Teodoro a pešo k nej odtiaľ prídete za pol hodinu. Mesto Olbia je od nej vzdialené tridsať kilometrov. Naľavo od pláže sa týči 565 metrov vysoké pohorie ostrova Tavolara. Z pláže môžete mať divokejší dojem. Reštaurácie a bary nájdete skôr na jej začiatku. Voda je tu nádherne čistá, vstup do mora postupný, plytký a piesok jemný a biely. Na svoje si tu prídu kitesurferi a nájdete tu aj požičovne vodných bicyklov. V rybníku na druhej strane pláže môžete zazrieť plameniakov. Viac o meste Olbia a blízkej oblasti si môžete prečítať v článku Olbia na Sardínii: čo nevynechať v meste a okolí.

La Cinta, Sardínia
Pláž La Cinta s jemným pieskom a plytkým vstupom do mora. V pozadí je pohorie ostrova Tavolara.

Spiaggia Cala Luna

Nádherná pláž, ktorá je pred svetom ukrytá pod strmými vápencovými útesmi. V nich je niekoľko jaskýň, ktoré ponúkajú chládok počas horúcich letných dní. Pláž je dostupná pešo po štvorkilometrovej túre cez Národný park Golfo di Orosei a Gennargentu. Štartovacím bodom je Cala Fuili, kde necháte auto. Na pláž sa môžete dostať aj loďou. Vody sú tu vhodné na šnorchlovanie a potápanie. Neďaleko pláže, smerom na sever, sa nachádza krásna jaskyňa Grotta del Bue Marino, ktorá býva častou zastávkou výletných lodí.

Cala Luna, Sardínia
Na pláž Cala Luna sa dostanete buď pešo po štvorkilometrovej túre alebo loďou. Odmenou vám bude chládok v jaskyniach na jej brehu.

Cala Mariolu

Táto pláž sa nachádza južne od pláže Cala Luna na východnom pobreží Sardínie. Z pevniny je síce prístupná, vedie tu však dlhší trek a náročnejší zostup ku pláži. Dostupnejšia je loďou od mora. Medzi turistami je veľmi obľúbená a preto býva častou zastávkou výletných lodí. Pláž je tvorená malými jemnými kamienkami a voda v mori je priezračne čistá. Je obľúbeným miestom pre potápačov.

Cala Mariolu, Sardínia
Pláž Cala Mariolu je obľúbenou zastávkou výletných lodí. Z pevniny k nej vedie náročnejšia trasa.

Spiaggia delle Bombarde

Pláž Bombarde sa nachádza desať kilometrov od mesta Alghero na severozápade Sardínie. Leží na Koralovej riviére, ktorá je známa kvôli tunajším červeným koralom. V minulosti boli významné pre bižutériu, ktorá je typická pre túto oblasť. História zberu koralov tu siaha až do čias starovekého Ríma.

Piesočná pláž sa pri vstupe do mora pomerne rýchlo zvažuje a tak je už pár metrov od brehu hlboká. Pláž je od mora ohraničená červenkastými útesmi a od pevniny je lemovaná sviežou stredomorskou zeleňou s borovicami a euklaliptami.

Na najbližšie letisko Alghero môžete letieť so spoločnosťou Ryanair z Bratislavy alebo Viedne, odtiaľ lieta aj Wizz Air. Akciové letenky si pozrite tu.

Ak by ste si chceli pozrieť mesto Alghero, prečítajte si aj článok o desiatich najkrajších miestach v tomto meste.

Spiaggia delle Bombarde, Sardínia
Spiaggia delle Bombarde leží neďaleko mesta Alghero na Koralovej riviére.

Spiaggia di Talmone

Medzi skrytými pokladmi Sardínie je aj pláž Talmone. Nájdete ju v malej zátoke na severe Sardínie a plávať tu budete medzi obrovskými vápencovými balvanmi.

Cala Coticcio

Cala Coticcio je pláž v súostroví Maddalena pri severnom brehu Sardínie. Vyzerá ako prírodný bazén a má priezračnú vodu, v ktorej si užijete šnorchlovanie. Scenéria pod hladinou vás očarí množstvom a rozmanitosťou rýb. Zátoka, v ktorej sa pláž nachádza, si získala prezývku „Tahiti Sardínie“. Toto rajské miesto je dostupné buď náročnejším trekom alebo loďou.

Cala Coticcio, Sardínia
Malebná pláž Cala Coticcio má prezývku Tahiti Sardínie.

Cala Brandinchi

Ďalšou plážou, o ktorej budete tiež počuť ako o miestnom Tahiti, je Cala Brandinchi na severovýchode Sardínie. Je ľahko dostupná autom a ponúka bohaté vybavenie s lehátkami a barmi. Pláž je z jemného piesku a okolitá zeleň jej dodáva exotickú atmosféru.

Cala Brandinchi, Sardínia
Pláž Cala Brandinchi sa nachádza na severovýchodnom pobreží Sardínie.

Spiaggia del Principe

Pláž Principe nájdete v zátoke medzi mestom Olbia a známym letoviskom Porto Cervo na severovýchode ostrova. Táto časť Sardínie sa nazýva Smaragdové pobrežie (Costa Smeralda) a pláž Principe mnohí označujú ako jednu z najkrajších na tomto pobreží. Jemná piesková pláž sa postupne zvažuje do mora. Voda svojou priezračnosťou, farbou a polkruhovým tvarom pláže pripomína skôr bazén. More je tu pokojné, vhodné na šnorchlovanie. Túto pláž obľubujú rodiny s deťmi. Od parkoviska sem vedie desaťminútová prechádzka.

Tip: nájdite si ubytovanie na Sardínii podľa vašich predstáv

Spiaggia del Principe, Sardínia
Spiaggia del Principe sa nachádza na Smaragdovom pobreží Sardínie.

Spiaggia della Pelosa

Pláž Pelosa sa nachádza na severozápadnom výbežku Sardínie, ktorý je obkolesený ostrovmi. Tie spolu s pohoriami na pevnine tvoria prirodzenú bariéru proti nepriazňam počasia a vody sú tu preto pokojné a priezračné. Toto miesto je vhodné na šnorchlovanie. Z pláže je krásny výhľad na okolitú scenériu, ktorej dominuje neďaleká obranná veža Torre della Pelosa zo 16. storočia. Pláž je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Je ľahko dostupná aj autom a voda je tu pokojná a plytká. Navyše si tu urobíte nádherné fotky akoby ste boli v Karibiku.

Pelosa, Sardínia
Pláž Pelosa je známa pokojnými vodami a krásnymi výhľadmi. V pozadí je veža Torre della Pelosa.
Torre della Pelosa, Sardínia
Obranná veža Torre della Pelosa je od pláže Pelosa vzdialená pol kilometra. Foto: Ruggero Domenichini, Unsplash.

Cala Goloritzé

Pláž Cala Goloritzé nájdete v strede východného pobrežia Sardínie. Je pomerne nová, vznikla zosuvom pôdy v 60. rokoch minulého storočia. Pre lode sem platí zákaz priplávania. Pláž je vyhlásená za pamiatku regionálneho aj národného významu. Vďaka ochrane územia je tu priezračne čistá voda. Pláž lemujú skaly a prístupná je len pešo. Najkratšia túra sem trvá približne dve hodiny.

Cala Goloritzé, Sardínia
Cala Goloritzé je národnou pamiatkou a lode tu majú zakázané priplávať. Foto: Dorisworld, Pixabay.
Cala Goloritzé, Sardínia
Priezračne čisté vody na Cala Goloritzé. Foto: Salty Wings AU, Unsplash.

Tuerredda

Táto pláž sa nachádza na jednom z najjužnejších miest Sardínie. Priezračná voda, zlatistý piesok a stredomorská vôňa vanúca od okolitej zelene robia z tohto miesta raj na oddych. Pláž je na cípe, ktorý vstupuje do mora oproti neďalekému ostrovu Isola Tuerredda.

Tuerredda, Sardínia
Ostrov Isola Tuerredda je dominantou výhľadu z pláže Tuerredda.

Is Arutas

Pláž Is Arutas je na polostrove Sinis na západe Sardínie. Na prechádzke po pláži sa budete cítiť, akoby ste chodili po jemných zrnkách ryže. Kremičitý piesok tu má rôzne farebné odlesky, od jemne ružovej cez bielu až po tyrkysovú. Užijete si tu šnorchlovanie, kitesurfing alebo windsurfing.

Is Arutas, Sardínia
Obľúbená pláž Is Arutas so zrnkami viacfarebného kremičitého piesku.

Spiaggia di S'Archittu

Pláž S'Archittu sa nachádza na západe ostrova v meste s rovnakým menom. Z mesta je pláž dobre dostupná. Je pre ňu typická krásna vápencová klenba, ktorá je umeleckým dielom prírody. Výnimočne krásne je pozorovať na tomto mieste západ slnka a hru svetiel dopadajúcich na morskú hladinu pod oblúkom.

S'Archittu, Sardínia
Pláž S'Archittu si kvôli jej nezvyčajnej scenérii vybralo do svojich filmov viacero režisérov.

Spiaggia Cala Lunga

Cala Lunga nájdete na juhozápade na ostrove Sant'Antioco. Pláž sa nachádza na konci krásneho fjordu, ktorý zasahuje do vnútrozemia. Podobných je tu na ostrove niekoľko, no nie všetky sú ukončené plážou. Okolité hory poskytujú pokoj na relax v jemnom vánku bez silného vetra a voda tu má smaragdovo zelenú farbu.

Cala Lunga, Sardínia
Fjord na ostrove Sant'Antioco pri Sardínii sa končí pokojnou plážou Cala Lunga. Foto: Daniele Pasqualini, Pixabay.

Z pláží, ktoré sa na Sardínii oplatí navštíviť, vyskúšajte aj:

  • Cala Corsara na súostroví La Maddalena. Sú tu zaujímavé skalné útvary a jeden vraj vyzerá ako ježibaba. Užijete si tu potápanie a šnorchlovanie.
  • Spiaggia delle Dune sa nachádza na juhu ostrova pri Porto Pino a sprístupnená je len v letných mesiacoch. Pieskové duny jej dodávajú atmosféru orientu.
  • Isola dei Gabbiani je ostrov na severe. So Sardíniou je spojený piesočným pásom v mori, na ktorom je pláž s rovnakým názvom. Je tu pomerne veterno a tak je ostrov ideálny pre windsurfing.
  • Rene Bianca sa nachádza na severe Sardínie. Obľúbená je medzi rodinami s deťmi. Kúsok od pláže je kopec s ruinami obrannej veže, kam si môžete urobiť výlet z pobrežia. Cesta nahor trvá len pár minút.
  • Spiaggia Maria Pia nájdete neďaleko Alghera, cestou, keď pôjdete na pláž delle Bombarde. Neďaleký borovicový les poskytuje príjemný chládok po slnení sa na piesočnej pláži.
  • Spiaggia Rosa je na ostrove Isola Budelli na severe nad Sardíniou. Piesok na pláži má ružovkastý nádych, ktorý je vytvorený úlomkami mušlí (tie sú pomiešané s bielym pieskom). Ostrov je súčasťou súostrovia La Maddalena Archipelago, kde je priezračne čistá voda.
  • Spiaggia del Cavaliere sa nachádza severne od Spiaggia Rosa. Vo vode budete plávať okolo obrovských balvanov. Vody sú tu pokojné.

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počítadlo: 25

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?