Modré zóny: 5 miest na svete, kde sa ľudia dožívajú dlhšie ako 100 rokov

modré zóny vo svete

Nie je žiadnym tajomstvom, že priemerná dĺžka života za posledných 100 rokov výrazne narástla. Sú však miesta na svete, na ktorých sa nachádza vyššia koncentrácia ľudí, ktorí sa dožívajú nadpriemerného veku. Tieto oblasti sú známe ako „Modré zóny“. Kde sa tieto zóny nachádzajú a aké majú spoločné črty?

Na grafe vidíme ako sa od šesťdesiatych rokov mimulého storočia zvyšovala priemerná dĺžka života.

Priemerná dĺžka života
Zvyšovanie priemernej dĺžky života (zdroj: Wikipedia)

Kde sa ľudia dožívajú dlhšie a prečo?

Do modrých zón patrí dokopy 5 oblastí. Teda aspoň zatiaľ. Patria sem Sardínia, Okinawa v Japonsku, Loma Linda v USA, Nicoya v Kostarike a ostrov Ikaria v Grécku.

Sardínia, Taliansko – krásne pláže, dlhý život

Costa Smeralda, Sardinia
Costa Smeralda, Sardinia

Na Sardínii je vysoký pomer ľudí, ktorí sa dožívajú nad 100 rokov. Dan Buettner, ktorý študoval Modré zóny, poznamenal: „Na Sardínii, najmä v pohorí Barbagia, nájdeme najvyššiu koncentráciu storočných mužov na svete“

Dôvodom môže byť aktívny pastiersky spôsob života, strava bohatá na zeleninu a ovocie, ryby, vlastné syry či mlieko. Krajina je pomerne kopcovitá a napomáhať vyššej dĺžke života môže aj mierne talianske tempo života.

Okinawa, Japonsko – zdravá strava a pohyb

okinawa
Okinawa

V Okinawe sa nachádza najvyšší počet storočných žien na svete. Vedci po celom svete sa samozrejme snažia zistiť, čo môže byť príčinou.

Jedným z kľúčových faktorov by mohla byť strava. Tá je bohatá na rastlinné potraviny, obsahuje mnoho druhov zeleniny, ovocia, sójových produktov (ako je tofu) a morských rias. Z mäsa jedia najmä ryby. Taktiež sa snažia neprejedať sa podľa pravidla „Hara Hachi Bu,“ ktoré odporúča jesť len dovtedy, kým je človek zasýtený na 80%.

Ďaľšími faktormi sú pravdepodobne bohatý sociálny a rodinný život, pravidelná fyzická aktivita, duchovný život a meditácie. Jedným z faktorov môže byť aj genetika.

Loma Linda, Kalifornia, USA – striedmy život v cirkvi

Loma Linda
Photo by Mareko Tamaleaa on Unsplash

Mesto Loma Linda (v španielčine „Krásna Hora“) leží v Kalifornii v okrese San Bernardíno. Obyvatelia tohto malého mesta majú v priemere najdlhšiu dĺžku života v USA. Tento nadpriemer sa vyskytuje medzi členmi „Cirkvi adventistov siedmeho dňa“. Čo robia títo členovia inak?

Zdá sa, že hlavnými dôvodmi dlhovekosti v tejto cirkvi je striedmy a zdravý životný štýl. Čo sa jedla týka, drvivá väčšina stravy je vegetariánska či vegánska. Občas zaradia do jedálnička aj rybu. Zeleninu si zväčša sami pestujú a mäso jedia iba výnimočne. Po alkohole siahne približne 6% členov a na cigaterách by ste tu veľa nezarobili, keďže fajčiarov tvorí iba asi 1%.

Loma Linda je tiež známa svojím zdravotníckym zariadením a univerzitou, ktorá sa venuje zdravotníckemu vzdelávaniu a výskumu. Tento fakt tiež prispieva k vysokému štandardu zdravotnej starostlivosti v oblasti.

V sobotu je voľno…

Zdá sa že ďaľším významným faktorom je dodržiavanie sabatu. Každý týždeň na 24 hodín v sobotu sa rodiny sústredia iba na svoju rodinu a na ostatné starosti úplne zabudnú. Silné rodinné a komunitné väzby sú im tiež prirodzené. Adventisti trávia veľa času vonku a venujú ho športom, prechádzkam a celkovo pohybu.

Nicoya, Kostarika – pohyb na vzduchu, rodina a strava

Nicoya, Kostarika
Nicoya, Kostarika

Ak chceme skúmať príčiny dlhovekosti, určite nemôžeme vynechať aj ďaľšiu Modrú zónu. Hovoríme o meste Nicoya v Kostarike. Aj tu sa totiž väčšina ľudí dožíva viac ako 90 rokov a oslava stých narodenín tu tiež nie je výnimkou. Tohto veku sa dožívajú často v dobrom zdravotnom stave.

Ako to tí kostaričania robia?

Medzi hlavné ingrediencie dlhého života by sa dala zaradiť zdravá strava, bohaté sociálne a rodinné väzby a veľa pohybu. Poďme si to však rozmeniť na drobné.

Bežnými raňajkami je fazuľa, ryža a domáce kukuričné tortily. K raňajkám patrí aj kvalitná káva. Napríklad tá z Kostariky. Okrem toho jedia veľa ovocia a zeleniny a mäso jedia striedmo. Väčšinou si potraviny dopestujú a nejedia veľa spracovaných potravín.

Nicoyania sa taktiež udržiavajú v dobrej fyzickej kondícii. Okrem fyzickej práce na farmách, volia často na presun z miesta na miesto chôdzu. Sedavý typ života im je skôr cudzí. V rámci prechádzky si tiež môžu udržiavať sociálne vzťahy. Sú silno rodinne založení a vraj aj pozitívne naladení.

Je to práve kombinácia stravy pohybu a silných rodinných väzieb, ktorá by mohla prispievať k vysokému priemernému veku.

Ikaria, Grécko – mediteránska strava, pohyb a siesta

Ikaria v Grécku
Ostrov Ikaria v Grécku

Poslednou Modrou zónou, môžeme označiť aj grécky ostrov Ikaria. Tento ostrov sa nachádza neďaleko ostrova Samos. Najľahšie sa naň dostanete trajektom z ostrova Mykonos, na ktorý lieta veľa leteckých spoločností z okolitých letísk.

Ostrov je typický svojimi šikovne vyriešenými domami ukrytými za veľký balvan. V dobe, keď sa po okolí pohybovali pirátske lode, nebolo na škodu bývať v utajení. Z pirátskej lode totiž domy nebolo za skalami vidno. Niekoľko takýchto domov sa zachovalo dodnes.

Čo sa týka ich dlhovekosti, v mnohom sa budeme opakovať. Opäť je za tým strava, ktorá je v tomto prípade najmä mediteránska. Obyvatelia tu uprednostňujú stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty, ryby a olivový olej.

Fyzická aktivita a práca vonku či prechádzky sú každodennou súčasťou života. Opäť sa tu vyskytuje faktor silných rodinných a sociálých pút, ale aj duchovný život. A samozrejme nesmieme zabudnúť na poobednú siestu či pohár červeného.

Spoločné znaky Modrých zón

Strava

Ak by sme to chceli zhrnúť, zdá sa, že Modré zóny majú niekoľko spoločných znakov. Vyznačujú sa stravou bohatou na zeleninu, ovocie, orechy a celozrné produkty. Mäso či spracované výrobky jedia len striedmo.

Fyzická aktivita

V Modrých zónach trávia ľudia veľa času na vzduchu a venujú sa rôznym športom, prechádzajú sa, alebo jednoducho pracujú na poliach, farmách a podobne. Sedavé zamestnanie je tu výnimkou.

Komunita a Sociálne Väzby

Či už sú to silné rodinné vzťahy, ale aj kamarátstva, miestne komunity či náboženské spolky, zdá sa, že tieto zohrávajú tiež veľkú rolu v dlhom a kvalitnom živote.

Málo stresu, dostatok pohody

Menej stresujúce druhy práce, dobré rodinné a kamarátske vzťahy či cielený oddych. To je ďaľší zo spoločných znakov Modrých zón. Život tu nie je taký hektický a uponáhľaný. Veľa voľného času trávia v prírode či v spoločnosti.

Dá sa poučiť z Modrých zón?

Záverom by bolo vhodné dodať, že hoci vedci skúmajú, prečo sa v týchto oblastiach ľudia dožívajú v priemere dlhšie, presnú vedecky overenú odpoveď asi zatiaľ nedostaneme. Zo spoločných znakov by sa ale dalo vyčítať, že k tomu prispieva zdravá rastlinná a nespracovaná strava, dostatok pohybu, sociálne väzby a samozrejme aj dobrá zdravotná starostlivosť.

Jednoducho zaradiť viacej zeleniny, pohybu, udržiavať dobré vzťahy a chodiť na preventívky. Nepreháňať to s konzumáciou mäsa, menej sa stresovať, nefajčiť a nepiť  alkohol vo veľkom. Ľahko sa to povie, no ťažšie realizuje. Alebo sa môžete rovno presťahovať do Modrej zóny a žiť ako domáci 🙂

 

 

Zdroje:

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 30

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.