Kam na Sicíliu? TOP 10 miest, ktoré musíte vidieť!

Sicília pláže
Sicília

Ostrovná Sicília patrí medzi najpríťažlivejšie ostrovy Európy. Mnohí tvrdia, že je dokonca najkrajším. Čím to je? Odpoveď treba hľadať v jej mestečkách, úzkych uličkách, nádherných zátokách, na činných vulkánoch alebo v ruinách starovekých miest, ktoré tvorili dejiny sveta. Pripočítajte si k tomu skvelú sicílsku kuchyňu, dobré víno, sladkosti a výsledok je na seba nenechá dlho čakať. Chystáte sa na Sicíliu? Inšpirujte sa našimi 10 miestami, kam sa vybrať. Letenky na Sicíliu sú dostupné za pár desiatok eur aj z Bratislavy či Budapešti.

Top 10 miest na Sicílii, ktoré musíte vidieť

1.PALERMO

Najslávnejším a možno aj sem tam najobávanejším mestom ostrova je Palermo. Kedysi bolo synonymom sicílskej mafie, ale časy sa zmenili a dnes z neho budete očarení. Máloktoré mesto Európy má atmosféru akou sa môže Palermo pochváliť. Cítiť v ňom to ako sa na ostrove miešali vplyvy snáď všetkých národov, ktoré tu v histórii vládli.

Jeho rušné bazárové ulice nasiakli arabskými trhoviskami, barokové stavby striedajú normanské bonbóniky a medzi to všetko sa vystierajú ulice a námestia ozdobené fontánami. Ráno sa vyberte na trhovisko La Vucciria, kde sa započúvate do zvolávania predavačov, pozriete si čerstvé tuniaky, ryby, ovocie či zeleninu.

Oddýchnite si na námestí pri rannom capuccine a čaká na vás slávna Katedrála, kde sú pochovaní sicílski králi. Nasadnite do konskej drožky a nechajte sa unášať ulicami, aby ste sa ocitli v záhrade kláštore San Giovanni degli Eremiti naplnenej tichom. Až potom vyleziete na neďalekú zvonicu a užijete si panorámu mesta.

Storočia tu do seba zapadajú ako skladačky lega a vy nebudete chápať prečo ste sa tu neobjavili skôr. Palermo je mekkou streetfoodu, tak ak holdujete pouličnému jedlu, budete sa cítiť ako v kulinárskom raji.

mesto Palermo na Sicílii
Palermo

2.ETNA

Etna ako symbol Sicílie je neprehliadnuteľným vrcholom, ak sa nachádzate na východe Sicílie. Dotvára panorámu ostrova už od nepamäti a sem tam sa ozve svojim žeravým krikom, že sa s ňou ešte stále musí počítať.

So svojimi 3233 metrami je najvyšším bodom ostrova a pre svoje vulkanické dedičstvo priťahuje návštevníkov. K Etne sa dá pohodlne dostať niekoľkými cestami a ak máte vlastné auto, môžete sa cestou zastaviť v malých mestečkách ako Randazzo, ktoré postavili z čiernej lávy.

Hore na poslednom parkovisku vás obklopí niekoľko vulkánov po ktorých sa viete poprechádzať, alebo sa dokonca môžete vybrať až k jej vrcholu. Už len ocitnúť sa tu v tomto čiernom, lávovom a nehostinnom svete je unikátnym zážitkom. A nezabudnite! Svahy Etny produkujú jedno z najlepších sícílskych vín, tak bez neho neodchádzajte.

Sopka Etna na Sicílii
Sopka Etna

3.CATANIA

Východosicílska Catania bola a vždy bude v tieni Palerma, no ak sa tu zastavíte, spoznáte jej krásy. Osudy Catanie sú prepletené s príbehmi Etny, pretože sa nachádza len pár desiatok kilometrov od nej.

Dnes Catania prekvapí svojim príjemným trhoviskom, kde môžete ochutnať čerstvých morských ježkov, veľkolepým námestím ozdobeným Katedrálou, ale najmä príjemnými štvrťami, kde je radosť zatúlať sa. Neďaleko od mesta nájdete aj skvelé pláže či viacero menších, menej známych miest, ktoré vám dotvoria obraz Sicílie.

Catania na Sicilii
Catania

4.TAORMINA

Sicílske mesto Taormina patrí bez pochýb k najznámejším mestám celého ostrova. Upúta svojou polohou na vysokom kopci pod ktorým sa rozlieva zátoka naplnená morom. Taorminu si obľúbili mnohé celebrity, no nemusíte byť ani hviezda, aby ste pochopili, že toto miesto má čosi do seba.

Ikonický obrázok Taorminy si spravíte v starovekom gréckom divadle, pretože ak sedíte na starých, kamenných sedadlách, pred vami sa otvorí priam dokonalá panoráma zasneženej Etny. Mesto má krásne pamiatky, no zistíte, že to nebudú oni, čo si budete pamätať, pretože ešte viac na vás zapôsobí atmosféra prelievajúca sa uličkami a námestiami, kde si vychutnáte kávu, granitu či skvelú sicílsku kuchyňu.

vyhlad z divadla na Taorminu na Sicilii
Taormina

5.AGIRGENTO

Sicília v sebe ukrýva toľko starovekej krásy, že by nestačil ani rok, aby ju človek všetko obsiahol. Ak však milujete históriu, niektoré miesta jednoducho nemôžete vynechať. Presne takým miestom je staroveké Agrigento ležiace na juhu ostrova.

Má aj svoju modernú tvár, ale tá nie je ťahákom. Stačí si predstaviť údolie posiate chrámami, ktoré sem postavili v 6-4.storočí pr.Kr. a máte Agrigento. Na malom priestore tu nájdete najkrajšie zachovalé grécke chrámy celého Talianska a to už je čo povedať.

Sadnite si pred chrám Tempio della Concordia a nebudete chápať ako takú krásnu stavbu vedeli postaviť pred vyše 2500 rokmi. A to je len začiatok!

Agrigento na Sicilii v Taliansku
Agrigento

6.LIPARSKÉ OSTROVY

Hoci je Sicília ostrovom, aj k nej patrí niekoľko menších ostrovčekov či súostroví. Liparské ostrovy ležiace severne od Sicílie sú natoľko zaujímavé, že sa musia objaviť medzi desiatimi najzaujímavejšími miestami ostrova. Stačí hodinka cesty trajektom z mesta Milazzo a ocitnete sa v inom svete.

Liparských ostrovov je sedem, no najlákavejšími je trojica ostrovov Vulcano, Lipari a Stromboli. Lipari žije stredomorskou atmosférou, kostolíkmi, uličkami či čarovnými zákutiami. Na Vulcane môžete kráčať na vrchol vulkánu, kde ucítite síru a objavíte nádherné sírne polia, aby ste sa po výstupe mohli ponoriť do bahenného jazierka s liečivými účinkami či si oddýchnuť na čiernej pláži.

Najväčším zážitkom bude Stromboli, pretože tento ostrov je známy svojimi pravidelnými výbuchmi miestnej sopky. Vybuchne niekoľko krát denne a tak si predstavte, že ste pri vrchole a z niekoľkých metrov dokážete sledovať túto fascinujúcu hračku prírody.

liparské ostrovy na sicílii
Liparské Ostrovy

[su_note note_color=“#fff6b0″]

7.CEFALU

Ak ste si prišli na Sicíliu len oddýchnuť, objavte mestečko Cefalu a jeho blízke okolie. Severné pobrežie je najlepšie na kúpanie sa v mori a Cefalu to vie. Aj napriek tomu má svoj šarm ukrytý v starých uličkách, ktoré vás privedú k jednej z najkrajších katedrál Sicílie. Zdobí ju mozaika Krista Pantokrata, podobne ako v Monreale či Palerme. Na Sicílii sú len tri. Keď vás unaví mestečko, pláže s čistou až tyrkysovou vodou vás dokonale zrelaxujú a čoskoro si Cefalu zamilujete.

Cefalu na Sicilii
Cefalu

8.ZINGARO

Oblasť národného parku Zingaro na severozápade ostrova sa posledné roky stáva skutočným ťahákom. Pre jeho čistú krásu, opustené zátoky, divoké pobrežie toto miesto mnohí dávajú na popredné miesta mnohých rebríčkov.

Najlepšie spravíte ak máte vlastné auto, pretože mnohé miesta sú takmer nedosiahnuteľné verejnou dopravou. Vlastné auto vás privedie do krásnych zátok, kde sa budete v krištáľovo čistej vode kúpať takmer sami. Kúsok Sicílie len a len pre vás, to už nie je na zahodenie, no nie?

prírodná rezervácia na sicílii zingaro
Zingaro

9.PIAZZA ARMERINA

Vnútrozemská Sicília býva často neprávom návštevníkmi obchádzaná, no aj ona skrýva nejeden poklad. Okrem barokových miest tu stoja aj spomienky na staroveké dejiny ostrova.

Jedným z najpríťažlivejších miest je Piazza Armerina, kde leží pár kilometrov za mestom rímska vila Villa Romana di Casale s unikátnymi mozaikami. Na celom ostrove, ale ani v Taliansku by sme nenašli krajšie rímske mozaiky ako práve tu.

Kráčate ruinami vily a pred očami ožívajú scény z mytológie, známe aj menej známe, no svojim spôsobom vás dostanú. A bonus? Celé miesto je zapísané aj v dedičstve UNESCO!

Armerina sicilia v taliansku - freska
Armerina

10.SYRAKÚZY

Syrakúzy patria spoločne s Palermom medzi najznámejšia miesta celého ostrova. Oproti Palermu sa tu však zastaví len zlomok turistov. Hovorí sa, že Syrakúzy majú všetko.

Môžete si tu posedieť v antickom divadle, prejsť sa Dionýzovým uchom, uvidieť rásť papyrus, nájsť ruiny starovekých chrámov premiešaných s barokovými svätostánkami a užiť si uličky starého mesta pod ochranou UNESCO.

Narodil sa tu Archimedes, zastavil sa tu Aischylos, Platón aj Theokrates a tak budú Syrakúzy dobrým miestom aj pre vás. Večer sa uličkami ozýva ticho, svietia v nich lampy a celé staré mesto získa podmanivý, romantický nádych. Ešte váhate?

Sirakúzy na Siciílii
Sirakúzy

Bonusové zastávky

11.ERICE

Lacná letenka do Trapani je len začiatok. Mnohí z Trapani odídu skôr, než si ho stihnú vychutnať, no ak hľadáte skutočný skvost, tak nestreba ísť ďaleko. Stačí z Trapani vyjsť na neďaleký kopec, iba zopár kilometrov a ocitnete sa v málo známom mestečku menom Erice.

Tu na vás čaká zabudnutý svet kamenných uličiek v ktorých len občas stretnete človeka. Sem tam ulička končí pri kostolnej veži alebo sa stratia v starobylých štvrtiach. Zatúlajte sa sem, zabudnite na čas a skôr či neskôr skončíte v miestnej cukrárni na výbornom a sladkom dezerte cassata. Tu v Erice ich robia skvelé. Nad mestom tróni kamenná pevnosť a výhľady do okolia si zamilujete.

Erice, sicília taliansko
Erice

12.NOTO

Baroková perla Sicílie. Takouto prezývkou sa môže popýšiť neveľké, vnútrozemské mesto Noto. V roku 1693 ho zničili silné zemetrasenie a tak ho museli postaviť nanovo. To preto dnes patrí medzi najkrajšie na ostrove, pretože sem pozvali najlepších architektov a tí sa s mestom dokonale vyhrali.

Postavili ho tak, že dnes sa objavilo v zozname UNESCO. Noto prekvapí množstvom svojich monumentov, ale aj ospalou atmosférou, ktorú ešte turisti nemali šancu zničiť. Príďte skôr, než ho objavia davy.

Noto sicília
Noto

13.MESSINA

Ak prichádzate na Sicíliu po zemi z talianskej pevniny, tak s veľkou pravdepodobnosťou bude vašou bránou mesto Messina. Neprefrčte ním, ale zastavte sa tu aspoň na chvíľku a uvidíte, že má čo ponúknuť. Ak povieme, že má krajší orloj než ten pražský, uveríte?

Stačí prísť na pravé poludnie k hlavnej Katedrále na námestie ozdobené fontánami a budete neveriacky hľadieť na jeho predstavenie. Ako je možné, že ho nikto nepozná? Messinu zničilo kruté zemetrasenie začiatkom 20.storočia a preto nemá veľa pamiatok, no tých pár, ktoré stoja v jeho uliciach majú čosi do seba.

V Messine však ide najmä o atmosféru a krásne výhľady na Messinskú úžinu na konci ktorej stojí Taliansko.

Messina v Taliansku
Messina

Autor: Tomáš Kubuš

http://www.streetfoodhunters.com/

https://www.facebook.com/streetfoodhunters/

https://www.instagram.com/streetfoodhunters/

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 59

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?