Olbia na Sardínii: čo nevynechať v meste a okolí

Oblia a okolie na severe Sardínie

Olbia leží na severovýchode ostrova Sardínia v krásnej zátoke a je vstupnou bránou k vychytenému pobrežiu Costa Smeralda. Jej okolie patrí medzi najvyhľadávanejšie destinácie na ostrove pre nádherné pláže, výhľady a množstvo aktivít. Olbia tiež neostáva nič dlžná histórii.

Olbia

Toto mesto existuje už od čias starých Rimanov a zaručene vás očarí svojim pôvabom. Najvýznamnejšou pamiatkou Olbie, ktorú odporúčame navštíviť, je nádherná románska Bazilika San Simplicio z prelomu 11. a 12. storočia. Bazilika bola postavená na okraji mesta pri cintoríne. Olbia sa rozrastala a dnes ju obkolesuje živé centrum mesta.

V blízkosti baziliky sa nachádza Kostol sv. Pavla Apoštola zo 17. storočia. Na svoje si prídu aj milovníci múzeí. Nachádza sa tu totiž aj Národné archeologické múzeum.

Národný park Arcipelago di La Maddalena

Národný park Arcipelago di La Maddalena bol založený v roku 1996 na severovýchode Sardínie. Rozprestiera sa na hlavnom ostrove La Maddalena, ktorý je jediný osídlený, na 6 väčších a 55 menších ostrovov. Medzi ostrovami premávajú lode, takže ich viete pohodlne navštíviť. V minulosti poloha súostrovia uprostred Stredozemného mora priťahovala napríklad aj Napoleona. Na La Maddalena má talianske námorníctvo svoju základňu.

La Maddalena Sardínia
By: Giorgio GaleottiCC BY 2.0

 

Castello di Pedres

Len niekoľko kilometrov od mesta Olbia nájdete hrad Pedres. Stredoveký hrad bol postavený cisárom Justiniánom ako pevnosť na obranu územia. Cisár nechal hrad strategicky postaviť na kopci, aby mal po dohľadom celú priľahlú krajinu, takže si užijete krásne výhľady na okolie.

Arzachena

Arzachena sa nachádza neďaleko malej dedinky Cannigione. Archeologické nálezisko obsahuje množstvo stôp starovekej sardínskej civilizácie Arzachena, ktorá obývala sever Sardínie a juh Korziky. Okrem kamenných stavieb sa v tejto oblasti nachádza aj Hrob obrov. Sú to kolektívne hroby z doby bronzovej, ktoré dostali názov od miestnych archeológov. Po celej Sardínii bolo doposiaľ objavených okolo 800 hrobov.

Arzachena
Arzachena

Costa Smeralda

Chcete sa cítiť ako v Karibiku? Tak vám odporúčame navštíviť Smaragdové pobrežie. Jedna z najvyhľadávanejších častí Sardínie má nádherné pláže s bielym pieskom, neuveriteľne čistú, smaragdovo sfarbenú vodu, čarovné zátoky, hotelové komplexy a prekrásnu okolitú prírodu.

Costa Smeralda
Costa Smeralda, By: Marco PanciniCC BY 2.0

Ak túžite stráviť dovolenku v jednom z najluxusnejších miest v Stredomorí, určite zamierte do Porto Cervo. Toto pôvabné mestečko je srdcom Smaragdového pobrežia. Nájdete tu luxusné vily, exkluzívne jachty a samozrejmosťou sú aj nočné kluby. Ak budete mať šťastie, môžete stretnúť aj nejakú hollywoodsku hviezdu, ktoré sem radi cestujú za nádhernými plážami a čistým morom.

Golfo Aranci

Dáte radšej prednosť pozorovaniu delfínov pred celebritami? Ak áno, tak sa vyberte do Golfo Aranci. Niekdajšia dedina rybárov je dnes rovnako populárna a pôvabná ako samotná Costa Smeralda.

Líši sa hlavne možnosťami aktivít – rybolov, potápanie, horské bicyklovanie, pozorovanie delfínov, no predovšetkým je táto oblasť oveľa lacnejšia. To, čo ušetríte za ubytovanie sa oplatí investovať do večere v dobrej reštaurácii a ochutnať miestne dary mora.

Okrem toho vás ohúri aj množstvo figovníkov a pláže, ktoré sa tu nachádzajú. V prípade, že hľadáte bezpečné miesto na kúpanie či hranie vo vode s deťmi, tak pláž Terza Spiaggia je pre vás ako stvorená. Terza Spiaggia je verejnou piesočnatou plážou, ktorá sa nachádza v jednej z najkrajších zátok. More je tu plytké a celková dĺžka pláže je 270 metrov. Ak nechcete len ležať na pláži, tak môžete vyskúšať vodné bicykle, windsurfing, šnorchlovanie alebo kanoistiku.

Zaujímavou plážou je aj Spiaggia di Sos Aranzos. Pláž je značne široká, ale zato dlhá iba 120 metrov. Okúpete sa v tyrkysovom mori, v ktorom si môžete vychutnať šnorchlovanie či potápanie. Zaiste vás očarí aj kopec s výhľadom na more a pláž.

Čo poviete na pláž v tvare banánu? Tento tvar je typický pre pláž Cala Banana. Ide o zakrivenú piesočnatú pláž, obklopenú stredomorskou vegetáciou. Pláž je dlhá 500 metrov a vhodná pre vodné športy ako je šnorchlovanie prípadne kayaking

San Teodoro

San Teodoro je v súčasnej dobe jednou z najobľúbenejších destinácii na ostrove Sardínia. Od Olbie je vzdialený približne 30 km a rozkladá sa na území dlhom približne 37 km. Okrem množstva hotelov a nákupných zariadení, je v San Teodoro informačná kancelária, kde sa môžete informovať o výlete na blízky ostrov La Tavolara. Dostenete sa sem len z malej prístavnej dedinky Porto San Paolo. Už zdiaľky sa vám bude zdať, akoby z mora vystupovala vysoká skala. Ostrov má šírku len 5 kilometrov, preto kopcovitý masív Monte Cannone vyzerá opticky ešte vyšší. Jeho najvyšší bod má nadmorskú výšku iba 558 metrov.

La Tavolara
By: Viaggio RoutardCC BY 2.0

Najznámejšou plážou je La Cinta Beach. Dlhá je cca 3,2 km, má žiarivo biely piesok a priezračnú vodu. Pláž ponúka množstvo športových príležitostí od windsurfingu až po jazdu na koni.

Cca 3 km od pláže La Cinta Beach sa nachádza menšia pláž Cala Brandinchi. Pláž je dlhá len 700 metrov, no vďaka neuveriteľne krásne sfarbenej a čistej vode, si vyslúžila názov malé Tahiti. Pre milovníkov športu sú pripravené vodné bicykle, kayaking alebo šnorchlovanie. Voda je tu navyše plytká, takže je to super miesto pre rodiny s deťmi.

Cala Brandinchi Sardínia
Cala Brandinchi, By: Joselu BlancoCC BY 2.0

Čítajte viac aj o ďalších miestach na Sardínii:

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 11

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?