Charterové lety – ako fungujú a kde ich nájsť

By: Hamza Butt - CC BY 2.0

Počuli ste už o charterových letenkách no neviete čo to vlastne znamená? V tomto článku sa dozviete všetko podstatné. Čo to je, kde ich kúpiť a aké su ich výhody.

Čo sú to charterové lety?

Charter znamená po anglicky „najať si“ (nejaký dopravný prostriedok). V prípade lietania, to znamená prenajať si miesta v lietadle, respektíve celé lietadlo. Jedná sa o nepravidelné lety, ktoré využívajú cestované kancelárie.

Ako fungujú charterové lety? – Jednoduchý príklad

Cestovná kancelária Jožka Mrkvičku, chce ponúkať dovolenky na ostrove Kréta. Vyberie si teda termíny a na tieto termíny si dopredu zakúpi miesta v lietadle z Viedne na Krétu a naspať. Pre cestovnú kanceláriu je to výhodné, pretože takto dokáže nakúpiť vo vačšom lacné letenky a zabezpečiť leteckú dopravu pre svojich klientov. Pre leteckú spoločnosť je to výhodné, pretože má zabezpečené dopredu vypredané miesta za dohodnutú sumu.

Čo s letenkami, ktoré cestovná kancelária nepoužije?

Čo s letenkami, ktoré ostanú cestovnej kancelárii ak sa jej podarilo predať iba 50% dovoleniek? Hádate správne – takéto letenky sa potom snažia predať samostatne a často za veľmi výhodné ceny. Vždy lepšie akoby im mali prepadnúť. Môže sa teda stať, že na poslednú chvíľu kúpite takéto last minute letenky za zlomkovú cenu. Čím je totiž bližšie k odletu na dovolenku, tým viac má cestovná kancelária strach že nevypredá dovolenky a ostanú jej nevyužité letenky za ktoré už zaplatila.

Charterové letenky kúpite výhodne teda v last minute termínoch, kedy cestovka už musí ísť s cenou dolu aby sa zbavila nevypredaných leteniek.

Kde a ako nájsť a kúpiť charterové letenky?

Cestovné kancelárie si väčšinou objednávajú lety z Viedne, Bratislavy, Košíc, Brna, Ostravy, Prahy alebo z poľských miest. Všetky tieto mestá môžu byť pre nás zaujímavé. Kde teda kúpime samostatné charterové letenky?

Charterové letenky kúpite prevažne k moru. Jednoducho tam, kde cestovky ponúkajú dovolenky. Najčastejšie je to do Talianska, Turecka, Egypta, Grécka, Tuniska, Španielska a podobne.

Charterové lastminute letenky z Viedne:

Charterové lastminute letenky z Česka

Charterové letenky z Poľska:

A čo zo Slovenska?

Zo Slovenska je takýchto leteniek pomenej. Ak hľadáte z Bratislavy –  radšej hľadajte z Viedne. Občas sa vyskytnú charterové letenky na stránkach slovenských cestovných kancelárií.

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 12

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?