Boli sme na jednodňovom výlete na Malorke! Takto to dopadlo.

malorka jeden den vylet
Jeden deň na Malorke

Pred časom sme našli veľmi zaujímavý tip na letenky na Malorku. (Pridajte sa do skupiny, kde pridávame takéto tipy). Zaujímavý nebol iba extrémne nízkou cenou cez sezónu, kedy letenky stáli iba 30 € tam aj späť z Viedne, ale oveľa zaujímavejšie boli časy odletov a príletov. Jednoducho, skoro ráno môžete poletieť na Malorku a neskoro večer sa vrátiť. Bez toho aby ste tam prespali.

Pozrite si naše video z jednodňového výletu na Mallorke

Let je kratší ako cesta autom z Bratislavy do Liptovského Mikuláša a cena za letenku je skoro ako vstupné do Aquaparku na Slovensku. A tak vznikol nový hit a fenomén – denné výlety na Malorku.

jeden den na Malorke 14 hodin z Viedne
Tip na jednodňový výlet na Malorku

Tieto lety operuje spoločnosť Ryanair s lietadlami Laudamotion. Ryanair má totiž v Laudamotion podiel. Na leto pridal lety na každý deň, a to dokonca niekoľko. Ráno pokojne tri lety po sebe a večer to isté. Ceny sa pohybovali v niektorých výnimočných prípadoch pre pár štastlivcov dokonca aj za 10 € za spiatočnú letenku.

Aj my sme si kúpili letenku na jeden deň na Malorku

Za letenku sme zaplatili 30 €. Letenky kúpite na stránke Ryanair.com. Hľadajte letenky z Viedne do Palma de Mallorca. V cene letenky je príručná batožina, my sme však nevyužili ani tú. Stačili nám plavky a požičaná GoPro (15 € / deň) so stabilizátorom (požičaj si GoPro či drona tu) v malom vaku.

Ako sa dostať ráno na letisko

Odlety sú skoro ráno a začínajú väčšinou 05:20. My sme si kúpili let, ktorý mal letieť 05:55. Prvý možný ranný autobus totiž ide až o 04:00 z Bratislavy. Je to autobus spoločnosti Slovak Lines a na letisko má príchod o 05:00. S týmto spojom sme náš let stihli celkom pohodlne. Skoršie lety už by sme neriskovali. Veríme, že sa dopravcovia umúdria a pridajú aj skoršie autobusy.

Ak letíte 5:20, môžete sa dopraviť na letisko Flixbusom. Je tu však jeden háčik. Posledný možný spoj má príchod na letisko 00:25. To znamená, že budete musieť prenocovať 5 hodín na letisku. Naštastie, viedenské letisko je pohodlné, je tam Wi-Fi, nabíjačky aj pohodlné kreslá. Je tam dokonca aj nonstop McDonalds.

Ak ste viacerí, môžete ísť z Bratislavy taxíkom. Cena za taxík je približne 50 €. Alebo môžete ísť na vlastnom aute a zaparkovať na parkovisku C. Parkovanie na jeden deň stojí cca 24 €.

lietadlo laudamotion na letiksu vo Viedni
Lietadlo Laudamotion, pripravené na let na Malorku

Ako sa dostať z letiska v Palme

Do Palmy sme prileteli 08:20. Letisko je veľmi jednoduché a do pár minút ste vonku. Pred letiskom je parkovisko s autobusmi. Prejdete ho a za ním sa nachádzajú zastávky autobusov. Do Palmy sa dostanete veľmi jednoducho a rýchlo (25 min) s autobusom číslo 1. Hľadajte zastávku so zelenou tabuľou s autobusom čislo 1.

Autobus jazdí každú chvíľu. Podľa cestovného poriadku každých 13 minút. Lístok na autobus do Palmy stojí jednotne 5 € a kúpili sme si ho od pána na zastávke. Dajú sa kúpiť aj v automate alebo u vodiča. Majte však pri sebe drobné. Zo stovky vám nevydá a pošle vás na kavu si rozmeniť.

autobus z palmy letiska
Lístok na autobus z letiska v Palme do Palmy

Do Palmy je to pár zastávok. Dokopy asi 20-25 minút. Najbližšie k centru je zastávka Plaça d'Espanya. To je 8 zastávok. Môžete však vystúpiť aj inde v meste a prejsť sa krásnymi uličkami. Ideálne je používať Google Mapy. Fungujú perfektne aj na hromadnú dopravu, ale aj keď sa chcete niekde dopraviť pešo.

Čo sme stihli na Malorke za 13 hodín?

V Palme sme boli už dvakrát. Ale aj tak sme si nenechali újsť prechádzku po centre, a samozrejme katedrálu. Tá je veľká a neprehliadnete ju aj keby sa veľmi snažíte.

Odporúčame teda pozrieť centrum a poprechádzať sa popri katedrále. Vychutnajte si kávu na niektorej z uličiek. Čím bočnejšia ulička, len na skok od úplného centra, tým lacnejšie.

Prejdite sa okolo veľkej fontány, odkiaľ si môžete katedrálu perfektne nafotiť, alebo výjdite aj na jej terasu.

Katedrála v Palme Malorka
Katedrála v Palme

Je to obrovská gotická stavba. Zmestí sa tam 18000 ľudí a na jej rekonštrukcii sa podieľal aj Antonio Gaudí. Presne ten, ktorý dal neodolateľnú tvár Barcelone. Predtým tam stála mešita, Malorka bola arabská. Avšak v 13. storočí sa aragonský král Jakub I. Dobyvateľ rozhodol znova premeniť Malorku na kresťanskú zem a po výhre bitky postavil na počesť Panny Márie tento dóm.

gopro6
Natáčanie videa na GoPro Hero 6 + Karma Grip, požičané od www.smartwear.sk

Stačilo mesta. Poďme na pláž!

Ak idete na jeden deň, určite rozmýšlate ako sa tu budete presúvať z miesta na miesto. Ak by ste boli na pešo, asi by ste využili MHD. Ďalšia možnosť je požičať si auto. Nie je to veľmi drahé. Auto na deň vás výjde okolo 40 € + benzín. Vyzdvihnete si ho na letisku a vrátite večer opäť na letisku. Ak ste viacerí, je to lacné. Môžete sa tak vydať napríklad na pláž Cala d`Or alebo Playa de Muro na sever. To sú skutočne krásne pláže.

My sme sa však rozhodli inak. „Nebudeme sa stresovať s autom, požičiame si bicykel.“ Zobrali sme si kvalitnejší bicykel aj s košíkom za 12 € na deň (dá sa aj lacnejšie). Požičali sme si ho priamo v centre Palmy, pri katedrále v informačnom centre, a vybrali sa cyklotrasou po pobreží smerom na El Arenal.

bicykel na Malorke
Požičanie bicykla na Malorke

Nejde ani tak o El Arenal. Tam sú pláže celkom plné a je to skôr párty zóna pre Nemcov. Ide najmä o tú krásnu cyklotrasu po pobreží. A navyše, po ceste je kopec pláži na okúpanie sa aj bez turistov. Stačí neísť úplne až do El Arenal, ale okúpať sa už na začiatku, na pláži Playa de Palma.

cyklotrasa Palma Malorka
Cyklotrasa z Palmy do El Arenal je krásna

My sme prešli celú trasu až do El Arenal. Keď už ste na bicykli, pokojne si tam zájdite. Potom sme sa však vrátili na bicykli asi 5 minút z El Arenal smerom k Palme a tam už boli pláže poloprázdne. Skočili sme si na obed, a potom sme sa hodili do vody. Bicykle sme zamkli o stĺp (zámok nám dali k bicyklu, samozrejme).

pláž palma
Okúpať sa dá takmer kdekoľvek po ceste aj bez turistov
El Arenal Malorka
V El Arenal je už rušnejšie. Plné nemcov a párty.

Naspäť do Palmy, vrátiť bicykel, občerstviť sa a navštíviť dedinku Valldemossa

Najedení a okúpaní sme sa pomalým tempom vrátili do Palmy. Cyklotrasa nás stále bavila. Do Palmy sme prišli 15:30, no v požičovni mali do 16:00 siestu. Zbehli sme teda ešte na pivo, a potom vrátili bicykel.

tiene malorka
Všade po ceste sú takéto tienidlá na oddych so super výhľadom.

16:30 nám už mal ísť autobus zo stanice Estacio Intermodal do dedinky Valldemossa, do ktorej sme sa vybrali po odporúčaní od Daniela z Cestujzamenej.sk/malorka. Mala to byť krásna historická dedinka s úžasnými uličkami a architektúrou. A tak aj bolo! Určite odporúčame navštíviť. Je to iba 30 minút autobusom z Palmy a lístok stojí 1,90 €. Autobusy jazdia každú polhodinu.

valldemossa malorka
Výhľad v dedinke Valldemossa

Vo Valldemose sa môžete len tak potulovať, a ak pridáte fotky z tejto dediny na Instagram (mimochodom – sledujte nás aj na Instagrame! Máme tam super tipy v Instastories!), zhorí vám profil :). Preskúmanie Valldemossy sa dá zvládnuť do hodiny, ale je tu čo robiť aj tri, ak ste ležérny a kávičkový typ.

vespa vvalldemossa mallorca
Zákutie vo Valldemosse

18:00 sme sa vybrali naspäť do Palmy a asi do pol ôsmej sme sa už iba poflakovali po meste. Potom sme sa pomaly presunuli na zastávku a opäť autobusom číslo 1. na letisko.

Lietadlo naspäť malo cca 20 minút meškanie, a tak sme musel bežať na autobus Slovak Lines, ktorý odchádzal 23:59 z Viedne. Dobehli sme cca 00:06. Autobus tam naštastie ešte bol, a tak sme všetko stihli.

Večer sme boli samozrejme unavení, ale celkovo výlet hodnotíme na 110% a určite to stojí za to a oplatí sa to absolvovať. Stihnete toho viac, ako by sa zdalo. My sme mali ležerne tempo a nikam sme sa neponáhlali. Teda okrem autobusu vo Viedni 🙂

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 12

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.