Gozo: Spoznajte malý ostrov s veľkou históriou

Malta Gozo

Chcete sa ísť tento rok pozrieť na Maltu? Vyhraďte si čas aj na objavovanie obľúbeného ostrova Gozo s úžasnými plážami, krásnou prírodou a bohatou históriou. V nasledujúcich riadkoch vám poskytneme zopár tipov, čo vidieť na tomto mystickom ostrove, aké pláže navštíviť a ako sa sem vlastne dostať.

Zaujímavosti o ostrove Gozo

Gozo je ostrov, o ktorom Homér hovorí vo svojom epose Odyssea. Opisuje ho ako miesto, kde býva krásna Calypso, ktorá na ostrove drží Odyssea na jeho ceste domov do Itaky až 7 rokov.

Tento jedinečný ostrov si získal svoju obľubu aj v Hollywoode. Natáčali sa tu viaceré filmy a seriály, ako napríklad Hry o tróny a Trója. Scény sa odohrávali napríklad pri Azúrovom okne, ktoré sa zrútilo počas búrky v roku 2017.

Gozo je jedným z najstarších obývaných miest na svete. Nachádzajú sa tu najstaršie voľne stojace stavby, o ktorých si povieme viac v článku. Ide o chrámy staré 5 500 rokov.

Ako sa sem dostať?

Na Gozo sa dostanete trajektom z Cirkewwy, najsevernejšieho bodu Malty, približne za 25 minút. Počas plavby môžete obdivovať nádherné azúrové pláže ostrova Comino a vychutnať si obľúbený nápoj či snack v bufete.

Odchody trajektu sú vypísané na tejto webovej stránke. Cestovné lístky si nemusíte kupovať vopred, platia sa až pri ceste naspäť.

Užitočná rada: Ak sa po ostrove plánujete pohybovať obľúbeným autobusom hop on hop off, kúpte si lístky priamo na trajekte, kde sú výhodnejšie.

Kedy navštíviť Gozo?

Najlepšie obdobie na návštevu ostrova je v mesiacoch máj, jún, júl, august a september. Na jar sú kopce a údolia ostrova Gozo plné kvetov a zelene. Je to najvhodnejší čas na vonkajšie aktivity, no na kúpanie môže byť v tomto období ešte stále chladno. V apríli je priemerná denná teplota približne 20 stupňov.

Radi sa kúpete vo vyhriatom mori? V tom prípade vám odporúčame navštíviť ostrov v auguste a septembri, kedy tamojšia voda dosahuje príjemnú teplotu 24 stupňov. Ak nechcete zmoknúť, neplánujte si dovolenku na Gozo v mesiacoch január, november a december, ktoré sú tu najdaždivejšie.

Najobľúbenejšie pláže na ostrove

Na ostrove Gozo nájdete niekoľko pokojných pláží s krištáľovo čistou vodou a krásnym výhľadom. Na rozdiel od hlavného ostrova Malty, kde sa pláže v lete rýchlo preplnia, sú pláže na Gozo preplnené iba zriedkavo.

Hondoq ir-Rummien

Táto očarujúca pláž s krištáľovo čistou vodou a bielym pieskom je ideálnym miestom pre šnorchlovanie. Môžete sa tu ponárať v malých jaskyniach vytesaných do pobrežia a objavovať tajomný podmorský svet.

Ramla Bay

Ramla Bay Gozo
Ramla Bay, Gozo (depositphotos)

Piesočnatú pláž Ramla Bay na ostrove Gozo si obľúbili najmä rodiny s deťmi, ktoré tu nájdu všetko, čo potrebujú. Nachádza sa tu kaviareň, kde si môžete vychutnať dobrú kávu alebo obľúbený nápoj. Deti sa tešia zo zmrzlinárskeho auta, ktoré stojí takmer stále pri vstupe. Na pláži je možné si prenajať ležadlá a slnečníky.

Kúsok od pláže sa nachádza aj jaskyňa Calypso, ktorá je medzi turistami veľmi obľúbená. Jedinou nevýhodou pláže je, že tu v lete býva rušno. Ak máte radi pokojné pláže, navštívte Ramla Bay v dopoludňajších hodinách.

Dwejra Bay

Pláž Dwejra Bay je ideálnym miestom pre dokonalé fotografie. V tejto trblietavej zátoke sa v minulosti nachádzal vápencový oblúk s názvom Azúrové okno, ktorý sa, bohužiaľ, zrútil počas silnej búrky. Nachádzajú sa tu skalami vytvarované bazény a pobrežie plné jaskýň, vďaka ktorým sa stala táto oblasť jednou z najobľúbenejších pláží na šnorchlovanie a potápanie.

Dwerja Bay
Cestou na Dwerja Bay

Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

Ostrov Gozo stihnete preskúmať za jeden deň, no ak preferujete pomalšie tempo, rezervujte si tu ubytovanie. Chcete sa o ostrove dozvedieť viac? V tomto prípade existuje možnosť vybrať si jeden zo spoznávacích zájazdov. Či už sa rozhodnete ostrov objavovať sami alebo zájazdom, určite nevynechajte tieto miesta:

Stredoveké mesto Victoria

Mesto Victoria Gozo
Mesto Victoria

Vyhraďte si aspoň 1 hodinu na výlet do hlavného mesta ostrova Gozo Victoria so starými pieskovcovými budovami. Historické centrum Victorie sa nachádza na vrchole kopca, ktorý je uzavretý v Citadele. Postavili ju rytieri svätého Jána po dobití stredovekých hradieb Turcami v roku 1551. Z hradieb Citadely si môžete vychutnať panoramatický výhľad na krajinu. V meste sa nachádza aj katedrála Nanebovzatia Panny Márie zo 17. storočia.

Chrámy Ggantija

Toto archeologické nálezisko je zapísané na zozname UNESCO a pochádza z obdobia doby medenej – od 3600 do 3200 rokov pred n. l. Názov Ggantija je odvodený od maltského slova „ggant“, ktoré v preklade znamená obor. Obyvatelia mu dali tento názov, pretože verili, že miesto postavili obri. Skladá sa totiž z obrovských megalitov, ktoré vážia viac ako 50 ton. Ak sa rozhodnete navštíviť túto mystickú pamiatku, zastavte sa po ceste aj vo vidieckej dedinke Ix-Xaghra, v ktorej sa nachádza nádherný kostol z 19. storočia.

Pútnické miesto Ta‘ Pinu

Ta' Pinu, Gozo
Ta‘ Pinu, Gozo

Bazilika Ta‘ Pinu je najdôležitejším pútnickým kostolom na maltských ostrovoch. Bola postavená začiatkom 20. storočia na mieste kaplnky zo 16. storočia. Je navrhnutá v románskom štýle a nájdete v nej prekvapivo inšpiratívny interiér, ktorý odzrkadľuje výnimočnú zručnosť maltských remeselníkov. Môžete ju navštíviť počas dňa alebo sa dokonca zúčastniť na omši. Nezabudnite však pritom na vhodné oblečenie.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 20

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?