Užite si nezabudnuteľnú dovolenku plnú exotiky na Kapverdských ostrovoch

ostrov Sal, Kapverdy

Chcete si dopriať exotickú dovolenku plnú zážitkov, no zároveň nechcete minúť všetky svoje úspory? Potom by ste mali spoznať Kapverdy, celým názvom Kapverdskú republiku. Tento africký štát pozostáva z viacerých ostrovov, na ktorých nájdete nielen nádherné pláže ako vystrihnuté z časopisu a miesta s úchvatnými výhľadmi, ale aj príležitosti na adrenalínové zážitky. Čo všetko by ste mali vedieť predtým, ako si kúpite letenky?

Poloha Kapverdských ostrovov

Kapverdské ostrovy sa nachádzajú v Atlantickom oceáne, približne 570 km od pobrežia Afriky. Pozostávajú z 9 veľkých obývaných ostrovov a 8 menších ostrovčekov. Najväčším ostrovom je Santiago, ktorý sa rozprestiera na ploche až 991 km2. Nájdete na ňom aj hlavné mesto Kapverdskej republiky, Praia. Medzi ďalšie známe ostrovy patria nasledovné:

  • Santo Antão
  • São Vicente
  • São Nicolau
  • Sal
  • Boa Vista
  • Maio
  • Fogo
  • Brava

Na Kapverdoch je počas celého roka stabilné počasie, teploty sa zvyčajne pohybujú na úrovni 26 °C v zime a 31 °C v lete. Prší len zriedka, najviac zrážok padá v septembri.

Zaujímavosť: Kapverdy boli až do 15. storočia neobývané. Ako prví sa na nich usadili Portugalci, a preto je úradným jazykom Kapverdskej republiky portugalčina. Ostrovy boli v dávnej minulosti používané na pestovanie cukrovej trstiny aj na obchodovanie s otrokmi.

ostrov Santiago, Kapverdy

Dôležité informácie o Kapverdoch

Keď pôjdete na Kapverdy, myslite na to, že ležia v inom časovom pásme. Voči letnému času na Slovensku si treba hodinky posunúť o 3 hodiny dozadu. Kapverdská republika má svoju vlastnú menu, Kapverdské escudo (CVE). Jedno euro má hodnotu približne 110 CVE. Pred cestou si rozmeňte dostatok peňazí – vo väčšine prevádzok totiž neakceptujú platbu eurami.

Napriek tomu, že Kapverdy sú exotickou ostrovnou destináciou, ceny potravín sú veľmi podobné ako na Slovensku, v niektorých prípadoch dokonca aj nižšie. Môžete sa tak pokojne rozhodnúť aj pre ubytovanie bez stravy.

O bezpečnosť sa obávať netreba

Kapverdská republika je síce africkým štátom, ale panuje v nej demokracia a celý právny systém je podobný ako v európskych krajinách. Báť sa nemusíte ani zvýšeného rizika krádeží alebo problémov s miestnymi obyvateľmi.

Pred cestou na Kapverdské ostrovy nie je potrebné očkovanie voči špeciálnym exotickým ochoreniam. Podobne ako v iných afrických krajinách, odborníci sledujú výskyt malárie. V posledných rokoch však bolo zaznamenaných len niekoľko prípadov tohto ochorenia. Nemusíte mať teda žiadne obavy.

Cestovanie na Kapverdy

V závislosti od toho, na ktorý ostrov letíte, trvá cesta na Kapverdy z bratislavského letiska zhruba 6 hodín a 45 minút až 7 hodín. Lieta sa aj z Košíc, Viedne či Budapešti. Najlacnejšie letenky na Kapverdské ostrovy zoženiete cez náš vyhľadávač.

Na Kapverdy môžete cestovať len s platným cestovným pasom, pričom jeho platnosť musí byť aspoň 6 mesiacov od dňa odchodu z dovolenky. Okrem toho musíte mať aj víza. Ak bude váš pobyt trvať menej ako 4 týždne, vstupné víza si viete vybaviť aj priamo na letisku na ostrovoch Santiago, Sal, Boa Vista alebo São Vicente.

Ostrov Santo Antao, Kapverdy

Ako sa pohybovať po Kapverdoch?

Pripravte sa na to, že cesty na Kapverdských ostrovoch sú obvykle neupravené, resp. sú v zlom stave. Jazdenie na skútroch tak môže byť celkom náročné. Ak máte aspoň 21 rokov a medzinárodný vodičský preukaz, v niektorej z miestnych požičovní si viete zapožičať auto.

V mestách Praia a Mindelo môžete využívať MHD. Medzi ostatnými mestami veľakrát premávajú minibusy. Ak budete chcieť cestovať z jedného ostrova na druhý, využiť viete lodné spojenia alebo letecké linky menších miestnych spoločností.

Ubytovanie na Kapverdoch

Kapverdské ostrovy sú obľúbenou turistickou destináciou navštevovanou ľuďmi z celého sveta. Preto sa na nich nachádza množstvo veľkých hotelových komplexov, v ktorých si môžete užiť ničím nerušenú dovolenku s all-inclusive.

Ak hľadáte lacnejšie ubytovanie, vyhnite sa najpopulárnejším turistickým strediskám a zamierte do menej známych dediniek, kde nájdete apartmány za veľmi priaznivé ceny.

Najkrajšie pláže na Kapverdských ostrovoch

Nádherné piesočnaté pláže nájdete na ostrovoch Maio, Boa Vista a Sal. Na ostatných ostrovoch je pobrežie väčšinou tvorené veľkými skalami, takže prístup do mora nie je úplne ideálny.

 

Ostrov Maio

Na ostrove Maio sa oplatí navštíviť pláž Praia Gonçalo, ktorá si vás získa svojím nádherným bielym pieskom aj čistou vodou.

ostrov Maio, Kapverdy

Ostrov Sal

Keď budete na ostrove Sal, určite zavítajte do mestečka Santa Maria, kde nájdete pláž Cabo. Privíta vás svojím čistým bielym pieskom. Ide o skvelé miesto na surfovanie aj pozorovanie podmorského života.

Naša rada: Pláž Cabo býva často plná turistov. Ak túžite po pokojnejšom prostredí, navštívte pláž Baía da Murdeira. 

Sal, Kapverdy

Ostrov Boa Vista

Najznámejšou a podľa mnohých aj najkrajšou plážou na tomto ostrove je Santa Monica. Výnimočná je aj tým, že sa nachádza v oblasti, kde chodia morské korytnačky klásť vajcia.

Ak patríte k fanúšikom vodných športov, za návštevu stojí aj pláž Praia do Estoril ležiaca v pokojnej zátoke. Milovníci surfovania navštevujú hlavne pláž Varandinha Beach, ktorú zvyčajne obmývajú väčšie vlny. Veľkej obľube sa teší tiež pláž Praia de Cabral.

Boa Vista, Kapverdy

Zážitky, na ktoré nezabudnete

Na Kapverdoch sa nudiť nebudete. Keď vás prestane baviť ležanie na pláži, môžete sa vydať napríklad na ostrov Fogo, ktorý je známy svojou aktívnou sopkou siahajúcou do výšky až 2800 metrov nad morom. Zaujímavosťou je, že v kráteri sopky sa nachádza malé mesto Chã das Caldeiras.

Jazda na štvorkolkách

Ak budete na ostrove Sal, požičajte si štvorkolky, na ktorých si najlepšie užijete jazdu po rozbitých miestnych cestách a terénoch. Môžete sa vydať na okružnú jazdu po ostrove, počas ktorej lepšie spoznáte lokálnu kultúru a uvidíte nádherné miesta. V severnej časti ostrova nájdete sopku Pedra de Lune a úchvatné lávové jazerá Buracona.

Pozorovanie korytnačiek

Ostrov Boa Vista je známy plážami s piesočnatými dunami, na ktoré chodia korytnačky klásť vajcia. Ak ich chcete vidieť naživo, môžete absolvovať výlet organizovaný niektorou z miestnych spoločností.

Praktický tip: Na ostrove Boa Vista sa oplatí navštíviť aj vrak lode Santa Maria, ktorý leží na piesočnatom pobreží už viac ako 40 rokov.

Nočný život na Kapverdoch

Každý milovník nočného života by mal zavítať na ostrov Santiago, konkrétne do hlavného mesta Praia, ktoré je známe svojimi nočnými klubmi a skvelou zábavou. Na tomto ostrove stojí za návštevu aj Pevnosť sv. Filipa a botanická záhrada Sao Jorge de Orgaos.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Lietam po svete "za babku" a zdieľam s vami tipy, aby ste "za babku" lietali aj vy :)