Najväčšie vodopády Afriky i Zeme? A čo tu môžete zažiť!

Viktoriine vodopády zo strany Zombabwe
Viktoriine vodopády

Ktoré vodopády sveta sú tie najväčšie? Otázka, pre ktorú ťažko nájsť jednu odpoveď. Tento článok vám priblíži jedného z najväčších favoritov na tento titul, vysvetli vám, prečo je to tak zložíte, aké nezabudnuteľné aktivity sa dajú pri týchto vodopádoch vyskúšať a taktiež vám rozbije predstavu, že Afrika je lacný kontinent – pre vás rozhodne nie. 

Toto všetko vám v texte prezradí František Kekely, ktorý sa venuje krajinám Afriky i Blízkeho východu, kde pravidelne sprevádza turistov. Voľný čas využíva na písanie o týchto končinách. Niekoľko jeho zaujímavých článkov môžete nájsť aj na jeho webe http://travelers.sk/ .

Svet má tri najväčšie vodopády sveta, medzi ktorými ťažko určiť absolútneho víťaza: Niagaru v Severnej Amerike, Iguazu v Južnej Amerike a africkým zástupcom v tejto BIG 3 sú Viktóriine vodopády. A práve o týchto afrických velikánoch na rieke Zambezi, na hraniciach Zimbabwe a Zambie (už len tie názvy znejú exoticky, však?), vám chcem porozprávať viac. Prečo by som im titul „najväčších“ dal aj zobral a čo všetko môžete pri nich zažiť, ak sa ich rozhodnete navštíviť.

Pri Viktóriinych vodopádoch je veľmi dôležitá otázka „kedy?“ V každom období roka vyzerajú viac  inak – silnejú a slabnú. Ak prídete po období dažďov – napríklad počas marca či apríla – tak vedzte, že v tomto momente pozeráte na tie najväčšie vodopády sveta. V tomto období dokáže z nich zhruba zo 100 m výšky priemerne padať až 3 milióny litrov vody každú jednu sekundu. Neuveriteľná sila. No príďte v mesiacoch október a november, a pozeráte akoby na iné vodopády. Vodopády sú široké 1,7 km, no v týchto suchých mesiacoch z nich na niektorých úsekoch nepadá voda vôbec (známe fotografie vyschnutých Viktóriiných vodopádov). Preto nemôžu byť jasným víťazom a o titul najväčších vodopádov sa musia deliť.

Viktoriine vodopády
Viktoriine vodopády

Vodopády sa dajú navštíviť aj zo Zimbabwe aj zo Zambie. Z oboch strán je to super, ale radšej mám tú stranu zo Zimbabwe, kde môžete prejsť skoro celú šírku vodopádov akoby face to face. Zo Zambie ste viac-menej len v rohu. Do Zambie ale chodia napríklad radi tí, čo sa chcú ísť okúpať priamo nad prevysom vodopádov – áno, dá sa to, ale len v mesiacoch, kedy je vody málo. V silných obdobiach vody by ste sa hore dlho nekúpali. Vstup k vodopádom, že sa prejdete popri ich šírke, stojí 30 dolárov.

Viktoriine vodopády počas slabších mesiacov
Viktoriine vodopády počas slabších mesiacov

Obrovská, padajúca masa vody vytvára okrem hukotu pri dopade taký spätný a následne stúpajúci efekt, že to vyzerá, ako keby sa z vodopádov dymilo. Presne taký je i lokálny, africký názov týchto vodopádov, ktorý mi príde oveľa trefnešjí: Mosi oa Tunya, v preklade: Dym, ktorý hrmí. Na kráľovnú Viktóriu sa mi až tak nepodobajú – to je skôr európsky názov, ktorý im dali európski kolonizátori.

Dym z Viktoriinych vodopádov
Dym z Viktoriinych vodopádov

Kam treba letieť a víza

Ľudia tu prichádzajú najmä dvomi spôsobmi: Buď požičaným autom, že si urobia road trip po krajinách južnej Afriky a prejdú trebárs od Juhoafrickej, cez Namíbiu až tu. Alebo pristanú priamo na letisku vo Victoria Falls v Zimbabwe či v Livingstone v Zambii, teda iba niekoľko km od samotných vodopádov. Ak pozriete na glóbus, kde až letíte, je vám myslím jasné, že tu vás nejaká nízkonákladovka za pár desiatok eur nezoberie. Dajú sa nájsť letenky za vyše 500€ až 600€ tam i naspäť, za predpokladu, že nevychytáte nejakú super akciu. 

Ďalšie peniaze si pripravte hneď na letiskovej colnej kontrole, kde sa kupujú víza. Presná cena závisí od toho, aký typ víza chcete – či jedno-vstupový, dvoj-vstupový (napríklad, ak si zbehnete do Zambie či neďalekej Botswany na safari a vrátite sa naspäť do Zimbabwe) alebo novinkou je takzvané KAZA vízum, s ktorým môžete pochodiť aj okolité krajiny. Jeho cena je 50 dolárov. Ostatné z možností sú o čosi (10-15 dolárov) lacnejšie.

Čo sa týka ubytovania, cenový rozsah tu je pestrý, od pár desiatok až po stovky eur za noc. Niektorí ľudia sa boja Afriky, v čom tu budú spať a čo budú jesť. Africké hotely a lodge tu ale môžem pochváliť a miestna, turistická kuchyňa je podľa mňa vynikajúca (naschvál som použil výraz turistická, bo domáci sa stravujú oveľa, oveľa jednoduchšie a niekedy sú celý deň len o kaši). Nie, nebudete tu jesť len húsenice ? , aj keď kto by ich veľmi chcel, nie je ich tu problém zohnať – volajú sa mopane. V reštauráciach, najmä v tých lepších, variť naozaj vedia. Odporúčam vyskúšať rôzne steaky a to nie len z hovädzieho, ale aj z antilop, krokodíla a iných afrických zvierat. No pripravte si peňaženku, že za takú dobrú večeru zaplatíte aj niekoľko desiatok dolárov. Subsaharská Afrika nie je rajom backpackingu a bakckpackerom.

Nezabudnuteľné zážitky…

Keď už si vodopády pozriete, čo sa tu dá ďalej robiť??? Letieť na druhú/spodnú stranu svete len kvôli vodopádom by asi nebolo ono. ? Z oblasti sa stala navštevovaná lokalita a vzniklo tu niekoľko rôznych aktivít, ktoré môžete vyskúšať a na ktoré tak skoro nezabudnete. Každý si tu nájde svoje, tí akční i menej akční. Priemerné ceny za tieto aktivity sa tu pohybujú medzi 100 až 200 dolármi. Pre niekoho je to možno veľa, pre niekoho ok, no keď už ste tu, oplatí sa isť niečo z toho vyskúšať:

Najlepší rafting sveta

Masa vody z rieky Zambezi, ktorá dopadne z vodopádov, následne pokračuje do zúženého priestoru, kde naberá na rýchlosti. Splaviť tento úsek sa myslím právom (z vlastných skúseností) označuje za jeden z najlepších a najťažších raftingov sveta. Cestou po rieke tu na vás čaká niekoľko veľmi zaujímavých a verte mi že nezabudnuteľných perejí (prírodných prekážok, skokov atď.), ktoré vám zaručene zvýšia adrenalín v tele.

No opäť treba zdôrazniť, že hladina vody sa mení podľa období a vo vrcholnej fáze (kedy je vody najviac) sú niektoré úseky rieky uzavreté.

Ak chcete, moje video (GoPro + kameramani na brehu) z tohto svetoznámeho raftingu, ktorý si snáď ešte zopakujem, nájdete tu ?

https://www.youtube.com/watch?v=EMcAwkxJ4vk&t=143s 

Raftovanie

Prechádzka s levmi

Lev je fascinujúce zviera, akýsi symbol, no zároveň i postrach Afriky. A čo tak prejsť sa s ním? V oblasti kvôli turistom pôsobí projekt Lion Encounter, ktorý takúto možnosť ponúka. Ide o záchranný program, o ktorom sa i na jeho webe dočítate, že pomáha vracať sa niektorým zajatým levom späť do prírody, upozorňovať na pokles levov atď. A teda aj časť z vašich peňazí za túto atrakciu má poputovať na tieto  účely. Viem si predstaviť niektorých skeptikov, ako si teraz hovoria „no jasné“ a hovoria o zdrogovaných levoch, pri ktorých sa môžete odfotiť… tieto levy mi ale teda zdrogované určite neprišli, pustia vás len k mladým a pokojným jedincom. Investigatívne pátranie o tom, ako presne sa vaše peniaze použijú, som ale nestihol.

Okrem levov je pri Viktóriinych vodopádoch možnosť podobným spôsobom navštíviť aj slony (okrem prechádzky s nimi je samozrejme v ponuke aj jazda), ďalej tu nájdete hadiu farmu či možnosť ísť sa ponoriť v klietke ku krokodílom a mať i takéto podvodné stretnutie face to face.

selfie s levmiPokojnejšie zážitky: helikoptéra či romantická plavba

Medzi tie menej adrenalínové a pokojné zážitky tu patrí napríklad prelet helikoptérou ponad vodopády či romantická plavba s večerou po rieke Zambezi – pred tým, než spadne z vodopádov, je to veľká, široká a pokojná rieka. Helikoptéra ma tu nikdy nelákala, no tá večera na rieke, odkiaľ si s pivkom v ruke vychutnávate západ slnka i trebárs šantiace slony v rieke, hrochy atď. je podľa mňa jeden z momentov, na ktorý sa nezabúda.

Večerná plavba po ZambeziNajlepšie safari

A čo by som určite odporúčal, je výlet do neďalekej Botswany, kde je národný park Chobe, o ktorom hovorím, že to je jedno z najlepších miest na hľadanie afrických zvierat v Afrike. A to mi verte, že už som nejaké to safari pochodil. Byť tak ďaleko v Afrike a nepokúsiť sa pohľadať vo voľnej prírode také žirafy, zebry či nejaké šelmy a desiatky, desiatky iných zvierat… by bola škoda. Viac o Chobe si môžete prečítať aj v mojom predchádzajúcom článku ? :

https://www.letenkyzababku.sk/najlepsie-africke-safari/ 

Pozorovanie rodinky slonov v národnom parku Chobe
Pozorovanie rodinky slonov v národnom parku Chobe

Text i fotografie

František Kekely

Travelers.sk

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.6 / 5. Počítadlo: 8

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Lietam po svete "za babku" a zdieľam s vami tipy, aby ste "za babku" lietali aj vy :)