Belize: Exotika, mayské pamiatky a panenská príroda

Belize

Neopozeraný dovolenkový raj, Belize, sa rozprestiera na východnom pobreží Strednej Ameriky. Ak vás láka štedrá dávka dobrodružstva, panenská príroda s tropickými lesmi, belasé pláže obmývané priezračnými vodami Karibiku a neporušené koralové útesy, bude pre vás táto destinácia tou správnou voľbou. Korením rekreácie v Belize sú úchvatné historické pamiatky, pozostatky vyspelej mayskej civilizácie a výlety na malé ostrovčeky roztrúsené neďaleko pobrežia. Prijmite naše pozvanie spoznať Belize.

Základné informácie o Belize

Belize je jediný anglicky hovoriaci štát na východnom pobreží Strednej Ameriky, susediaci s Mexikom a Guatemalou. Hlavným mestom je Belmopan, platidlom je belizský dolár. Belize sa radí ku krajinám s vysokou úrovňou kriminality, preto sa odporúča prísne dodržiavanie všeobecných bezpečnostných zásad.

Ako cestovať do Belize

Pre bežné rekreačné a turistické pobyty v Belize nepresahujúce 30 dní vám postačí cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate. V prípade dlhšieho pobytu musíte požiadať o víza. Pri vstupe do krajiny je potrebné preukázať sa spiatočnou letenkou alebo dostatočnými financiami pre návrat.

Medzinárodné letisko Philip S. W. Goldson International Airport sa nachádza asi 15 km severozápadne od mesta Belize City. Bežne tu prilietajú priame linky zo severoamerických miest alebo z okolitých stredoamerických štátov. Zo slovenských ako aj z ostatných stredoeurópskych letísk sa lieta do Belize s jedným alebo s dvomi medzipristátiami alebo prestupmi. Z letiska sa do centra Belize City dostanete taxíkom za približne 25 USD.

Klíma v Belize

Belize má tropické podnebie. Miestne počasie ovplyvňujú pasaty zo severovýchodu, prinášajúce zrážky. Sezóna dažďov trvá od júna do decembra a obdobie sucha od februára do mája. Najvhodnejším obdobím pre návštevu Belize je jar. Teploty sa tu pohybujú zvyčajne v rozmedzí 24 až 29 ˚C.

Belize

Pláže v Belize

Pláže v Belize nepatria k tým najznámejším a najväčším a už vôbec nie k preplneným. Ponúkajú však ozajstnú exotickú atmosféru s bielym pieskom, palmami a tyrkysovým morom. Karibik je vhodný na celoročné kúpanie.

Ambergris Caye

Krásna piesočnatá pláž obklopená mangrovovými lesmi sa rozprestiera na rovnomennom ostrove. Je to najväčšia pláž Belize. Dostanete sa sem malým lietadlom miestnej spoločnosti z letiska Belize City alebo lodným taxíkom z prístavu Belize City. Okrem prekrásnej krajiny sa môžete tešiť aj na bohatú podvodnú faunu a pestrofarebné koralové útesy.

Hopkins Vilage Beach

Malá pokojná piesočnatá pláž sa nachádza v centrálnej časti Belize, v rovnomennej rybárskej osade. Dostanete sa sem autobusom alebo autom priamo z letiska v Belize City. Vstup do mora je pozvoľný, dno piesočnaté a v jednej časti pláže nájdete aj slamené slnečníky, ležadlá a hojdacie siete. Veľkým lákadlom pre potápačov je bariérový útes neďaleko pobrežia s pestrým podmorským životom.

South Water Caye

Jedna z najkrajších pláží v Belize sa rozprestiera na rovnomennom ostrove. Dostanete sa sem vodným taxíkom alebo súkromnou loďou. South Water Caye vyniká skutočne nádhernými panorámami s bielym pieskom, kryštálovo čistým morom a vynikajúcimi príležitosťami pre potápanie a šnorchlovanie.

Pláže na polostrove Placencia

Polostrov Placencia ponúka dlhé úseky belasého piesku a tyrkysové more. Dostanete sa sem z Belize City prenajatým autom alebo autobusmi za veľmi priaznivé ceny. Hovorí sa, že pláže Placencia sú najlepšie v celej Strednej Amerike. Okrem plávania si tu vychutnáte aj potápanie, šnorchlovanie či plavbu na kajaku. Miestne pláže sú verejné.

Čo vidieť v Belize

Diverzita tejto krajiny je ohromujúca. Belize ponúka všetko od exotiky pri mori cez nádhernú zachovalú prírodu a divoké pralesy až po jedinečné pozostatky mayskej civilizácie a skvostné prírodné úkazy, aké by ste inde vo svete hľadali márne. Pripravili sme pre vás stručný súhrn miest, ktoré sa v Belize rozhodne oplatí vidieť.

Mayské pamiatky

Belize má približne 900 architektonických pamiatok mayskej kultúry. Krajina je priam pretkaná pyramídami, palácmi a dávno zabudnutými chrámami. Takéto miesto nájdete aj 50 km severne od Belize City. Zachovalá pamiatka Altun Ha pochádza pravdepodobne z roku 100 p. n. l. Tvoria ju pozostatky mayských stavieb, ktoré vraj obývalo približne 10 000 ľudí. Ďalším skvostom je mayská stavba Xunantunich, v tesnej blízkosti hranice s Guatemalou.

Lamanai, Belize

Mesto Belize City

Mesto Belize City je najväčším mestom krajiny. Nemá veľa historických pamiatok, ale zaujme jedinečnou atmosférou s pestrým životom, slnkom zaliatymi zaprášenými ulicami, tónmi karibskej hudby a všade postávajúcimi pouličnými predavačmi. Pri jeho prehliadke rozhodne neobíďte Kostol sv. Jána Krstiteľa z počiatkov 19. storočia. Jeho interiér je zdobený mahagónovým drevom. Zaujímavosťou je, že svätyňa prežila aj tie najsilnejšie hurikány. Prislúcha k nej cintorín siahajúci až k hlavnej ulici. V susednom Dome guvernéra si môžete prehliadnuť malé múzeum dobového nábytku. Mimoriadne zaujímavá je aj návšteva miestnej ZOO, ktorá sa nachádza na ceste do Belmopanu.

Belize: Exotika, mayské pamiatky a panenská príroda

Great Blue Hole

Sen mnohých rekreačných potápačov. Veľká modrá diera sa nachádza približne 70 km od pobrežia Belize. Tento jedinečný prírodný úkaz takmer pravidelného kruhového tvaru vznikol zaplavením krasovej jaskyne, ktorej sa prepadol strop. Dnes má modrá diera hĺbku 124 m, obklopuje ju úzky pás pevniny a bola zapísaná do zoznamu UNESCO.

Great Blue Hole, Belize

Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary

Jediná prírodná rezervácia na svete, ktorá chráni jaguáre. Nájdete ju na odbočke z južnej diaľnice pri Maya Center. Dostanete sa sem autom alebo autobusom z Belize City, prípadne z Dangrigy, odkiaľ môžete cestu absolvovať aj taxíkom. Pravdepodobnosť, že v parku Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary uvidíte jaguára, je veľmi nízka. Tento tvor je známy tým, že výborne vidí, ale nenechá sa byť videný. Môžete sa však tešiť na fascinujúce prostredie tropického lesa, rozmanité druhy divých zvierat aj na vzácne mayské pamiatky.

Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary, Belize

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?