Prvýkrát v Strednej Amerike? Tieto miesta nezmeškajte

Ostrovy San Blas panama

Ryanair prišiel nedávno s ambicióznym plánom spustiť transatlantické lety, takže by sme sa mohli dostať do Ameriky podstatne jednoduchšie.

Ak milujete prírodu, turistiku v dažďových pralesoch, šnorchlovanie a potápanie v okolí prekrásnych koralových útesov, radi objavujete históriu a zabávate sa s lokálnymi obyvateľmi, potom je Stredná Amerika presne pre vás.

Každá zo 7 krajín má svoje čaro a je pravdepodobné, že objavíte množstvo ďalších zaujímavých miest. Na začiatok si určite pripíšte na zoznam toho, čo vidieť minimálne tieto.

Jazero Atitlán, Guatemala

Veľa cestovateľov, ktorí navštívili Atitlán ho označuje ako jedno z najkrajších miest planéty. Jazero vzniklo po veľkom výbuchu sopky pred 80 000 rokmi, o ktorej sa vraví, že chŕlila sopečný prach až na Floridu. Terén v okolí jazera sa vplyvom výbuchu zmenil, vznikol kráter, ktorý neskôr zaplnila voda – dnešné jazero Atitlán.

Najkrajšie je vraj jazero ráno pri východe slnka, ked je jeho hladina zahalená hmlou a v pozadí sa črtajú okolité sopky San Pedro, Tolimán a Atitlán.

https://www.instagram.com/p/BUwivOZFUfm/?tagged=atitlan

Panamský prieplav

81 kilometrov dlhá cesta medzi Atlantikom a Pacifikom sa začala budovať už v roku 1880, no oficiálne otvorená bola v roku 1914. S výstavbou sa spája smutná štatistika ľudí, ktorí kvôli malárii a žltej zimnici prišli o život.

Lode sa kanálom prepravia na druhú stranu za 9 hodín a skrátia si cestu asi o 15 000 kilometrov. Najlepšie si pohľad na veľkolepý prieplav užijete z vyhliadky nad jednou z komôr. Vstupné je iba 5$.

León, Nikaragua

Prvky španielskej koloniálnej architektúry dodávajú univerzitnému mestu León neodolateľný šarm. Druhé najstaršie mesto v krajine bolo založené na prelome 15. a 16. Storočia a stalo sa dôležitým kultúrnym centrom s množstvom galérii, múzeí. Študenti to v meste vedia poriadne rozprúdiť a nočný život funguje v miestnych salsa baroch každý večer.

https://www.instagram.com/p/BUkWKQIB-uE/?tagged=leonnicaragua

Sopka Arenal, Kostarika

Spolu s druhou sopkou Chato ležia v Národnom parku Arenal. Patrí medzi top 10 najaktívnejších sopiek na svete a ešte pár rokov dozadu aktívne chŕlila dým a sopečný prach. Najväčšia erupcia sopky sa odohrala v roku 1968, kedy láva zničila okolité dediny a pripravila o život niekoľko desiatok ľudí. Aktuálne je sopka pokojná.

Okolie je zahalené hustým dažďovým pralesom, ktorým vedie niekoľko turistických trás až k lávovým poliam. V národnom parku sú tiež rieky, kde sa bežne raftuje.

https://www.instagram.com/p/BUuUlohhykv/?tagged=arenalcostarica

Mayské ruiny Tikál, Guatemala

Mayovia si našli cestu aj do Guatemaly a pozostatky z obdobia, kedy tu žili sú roztrúsené po celej krajine. Za najimpozantnejšie sú označované ruiny Tikál (spolu s menšími Copan), ktoré ležia pri hraniciach s Belize.

O vyspelosti tejto civilizácie svedčí prevedenie stavieb a precízna štruktúra chrámov na vykonávanie obradov. Mayovia sa podľa archeológov vedeli aj zabaviť. V rámci ruín boli objavené pozostatky ihriska na loptové hry. Hovorí sa, že práve tu ľudstvo prvýkrát objavilo, aký zábavný vie byť futbal.

https://www.instagram.com/p/BUwkINoFYmJ/?tagged=tikal

Dažďový prales Monteverde, Kostarika

Unikátny ekosystém, ktorý je vďaka svojej polohe v nadmorskej výške 1440 metrov často zahalený hmlou a nízkou oblačnosťou. Vďaka tejto vlkhosti sa v oblasti darí 2500 druhom rastlín, z ktorých značnú časť tvoria orchidey. Môžete tu ochutnať výbornú kávu, stretnúť priateľských lokálnych obyvateľov, absolvovať nočnú túru alebo si vyskúšať odvahu pri jazde v rýchlosti 50 km/h na zipline ponad husté stromy.

Montverde v kostarike
Montverde – By: Angus ChanCC BY 2.0

Ambergris Caye, Belize

V blízkosti pobrežia je niekoľko ostrovčekov a atolov, ktoré spĺňajú všetko, čo si predstavíte pod exotickou dovolenkou. Ambergiris Caye je súčasťou druhého najväčšieho koralového útesu na svete, preto si šnorchlovanie zapíšte ako povinnú aktivitu.

https://www.instagram.com/p/BUulQX1FClQ/?tagged=ambergriscaye

Bay Islands, Honduras

Pri Bay Islands začína druhý najväčší koralový útes po Veľkej koralovej bariére v Austrálii. Ostrovy sú obľúbenou destináciou potápačov. Stále sa im darí zachovávať si pohodovú atmosféru a odolávať masovému turizmu. Najväčší z ostrovov, Roatán, je vyhláseným miestom na potápanie, no nesklame ani tých, ktorí túžia po oddychu na bielych plážach.

https://www.instagram.com/p/3zQZaJTbf-/?taken-by=bayislandshonduras

Národný park Corcovado, Kostarika

Prírodný klenot Kostariky leží na polostrove Osa. Vďaka svojej rastlinnej a živočíšnej diverzite patrí medzi najvzácnejšie oblasti celého sveta.

Trekovanie v národnom parku úplne výstižne spĺňa to, čo si predstaviť pod exotickým dobrodružstvom. Zažijete v prirodzenom prostredí pavúky, hady, žeby, opice, jašterice, krokodíly v riekach. Nebojte sa, nebudete hodení do džungle len tak, ale súčasťou trekovania je spoločnosť sprievodcu.

https://www.instagram.com/p/BUnt1qphPT9/?taken-at=255915717

Ostrovy San Blas, Panama

Malý kus raja sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najkrajších miest planéty na popredných miestach. Ostrov je stále obývaný pôvodnými obyvateľmi, vďaka ktorým odoláva masovej hotelovej zástavbe a davom turistov. Ak máte chuť odpojiť sa každodenného života, San Blas je ideálne miesto.

Rybárskymi loďkami sa dá jednoducho presúvať medzi ostrovami a domáci vám radi ukážu, ako vyzerá ich bežný život.

https://www.instagram.com/p/BUwZGAhgdZN/?tagged=sanblas

Antigua, Guatemala

Podobne ako León v Nikaragui, Antigua sa môže pýšiť nádhernou zachovalou koloniálnou architektúrou. Farebnosť stavieb dáva mestu akýsi prirodzene pozitívny nádych, ktorý je doplnený čulým mestským životom na námestiach a trhoch. Okolie mesta je tiež zaujímavé. Vyberte sa napríklad na kávové plantáže alebo niektorú zo sopiek, ktorá pravidelne skúša trpezlivosť miestnych obyvateľov.

https://www.instagram.com/p/BUwVRSRg_Vy/?taken-at=215469480

Ostrov Ometepe, Nicaragua

Už zdiaľky budete vidieť, čím je ostrov Ometepe špecifický. Okrem toho, že leží uprostred jazera, na malej ploche sa na chádzajú až dve sopky Concepción a Maderas, na ktoré sa dá vystúpiť.

Ometepe sa vám bude páčiť, ak máte radi prírodu – okrem zdolávania sopiek môžete skúsiť plavbu riekou, kajakovanie na jazere, trekovať cestičky dažďovým pralesom, osviežiť sa vo vodopáde alebo prírodných bazénoch s termálnou vodou.

Neobíďte ani mestá Moyagolpa a Altagracia, môžete si tiež požičať skúter a jazdiť po okolitých dedinkách.

https://www.instagram.com/p/BUusG8aA1r2/?tagged=ometepe

Už aby sa predaj leteniek spustil, však? 🙂 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?