Prvýkrát v Strednej Amerike? Tieto miesta nezmeškajte

Ostrovy San Blas panama

Ryanair prišiel nedávno s ambicióznym plánom spustiť transatlantické lety, takže by sme sa mohli dostať do Ameriky podstatne jednoduchšie.

Ak milujete prírodu, turistiku v dažďových pralesoch, šnorchlovanie a potápanie v okolí prekrásnych koralových útesov, radi objavujete históriu a zabávate sa s lokálnymi obyvateľmi, potom je Stredná Amerika presne pre vás.

Každá zo 7 krajín má svoje čaro a je pravdepodobné, že objavíte množstvo ďalších zaujímavých miest. Na začiatok si určite pripíšte na zoznam toho, čo vidieť minimálne tieto.

Jazero Atitlán, Guatemala

Veľa cestovateľov, ktorí navštívili Atitlán ho označuje ako jedno z najkrajších miest planéty. Jazero vzniklo po veľkom výbuchu sopky pred 80 000 rokmi, o ktorej sa vraví, že chŕlila sopečný prach až na Floridu. Terén v okolí jazera sa vplyvom výbuchu zmenil, vznikol kráter, ktorý neskôr zaplnila voda – dnešné jazero Atitlán.

Najkrajšie je vraj jazero ráno pri východe slnka, ked je jeho hladina zahalená hmlou a v pozadí sa črtajú okolité sopky San Pedro, Tolimán a Atitlán.

Back in my favorite spot. #lake #atitlan #guatemala #lacasadelmundo #nofilter

A post shared by J.B. Skelton (@jbskelton) on

Panamský prieplav

81 kilometrov dlhá cesta medzi Atlantikom a Pacifikom sa začala budovať už v roku 1880, no oficiálne otvorená bola v roku 1914. S výstavbou sa spája smutná štatistika ľudí, ktorí kvôli malárii a žltej zimnici prišli o život.

Lode sa kanálom prepravia na druhú stranu za 9 hodín a skrátia si cestu asi o 15 000 kilometrov. Najlepšie si pohľad na veľkolepý prieplav užijete z vyhliadky nad jednou z komôr. Vstupné je iba 5$.

León, Nikaragua

Prvky španielskej koloniálnej architektúry dodávajú univerzitnému mestu León neodolateľný šarm. Druhé najstaršie mesto v krajine bolo založené na prelome 15. a 16. Storočia a stalo sa dôležitým kultúrnym centrom s množstvom galérii, múzeí. Študenti to v meste vedia poriadne rozprúdiť a nočný život funguje v miestnych salsa baroch každý večer.

Sopka Arenal, Kostarika

Spolu s druhou sopkou Chato ležia v Národnom parku Arenal. Patrí medzi top 10 najaktívnejších sopiek na svete a ešte pár rokov dozadu aktívne chŕlila dým a sopečný prach. Najväčšia erupcia sopky sa odohrala v roku 1968, kedy láva zničila okolité dediny a pripravila o život niekoľko desiatok ľudí. Aktuálne je sopka pokojná.

Okolie je zahalené hustým dažďovým pralesom, ktorým vedie niekoľko turistických trás až k lávovým poliam. V národnom parku sú tiež rieky, kde sa bežne raftuje.

Mayské ruiny Tikál, Guatemala

Mayovia si našli cestu aj do Guatemaly a pozostatky z obdobia, kedy tu žili sú roztrúsené po celej krajine. Za najimpozantnejšie sú označované ruiny Tikál (spolu s menšími Copan), ktoré ležia pri hraniciach s Belize.

O vyspelosti tejto civilizácie svedčí prevedenie stavieb a precízna štruktúra chrámov na vykonávanie obradov. Mayovia sa podľa archeológov vedeli aj zabaviť. V rámci ruín boli objavené pozostatky ihriska na loptové hry. Hovorí sa, že práve tu ľudstvo prvýkrát objavilo, aký zábavný vie byť futbal.

#tikal #elgranjaguar #peten #guatemala #2016✨

A post shared by J U L I O D E L G A D O 🇬🇹 (@julio_dgo) on

Dažďový prales Monteverde, Kostarika

Unikátny ekosystém, ktorý je vďaka svojej polohe v nadmorskej výške 1440 metrov často zahalený hmlou a nízkou oblačnosťou. Vďaka tejto vlkhosti sa v oblasti darí 2500 druhom rastlín, z ktorých značnú časť tvoria orchidey. Môžete tu ochutnať výbornú kávu, stretnúť priateľských lokálnych obyvateľov, absolvovať nočnú túru alebo si vyskúšať odvahu pri jazde v rýchlosti 50 km/h na zipline ponad husté stromy.

Montverde v kostarike
Montverde – By: Angus ChanCC BY 2.0

Ambergris Caye, Belize

V blízkosti pobrežia je niekoľko ostrovčekov a atolov, ktoré spĺňajú všetko, čo si predstavíte pod exotickou dovolenkou. Ambergiris Caye je súčasťou druhého najväčšieho koralového útesu na svete, preto si šnorchlovanie zapíšte ako povinnú aktivitu.

Bay Islands, Honduras

Pri Bay Islands začína druhý najväčší koralový útes po Veľkej koralovej bariére v Austrálii. Ostrovy sú obľúbenou destináciou potápačov. Stále sa im darí zachovávať si pohodovú atmosféru a odolávať masovému turizmu. Najväčší z ostrovov, Roatán, je vyhláseným miestom na potápanie, no nesklame ani tých, ktorí túžia po oddychu na bielych plážach.

Národný park Corcovado, Kostarika

Prírodný klenot Kostariky leží na polostrove Osa. Vďaka svojej rastlinnej a živočíšnej diverzite patrí medzi najvzácnejšie oblasti celého sveta.

Trekovanie v národnom parku úplne výstižne spĺňa to, čo si predstaviť pod exotickým dobrodružstvom. Zažijete v prirodzenom prostredí pavúky, hady, žeby, opice, jašterice, krokodíly v riekach. Nebojte sa, nebudete hodení do džungle len tak, ale súčasťou trekovania je spoločnosť sprievodcu.

Ostrovy San Blas, Panama

Malý kus raja sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najkrajších miest planéty na popredných miestach. Ostrov je stále obývaný pôvodnými obyvateľmi, vďaka ktorým odoláva masovej hotelovej zástavbe a davom turistov. Ak máte chuť odpojiť sa každodenného života, San Blas je ideálne miesto.

Rybárskymi loďkami sa dá jednoducho presúvať medzi ostrovami a domáci vám radi ukážu, ako vyzerá ich bežný život.

Antigua, Guatemala

Podobne ako León v Nikaragui, Antigua sa môže pýšiť nádhernou zachovalou koloniálnou architektúrou. Farebnosť stavieb dáva mestu akýsi prirodzene pozitívny nádych, ktorý je doplnený čulým mestským životom na námestiach a trhoch. Okolie mesta je tiež zaujímavé. Vyberte sa napríklad na kávové plantáže alebo niektorú zo sopiek, ktorá pravidelne skúša trpezlivosť miestnych obyvateľov.

Beautiful Antigua #architecturephotography #picoftheday #gtm #antigua #streetscene #antiguamagazine

A post shared by Tony Rivera (@tonyriveraphotograpy) on

Ostrov Ometepe, Nicaragua

Už zdiaľky budete vidieť, čím je ostrov Ometepe špecifický. Okrem toho, že leží uprostred jazera, na malej ploche sa na chádzajú až dve sopky Concepción a Maderas, na ktoré sa dá vystúpiť.

Ometepe sa vám bude páčiť, ak máte radi prírodu – okrem zdolávania sopiek môžete skúsiť plavbu riekou, kajakovanie na jazere, trekovať cestičky dažďovým pralesom, osviežiť sa vo vodopáde alebo prírodných bazénoch s termálnou vodou.

Neobíďte ani mestá Moyagolpa a Altagracia, môžete si tiež požičať skúter a jazdiť po okolitých dedinkách.

Už aby sa predaj leteniek spustil, však? 🙂 

Prvýkrát v Strednej Amerike? Tieto miesta nezmeškajte
5 (100%) 1 vote

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ