Jordánske skalné mesto Petra: Objavte jeden zo 7 divov sveta

Petra, Jordánsko

Patríte k milovníkom historických pamiatok alebo len radi zažívate nové dobrodružstvá? Potom by ste rozhodne mali zavítať do Jordánska, konkrétne do skalného mesta Petra. Ide o jednu z najznámejších svetových archeologických lokalít, ktorá patrí medzi 7 divov sveta. Ako sa do neho dostať a čo všetko tu zažijete?

Petra, Jordánsko

História mesta Petra

Mesto Petra bolo vybudované v jedinečnej lokalite, medzi 3 údoliami. Miestne kopce sú tvorené pieskovcom. Takže namiesto toho, aby stavitelia budovali jednotlivé stavby od základov, vytesali ich priamo do skál.

Zapamätajte si: Archeológovia odhadujú, že mesto Petra sa začalo budovať pravdepodobne už v 3. storočí pred naším letopočtom.

Skalné mesto Petra vytesali a obývali Nabatejovci, neskôr ho ovládli Rimania. Keďže bolo postavené v strategickej lokalite, cez ktorú viedli cesty do južnej Ázie, stalo sa dôležitým obchodným strediskom predajcov s korením. V čase najväčšieho rozkvetu, v rokoch 70 – 60 pred naším letopočtom, tu žilo až 30 000 ľudí.

Séria ničivých zemetrasení 

Rýchly rozvoj mesta prekazila séria silných zemetrasení, ktorá zničila mnohé miestne stavby a významne narušila infraštruktúru. Tamojší obyvatelia si uvedomili, že podobné katastrofy sa môžu objaviť aj v budúcnosti, a tak začali mesto vo veľkom opúšťať. Postupne v ňom úplne vyhasol život a upadlo do zabudnutia. Vedeli o ňom len miestni beduíni, ktorí si ho dobre strážili a nikomu o ňom nepovedali.

Petra, Jordánsko

Objavenie Petry

Keďže pozostatky Petry boli zasypané pieskom, dlhé storočia o nich takmer nikto nevedel. Objavil ich až švajčiarsky cestovateľ Johann Ludwig Burckhardt, ktorý pri svojej ceste náhodou narazil na Kráľovskú hrobku. Tímy archeológov v nasledujúcich rokoch prišli na to, že pod vrstvami piesku sa nachádza pomerne veľké mesto s jedinečnou architektúrou.

Po kompletnom preskúmaní bola Petra sprístupnená verejnosti a dnes patrí medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky na svete. V roku 1985 bola zapísaná na zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Petra, Jordánsko

Ako sa dostať do Petry?

Ak chcete do Jordánska cestovať letecky, najlepším riešením je letieť do hlavného mesta Ammán, kde sa môžete ubytovať. Let z Viedne alebo Budapešti trvá približne 3 a pol hodiny. Pre lepšiu predstavu o cenách leteniek vám odporúčame navštíviť náš vyhľadávač.

Praktický tip: Na cestu do Jordánska budete potrebovať cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu na územie. Vybaviť si musíte aj víza – buď online prostredníctvom mobilnej aplikácie, alebo na letisku.

Spojenie medzi Ammánom a Petrou

Cesta z Ammánu do Petry trvá autom približne 3 hodiny. Ak si nechcete požičiavať vlastné auto, môžete využiť miestnu autobusovú linku JETT Bus – prehľad spojov do Petry nájdete tu. Pokiaľ túžite po ešte väčšom komforte, zaplaťte si celý výlet u niektorej z miestnych spoločností. Následne budete mať o všetko postarané.

Do Petry sa dá dostať aj taxíkom, ale počítajte s tým, že jedna cesta vás bude stáť okolo 120 €. Túto možnosť preto veľmi neodporúčame.

Ubytovanie v dedine Wádí Músa

V tesnej blízkosti Petry sa nachádza dedinka Wádí Músa, v ktorej je niekoľko menších hotelov a apartmánov. Ak plánujete do Petry zavítať napríklad 2 alebo 3 dni po sebe, odporúčame ubytovať sa práve tu, aby ste nemuseli každý deň cestovať niekoľko hodín.

Petra, Jordánsko

Čo všetko uvidíte?

Vstupné do Petry sa odvíja od toho, či strávite aspoň jednu noc v Jordánsku alebo sem prídete len na jeden deň. Pre ubytovaných hostí platí cena 60 J.D (79 €) za celodenné vstupné, neubytovaní turisti zaplatia 90 J.D (119 €). Bližšie informácie k vstupnému sú uvedené na oficiálnom webe mesta Petra.

Naša rada: Po Petre sa dá pohybovať len pešo, resp. môžete si kúpiť jazdu na ťavách alebo koňoch. Pripravte sa na to, že veľkú časť dňa budete tráviť na priamom slnku. Nezabúdajte preto na pokrývku hlavy a zoberte si so sebou dostatok pitia.

Brány, hrobky, divadlo či kláštor 

Do skalného mesta Petra vojdete cez bránu Sig, ktorá je tvorená asi 2 km dlhým pieskovcovým kaňonom. Jeho steny majú v niektorých miestach výšku až 200 metrov. Keď sa dostanete do mesta, môžete obdivovať kláštor (najväčšiu zachovanú pamiatku), kráľovské hrobky, rímske divadlo s miestami až pre 8 500 divákov, štátnu pokladnicu či kráľovský palác.

Keď budete mať čas, vyjdite aj na horu Hór. Na jej vrchole sa nachádza hrobka Árona a naskytne sa vám nádherný výhľad na celú Petru.

Zaujímavosť na záver: V skalnom meste Petra sa nakrúcalo veľa známych filmov. Za zmienku stojí napríklad Indiana Jones: posledná výprava alebo Transformers: pomsta porazených.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 1

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?