TOP 10 pláží na Malte, ktoré musíte navštíviť!

Comino Malta
Ostrov Comino, ktorý patrí pod Maltu

Malta sa môže pochváliť až 300 slnečnými dňami v roku a ak k tomu pridáme aj neskutočnú prírodu a biele pláže, vyjde nám z toho dokonalá dovolenková destinácia. Dnes tam už navyše nemusíte letieť za niekoľko stoviek eur, ako tomu bolo pred pár rokmi, ale nájsť môžete skutočne dobrú ponuku len za pár desiatok eur (minulý rok sme vám počas sezóny priniesli tipy na letenky za 45€ !).

Ak zvažujete výlet na tento magický ostrov v Stredozemnom mori, inšpirujte sa našimi tipmi na tie NAJKRAJŠIE PLÁŽE.

Akciové letenky na Maltu hľadajte TU.

Základné informácie

Malta, alebo Maltská republika, je malý ostrovný štát v strede Stredozemného mora. Podobne ako v prípade Cypru, aj maltská strategická poloha lákala v minulosti mnohé národy. Najvýznamnejší vplyv tu zanechali Briti a ostrov je dodnes súčasťou Commonwealthu (áno, jazdí sa tu tiež na opačnej strane).

Malta však nie je len jeden ostrov, ale tri. Hlavný rovnomenný ostrov dopĺňa na severozápade maličké Comino a o niečo väčšie Gozo. Comino má rozlohu necelé 3 km² a oficiálne ho obývajú len 7 ľudia. Prečo je však zaujímavý?

Malta islands
Ostrovy Malty – Malta, Comino a Gozo

Kvôli tyrkysovej farbe vody, ktorú neuvidíte niekde inde v okolí. Modrá lagúna je povinnou zastávkou každého cestovateľa, pretože sa nenachádza ďaleko a je to ideálnou destináciou na jednodňový výlet.

Goze sa zas hovorí, že je ostrovom z gréckej mytológie – údajne ho podľa Homrérovej Odysey obývala bohyňa Kalypso. Navštíviť by ste ho mali ak potrebujete zmenu od turistickej Malty. Gozo je pokojný ostrov s neporušenou prírodou a preto sme jeho pláže tiež zaradili do tohto výberu.

1. St. Peter‘s Pool

Späť na Maltu. Hlavný ostrov nemá v skutočnosti až toľko pláží, koľko by ste možno čakali. Severovýchodnú časť ostrova tvoria najmä mestá – od Bugibby až po hlavné mesto Valletta. Samozrejme aj tam nájdete mestské upravené pláže, no tie v zozname TOP 10 nenájdete. Juh zas tvoria prevažne útesy, ktoré môžete pozorovať z lode.

St. Peter's Pool Malta
St. Peter's Pool

Výnimkou v tejto oblasti je netradičný úkaz s názvom St. Peter’s Pool. Ide skôr o prírodný bazén ako pláž, ale vo vašom cestovnom itinerári by rozhodne nemal chýbať. Tyrkysovo zelenú vodu obklopuje skala, na ktorej si môžete vychutnávať slnečné lúče. Tí odvážnejší si zrejeme radi zaskáču do vody no nebojte sa, nájdete tam aj rebríky.

Celé okolie „bazéna“ je veľmi pokojné a nájdete tam len málo hotelov alebo reštaurácií. Rozhodne sa prejdite po okolí a nezabudnite si so sebou pribaliť aj vodu a občerstvenie. St. Peter’s Pool sa navyše nachádza blízko rybárskej dedinky Marsaxlokk (30 minút pešo), ktorá je známa najmä kvôli farebným loďkám v prístave – raj pre nejedného fotografa, čo poviete?

Marsaxlokk
Dedinka Marsaxlokk

Ako sa sem dostať? Ideálne autom, alebo autobusom do dedinky Marsaxlokk a potom pešo, poprípade taxíkom.

2. Golden Bay

Nasledujúca trojica pláží sa nachádza na západnom pobreží ostrova Malta a vďaka tesnej blízkosti ich počas jedného dňa objavíte všetky (pri voľnejšom programe dve). A zapáčia sa vám tak, že sa sem zrejme vrátite aj druhý a tretíkrát!

Prvou z trojice je pláž Golden Bay, ktorá je zrejme aj najturistickejšia. Nad zálivom sa totiž pýšia tri budovy hotela Radisson, ktorých hostia navštevujú primárne túto pláž. To jej však na kráse neuberá a vy by ste ju tiež mali navštíviť kvôli zlatému piesku, postupnému vstupu do mora a pohodovej atmosfére, najmä počas západu slnka. Vtedy sa tam zvyknú konať párty alebo si len mladí ľudia prinesú gril a užívajú si „zlatú hodinku“.

Golden Bay Malta
Pláž Golden Bay

Na Golden Bay sú samozrejmosťou rôzne bary a reštaurácie a dobrá dostupnosť verejnou dopravou je tiež veľkým plusom.

Ako sa sem dostať? Ideálne autom, no zastávka autobusu sa nachádza hneď pri pláži takže sa tam viete pohodlne dopraviť napríklad z oblasti Bugibba. Z Valletty vám to aj s prestupom zaberie niečo vyše hodiny.

3. Għajn Tuffieħa

Vedľajšia pláž Għajn Tuffieħa je veľmi podobná Golden Bay, no s tým rozdielom, že je menej zastavaná a viac autentická. Práve preto ju mnoho ľudí označuje ako tú NAJ na celom ostrove. Nachádza sa tam len jedna reštaurácia, ktorá vám v prípade potreby požičia aj ležadlo a slnečník.

Pláž Malta
Pláž Għajn Tuffieħa

Tieto pláže sú ideálne pre ľudí, ktorí dlho neobsedia a oddych na pláži radi striedajú v pohybom. Zo spomínanej Golden Bay sa viete na vedľajšiu pláž dostať krátkou prechádzkou okolo tejto veže (Għajn Tuffieħa Tower), odkiaľ sa vám naskytne dych berúci výhľad na nekonečné modré more.

Golden Bay Malta
Golden Bay

Ako sa sem dostať? Podobne ako na pláž Golden Bay, no vystúpiť môžete na predchádzajúcej zastávke Riviera. Dlhými schodmi (prvá fotka) sa potom dostanete až priamo na pláž .

4. Ġnejna Bay Beach

V poradí tretia pláž v tejto lokalite je Ġnejna Bay, ktorá je zároveň najmenšia a najmenej rušná. Aj tu sa viete dostať pešo z pláže Għajn Tuffieħa – trasa je dlhá 1,5 kilometra a vedie popri útese. Nečakajte však žiadnu asfaltovú cestičku, len skaly, prírodu a neskutočné výhľady.

Samotnú pláž tvorí biely piesok a keďže je vstup do vody pomerne mierny, je obľúbenou aj medzi rodinami s deťmi. Vo väčšine prípadov tu však stretnete domácich, pretože turistov zväčša odradí komplikovaná doprava. Ak sa to však rozhodnete podstúpiť (a prísť pešo alebo autobusmi), rozhodne neoľutujete a užijete si tento kúsok neporušenej prírody o to viac.

Ġnejna Bay Malta
Ġnejna Bay: samotná pláž sa nachádza na ľavej strane

Ako sa sem dostať? Ak sa nerozhodnete pre pešiu trasu z pláže Għajn Tuffieħa, potom vám ostáva už len auto alebo autobusy, no s verejnou dopravou je to pomerne náročnejšie a zdĺhavé.

5. Għadira Bay

Najväčšia pláž na ostrove sa nachádza pri meste Mellieha a nazýva sa Għadira Bay (hovorovo aj Mellieha Bay). More je pomerne dlho plytké (voda po členky sa tiahne skoro 50 metrov!), takže tu opäť očakávajte množstvo rodín s deťmi, najmä počas víkendov, kedy sa k turistom pridajú aj domáci.

Nájdete tu bohatú ponuku barov a reštaurácií a zabaviť sa môžete rôznymi vodnými športami. Návštevu však odporúčame spojiť s obhliadkou mesta Mellieha, ktoré sa pýši na skale nad touto plážou.

Mellieha Bay Malta
Mellieha Bay

Ako sa sem dostať? Pokojne aj autobusmi – zastavuje ich tam viac než dosť, pretože väčšina smeruje k dedinke Ċirkewwa, odkiaľ odchádzajú trajekty na ostrov Gozo.

6. a 7. Armier Bay Beach + Little Armier

Poslednými plážami na ostrove Malta, ktoré odporúčame, sú pláže Armier na úplnom severe. Väčšiu pláž dopĺňa menšia, ktorá sa nazýva aj Little Armier. Podobne ako v prípade pláže Ġnejna, ani k tejto nepremávajú autobusy príliš často, respektíve takmer vôbec, takže je to opäť miestom pre domácich, alebo turistov, ktorí si požičali auto.

V prípade že ho nemáte, musíte sa prejsť pol hodinu pešo od hlavnej cesty, kde premáva väčšina autobusov. O to viac si však potom užijete schladenie v mori!

Ak vás omrzí relax na pláži, máme pre vás TIP. Neďaleko sa nachádza skrytý úkaz s názvom Coral Lagoon – je to malá lagúna s tyrkysovou vodou, ktorá sa nachádza v jaskyni neďaleko útesu. Z vtáčieho pohľadu to však vyzerá doslova ako diera v skale!

Coral lagoon malta
Coral Lagoon

Dostať sa sem môžete napríklad kajakom z Armier Bay pláže (alebo choďte autom k neďalekému kempu) a ak bude more pokojné, viete vplávať dnu. Pri rozbúrenom mori to neodporúčame, no kajaky viete nechať na neďalekej pevnine a k tomuto úkazu dôjsť pešo. Milovníci adrenalínu zrejme neodolajú skoku do tyrkysovej vody lagúny, no chce to skutočnú odvahu!

Ako sa sem dostať? Ideálne autom, alebo autobusom, ktorý smeruje do dedinky Ċirkewwa . Z hlavnej cesty vás však čaká asi polhodinová cesta, preto si pri extrémnej horúčave nezabudnite pokrývku hlavy!

8. Blue Lagoon, Comino

Blue lagoon Malta
Blue Lagoon počas augusta

Najslávnejšia modrá lagúna si právom zaslúžila miesto v tomto zozname. Síce túto unikátnu zátoku navštevuje počas leta príliš vysoké množstvo turistov, bola by škoda nepozrieť si ju kvôli tomu. Ide o miesto s najpriezračnejšounajtyrkysovejšou vodou v okolí celej Malty!

Nachádza sa na ostrove Comino a z Malty sem premáva množstvo turistických lodí. Poldenný výlet vám budú ako turistom ponúkať na ulici takmer všade. Súčasťou takéhoto výletu je aj zastávka pri morských jaskyniach (sea caves), ktoré sa nachádzajú v zátoke Crystal Lagoon.

Tip na tour TU.

Crystal lagoon
Crystal Lagoon na ostrove Comino

TIP: miesta na opaľovanie je v modrej zátoke skutočne málo. Ak sa vám však nechce tlačiť na kameňoch s množstvom ďalších turistov, vezmite batohy nad hlavu a prekráčajte cez vodu na blízky ostrovček. Nachádza sa tam aj jaskyňa, ktorou ak preplávate, dostanete sa na otvorené more!

9. Bay of Ramla, Gozo + Tal-Mixta Cave

Zátoka, alebo pláž Ramla, je najväčšia na ostrove Gozo. Dostať sa sem viete s turistickou loďou (pri celodennom výlete sa najprv navštívi Blue Lagoon a neskôr aj Gozo) alebo individuálne, a to tak, že využijete trajekt z dedinky Ċirkewwa.

Pri individuálnej doprave máte samozrejme viac času na obhliadku tohto pokojného a neporušeného ostrova, kde sa kedysi nachádzalo slávne Azure Window (v marci 2017 sa však pri búrke zrútilo).

Azure Window Malta
Azure Window na ostrove Gozo

Na prepravu po ostrove môžete využiť autobusy Hop on – Hop off, ktoré jazdia celý deň po všetkých turistických zastávkach. Vysadia vás aj pred tými najlepšími plážami a zátoka Ramla nie je výnimkou. Okrem zlato-červeného piesku sa tam navyše nachádza jaskyňa Tal-Mixta, z ktorej sa vám po krátkom výstupe naskytne dych berúci pohľad na celú zátoku!

jaskyňa Gozo Malta
Jaskyňa nad plážou Ramla

10. Xlendi Bay, Gozo

Zatiaľ čo je pláž Ramla skôr neporušeným kúskom prírody, zátoka Xlendi je o čosi viac turistická. To jej však neuberá na kráse a môžete tu stráviť naozaj nezabudnuteľný čas. Zátoku lemujú z jednej strany skaly a z druhej zas reštaurácie a bary.

Samotná pláž sa nachádza len na malom kúsku na začiatku zátoky a vstup do vody je naozaj postupný. Ak sa vám však neujde miesto na piesku, oddychovať môžete kdekoľvek po celej dĺžke zátoky.

xlendi bay Malta
Xlendi Bay

Xlendi Bay je navyše obľúbeným miestom pre milovníkov potápania no a tí, ktorí si radšej vychutnajú dobré jedlo, vôbec nemusia zúfať. Miestne reštaurácie vám ponúknu tie najlepšie morské plody!

Počas svojej návštevy nevynechajte ani neďalekú vežu Xlendi Tower, odkiaľ si ešte viac vychutnáte túto prekrásnu prírodu a pohľad na jedinečné útesy.

útesy Gozo
Útesy pri zátoke Xlendi

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 46

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?