Comino: domov známej Modrej lagúny

Ananás položený na skale a za ním tyrkysové more
Modrá lagúna (zdroj: Depositphotos)

Ostrov Comino, v maltčine známy ako Kemmuna sa nachádza v Stredozemnom mori medzi ostrovom MaltaGozo. V súčasnosti tu žije iba pár obyvateľov a medzi dovolenkármi je skôr známy ako miesto na perfektný výlet počas pobytu na Malte. Pokiaľ máte radi menej preplnené oblasti, je to dobrá alternatíva, kde stráviť víkend.

Modré ako voda a silueta ostrovov malta, comino a gozo, prevedenie mapy
Comino- poloha na mape (zdroj: Depositphotos)

Dobre vedieť…

Zaujímavosťou je, že Comino nemá asfaltové cesty a iba pár obyvateľov vlastní auto. Na ostrov sa dostanete z maltského prístavu Cirkewwy za necelú pol hodinu. Cena lístka vás vyjde na 10€. Ubytovať sa dá len v Hotel Comino and Bungalows. Ponúka izby zariadené jednoducho, avšak všetko základné vybavenie je k dispozícií. Iné ubytovacie zariadenia sa priamo v tejto lokalite nenachádzajú. Ak patríte k dobrodruhom, zoberte si stan a prespať môžete v kempingu na severe ostrova, ktorý vám zároveň ponúka krásny výhľad na Záliv Santa Marija.

Nápoje a jedlo vám predajú v blízkosti Modrej lagúny či Zálivu Santa Marija. Súčasťou Hotel Comino and Bungalows je reštaurácia, v ktorej sa môžu prestravovať aj neubytovaní zákazníci.

Na ostrove je možné prenajať si džíp alebo čln, a tak spoznať jeho pevninskú i morskú časť.

Skala pod ňou pláž s morom a vzadu hotel ružovej farby
Hotel Comino and Bungalows v diaľke (zdroj: Depositphotos)

Čo ponúka Kemmuna 

Celosvetovo známa The Blue lagoon – Modrá lagúna sa zaraďuje medzi 10 najkrajších pláži sveta. Nie je dôvod sa čudovať – čisté, tyrkysové more obklopené vysokými skalami. Tu platí: „Nevyskúšaš, nevieš.“ Pri jej návšteve nezabudnite navštíviť bývalú strážnu Vežu Santa Marija, vybudovanú v 17. storočí.  Veža nie je sprístupnená verejnosti každý deň. Pred jej návštevou preto odporúčam overiť si jej otváracie hodiny. 

skalnatý povrch a v diaľke veža santa marija- malá veža v tvare kocky telovej farby
V diaľke Veža Santa Marija (zdroj: Depositphotos)

Vhodným miestom na piknik či kúpanie je už spomínaná Zátoka Santa Marija. Na jej pláži sú verejné sprchy, lehátka so slnečníkmi, ba aj možnosť zajazdiť si na kajaku. Jej tunelom sa dostanete do morskej Jaskyne Santa Marija. Je to vhodné miesto na šnorchlovanie i potápanie.

Neďaleko zmieňovaného kempu leží Kaplnka Panny Márie. Pokiaľ budete na ostrove počas víkendu, môžete sa prísť pozrieť na svätú omšu ( sobota – 16.30h. a nedeľa – 5.45h.) ,tá však prebieha iba v maltčine.  

More a nad ním morská jaskyňa a skupinka kajakáristov
Morské jaskyne na ostrove Comino (zdroj: Depositphotos)

Ostrov Comino nepatrí medzi letoviská ako Malta či talianska Sicília. I napriek tomu sa sem oplatí prísť. Oddýchnete si od mestského zhonu, uvidíte prímorskú faunu a flóru a zaplávate si v známej Modrej lagúne.

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 9

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?