La Gomera: kanársky ostrov s množstvom úkazov, ktoré musíte vidieť!

la gomera kanárske ostrovy
Horská cestička vo Valle Gran Rey

Ostrov La Gomera je jednoducho čarovný. S priemerom iba 22 kilometrov je druhým najmenším z Kanárskych ostrovov a miesta vo väčšej nadmorskej výške sú takmer neustále ponorené do magického hmlistého oparu. Na svojich cestách sem dokonca zavítal aj Krištof Kolumbus. Návšteva La Gomery, kam sa z Tenerife dostanete za hodinku trajektom, určite stojí za to. Čo by ste tu nemali vynechať?


San Sebastián a výhľad na sopku Teide

Hlavné mesto ostrova San Sebastián, ktoré vyzerá skôr ako dedinka a leží v údolí blízko pobrežia, je dobrým východiskovým bodom nielen pre rôzne túry a výlety. Očarí vás aj krásnymi pestrofarebnými domčekmi a v neposlednom rade úchvatným výhľadom na neďaleký ostrov Tenerife s najvyšším vrchom Kanárskych ostrovov sopkou Teide. San Sebastián je známy aj tým, že toto mestečko bolo vraj poslednou zastávkou Krištofa Kolumba predtým, než sa vydal na plavbu do “Ameriky”.

Akciové letenky na Tenerife nájdete TU.

san sebastian la gomera
Hlavné mesto San Sebastian

Los Organos

La Gomera, tak ako aj zvyšok Kanárskych ostrovov, je sopečného pôvodu – to znamená, že aj tu vieme nájsť úchvatné diela vulkanickej činnosti. Medzi jedno z nich patrí aj táto zaujímavá skalnatá formácia s názvom Los Organos, ktorá je výsledkom pomalého ochladzovania magmy. Nahusto stojace kamenné stĺpy s výškou 200 metrov, ktoré tvoria celý útes, sú jednoducho neprehliadnuteľné, vidieť ich však môžete iba z lode. Vyberte sa preto do Valle Gran Rey alebo na Playa de Santiago, kde si môžete takúto plavbu objednať.

los organos la gomera
Vulkanická formácia Los Organos vás skrátka vyrazí dych!

Národný park Garajonay

Tento prales s bohatou históriou je nepochybne jednou z top atrakcií na ostrove. Svoje meno získal podľa príbehu nešťastnej lásky, ktorý prežili Gara a Jonay, miestni zaľúbenci ako Rómeo a Júlia. Vavrínový les, ktorý zaberá tretinu rozlohy ostrova, je neustále zahalený do záhadného oparu a je jedným z posledných svojho druhu. Zároveň predstavuje domov pre viac než 2 000 živočíšnych a rastlinných druhov. Turistickým chodníkom sa tadiaľto dostanete aj k parádnym výhľadom z najvyššieho vrchu ostrova vo výške 1 487 metrov.

Garajonay la gomera
Národný park Garajonay

Roque de Agando

Táto monumentálna skala si určite zaslúži osobitnú zmienku. Je výsledkom sopečnej činnosti a vypína sa nad parkom Garajonay vo výške 1 250 metrov. Ak zavítate do parku, určite si nájdite chvíľku, aby ste mohli obdivovať toto dielo prírody, miestami priam popierajúce fyzikálne zákony.

Roque de Agando la gomera
Skala Roque de Agando

Silbo

Silbo je niečo, čo nájdete naozaj iba na La Gomere. Keďže je povrch ostrova pomerne členitý a údolia oddelené vysokými kopcami, týmto špeciálnym jazykom, ktorý znie ako pískanie, sa odpradávna dorozumievali miestni obyvatelia na dlhšie vzdialenosti. Pískanie odrážajúce sa od úpätí hôr je schopné presiahnuť vzdialenosť 5 kilometrov a patrí do svetového dedičstva UNESCO. Ak na Gomere začujete pískanie, je dosť pravdepodobné, že v sebe nesie aj nejakú správu!

Agulo

Agulo je malá dedinka na severe La Gomery. Leží je na vyvýšenom mieste, z ktorého sa vám ponúknu výhľady nielen na ostrov Tenerife a najvyšší vrch Teide, ale aj na ohromné plochy pokryté banánovníkovými plantážami. Poprechádzajte sa po tomto čarovnom mieste a ochutnajte ovocie vypestované miestnymi obyvateľmi.

Mirador de Abrante

Mirador de Abrante je vyhliadka, ktorú pri návšteve dedinky Agulo nesmiete vynechať. Platforma s reštauráciou je umiestnená priamo na útese týčiacom sa nad Agulom a vo výške 625 metrov nad hladinou mora ponúka ešte krajšie výhľady. Keď sa prechádzate po presklenej podlahe, naozaj nadobudnete pocit, že sa vznášate vo vzduchu. Okrem výhľadov si tu môžete vychutnať aj čosi z miestnych špecialít alebo medzinárodnej kuchyne.

La Gomera: kanársky ostrov s množstvom úkazov, ktoré musíte vidieť!
Neskutočná vyhliadka Mirador de Abrante

Bývanie priamo pri banánovníkovej plantáži

Bývali ste už niekedy priamo na banánovníkovej plantáži? La Gomera vám môže ponúknuť aj tento zážitok. Ubytujte sa priamo v dedinke Agulo, alebo sa posuňte ďalej od pobrežia do Herminguy, kde môžete bývať napríklad v príjemných apartmánoch Los Telares. Prebudiť sa ráno s výhľadom priamo na zelené sady na úpätiach okolitých vrchov je nezabudnuteľným zážitkom!

Parque Natural Majona

Neďaleko dedinky Agulo na východnom pobreží ostrova sa rozprestiera druhý najväčší prírodný park La Gomery s názvom Parque Natural Majona. Ak nestíhate ísť do parku Garajonay, urobte si výlet aspoň sem. Nájdete tu zaujímavé prírodné úkazy, vzácne živočíšne druhy a krásne scenérie.

Pláže

Rovnako ako ostatné Kanárske ostrovy, aj La Gomera sa môže pochváliť pobrežím, na ktorom o krásne pláže rozhodne nie je núdza. Na 90 kilometroch pobrežia, ktoré tento ostrov ponúka, si na svoje príde určite každý. Pláže s tmavým vulkanickým pieskom Playa de San Sebastian a Playa de La Cueva nájdete pri hlavnom meste San Sebastián a vynikajúcu pláž pre plavcov Playa de Santiago na juhu ostrova neďaleko letiska. Za návštevu určite stoja aj Playa de la Caleta, Playa del Medio, Playa de Avalo či Santa Catalina.

Playa de Santiago la gomera
Pláž Playa de Santiago
pláž Santa Catalina la gomera
Playa de Santa Catalina

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 37

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?