Fuerteventura – krásne pláže, piesočné duny a surferi

surfer na Fuerteventure

Kanárske ostrovy nie sú pre slovenských dovolenkárov vôbec neznámou destináciou, práve naopak. Vďaka svojej miernej klíme lákajú turistov aj počas zimných mesiacov. Toto súostrovie je totiž známe ako ostrovy večnej jari a teploty sa tu aj v zime často pohybujú okolo príjemných 20°C.

Fuerteventura je druhý najväčší ostrov spomedzi Kanárskych ostrovov, ktorý je najbližšie k africkému pobrežiu, čomu môže vďačiť za svoje výnimočne suché podnebie, krásne pobrežie lemované piesočnými dunami a viac než 150 kilometrov nádherných pláží. Hovorí sa, že Fuerteventura je spomedzi Kanárskych ostrovov ten, ktorý má tie najkrajšie pláže a za rok tam spadne najmenej zrážok.

Ak hľadáte tie pláže z fotiek s bielym pieskom a tyrkysovým morom, vyberte sa na Fuerteventuru. Nezabudnite však rátať so silným vetrom a nekompromisným africkým slnkom. Názov Fuerteventura totiž doslova znamená „silný vietor“. Nemusíte sa ho ale báť, vďaka nemu si tento kanársky ostrov vie udržať svoju príjemnú klímu aj napriek 3 000 hodinám slnečného svitu za rok.

morro jable Fuerteventura
Pláž Morro Jable

Ako sa dostať na Fuerteventuru?

Momentálne sa tam najľahšie dostanete priamym letom z viedenského Schwechatu so spoločnosťou Laudamotion. V zimnom období spiatočne už od 100 € alebo v kombinácii rôznych nízkonákladoviek z Viedne alebo Budapešti s jedným prestupom už od 65€.

Fuerteventura - krásne pláže, piesočné duny a surferi
Viedeň
Fuerteventura
151€

Ako z letiska?

Z letiska, ktoré sa nachádza pri hlavnom meste Puerto del Rosario, sa do centra tohto mesta na hlavnú autobusovú stanicu dostanete jednoducho autobusom číslo 3, ktorý premáva každých 30 minút. Lístok stojí 1,40 €.

Do mesta Corralejo, ktoré leží na severe ostrova, sa dostanete autobusom číslo 6, ktorý tiež premáva každých 30 minút. Cesta tam trvá asi 40 minút a lístok stojí 3,40 €.

Ak však nechcete dovolenku stráviť iba na jednom mieste a pohodlne vidieť čo najviac nedotknutých pláží na ostrove, odporúčame prenajať si auto. Cesty sú kvalitné, dobre označené a s riedkou premávkou, takže sa nemáte čoho báť. Ak si napriek tomu na auto netrúfate, môžete využiť miestne autobusy, ktoré sú spoľahlivé a lacné. Bez problémov sa s nimi dostanete až na samý juh ostrova.

Kam z letiska?

Fuerteventura je, čo sa týka turistického ruchu, v porovnaní s Gran Canariou či Tenerife stále pozadu, takže aj väčšie rezorty sú príjemné a vhodné pre rodiny s deťmi. Ak si chcete užiť rezortnú dovolenku, zamierte na juh, no budete bez auta a máte si vybrať jedinú destináciu, lepší bude sever, ktorý je menej zaľudnený turistami. Treba však myslieť na to, že je populárny aj medzi Britmi či Nemcami.

Mestá na Fuerteventure

Puerto del Rosario

Hlavným mestom ostrova je síce Puerto del Rosario, no ak hľadáte budovy, ktoré zažili kus histórie, tu ich veľa nenájdete. Je ním totiž iba od roku 1860. Za históriou musíte zamieriť do vnútrozemia do historického hlavného mesta Betancuria.

Corralejo

Corralejo je kompromisom medzi turistickou destináciou a možnosťou utiecť od všetkého na vyľudnenú pláž. Ak si nechcete požičiavať auto a cestovať po ostrove, do mesta sa z letiska dostanete za 40 minút autobusom. Potom si môžete odbehnúť trajektom na neďaleký ostrov Lanzarote a dokonca v pešej vzdialenosti nájdete Prírodný park Corralejo s piesočnými dunami, ktoré Fuerteventuru preslávili. V centre je navyše starý prístav, pozdĺž pobrežia mnoho príležitostí na surfovanie  a na kite -surfing a nájdete tam aj ubytovanie za dobrú cenu.

Corallejo
Corralejo

El Cotillo

Ak chcete zažiť čosi viac z nefalšovanej atmosféry, vyrazte na severozápad do tradičného rybárskeho mestečka El Cotillo.  Okrem nádherných západov slnka, vynikajúcich miest na surfovanie a tichých zátok vás však môže prekvapiť aj prudký vietor a mimo sezóny možno až príliš veľký pokoj.

el cotillo fuerteventura
Na pobreží pri El Cotillo (Photo by Stijn te Strake on Unsplash)

Lajares a La Oliva

Ak nechcete celú dovolenku stráviť iba na pláži, skúste vnútrozemské mestečká na severe, LajaresLa Oliva. Nájdete tam lacnejšie ubytovanie a vďaka malej vzdialenosti k pobrežiu môžete kedykoľvek vyraziť znova k vode. Ak však hľadáte centrum nočného života, zostaňte radšej na pobreží.

Pláže na Fuerteventure

Fuerteventura ako taká je prírodný park, takže akékoľvek povolenie na zriadenie toalety či prezliekacej kabínky je tam neskutočne náročné. Práve kvôli tomu je väčšina pláží bez tohto vybavenia a vďaka tomu je mnoho z nich stále zachovaných v pôvodnom stave. Treba na to však myslieť, lebo na ostrove, ktorého drvivú väčšinu tvorí púšť, sa do tieňa skryjete len ťažko. Ak chcete byť na pláži aj cez obed, tieň si musíte prenajať a tam, kde taká možnosť nie je, radšej si ho priniesť so sebou.

Na ktorú pláž sa vybrať?

Playa Grande

Najjednoduchšou možnosťou je zvoliť pláže v blízkosti mesta Corralejo. Ak sa vám nechce chodiť ďaleko, nájdete tam aj zopár mestských pláží, no iba 10 kilometrov na juh leží Playa Grande s parádnymi piesočnými dunami saharského piesku na pozadí.

piesočné duny fuerteventura
Piesočné duny pri Corralejo (Photo by Alessandro Melis on Unsplash)

La Concha

Ak sa rozhodnete pre rybárske mestečko El Cotillo, vyrazte k zálivu La Concha s plážou v tvare polmesiaca. Je blízko centra, vďaka čomu sa môže pochváliť všetkou vybavenosťou, no môže byť občas preplnená.

Cofete

Za nedotknutým kúskom prírody sa vydajte na pláž Cofete na juhozápadnom pobreží ostrova. Vedie k nej však iba 12 kilometrov nespevnenej cesty a kvôli nevyspytateľným vodným prúdom a silnému vetru nie je vhodná na kúpanie pre deti.

Playa de Cofete Fuerteventura
Dych berúci a neporušený kus prírody s názvom Playa de Cofete

Caleta de Fuste

Ak s vami cestujú aj deti, v Caleta de Fuste nájdete príjemnú pláž El Castillo so všetkou vybavenosťou.

Caleta de Fuste
Caleta de Fuste

Sotavento

Keď chcete pekné fotky, vydajte sa na ikonickú pláž Sotavento pri Costa Calma. Nie je to ale úplne ideálne miesto na kúpanie, lebo záliv sa napĺňa vodou iba počas prílivu a aj vtedy je hlboký iba 1 meter, vďaka čomu je voda síce príjemne teplá, no zavadzať vám môžu windsurferi a kitesurferi, ktorým tieto podmienky nesmierne vyhovujú.

Pláž Sotavento fuerteventura
Pláž Sotavento

Bonusový tip – ak budete bývať v meste Corralejo, vybehnite na ostrov Isla Lobos. Cesta trajektom trvá iba 15 minút a vy sa potešíte pohľadom na nedotknuté pláže tohto malého sopečného ostrova.

Isla Lobos Fuerteventura
V pozadí Isla Lobos

Čo ochutnať na Fuerteventure?

Určite nie vodu z vodovodu. Na mnohých miestach Kanárskych ostrovov nie pitná, takže musíte rátať s kupovaním balenej vody.

Z domácej kuchyne ale určite vyskúšajte syrovú nátierku almogrote či papas arrugadas – pečené španielske zemiaky, ktoré sa na Kanárskych ostrovoch pestujú už od 17. storočia. Nezabudnite ani na domáci kozí syr. Koza je na Kanárskych ostrovoch najdôležitejším zvieraťom a mnoho jedál tu pochádza práve z miestneho kozieho syra. Veľmi chutný a kvalitný kozí syr tu ľahko nájdete aj v hociktorom supermarkete.

kozy fuerteventura
Kozy na Fuerteventure

Čo ešte vyskúšať?

Surfovanie alebo paddleboarding: najlepšie, ak ste na pláži Cofete.

Fuerteventura - krásne pláže, piesočné duny a surferi

Pozorovanie hviezd: Fuerteventura je oficiálnou UNESCO rezerváciou tmavej oblohy, čo znamená obmedzenie a reguláciu svetelného smogu. Vďaka tomu aj výhodnej polohe blízko rovníka sú tu hviezdy viditeľnejšie. Môžete to skúsiť sami, alebo so sprievodcom.

fuerteventura nocna obloha
Pozorovanie nočnej oblohy na Fuerteventura

Turistiku: vďaka tomu, že sa zbavíte štyroch kolies, môžete objaviť naozaj krásne zákutia tohto ostrova.

Aloe vera plantáže: ak vás spáli saharské slnko, nič nie je lepšie, než si kožu liečiť gélom z domáceho aloe vera. Prehliadka plantáže je navyše zadarmo.

Návštevu záhadnej vily Gustava Wintera z druhej svetovej vojny, o ktorom kolujú chýry, že bol nacistický špión.

Výlet k parádnemu kúsku marockej architektúry, majáku Entallada pri Las Playitas.

Najlepší čas na návštevu Fuerteventury

Ak máte radi teplo a vo vode chcete stráviť viac času, mali by ste sa na Fuerteventuru vybrať v júni až septembri, keď je tu skutočne letné počasie. Počas hlavných letných mesiacov je tu však plno turistov, takže je najlepšie zvoliť jún alebo september. Ak ste otužilejší, môžete sem zavítať medzi od apríla do mája. Od novembra do marca sa totiž ostrov hemží európanmi, ktorí sem utiekli pred zimou.

Počas leta je tu okolo 26-28°C, no ak vietor trochu ustane, môže byť aj oveľa teplejšie. More má teplotu okolo 22°C.

V zime sa priemerné teploty pohybujú medzi 19 a 22°C. More má približne rovnakú teplotu. Vo februári a marci vás však môžu nepríjemne prekvapiť saharské piesočné búrky.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 23

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?