Dovolenková destinácia Pafos a jej 8 zaujímavých miest

By: Steve Parker - CC BY 2.0

Pafos (Paphos) je mesto nachádzajúce sa na ostrove Cyprus pri pobreží stredozemného mora. Žije tu viac ako 40 000 ľudí a patrí do UNESCO vďaka pamiatkam starovekého Grécka. Podľa mytológie pochádza Afrodita bohyňa lásky z Pafosu. Mesto mal taktiež navštíviť aj apoštol Pavol. Pafos ročne navštívi mnoho turistov a my Vám prinášame prehľad miest, ktoré by ste v prípade výletu na Pafos mali poctiť svojou návštevou.

1. Korálový záliv

coral bay - cyprus
By: Evgeniy IsaevCC BY 2.0

Koralový záliv je obľúbená turistická oblasť v Peyia, ktorá je vzdialená 6km severne od Pafosu. Nájdete tu skalnaté výbežky či podmorské jaskyne. Dĺžka pláže/zálivu je 600m, takže plac na odpočinok sa určite nájde 🙂 Je tu biely mäkký piesok a vďaka dodržiavaniu prísnych noriem, dostala táto pláž ocenenie modrej vlajky za starostlivosť o životné prostredie a udržiavanie pláže.

2. Archeologický park

Dovolenková destinácia Pafos a jej 8 zaujímavých miest
By: Evgeniy IsaevCC BY 2.0

Cyperský archeologický park je miesto, kde nájdete kus histórie Cypru a vzácne stavby či sochy. Na vykopávaní a objavovaní exponátov sa stále pracuje. Podľa stránky TripAdvisor je to číslo 1 na zozname návštev v meste Pafos a možno aj na Cypre. Len za 5€ si môžete pozrieť artefakty, ktoré pochádzajú až zo staroveku.

3. Hrobky kráľov

Dovolenková destinácia Pafos a jej 8 zaujímavých miest
By: Joonas PlaanCC BY 2.0

Zhruba 2 kilometre od mesta Pafos sa nachádza komplex hrobiek pod názvom Tombs of the Kings. Podzemné hroby sa tu nachádzajú už od 4 storočia pred n. l. a je to taktiež veľké lákadlo na spoznanie histórie Cypru. Cestičky sú tu zlé a strmé, preto je dobré mať so sebou dobrú obuv. Pamiatka je spoplatnená vstupným, ktoré sa pohybuje okolo 3 Eur. Takže ak chcete ísť na posvätné miesto a zároveň sa cítiť ako Indiana Jones, tak toto miesto by ste určite nemali vynechať.

4. Pafoský hrad

paphos castle - letenkyzababku
By: Alan SamuelCC BY 2.0

Nachádza sa na okraji Pafoského prístavu. Pôvodne mal byť tento hrad postavený pre ochranu prístavu. Bohužiaľ pri zemetrasení v 13 storočí bol zničený. Hrad bol nakoniec zrekonštruovaný a slúžil ako väzenie či sklad pre soľ počas britskej okupácie. Je to ideálna prechádzka ak chcete vidieť zapadajúce slnko z prístavu alebo navštíviť nejaký bar poprípade si prenajať loď.

5. Horská jazda na koňoch

jazda na konoch - letenkyzababku
By: jim simonsonCC BY 2.0

Veľa turistov, ktorí navštívili Pafos si nenechali ujsť túto atrakciu. Milý a priateľský inštruktor vám najprv vysvetlí povely pre kone a vystrojí Vás. Potom na koňoch môžete absolvovať jazdu v Eagle Mountain Ranch. Nádherný výhľad, relax z jazdy a výlet ako na Safari. Na TripAdvisore obsadila táto atrakcia druhé miesto. Nemusíte sa báť, kone nie sú divoké a poslúchajú na slovo, takže žiadne predsudky a hijóóó 🙂

6. Kláštor – Ayios Neophytos Monastery

Neophytosov kláštor - letenkyzababku
By: Alan SamuelCC BY 2.0

Neophytosov kláštor bol postavený v 12 storočí. Žil tu mních Neophytos a podľa neho je pomenovaný kláštor nachádzajúci sa 15km od Pafosu. Turisti sa jednoznačne zhodli a budúcim návštevníkom odkazujú „stojí za návštevu!“. Kláštor je nádherne ozdobený a je postavený do svahu hory. Vstup do tohto pokojného miesta stojí 3 Eura. Vládne tu príjemná atmosféra, kde si prídu na svoje aj ateisti (neveriaci)

7. Stĺpy svätého Pavla – Saint Paul's Pillar

stlpy sväteho pavla - letenkyzababku
By: Verity CridlandCC BY 2.0

Je to putovné miesto pre veriacich. Začalo sa tu písať ranné kresťanstvo 45 rokov pred n. l. Ostrov vtedy navštívil Svätý Pavol a chcel šíriť kresťanstvo. Za evanjelizáciu na ostrove dostal 40 rán bičom. Nachádzajú sa tu krásne mozaiky a je to ideálne miesto na prechádzku a čítanie histórie.

8. Dom Dionýza

dionýzov dom - letenkyzababku
By: Institute for the Study of the Ancient WorldCC BY 2.0

Nádherné mozaikové podlahy a poznávanie histórie Cypru. Je to fascinujúce, že tu nájdete starožitnosti spred 2000 rokov. Miesto patrí medzi TOP 10 navštevovaných pamiatok a atrakcií v Pafose a je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Na záver: pokiaľ chcete zažiť nočný život na Cypre, tak určite navštívte ulicu Bar street

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počítadlo: 19

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

Snažím sa aby bol tento web stále tým, prečo ho už od roku 2014 navštevujú státisíce čitateľov. Miesto kde sa môžete inšpirovať na vaše cesty a popritom aj niečo ušetriť.