Dovolenková destinácia Pafos a jej 8 zaujímavých miest

By: Steve Parker - CC BY 2.0

Pafos (Paphos) je mesto nachádzajúce sa na ostrove Cyprus pri pobreží stredozemného mora. Žije tu viac ako 40 000 ľudí a patrí do UNESCO vďaka pamiatkam starovekého Grécka. Podľa mytológie pochádza Afrodita bohyňa lásky z Pafosu. Mesto mal taktiež navštíviť aj apoštol Pavol. Pafos ročne navštívi mnoho turistov a my Vám prinášame prehľad miest, ktoré by ste v prípade výletu na Pafos mali poctiť svojou návštevou.

1. Korálový záliv

coral bay - cyprus
By: Evgeniy IsaevCC BY 2.0

Koralový záliv je obľúbená turistická oblasť v Peyia, ktorá je vzdialená 6km severne od Pafosu. Nájdete tu skalnaté výbežky či podmorské jaskyne. Dĺžka pláže/zálivu je 600m, takže plac na odpočinok sa určite nájde 🙂 Je tu biely mäkký piesok a vďaka dodržiavaniu prísnych noriem, dostala táto pláž ocenenie modrej vlajky za starostlivosť o životné prostredie a udržiavanie pláže.

2. Archeologický park

Dovolenková destinácia Pafos a jej 8 zaujímavých miest
By: Evgeniy IsaevCC BY 2.0

Cyperský archeologický park je miesto, kde nájdete kus histórie Cypru a vzácne stavby či sochy. Na vykopávaní a objavovaní exponátov sa stále pracuje. Podľa stránky TripAdvisor je to číslo 1 na zozname návštev v meste Pafos a možno aj na Cypre. Len za 5€ si môžete pozrieť artefakty, ktoré pochádzajú až zo staroveku.

3. Hrobky kráľov

Dovolenková destinácia Pafos a jej 8 zaujímavých miest
By: Joonas PlaanCC BY 2.0

Zhruba 2 kilometre od mesta Pafos sa nachádza komplex hrobiek pod názvom Tombs of the Kings. Podzemné hroby sa tu nachádzajú už od 4 storočia pred n. l. a je to taktiež veľké lákadlo na spoznanie histórie Cypru. Cestičky sú tu zlé a strmé, preto je dobré mať so sebou dobrú obuv. Pamiatka je spoplatnená vstupným, ktoré sa pohybuje okolo 3 Eur. Takže ak chcete ísť na posvätné miesto a zároveň sa cítiť ako Indiana Jones, tak toto miesto by ste určite nemali vynechať.

4. Pafoský hrad

paphos castle - letenkyzababku
By: Alan SamuelCC BY 2.0

Nachádza sa na okraji Pafoského prístavu. Pôvodne mal byť tento hrad postavený pre ochranu prístavu. Bohužiaľ pri zemetrasení v 13 storočí bol zničený. Hrad bol nakoniec zrekonštruovaný a slúžil ako väzenie či sklad pre soľ počas britskej okupácie. Je to ideálna prechádzka ak chcete vidieť zapadajúce slnko z prístavu alebo navštíviť nejaký bar poprípade si prenajať loď.

5. Horská jazda na koňoch

jazda na konoch - letenkyzababku
By: jim simonsonCC BY 2.0

Veľa turistov, ktorí navštívili Pafos si nenechali ujsť túto atrakciu. Milý a priateľský inštruktor vám najprv vysvetlí povely pre kone a vystrojí Vás. Potom na koňoch môžete absolvovať jazdu v Eagle Mountain Ranch. Nádherný výhľad, relax z jazdy a výlet ako na Safari. Na TripAdvisore obsadila táto atrakcia druhé miesto. Nemusíte sa báť, kone nie sú divoké a poslúchajú na slovo, takže žiadne predsudky a hijóóó 🙂

6. Kláštor – Ayios Neophytos Monastery

Neophytosov kláštor - letenkyzababku
By: Alan SamuelCC BY 2.0

Neophytosov kláštor bol postavený v 12 storočí. Žil tu mních Neophytos a podľa neho je pomenovaný kláštor nachádzajúci sa 15km od Pafosu. Turisti sa jednoznačne zhodli a budúcim návštevníkom odkazujú „stojí za návštevu!“. Kláštor je nádherne ozdobený a je postavený do svahu hory. Vstup do tohto pokojného miesta stojí 3 Eura. Vládne tu príjemná atmosféra, kde si prídu na svoje aj ateisti (neveriaci)

7. Stĺpy svätého Pavla – Saint Paul's Pillar

stlpy sväteho pavla - letenkyzababku
By: Verity CridlandCC BY 2.0

Je to putovné miesto pre veriacich. Začalo sa tu písať ranné kresťanstvo 45 rokov pred n. l. Ostrov vtedy navštívil Svätý Pavol a chcel šíriť kresťanstvo. Za evanjelizáciu na ostrove dostal 40 rán bičom. Nachádzajú sa tu krásne mozaiky a je to ideálne miesto na prechádzku a čítanie histórie.

8. Dom Dionýza

dionýzov dom - letenkyzababku
By: Institute for the Study of the Ancient WorldCC BY 2.0

Nádherné mozaikové podlahy a poznávanie histórie Cypru. Je to fascinujúce, že tu nájdete starožitnosti spred 2000 rokov. Miesto patrí medzi TOP 10 navštevovaných pamiatok a atrakcií v Pafose a je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Na záver: pokiaľ chcete zažiť nočný život na Cypre, tak určite navštívte ulicu Bar street

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počítadlo: 10

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?