Ayia Napa: poklad východného Cypru

Ayia Napa Cyprus
Vtáčí pohľad na pláž Glyki Nero

Cyprus nie je pre Slovákov najbližšou destináciou, no vďaka lacným letenkám z Bratislavy či Viedne do tohto kúta Európy nazerá čoraz väčšie množstvo ľudí. Ak aj vy plánujete tohtoročnú dovolenku na tomto čarovnom ostrove, inšpirujte sa našim tipom na oblasť Ayia Napa.

POZOR: v minulom roku sme vám priniesli až 10 tipov na lacné letenky na Cyprus a tie najlacnejšie stáli len 20€! Preto sledujte našu stránku (a Facebook stránku) pozorne aj naďalej, aby vám nič neuniklo.

Čo by ste mali o krajine vedieť?

Strategická poloha Cypru v Stredozemnom mori spôsobila, že ostrov bol v minulosti cieľom mnohých invázií. Miešali sa tu európske a ázijské vplyvy a svoj nárok na ostrov si uplatňovalo tak Grécko, ako aj Turecko.

Mapa CypruTento dávny spor nie je stále vyriešený a severná časť Cypru je turecká (Severocyperskú tureckú republiku však uznáva len Turecko), zatiaľ čo zvyšok ostrova tvorí samostatná Cyperská republika. Rozdelené je aj hlavné mesto Nikózia – je to jediné hlavné mesto na svete, ktoré sa delí na dve časti – a pri prechode preto budete potrebovať PAS!

Počas histórie tu svoju rolu zohrala aj Veľká Británia, ktorá v konflikte vystupovala ako mediátor. Briti tu majú navyše dodnes svoje vojenské základne (ochrana východných hraníc Európy) a jazdí sa tu tiež na opačnej strane. Od roku 1964 sú na ostrove prítomné ja mierové sily OSN.

Dovolenka ako v exotike

Napriek minulým nezhodám je súčasná situácia v krajine stabilná a pokojná. Cyperská príroda preto láka čoraz viac turistov a najväčšie množstvo z nich cestuje do južnej gréckej časti, pretože je súčasťou EÚ a je aj rozvinutejšia.

Ayia Napa Cyprus
Love Bridge, Ayia Napa

Z Bratislavy sa na Cyprus lieta do mesta Paphos na západnom pobreží, z Viedne zas na východ do mesta Larnaca. Kdekoľvek už priletíte, na Cypre funguje veľmi dobre mestská hromadná doprava a lacnými autobusmi sa dopravíte skutočne všade – aj do rozprávkovej časti Ayia Napa na úplnom východe.

Je typická bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou – takou, ako vidíte na fotkách z exotiky. Ayia Napa je skutočne dovolenkovou destináciou a presvedčí vás o tom bohatý nočný život, množstvo hotelov, reštaurácií a barov, ale aj vždy slnečné počasie.

Ako v iných destináciách aj tu však platí, že ak sa chcete vyhnúť davom, naplánujte si dovolenku na začiatok, alebo koniec sezóny. Ubytovanie si tiež radšej hľadajte v predstihu.

Aktuálnu ponuku leteniek nájdete tu:

Ayia Napa Cyprus
Pláž Vathia Gonia, Ayia Napa

Pláže, pláže a zas len pláže

Kvôli čomu sa oplatí cestovať do časti Ayia Napa? Odpoveď sú rozhodne pláže. V tejto malej časti ostrova ich nájdete zhruba 25 a každá z nich je unikátna. V okolí centra mesta Ayia Napa nájdete samozrejme viac turistické a upravené pláže, kde si pod slnečníkom vychutnáte čerstvo namiešaný drink. Čím však pôjdete viac na východ, tým menej ľudí stretnete.

Nissi beach

Pláž Nissi je skutočne unikátom a niet sa čomu diviť, že je aj tou najznámejšou. Na pravej strane zátoky sa nachádza menší ostrovček, na ktorý sa dostanete pešo cez plytkú vodu. Odtiaľ sa vám naskytne ešte úchvatnejší pohľad na celú zátoku a tí odvážnejší zrejme neodolajú skoku do mora.

Nissi beach Cyprus
Nissi beach, Ayia Napa, Cyprus

Čo vás však zaujme už na prvý pohľad je neskutočná farba vody, ktorá je aj v skutočnosti tak tyrkysová, ako na fotkách. Plusom je navyše to, že pláž Nissi je naozaj veľká a každý návštevník si tam pohodlne nájde svoje miesto.

V okolí Nissi nevynechajte ani pláže Makronissos, Landa a Vathia Gonia. A ak sa budete náhodou nudiť, deň si môžete spríjemniť vodnými športami alebo návštevou aqua parku (WaterWorld Themed Waterpark Ayia Napa).

Ak pôjdete ešte východnejšie (10 minút autom), dostanete sa do časti Paralimni-Protaras/Pernera. Tu je najvyhľadávanejšou plážou Fig Tree Bay, ktorá má na stránke Tripadvisor najviac recenzií po slávnej Nissi Beach. Obľúbenou je aj Konnos Bay.

Konnos bay Cyprus
Konnos Bay

Požičajte si bicykel

Ak vás omrzí oddych na pláži a radi by ste sa hýbali, neexistuje lepšia voľba ako spoznávanie Ayia Napa na bicykli. Pozdĺž celého pobrežia vedie cyklistická dráha a vy sa tak viete dostať až na východný cíp do národného parku Cape Greco. Cestou sa tiež môžete zastaviť v Ayia Napa Sculpture Park, kde miestni umelci zhotovujú rôzne sochy a objekty. Vstup sa tu neplatí a ako bonus dostanete k umeniu aj krásny výhľad na okolité more.

Požičanie bicykla stojí asi 16€ na deň a v centre mesta Ayia Napa nájdete viac než dosť požičovní. Pre milovníkov rýchlosti sú tu samozrejme k dispozícii aj skútre, motorky, štvorkolky či buginy. Nezabudnite však, že sa tu jazdí na opačnej strane a mali by ste byť preto opatrnejší.

Napríklad: Rainbow Rentals a Easy Riders.

Ešte viac prírody

Počas dovolenky na Ayia Napa si rozhodne naplánujte aj výlet do národného parku Cape Greco, ktorý leží na východnom cípe ostrova. Oblasť s rozlohou takmer 385 hektárov sa pýši nádhernou neporušenou prírodou a ideálnymi podmienkami na potápanie.

Kamara Tou Koraka Cyprus
Kamara Tou Koraka

Milovníci turistiky si tiež prídu na svoje, pretože v oblastí sa nachádza až 9 trás rôznej náročnosti (od 30 minút po 3 hodiny). Pri objavovaní krás prírody nevynechajte ani Love Bridge, prírodný oblúk skaly, ktorý sa končí v rozbúrenom tyrkysovom mori. Toto miesto je veľmi obľúbené počas západu slnka, rovnako ako aj pamätník mieru (Monument Of Peace) a ďalší prírodný úkaz, „most“ Kamara Tou Koraka.

Nemenej obľúbenou zastávkou sú aj jaskyne Sea Caves, ktoré je najideálnejšie sledovať z lode. Sú totiž súčasťou pobrežia od Ayia Napa až s k spomínanému národnému parku. Niektoré z nich sú hlboké až 73 metrov a ak je more pokojné a je odliv, k niektorým z nich viete doplávať a pozrieť si ich zblízka. Úchvatný pohľad si samozrejme užijete aj zhora, ak prídete k útesu pešo, a tí odvážnejší si môžu zaskákať do divokého mora.

Sea caves Cyprus
Sea Caves

Viac informácií o aktivitách v Cape Greco TU.

V Ayia Napa sa skrátka nudiť nebudete!


TIP: Pokiaľ sa počas svojej dovolenky na Cypre zdržíte aj na západnom pobreží v okolí mesta Paphos, rozhodne neprehliadnite naše tipy na miesta, ktoré tam môžete navštíviť.

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 10

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?