Menorca. Druhý najväčší ostrov Baleárov s nádhernými plážami a priezračným morom

By: Franco Vannini - CC BY 2.0

Severovýchodne od Malorky leží druhý najväčší z ostrov zo skupiny Baleárov. Vďaka svojej nedotknutej kráse umožňuje návštevníkom objavovať stále nové a nové miesta. Aj napriek svojej menšej veľkosti spomedzi ostatných španielskych ostrovov sa môže pýšiť množstvom pláží. Je jedinečnou prírodnou oázou, ktorá je plná kontrastov.

Ostrov sa môže pýšiť celkovou dĺžkou pobrežia až 216 kilometrov. Od drsných brehov cez červenkasté pláže na severe až po jemný reliéf so zlatými piesočnatými zátokami na juhu. Ponúka veľa možností ako si vychutnať slnko a more. Či už na širokých piesočnatých plážach alebo na malých zátokách obklopených borovicovými lesmi. No nech sa vyberiete kamkoľvek, všade natrafíte na jeden spoločný jav. Krištáľovo čisté a priezračné more.

pláž
By: Ben SutherlandCC BY 2.0
pláž
By: Ben SutherlandCC BY 2.0

Ostrov je rozdelený na osem administratívnych častí – Maó, Es Castell, Sant Lluis, Alaior, Es Mecadal, Es Migjorn Gran, FerreriesCiutadella. Hlavnou turistickou oblasťou je južné pobrežie ostrova, ktoré zahŕňa strediská ako Son Bous či Binibeca. Hlavným mestom ostrova je Maó alebo Mahon. Je pozoruhodné pre počet barov, reštaurácií ale aj pre svoj prístav. Práve ten je najpôsobivejšou časťou mesta. Maó je postavené na útesoch, ktoré sa rozprestierajú v južnej časti prístavu. Väčšina jeho architektúry pochádza z 18. storočia a je v gruzínskom štýle. Bývalým hlavným mestom je Ciutadella, ktorá zastávala tento titul počas britskej okupácie. Mesto Alaior je známe pre obuvnícky priemysel a je domovom miestneho syru. V roku 1993 bola Minorca vyhlásená UNESCOm za biosférickú rezerváciu, bohatstvo flóry a fauny je tu ohromujúce.

pláž
Binibeca – By: Luca SbardellaCC BY 2.0
mesto
Maó – By: Nacho PintosCC BY 2.0

Menorca je pomerne tichým ostrovom, preto ju ako dovolenkovú destináciu preferujú skôr rodiny s deťmi, no nie je to pravidlom. Ponúka množstvo aktivít, od plachtenia cez windsurfing, vodné lyžovanie či potápanie. Ostrov patrí medzi miesta s úžasným morským dnom a získal si obľubu medzi potápačskými nadšencami z celého sveta. Na ostrove vládne pokoj, a to aj vďaka úžasnej krajine s nádychom vidieka. Výlety pešo či na bicykli alebo na koni sú skvelými spôsobmi, ako spoznať okolitú krajinu. Najvýznamnejším miestom, na ktoré sa oplatí ísť pozrieť, je rezervácia S’Albufera d’Es Grau. Je útočiskom pre množstvo vodného a sťahovavého vtáctva.

loď
By: Paul StephensonCC BY 2.0
more
By: Franco VanniniCC BY 2.0

Zaujímavým lákadlom ostrova je aj jeho archeologické a kultúrne dedičstvo. Menorca ponúka zaujímavé pamätné miesta, akým je napríklad staré mesto Ciutadella, prehistorické pozostatky ako napríklad mesto Naveta des Tudons či iné prehistorické lokality ako Mahón, no natrafíte tu aj na malé rybárske dedinky, ktoré si dodnes zachovávajú svoje starodávne tradície.

hradby
Ciutadella – By: TJ DeGroatCC BY 2.0
prístav
Ciutadella – By: Joan MartinezCC BY 2.0
archeologické pozostatky
Naveta des Tudons – By: albert1112CC BY 2.0
lode
By: Franco VanniniCC BY 2.0

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?