Surfovanie v Európe. Kde nájdete najlepšie podmienky?

surfing

Radi by ste sa naučili surfovať no nemáte na cestu do Austrálie či na Bali? Dobrá správa je, že sa skvelými podmienkami nemusíte cestovať na druhý koniec sveta, pretože ich máme dosť aj doma v Európe.

Pozreli sme sa preto na obľúbené miesta v troch krajinách, ktoré majú tie najlepšie vlny! V článku navyše nájdete tipy na letenky a odkazy na školy surfingu.

Portugalsko

Portugalsko je rozhodne víťaz v tomto zozname. Celá krajina je vďaka svojej polohe posiata množstvom surfistických destinácií, ktoré sú vhodné tak pre expertov, ako aj pre úplných začiatočníkov. Od miest na severe pri meste Porto cez slávne pláže blízko Lisabonu až po vždy slnečné Algarve na juhu – Portugalsko má vlny každého druhu.

Nazaré, najväčšie vlny

A práve tie najväčšie sa nachádzajú pri rybárskom mestečku Nazaré. V roku 2017 tu dokonca padol svetový rekord a Brazílčan Rodrigo Koxa zjazdil najväčšiu vlnu, akú sa kedy komu podarilo. Merala 24,4 metra!

nazare vlny
V portugalskom meste Nazaré môžete pozorovať najväčšie vlny na svete. Na svedomí ich má podvodný kaňon

Nebojte sa však, tieto gigantické vlny tam nie sú stále, pretože závisia od búrok na otvorenom mori a ich intenzite. Spravidla je však najväčšia šanca, že ich zazriete, medzi októbrom a marcom. Odporúča sa však ostať aspoň tri týždne, aby ste mali skutočne istotu, že tieto „monštrá“ uvidíte na vlastné oči. Stačí sledovať predpoveď na tejto stránke.

nazare pláž
Hlavná pláž Praia da Nazaré

Ak sem prídete v lete, žiadne takéto divadlo sa nekoná a na pláži si môžu pokojne zasurfovať aj začiatočníci. Hlavná pláž (Praia da Nazaré) má polmesiacovitý tvar a zdobí ju zlatý piesok. Na sever od nej sa nachádza ešte jedna, dlhšia a opustenejšia pláž Praia do Norte, ktorú však od mesta oddeľuje mohutná skala (výhľad je pri červenom majáku). Práve z nej sa vám naskytne úchvatný pohľad na celé prírodné divadlo.

Ceny za požičanie surfu alebo hodiny s inštruktorom si môžete zistiť na tejto stránke.

nazare pláž
Praia do Norte za mestom Nazaré

Peniche, najlepšia atmosféra

Peniche (ale aj oblasť Ericeira, no tá je navštevovanejšia) je miestom, kde mieri najväčšie množstvo surferov z celého sveta. Okrem dokonalých podmienok na surfovanie sa Portugalsko vyznačuje príjemnou a pohodovou atmosférou, dobrým jedlom a ochotnými domácimi – túto krajinu si skrátka zamilujete!

Porovnanie oblasti Peniche a Ericeira v tomto článku.

surfovanie peniche portugalsko
Surferská škola na pláži Baleal severne od mestečka Peniche

Mestečko Peniche sa nachádza na skalnatom cípe, ktoré samo o sebe ponúka mnoho zaujímavých pamiatok (napríklad pevnosť zo 16.storočia). Na oboch stranách polostrova nájdete množstvo surf kempov a požičovní a vyberie si tu skutočne každý.

Ak ste začiatočník, zamierte radšej severne k plážam Baleal. Opačným smerom na pláži Praia dos Supertubos vás zas čakajú „supertubes“, čiže tie najlepšie a najrýchlejšie vlny, na ktorých sa navyše vždy na jeseň koná svetový pohár v surfingu (World Surf League).

Surfovanie v Európe. Kde nájdete najlepšie podmienky?Z Peniche sa okrem iného veľmi často jazdí na súostrovie Berlengas, na ktorom sa nachádza prírodná rezervácia. Objavovať tu môžete bohatý podmorský svet a divokú prírodu.

Ceny za požičanie surfu alebo hodiny s inštruktorom si môžete zistiť na tejto stránke.


Ako sa sem dostať? V oboch prípadoch (Nazaré aj Peniche) je pre vás najlepšie priletieť do hlavného mesta Lisabonu a potom využiť medzimestské autobusy, alebo si požičať auto. Výhodné letenky do Lisabonu hľadajte TU.

Španielsko

Ak hovoríme o Španielsku, mnohým ľudom zrejme napadnú ako prvé turistické miesta na juhu a východe. Krásne mestá ako Sevilla, Valencia či Barcelona síce stoja za návštevu, no Španielsko toho ponúka omnoho viac – napríklad sa môže pochváliť aj skvelými podmienkami na surfovanie.

San Sebastian, kulinárske nebo

Milovníci tohto športu však musia zamieriť na sever, napríklad do autonómnej časti Baskicko (ďalej napr. Kantábria, Astúria, Galícia…). Práve tam leží nádherné mesto San Sebastian, ktoré láka surferov z celej Európy, ale aj sveta. Jeden pohľad na fotku nižšie a hneď pochopíte prečo.

San Sebastian
Zátoka pri meste San Sebastian

San Sebastian je navyše kulinárskym nebom a preto si mnoho ľudí vyberá toto mestečko za východiskový bod pri svojom pobyte na severe. Slávna pláž Zurriola a je okolie sa v letných mesiacoch mení doslova na Austráliu alebo Kaliforniu – „surfersky vibe“ tak cítite naozaj na každom kroku.

jedlo San Sebastian
Počas výletu nezabudnite ochutnať slávne jednohubky „pintxos“

Pred svojím výletom by ste však mali vedieť, že Baskicko má trochu iné počasie, ako zvyšok Španielska. Je to pomerne vlhká klíma s miernou zimou, počas ktorej golfský prúd ohrieva okolité vody, takže surfovať sa tu môžete aj počas zimy.

Ceny za požičanie surfu alebo hodiny s inštruktorom si môžete zistiť na tejto stránke.


Ako sa sem dostať? San Sebastian sa nachádza neďaleko mesta Bilbao, do ktorého sa lieta priamo z Viedne. Výhodné letenky hľadajte TU.

Zurriola plaz San Sebastian
Západ slnka na pláži Zurriola

Kanárske ostrovy, raj surferov

Kanárske ostrovy sú ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí chcú utiecť pred európskou zimou. Hoci sa nachádzajú pri Maroku, patria pod Španielsko a teda aj Európsku úniu, čiže nepotrebujete pas ani inú menu. Kanárske ostrovy okrem Európanov navštevujú aj priaznivci vodných športov z celého sveta a ostrovy sa právom radia na zoznamy TOP svetových miest na surfovanie.

Kite surfing Fuerteventura
Kite surfing na ostrove Fuerteventura

Druhý najväčší ostrov súostrovia Fuerteventura sa môže pochváliť tými najlepšími plážami a podmienkami na surfovanie spomedzi všetkých ostrovov. Severné pobrežie sa nazýva aj „Havaj Európy“, čo skutočne vypovedá o podmienkach na surfovanie. Oblasti okolo miest El Jablito Corralejo sú vhodnejšie pre skúsených surferov. Pre začiatočníkov je zas vhodnejšia južná časť ostrova s plážami Morro Jable, Caleta de Fueste alebo Playa de Cofete.

morro jable Fuerteventura
Pláž Morro Jable

Hlavná surferská sezóna tu trvá od septembra do apríla. Od novembra do februára sú tu zas najsilnejšie vlny vhodné pre tých najskúsenejších.

Ceny za požičanie surfu alebo hodiny s inštruktorom si môžete zistiť na tejto stránke.


Ako sa sem dostať? Na ostrov sa najľahšie dostanete priamym letom z Viedne so spoločnosťou Laudamotion. V zimnom období spiatočne už od 100 € alebo v kombinácii rôznych nízkonákladoviek z Viedne alebo Budapešti s jedným prestupom už od 65€. Výhodné letenky hľadajte TU.

Playa de Cofete Fuerteventura
Dych berúci a neporušený kus prírody s názvom Playa de Cofete

Francúzsko

Vedeli ste, že francúzske mesto Biarritz bolo prvým európskym centrom surfingu? Tento šport sa tu rozmohol koncom 50. rokov minulého storočia a veľmi rýchlo sa rozšíril po celej krajine a neskôr aj kontinente! Vo Francúzsku sa dnes surfuje po celom pobreží Atlantiku, no tie najlepšie miesta nájdete práve na juhozápade od mestečka Seignosse po Biarritz.

Hossegor – Seignosse, miesto Čechoslovákov

Prvým miestom, kde môžete zažiť neopakovateľný surfersky zážitok, sú mestečká Hossegor a Seignosse. Ležia hneď vedľa seba a ich pláže predstavujú nepretržitý pás zlatého piesku.

Či už navštívite Plage Central na juhu alebo Plage des Casernes na severe, vždy si nájdete svoje miesto. Nepretržité vlny tu má na svedomí Biskajský záliv a ako aj v iných častiach Európy, aj tu sú menšie vlny počas leta a pokročilí si prídu na svoje počas jesene a zimy.

plaz Seignosse
Zlatistá a neporušená pláž pri mestečku Seignosse

Na pláži Plage des Bourdaines sa dokonca každý rok konajú majstrovstvá Česka a Slovenska a surfingu. Ak nie ste profík, môžete tu samozrejme absolvovať aj školu pre začiatočníkov. Akcia sa tento rok koná 19.6. – 28.6.2020 a registrácia je stále otvorená na tejto stránke.

surf kempoch tu vždy nájdete množstvo mladých ľudí, ktorí čakajú na tie najlepšie vlny a po večeroch si užívajú pohodovú prímorskú atmosféru. Ak ste sa našli v tomto opise, oblasť Hossegor – Seignosse je pre vás tou správnou.

Ceny za požičanie surfu alebo hodiny s inštruktorom si môžete zistiť na tejto stránke.

surfing

Biarritz, nestarnúca klasika

Biarritz si od 50. rokov drží svoje popredné miesto a dnes sa stále nachádza na mieste číslo jeden v rebríčku najlepších miest na surfing vo Francúzsku. Ak vám niekto spomenie „strieborné pobrežie“, myslí práve okolie tohto mesta. Kedysi ho navštívil aj Napoleon Bonaparte so svojou manželkou a neskôr aj rôzne slávne osobnosti ako Victor Hugo, Ernest Hemingway či Coco Chanel.

Biarritz plaz
Hlavná pláž pri meste Biarritz

Nachádza sa tu až 11 rôznych miest na surfovanie a celoročne sa tu konajú aj najznámejšie preteky ako Roxy Pro (júl) a Quiksilver Maider Arosteguy (apríl). Svoje sídlo tu majú aj značky ako Billabong, Quiksilver či Rip Curl. Okolie Biarritz však počas leta plné turistov a pripravte sa aj na priamo úmerné ceny. Ak máte obmedzený rozpočet, určite radšej zvážte okolie Seignosse s bohémskou atmosférou.

Biarritz pláž
Surferi na pláži blízko mesta Biarritz. Foto: Mauro Paillex, Unsplash

Ceny za požičanie surfu alebo hodiny s inštruktorom si môžete zistiť na tejto stránke.


Ako sa sem dostať? Letieť môžete veľmi výhodne do francúzskeho mesta Bordeaux a odtiaľ nasadnúť na vlak smerom do mesta Biarritz. Výhodné letenky hľadajte TU.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 6

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?