TOP 10 miest v Malage, ktoré by ste mali navštíviť

malaga

Vďaka priaznivým cenám leteniek si stále čoraz viac Slovákov plánuje počas predĺžených víkendov výlety po Európe. Medzi obľúbené destinácie môžeme zaradiť aj španielsku Malagu, ktorá je rodiskom Pabla Picassa a leží na slnečnom pobreží na juhu krajiny (tzv. Costa del Sol). Pri svojej návšteve tohto andalúzskeho mesta si nezabudnite pozrieť týchto 10 pamiatok!

Malaga sa nachádza v krásnej Andalúzii. Ak máte viac času, inšpirujte sa aj našim článkom o tom, čo v nej vidieť: Magická ANDALÚZIA: čo vidieť v tomto regióne s arabským nádychom?

Ak cestujete v teplých mesiacoch, pozrite si najkrajšie pláže v okolí Malagy: Najkrajšie pláže v okolí Malagy

Letenky do Malagy

TOP 10 miest v Malage, ktoré by ste mali navštíviť
Viedeň
Malaga
75€
TOP 10 miest v Malage, ktoré by ste mali navštíviť
Viedeň
Malaga
91€
TOP 10 miest v Malage, ktoré by ste mali navštíviť
Budapešť
Malaga
113€
TOP 10 miest v Malage, ktoré by ste mali navštíviť
Krakov
Malaga
116€
TOP 10 miest v Malage, ktoré by ste mali navštíviť
Krakov
Malaga
116€
TOP 10 miest v Malage, ktoré by ste mali navštíviť
Viedeň
Malaga
149€
TOP 10 miest v Malage, ktoré by ste mali navštíviť
Košice
Malaga
149€

1. MUSEO PICASSO

Múzeum sídli od roku 2003 v paláci Buenavista, len 200 metrov od miesta, kde sa narodil tento slávny maliar. Takmer 300 prác je zoradených chronologicky tak, aby mapovali Picassov život a vývoj jeho umeleckého štýlu.

Toto múzeum, ktoré navyše v roku 2017 prešlo rekonštrukciou, si ročne príde pozrieť takmer 400-tisíc návštevníkov. Vstupné pre dospelých stojí 9,50€, študenti a seniori si môžu uplatniť zľavu a deti do 16 rokov majú vstup zadarmo. Viac info o múzeu nájdete na tejto stránke.

museum picasso malaga
Múzeum Pabla Picassa

2. LA ALCAZABA A RÍMSKE DIVADLO

Dominantou mesta je rozhodne maurská pevnosť Alcazaba z 11.storočia, ktorá sa pýši nad prístavom a Malaga parkom. Takmer z každej časti mesta uvidíte jej mohutné hradby, ktoré chránia vnútorný palác –v ňom v minulosti nocovali králi a európska šľachta. Vo vonkajšom areáli zas natrafíte na množstvo záhrad, fontán a nechýba ani úchvatný výhľad na mesto.

alcazaba malaga
Palác Alcazaba Malaga

Mimochodom, La Alcazaba je najzachovalejšia pevnosť v celom Španielsku a vstupné sa tu v nedeľu poobede vôbec neplatí! Ak aj prídete cez týždeň, kombinovaný lístok do pevnosti Alcazaba a do hradu Gibralfaro (ďalší bod) stojí zhruba 5,50€ (kúpite si ho v automate pri vchode).

Bonus: cestou z pevnosti Alcazaba nezabudnite navštíviť tradičné rímske divadlo z 1. storočia, kedy oblasť patrila Rimanom. Hoci ide o najstaršiu pamiatku Malagy, o niekoľko storočí neskôr sa ju Mauri rozhodli zničiť a stavebný materiál použiť na stavbu Alcazaby. Od roku 1995 je divadlo (alebo to, čo z neho ostalo) opäť sprístupnené širokej verejnosti.

rímske divadlo malaga
Rímske divadlo, ktoré je najstaršou pamiatkou v meste

3. PEVNOSŤ GIBRALFARO

Hrad El Castillo de Gibralfaro, ktorý sme už spomenuli, je maurský hrad10. storočia a leží na rovnomennom kopci hneď vedľa pevnosti Alcazaba. V minulosti mal však viac vojenský charakter a slúžil na obranu mesta. Dnes tam preto nájdete aj vojenské múzeum, no skutočný dôvod, prečo by ste sem mali zavítať, je neskutočný pohľad na okolitú krajinu.

Na horu Gibralfaro sa viete dopraviť pohodlne autobusom (linka 35), alebo aj pešo a po prehliadke hradu určite oceníte prechádzku v okolitom borovicovom lesíku.

gibralfaro malaga
Výhľad z pevnosti Gibralfaro

4. CATEDRAL DE LA ENCARNACIÓN DE MÁLAGA

Katedrála v Malage bola vo výstavbe takmer 150 rokov a hoci pôvodné plány rátali s dvoma vežami, financie ostali len na jednu a zvyšok sa použil na pomoc Američanom počas vojny o nezávislosť. Z tohto dôvodu sa dnes katedrála nazýva „La Manquita“, čo v preklade znamená jednoruká žena. Táto dlhá výstavba tiež spôsobila to, že na stavbe sa odzrkadlil tak renesančný, ako aj barokový štýl.

Vstupné do katedrály začína na 6€, no skombinovať si to môžete aj s výstupom na strechu – za menší príplatok ju môžete navštíviť aj v noci. Vstup do záhrad, ktoré sú plné zaujímavých artefaktov, je zas zadarmo. Viac info o vstupenkách nájdete na tejto stránke, kde si zároveň môžete zakúpiť online vstupenky.

katedrála malaga
„Jednoruká žena“ alebo slávna katedrála v Malage

Čo vidieť v Malage si môžete pozrieť aj v tomto videu:

5. ARÉNA LA MALAGUETA A OKOLIE

Blízko prístavu leží aj majestátna býčia aréna s názvom La Malagueta. Má kapacitu vyše 9-tisíc divákov a prvý zápas sa tam odohral v roku 1876. V priestoroch arény sa nachádza divadlo býčích zápasov, no ak nie ste fanúšikom tejto „zábavy“, samotnú budovu môžete radšej iba obdivovať z hradu Gibralfaro.

LA MALAGUETA malaga

Výhodou Malagy je však to, že všetky dôležité pamiatky sú len kúsok od seba. Z býčej arény môžete prísť napríklad do parku s názvom Parque de Málaga, ktorý sa tiahne okolo prístavu. Počas leta rozhodne oceníte túto „chladnú“ oázu a ak vám cestou vyhladne, zájsť môžete do preslávenej reštaurácie El Pimpi, ktorej spoluvlastníkom je aj herec a zároveň Malagčan Antonio Banderas. Ochutnáte tam ten najlepší tapas a skvelé lokálne víno Muscatel.

promenáda malaga
Promenáda pri malagskom parku

6. PLÁŽ MALAGUETA

Čo by to bolo za mesto na Slnečnom pobreží, ak by nemalo pláž, však? Ako v iných španielskych mestách, aj v Malage sa nachádza dlhá pláž priamo v meste a vy by ste ju počas potuliek mestom nemali obísť. Zlatý piesok, slnečné lúče, Stredozemné more, a to všetko lemované promenádou barov, reštaurácií a kaviarní, kde si po dni na pláži môžete doplniť energiu.

Jediný problém je azda len to, že sa pláž La Malagueta nachádza hneď vedľa štvorprúdovky a v lete môže byť skutočne preplnená. Je to však niečo, s čím by ste mali na mestskej pláži rátať kdekoľvek. Ak vám to však čas dovolí a radi by ste si užili relax na menej rušnej pláži, vyberte sa napríklad do dedinky Torremolinos, ktorá leží južne od mesta a je veľmi obľúbená. Inšpirovať sa môžete aj týmto článkom, v ktorom nájdete TOP 8 pláží v okolí Malagy.

plaz malaga
Mestská pláž Malagueta

7. CENTRE POMPIDOU

V meste ešte chvíľu ostaneme a pláž a pevnosti vymeníme za kúsok umenia. Galéria moderného umenia v Malage nesie názov Centre Pompidou – znie vám to povedome? Jedna väčšia a známejšia sa nachádza v Paríži a práve z nej si španielska galéria požičiava svoje diela. Ak ste milovníkom moderného umenia a nadchnú vás rôzne inštalácie, filmy či skulptúry – toto miesto je pre vás ako stvorené.

Centre Pompidou v Malage funguje od roku 2015 a postupne sa rozrastá – nečakajte však veľkosť ako v Paríži, no aj napriek tomu si turisti túto výstavu pochvaľujú. Vstup je v nedeľu po 16tej dokonca zadarmo, inak si zaplatíte 4, 7 alebo 9€ podľa toho, o aké výstavy máte záujem.

centre Pompidou malaga
Centre Pompidou spoznáte okamžite podľa farebnej kocky, ktorá sa pýši nad galériou

8. FLAMENCO

Tanec Flamenco pochádza práve z Andalúzie a je zmesou španielskej a rómskej kultúry. Ak sa vám naskytne príležitosť, určite sa zastavte v niektorom z barov na hlavných námestiach, kde si môžete vychutnať túto temperamentnú šou. K hudbe a tancu nesmie chýbať ani lokálne víno a tapas – Španieli túto kombináciu skrátka milujú.

Konkrétne môžete navštíviť KELIPÉ flamenco show, ktorá je podľa hodnotení na portáli Tripadvisor na prvom mieste v obľúbenosti. Za šou s drinkom, ktorá trvá hodinu a pol, zaplatíte 25€. Flamenco dokonca v roku 2010 vyhlásila organizácia UNESCO za celosvetové nemateriálne dedičstvo ľudstva takže by ste si to rozhodne nemali nechať ujsť.

flamenco
Španielsky tanec Flamenco

9. LA CONCEPCIÓN

Historicko-botanická záhrada na okraji mesta je plná exotických druhov stromov a rastlín, ktorých tam nájdete vyše tritisíc! Tie dopĺňajú vodopády, fontány, sochy či skleníky a bonusom je rozhodne úchvatný výhľad na celé mesto. Ak vám to čas dovolí, rozhodne navštívte ten kus prírody, ktorý sa rozprestiera na ploche 23 hektárov.

Do záhrad La Concepción premáva linka MHD číslo dva a jej posledná zastávka sa nachádza 15 minút cesty od hlavného vchodu. Druhou možnosťou je turistický autobus City Sightseeing (červený a dvojposchodový), ktorý vás sem privezie z centra mesta. Vstupné pre dospelú osobu stojí 5,20€, no sú určité hodiny, kedy máte vstup zadarmo. Všetky informácie nájdete na oficiálnej stránke La Concepción.

la concepción malaga
Botanická záhrada La Concepción

10. ŠTVRŤ EL PEDREGALEJO

Pobrežná štvrť Pedregalejo sa považuje za jednu z najštýlovejších v celom meste a nájdete tam množstvo špičkových reštaurácií a barov, ktoré ponúkajú tie najlepšie morské plody (Malaga je však cenovo veľmi dostupná takže sa nemusíte báť astronomických cien).

Podniky sídlia v bývalých rybárskych domčekoch, čo ešte viac umocňuje prímorskú pohodovú atmosféru. Samotná pláž je dlhá 1,2 kilometra a úchvatný západ slnka máte odtiaľ viac než zaručený. Do štvrte Pedregalejo sa dostanete buď pešo (25minút z centra), alebo aj autobusom či bicyklom.

EL PEDREGALEJO malaga
Vtáčí pohľad na pobrežie v okolí El Pedregalejo

Želáme šťastnú cestu plnú zážitkov!

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 145

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?