Elche, mesto palmových hájov

By: Linda Hartley - CC BY 2.0

Španielske mesto Elche leží v autonómnom spoločenstve Valencia. Patrí medzi obľúbené turistické destinácie a ponúka veľké množstvo atrakcií a miest, ktoré svojou výnimočnosťou lákajú návštevníkov mesta. Baziliky, múzeá či katedrály, no okrem toho aj množstvo prírodných a historických lokalít. Medzi najzaujímavejšie a najznámejšie z nich patrí aj Palmový háj.

V meste Elche sa reálne nechádza viac paliem, než obyvateľov. Podľa odhadov sa v tomto meste nachádza medzi 200300 tisíc stromov rozmiestnených v stovkách sadov. Samotný Palmový háj obsahuje 11 tisíc stromov, prevažne paliem daťlových, no podľa legendy sa ich tu kedysi nachádzalo takmer 200 tisíc.

palmový háj
By: Linda HartleyCC BY 2.0

Palmy na tomto mieste vyrastajú už približne 2500 rokov. Výsadba prvých stromov bola realizovaná už v 5. storočí pred našim letopočtom. Zaslúžili sa o ňu Kartagánci, ktorí sa rozhodli usadiť na juhovýchode Španielska. Neskôr v tejto oblasti začali pôsobiť Mauri, moslimovia pôvodom zo severnej Afriky, ktorí v období od 8. do 15. storočia nášho letopočtu okupovali práve aj územie južného Španielska a Portugalska. Kontrolu nad oblasťou Palmového hája prevzali v 10. storočí a vytvorili na tomto mieste aj komplikovanejšie zavlažovacie systémy, ktoré, obdivuhodne, existujú dodnes.

palmový háj
By: xiquinhosilvaCC BY 2.0

Z väčšej diaľky sa háj javí ako obrovský les, no v skutočnosti je súčasťou mestskej krajiny. Stromy sú vysadené v kompaktných sadoch v tvare štvorca aebo obdĺžnika. Ohraničujú ich ploty vyrobené zo sušených palmových listov či sadrokartónových stien. V strede hájov sa vo väčšine prípadov nachádzajú domy nájomcov alebo majiteľov pozemkov. V súčasnosti je väčšina z miestnych sadov verjným parkom.

Z historického hľadiska sady slúžili na poľnohospodárske účely. Palmy poskytovali produkt v podobe datlí, zatiaľ čo tieň, ktorý produkovali, bol vhodný na pestovanie zeleniny. Počas 17. storočia, keď sa mesto rozšírilo, niektoré zo sadov boli zredukované. To pokračovalo aj s príchodom priemyselnej revolúcie a výstavbov železníc v 19. storočí. Postupom času Palmový háj stratil svoju poľnohospodársku funkciu a zber sa stal len aktivitou pre domácu spotrebu obyvateľov.

palmový háj
By: Linda HartleyCC BY 2.0

V súčasnej dobe je Palmový háj skôr kultúrnym majetkom, ako poľnohospodárskou lokalitou. Jeho súčasťou je aj park Parque Municipal a zaberajú spolu celkovú rozlohu 3,5 kilometra štvorcového, z čoho sú takmer 2 kilometre v strede mesta. Celý Palmový háj je od roku 2000 súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Elche, mesto palmových hájov
By: Linda HartleyCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?