Elche, mesto palmových hájov

By: Linda Hartley - CC BY 2.0

Španielske mesto Elche leží v autonómnom spoločenstve Valencia. Patrí medzi obľúbené turistické destinácie a ponúka veľké množstvo atrakcií a miest, ktoré svojou výnimočnosťou lákajú návštevníkov mesta. Baziliky, múzeá či katedrály, no okrem toho aj množstvo prírodných a historických lokalít. Medzi najzaujímavejšie a najznámejšie z nich patrí aj Palmový háj.

V meste Elche sa reálne nechádza viac paliem, než obyvateľov. Podľa odhadov sa v tomto meste nachádza medzi 200300 tisíc stromov rozmiestnených v stovkách sadov. Samotný Palmový háj obsahuje 11 tisíc stromov, prevažne paliem daťlových, no podľa legendy sa ich tu kedysi nachádzalo takmer 200 tisíc. 

palmový háj
By: Linda HartleyCC BY 2.0

Palmy na tomto mieste vyrastajú už približne 2500 rokov. Výsadba prvých stromov bola realizovaná už v 5. storočí pred našim letopočtom. Zaslúžili sa o ňu Kartagánci, ktorí sa rozhodli usadiť na juhovýchode Španielska. Neskôr v tejto oblasti začali pôsobiť Mauri, moslimovia pôvodom zo severnej Afriky, ktorí v období od 8. do 15. storočia nášho letopočtu okupovali práve aj územie južného Španielska a Portugalska. Kontrolu nad oblasťou Palmového hája prevzali v 10. storočí a vytvorili na tomto mieste aj komplikovanejšie zavlažovacie systémy, ktoré, obdivuhodne, existujú dodnes.

palmový háj
By: xiquinhosilvaCC BY 2.0

Z väčšej diaľky sa háj javí ako obrovský les, no v skutočnosti je súčasťou mestskej krajiny. Stromy sú vysadené v kompaktných sadoch v tvare štvorca aebo obdĺžnika. Ohraničujú ich ploty vyrobené zo sušených palmových listov či sadrokartónových stien. V strede hájov sa vo väčšine prípadov nachádzajú domy nájomcov alebo majiteľov pozemkov. V súčasnosti je väčšina z miestnych sadov verjným parkom.

Z historického hľadiska sady slúžili na poľnohospodárske účely. Palmy poskytovali produkt v podobe datlí, zatiaľ čo tieň, ktorý produkovali, bol vhodný na pestovanie zeleniny. Počas 17. storočia, keď sa mesto rozšírilo, niektoré zo sadov boli zredukované. To pokračovalo aj s príchodom priemyselnej revolúcie a výstavbov železníc v 19. storočí. Postupom času Palmový háj stratil svoju poľnohospodársku funkciu a zber sa stal len aktivitou pre domácu spotrebu obyvateľov.

palmový háj
By: Linda HartleyCC BY 2.0

V súčasnej dobe je Palmový háj skôr kultúrnym majetkom, ako poľnohospodárskou lokalitou. Jeho súčasťou je aj park Parque Municipal a zaberajú spolu celkovú rozlohu 3,5 kilometra štvorcového, z čoho sú takmer 2 kilometre v strede mesta. Celý Palmový háj je od roku 2000 súčasťou svetového dedičstva UNESCO

By: Linda HartleyCC BY 2.0

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počítadlo: 0

Zatiaľ neohodnotené.

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.