Valencia: 8 dôvodov, prečo navštíviť toto španielske mesto

L'Oceanogràfic Valencia
Morský tunel v L'Oceanogràfic

Valencia je stredozemné mesto, ktoré ponúka všetko, čo by ste si počas svojej dovolenky mohli priať. Objavíte tu dokonalý mix modernej a tradičnej architektúry, ochutnáte pravú španielsku paellu, okúpete sa na čistučkej pláži a ako bonus zažijete futbalové šialenstvo a farebné festivaly. Toto mesto si vás okamžite opantá svojou atmosférou!

Toto je našich osem dôvodov, prečo by ste tu mali tiež zavítať.

Základné informácie

Tretie najväčšie mesto Španielska Valencia leží na východnom pobreží južne od Barcelony. Vyznačuje sa príjemnou stredomorskou klímou a množstvom slnečných dní počas celého roka. Už v minulosti sa mesto vďaka svojej polohe stalo významným obchodným centrom a jeho prístav je najväčší v Stredozemnom mori (a piaty najväčší v Európe).

Do Valencie môžete letieť priamo z Viedne, pričom let trvá niečo vyše 2,5 hodiny.

Letenky do Valencie

Valencia: 8 dôvodov, prečo navštíviť toto španielske mesto
Budapešť
Valencia
75€
Valencia: 8 dôvodov, prečo navštíviť toto španielske mesto
Viedeň
Valencia
80€
Valencia: 8 dôvodov, prečo navštíviť toto španielske mesto
Budapešť
Valencia
83€
Valencia: 8 dôvodov, prečo navštíviť toto španielske mesto
Krakov
Valencia
84€
Valencia: 8 dôvodov, prečo navštíviť toto španielske mesto
Viedeň
Valencia
139€

Doprava po Valencii

Priamo po meste sa potom môžete pohybovať MHD (odporúčame zakúpiť si kartu na 10jázd) alebo bicyklom. Valencia má skvelo prepracovaný systém cyklotrás a všade sa dostanete rýchlo a bez problémov (napríklad aj na pláž). Významné pamiatky sa navyše nachádzajú blízko seba takže sa nemusíte obávať dlhých presunov. Cena požičania bicykla na deň sa pohybuje medzi 8-12€. Viac info na stránke Valenbisi.

bicykle valencia
Systém zdieľaných bicyklov funguje aj vo Valencii.

Čo vidieť v slnečnej Valencii?

1. Ciudad de las Artes y las Ciencias

Tento futuristický komplex nájdete na prvom mieste v akomkoľvek zozname a je to úplne opodstatnené. Ultramoderné budovy ako z iného sveta obkolesujú bazény, ktoré dodávajú celému komplexu ešte vzdušnejší charakter (bielo-modrá farebná kombinácia má pripomínať Stredomorie). Za tento architektonický skvost vďačíme Santiagovi Calatravovi Félixovi Candelovi.

Ciudad de las Artes y las Ciencias
Komplex Ciudad de las Artes y las Ciencias. Foto: Zebbache Djoubair, Unsplash

Názov Ciudad de las Artes y las Ciencias by sme mohli preložiť ako „mesto umenia a vedy“, čo presne vystihuje jeho charakter. Jednotlivé budovy totiž majú návštevníkom ozrejmiť (hravou a zaujímavou formou) rôzne aspekty vedy, umenia, technológií a prírody a to prostredníctvom týchto inštitúcií:

  • Hemisfèric: digitálne projekcie a veľkoformátové IMAX kino
  • Science Museum: interaktívne výstavy
  • Oceanogràfic: najväčšie akvárium v Európe

Tri hlavné budovy dopĺňa:

  • Palau de les Arts Reina Sofía: operatívny program
  • Ágora: multifunkčný priestor
  • Umbracle: parkovisko a vstupy

Vstupy si viete samozrejme kombinovať podľa toho, čo vás zaujíma. Ak by ste radi navštívili všetky tri hlavné budovy, kombinovaný lístok na 2 až 3 dni stojí 38,60€. Ak by ste napríklad chceli navštíviť iba akvárium, za návštevu si zaplatíte 31,30€. Múzeum a Hemisfèric zas stoja po 8€. Viac info TU.

L'Oceanogràfic Valencia
Morský tunel v L'Oceanogràfic

2. Jardines del Turia

Tieto mestské záhrady patria medzi najväčšie v celom Španielsku – začínajú pri „meste umenia a vedy“ a tiahnu sa deväť kilometrov pozdĺž celým mestom. Ich netradičný tvar nie je náhodou, pretože vznikli na mieste, kde kedysi pretekala rieka Turia.

Tá však spôsobovala Španielom počas povodní vrásky na tvári a tak sa ju v roku 1958 rozhodli odkloniť. Dnes preteká južne od centra Valencie a na jej mieste sa nachádza krásny zelený park, ktorý je pokojnou oázou a zároveň športoviskom pre drvivú väčšinu obyvateľstva.

Jardines del Turia Valencia
Záhrady Jardines del Turia

V parku sa okrem množstva exotickej zelene a 18 mostov nachádzajú aj zaujímavosti ako napríklad Gulliver park. Ide o naozaj nápadite detské ihrisko, ktoré tvorí 70-metrový Gulliver ležiaci na zemi. Jeho telo zahŕňa množstvo rámp, šmykľaviek a schodov a zabavia sa tu určite aj dospelí. Vstupné je samozrejme zadarmo.

gulliver park valencia
Obrí Gulliver v parku Jardines del Turia

3. Staré mesto – Ciutat Vella

Valencia, mesto staré 2 000 rokov, bola od svojho založenia v roku 130 pred Kristom domovom pre Rimanov, Vizigótov či Moslimov. Pýši sa jedným z najväčších historických centier v Európe, kde sa všetky tieto vplyvy miesili a vytvorili unikátne centrum, ktoré pri svojej návšteve nemôžete vynechať.

Najdôležitejšou stavbou v meste je gotická katedrála (Catedral de Santa María de Valencia) z 13. storočia, v ktorej sa (údajne) nachádza Svätý grál z Ježišovej poslednej večere. Nájdete ho na oltári v kaplnke svätého kalicha, kde má svoje miesto od 15. storočia. Súčasťou katedrály je aj osemuholníková veža El Miguelet– ak si dáte námahu a zdoláte jej 207 schodov, naskytne sa vám úchvatný výhľad na celé mesto!

valencia katedrála
Námestie Plaza de la Virgen, kde sa nachádza aj slávna katedrála s vežou El Miguelet

A ak by ste nemali dosť výhľadov, môžete ešte zdolať dve veže, ktoré boli súčasťou mestských hradieb – tie síce Španieli pri expanzii mesta zbúrali, no veže Serranos a Quart tam stoja dodnes.

Torres de Serranos valencia
Torres de Serranos

Budova La Lonja de la Seda (v angličtine Silk Exchange) ja ďalšou zastávkou, ktorá by mala byť súčasťou vášho itinerára. Od 15. storočia slúžila ako finančné centrum, kde sa stretávali európski obchodníci a uzatvárali dohody. Prepracovaná gotická architektúra jej dokonca vyslúžila miesto v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Ak máte málo času, využiť môžete napríklad dvojhodinovú prehliadku starého mesta so sprievodcom, ktorá je navyše spojená s ochutnávkou miestnych špecialít v Mercat central. Viac info TU.

La Lonja de la Seda valencia
Historická budova La Lonja de la Seda

4. Mercat central

Toto úžasné trhovisko nemôžete pri svojich potulkách Valenciou vynechať. Nájdete tu vždy čerstvé ovocie, zeleninu, morské plody, šunky, syry, vína – čo len nechcete – a vaše zmysly vám poďakujú! Trhovisko sa rozprestiera na ploche 8 000 ma v Európe nič podobné nenájdete.

Zaujímavá je aj samotná stavba, ktorá je síce z 20.storočia, no hravo zapadá do okolitého starého centra mesta. Kovové trámy vo vnútri pripomínajú svojou štruktúrou Eiffelovu vežu a v centrálnej časti a nachádza kupola ako v bazilike. V Marcat central skrátka nebudete vedieť, kde sa máte skôr pozerať.

Mercat central valencia
Centrálne trhovisko vo Valencii

Ak sa tu náhodou ocitnete, nezabudnite ochutnať miestne špeciality ako chorizo, jamón ibérico alebo syr manchego.

5. Playa de la Malvarrosa

Podobne ako v Barcelone, aj vo Valencii sa nachádza mestská pláž „na skok“ od centra. Dopraví vás sem linka MHD číslo 19 a jej trasa začína na námestí Plaza del Ayuntamiento (cestou si obhliadnite aj krásnu radnicu).

Kilometer dlhá zlatistá pláž lemuje pobrežie pri Stredozemnom mori a jej súčasťou je množstvo barov a reštaurácií. Samotnú promenádu môžete navštíviť napríklad aj v noci, kedy sa španielske obyvateľstvo prebúdza k životu a začínajú tie najlepšie párty.

Malvarrosa beach valencia
Bicyklom sa hravo dostanete aj na mestskú pláž Malvarrosa

Ak vám to čas dovolí a radi by ste si vychutnali skutočnú a prírodnú pláž, zamierte južne od centra smerom do dedinky El Saler. Krásnu čistú pláž tam dopĺňajú piesočné duny a čistučká voda. Mnoho ľudí vám povie, že je to zrejme najkrajšia pláž v širokom okolí.

Neďaleko sa nachádza aj národný park Albufera, ktorý je známy ako najväčšie sladkovodné jazero v Španielsku. V jeho okolí žije množstvo chránených druhov zvierat a pestuje sa tam príklad aj ryža. Veľmi obľúbené sú v tejto oblasti výlety malými loďkami, a to najmä počas západu slnka.

El Saler Beach
Čistá a neporušená pláž pri dedinke El Saler

6. Estadio Mestalla

Španieli milujú futbal a inak tomu nie je ani vo Valencii. Každé veľké mesto žije pre svoj lokálny tím a oslavy po vyhratom zápase sú niečo, na čo ako ani turista nezabudnete. Ak nestihnete zápas, navštívte aspoň štadión Mestalla.

Ten patrí medzi najstaršie štadióny v Španielsku a už niekoľko rokov sa ho domáci snažia nahradiť novým s názvom Nou Mestalla. Po finančných komplikáciách nakoniec tím vlani oznámil pokračovanie výstavby nového štadióna – dokončenie sa odhaduje na rok 2022.

Máte preto poslednú šancu obzrieť si naživo legendárny štadión, ktorý hostil domáci tím vyše 90 rokov. Viac info o prehliadke a vstupenkách na tejto stránke.

Estadio Mestalla valencia
Futbalový štadión Estadio Mestalla

Ako sa tam dostať? Napríklad metrom: zastávka Aragón, ktorá leží na linke 5, sa nachádza hneď vedľa štadióna.

7. Festivaly

Ak ste už niekedy boli v Španielsku tak viete, že domáci okrem futbalu a dobrého jedla milujú aj oslavy (alebo fiesty). Počas roka sa ich koná nespočetné množstvo naprieč celou krajinou a ak by ste chceli tiež jednu zažiť, rozhodne si naplánujte výlet na daný dátum (ubytovanie však býva drahšie, takže sa rozhodujte rýchlo).

Vo Valencii je najväčším a najfarebnejším festivalom Las Fallas, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

O čo ale vlastne ide? Podobne ako v iných kultúrach, aj Španieli vítajú jar – Fallas sa vždy viaže k sviatku svätého Jozefa, ktorý kresťania oslavujú 19. marca. Práve posledný deň festivalu (nazýva sa la Cremà) sa pália obrovské kartónové karikatúry a celé toto divadlo sprevádzajú masívne ohňostroje, hudba, kostýmy a farby.

festival Las Fallas valencia
Kartónové bábky počas festivalu Las Fallas

8. Jedlo

Vedeli ste, že Valencia je domovom azda najznámejšieho španielskeho jedla s názvom Paella? Vo Valencii však máte vždy istotu, že ochutnáte tú najlepšiu verziu, pretože všetky suroviny sú vždy čerstvé a lokálne (morské plody, ryža, šafran…).

Z nápojov by ste tiež mali ochutnať sladké rastlinné mlieko s názvom Horchata, ktoré sa pripravuje z tigrích orechov (v skutočnosti to však nie sú orechy ale ide o podzemné hľuzy rastliny s menom šachor). Najlepšie miesta, kde ochutnáte tradičnú receptúru, sú Horchatería Fabian, Horchatería Santa Catalina alebo El Collado.

paella španielsko
Pravá španielska paella s morskými plodmi

Ak svoj výlet plánujete zavŕšiť poriadnou španielskou fiestou, posilniť sa pred ňou môžete alkoholickým drinkom Agua de Valencia, ktorý sa skladá z pomarančového džúsu, vodky, džinu a španielskeho šumivého vína Cava.

Tak na zdravie a príjemný výlet!

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. Počítadlo: 144

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?