Každé dva roky vydá Svetové ekonomické fórum správu o tom, ktoré sú najviac „travel-friendly“ krajiny sveta. Tohtoročná správa sa zameriava na cestovateľskú a turistickú konkurencieschopnosť. Dláždi cestu pre udržateľnú a inkluzívnu budúcnosť. Zameriava sa na vlastnosti, ktoré robia turistickú destináciu veľkou, vrátanie zdravia, hygieny, bezpečnosti a zabezpečenia, infraštruktúry a prírodných zdrojov danej krajiny.
Jadro správy tvorí index cestovateľskej konkurencieschopnosti (TTCI – Travel and Tourism Competitiveness Index), v ktorom je zaradených 136 krajín. Už druhýkrát sa na prvej priečke ocitlo Španielsko.
Čo však robí Španielsko tak veľkou krajinou? Ak ste si hneď spomenuli na Gaudího architektúry v Barcelone či na Camino de Santiago (trasa pútnikov do Santiago de Compostela) ste na správnej ceste.
Európsky národ je známy svojimi kultúrnymi a prírodnými kvalitami. Okrem toho sa európske krajiny vyznačujú dobrou dostupnosťou vzduchom a silnou infraštruktúrou cestovného ruchu. V správe sa uvádza, že Španielsko získalo podporu v cestovnom ruchu od tých cestovateľov, ktorí sa rozhodli vynechať dovolenku na Strednom východe či v niektorých častiach západnej Európy, a to z dôvodu obáv o bezpečnosť.
Aj napriek tomu, že sa Španielsko umiestnilo na vrchole rebríčka, nie je však úplne dokonalá. Čo sa týka faktorov, ako jej podnikateľské prostredie krajiny či získavanie povolenia na výstavbu, tak ich hodnotenie v rámci rebríčka upadá. Španielsko teda bude ešte musieť vykonať nejaké zmeny a zlepšenia, aby udržalo krok s dobou.
Identifikácia najlepšej krajiny pre cestovný ruch nie je však jediným cieľom tejto správy. Správa tiež reportuje, že cestovný ruch je celkovo na vzostupe. Podľa nej až 10% svetových pracovných miest je práve z oblasti cestovného ruchu. Vzhľadom na dôležitosť cestovania v rámci dnešnej ekonomiky sa Svetové ekonomické fórum zameriava na udržanie prosperity tohto priemyslu takým spôsobom, ktorý je udržateľný vzhľadom na životné prostredie.
Správa tiež predkladá návrhy na zlepšenie pre regióny. Napríklad, Severná Amerika by mala zvýšiť cenovú konkurencieschopnosť, udržateľnosť životného prostredia a infraštruktúry. Pre krajiny ázijsko-tichomorského regiónu by regionálna vízová politika mohla zlepšiť cestovný ruch.
Nasledovníkmi Španielska v rebríčku sú Francúzsko, Nemecko, Japonsko a Veľká Británia. Sú síce v top päťke, no nie sú jedinými víťazmi. Mexiko a India tiež dosiahli významný pokrok od poslednej správy. Mexiko je teraz zaradené na 22. mieste, pričom je ale na 2. mieste čo sa týka jeho prírodných zdrojov. India sa celkovo nachádza na 40. mieste, no obsadzuje 9. miesto pre kultúrne zdroje.
Autor článku: Bc. Zuzana Benková