Sevilla: 7 pamiatok, ktoré nemôžete počas svojej návštevy vynechať

sevilla
Farebné detaily na námestí Plaze de Espaňa

Našu sériu článkov o španielskej Andalúzii uzavrieme informáciami o jej hlavnom meste Sevilla. Je ideálnym východiskovým bodom ak chcete precestovať zvyšok regiónu, no dva dni by ste si mali určite nechať aj na prebádanie jej kamenných uličiek a slávnych pamiatok. Mimochodom, vedeli ste, že v Seville sa nachádza tretí najväčší chrám na svete?

Letenky do Sevilly

Sevilla: 7 pamiatok, ktoré nemôžete počas svojej návštevy vynechať
Viedeň
Sevilla
89€

Viac našich článkov:

Majestátna katedrála

„Nechajte nás postaviť tak veľký kostol, že tí, ktorí ho uvidia, nás budú považovať za šialencov.“ Presne s týmito slovami sa začala výstavba tretieho najväčšieho chrámu na svete (spomedzi katedrál je však údajne najväčšia, no názory sa líšia) a ak prídete do Sevilly tak hneď pochopíte, že túto katedrálu skutočne postavili s cieľom ohromiť.

Katedrála Santa María de la Sede zo 16. storočia patrí do svetového zoznamu UNESCO a svoj hrob tu má konca aj Krištof Kolumbus! Viac informácií o vstupenkách nájdete na oficiálnej stránke. Zároveň si tam môžete vopred zakúpiť vstupenku na konkrétny čas a vyhnúť sa tak čakaniu v rade. Základné vstupné pre dospelú osobu stojí 10€ a zahŕňa vstup do katedrály, na jej vežu a zároveň aj návštevu neďalekého kostolíka Salvador.

Katedrála Santa María de la Sede sevilla
Katedrála Santa María de la Sede s vežou Giralda

Bývalý minaret

Súčasťou katedrály je aj zvonica Giralda – výstup na jej vrchol máte v cene lístka. Zaujímavosťou je však to, že veža je v skutočnosti bývalý minaret (na mieste katedrály predtým stála mešita) a kresťania ho prestavali tak, aby mohli do najvyššej časti pridať zvony. Vo vnútri sa nenachádzajú žiadne schody, iba 35 rámp, ktoré vás privedú na vrchol a vy si budete môcť vychutnať neskutočný pohľad na okolie.

Výhľad z veže Giralda sevilla
Výhľad z veže Giralda

Maurský alkazár

Na skok od katedrály sa nachádza pamiatka, kvôli ktorej ľudia primárne navštevujú toto mesto. Real Alcázar de Sevilla je kráľovský palác z 11. storočia (o storočie skôr slúžil ako pevnosť), ktorý sa postupne menil a zväčšoval tak, ako sa striedali vplyvy rôznych panovníkov. Alkázar je od roku 1987 zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO a pred jeho návštevou si radšej vopred zarezervujte lístky na tejto stránke. Na návštevu celého komplexu si nechajte dve, poprípade tri hodiny.

Patio de las Doncellas sevilla
Patio de las Doncellas v alkazári

Alkazár je najstarším kráľovským palácom v Európe a zároveň slúži ako sídlo španielskeho kráľa počas návštev v Seville. Ak si však chcete počas svojej návštevy pozrieť aj túto časť paláca (Cuarto Real Alto), rátajte s príplatkom.

Za čo si však nemusíte doplácať je napríklad najväčší palác Palacio de Don Pedro, ktorý je podobný pevnosti Alhambra pri mestečku Cordoba (a nie je to náhoda). Palác dal totiž postaviť kráľ Pedro, ktorý mal dlhotrvajúce spojenectvo s Mohamedom V., moslimským emirom Granady. Práve on poslal svojich umelcov, aby vyzdobili palác v Seville. Vrcholom ich dokonalého umenia je rozhodne Salón de Embajadores – hala, kde sa v minulosti konali slávnostné ceremónie.

Salón de Embajadores Sevilla
Úchvatný Salón de Embajadores

Súčasťou Palacio de Don Pedro je aj vznešené nádvorie Patio de las Doncellas, ktoré vidíte na predposlednej fotke. Celý komplex Real Alcázar je úžasným mixom maurskej, gotickej, renesančnej a románskej architektúry, na ktorý sa nebudete vedieť vynadívať.

Plaza de Espaňa

Prvú štvoricu „must-see“ pamiatok uzatvára námestie Plaze de Espaňa, ktoré mnohí označujú ako to najkrajšie, ktoré kedy videli. Námestie vzniklo v roku 1928 na počesť výstavy Ibero-American Exposition, ktorého sa zúčastnilo 23 krajín (dôležitými hosťami boli aj latinskoamerické krajiny, bývalé kolónie Španielska).

Každý štát tu mal vlastný pavilón, v ktorom demonštroval to najlepšie z ich kultúry a technológií (Plaza de Espaňa predstavovalo úspechy Andalúzie). Tie najlepšie a najgrandióznejšie pavilóny tam stoja dodnes, no plnia rôzne funkcie (Portugalsko, Argentína, Uruguay…).

Plaza de Espaňa Sevilla
Slávne námestie Plaza de Espaňa

Samotné námestie má polkruhový tvar a lemuje ho kanál, cez ktorý prechádzajú štyri mosty – tie predstavujú štyri historické časti Španielska. Ak budete mať dostatok času, rozhodne si prenajmite loďku a užite si tak slnečné počasie a krásnu architektúru ešte viac.

Námestie Plaza de Espaňa je zároveň súčasťou parku s názvom María Luisa, ktorý vám poskytne príjemné útočisko pred davmi a andalúzskym teplom. Okrem mnohých jazierok, fontán a altánkov sa tam nachádza aj Archeologické múzeumMúzeum populárneho umenia a tradícií.

Setas de Sevilla

Ak vás už omrzí historická architektúra, v Seville si môžete pozrieť „pamiatku“ aj z trochu iného súdka. Unikátna stavba Metropol Parasol je údajne najväčšou drevenou stavbou na svete a domáci ju kvôli jej tvaru nazývajú „Mushrooms Seville“. Na vrchole, kde vás vyvezie výťah, sa nachádza chodník a vy si tam budete môcť vychutnať jedinečný výhľad na mesto. Za výstup si zaplatíte 5€.

Setas de Sevilla
Moderná a unikátna stavba Setas de Sevilla
Setas de Sevilla
Z jej vrcholu sa vám naskytne úžasný pohľad!

Zaujímavé štvrte

Historické srdce Sevilly leží v štvrti (barrio) Santa Cruz, ktorej súčasťou je aj hlavná katedrála s vežou Giralda. Je preto veľmi ťažké minúť ju a prísť by ste sem mali kvôli jedinečnej atmosfére, množstvu reštaurácií a tapas barov, útulným námestiam s pomarančovníkmi či kvôli lokálnym remeselným obchodíkom. Straťte sa v spleti úzkych farebných uličiek a spoznajte rôzne zákutia Sevilly. Mnoho domácich vám povie, že práve takto zažijete tie najkrajšie chvíle.

Santa Cruz Sevilla
Farebné domčeky v štvrti Santa Cruz

Svoje túlanie sa po meste by ste však nemali obmedziť len na historické centrum, ale nazrieť by ste mali aj do iných jedinečných štvrtí. Jednu takú nájdete na opačnom brehu rieky Guadalquivir a nazýva sa Triana. Dostanete sa do nej po moste Isabel II., na konci ktorého vás privíta námestie Plaza del Altozano so slávnou sochou tanečníka flamenco.

Táto štvrť bola v minulosti domovom námorníkov, spevákov či tanečníkov flamenco a preto sa jej dodnes pripisuje prívlastok živá a veselá. Nezabudnite tu navštíviť trhovisko či dielne s keramikou, ktoré sú pre túto štvrť typické. Od roku 2014 je tu dokonca zriadené múzeum Centro Ceramica, ktoré uchováva a prezentuje keramickú tradíciu tejto štvrte.

Centro Ceramica Sevilla
Centro Ceramica v štvrti Triana

Bonus: ďalšie paláce

Sevilla je plná zaujímavých palácov a ak by vám nestačilo vidieť slávny alkazár, navštíviť môžete aj palác Casa de Pilatos, ktorý je mixom renesancie a maurského architektonického štýlu. V súčasnosti je stále sídlom vojvodov z rodu Medinaceli, no prízemie je celé sprístupnené verejnosti (časť prvého podlažia len so sprievodcom). Prezrieť si tu môžete priestranné patio, dve záhrady a detailne prepracované interiéry. Základné vstupné tu stojí 10€.

Casa de Pilatos Sevilla
Casa de Pilatos

Palác Las Duenas z 15. storočia zas patrí rodu Alba, no v roku 2016 sa ho rozhodli sprístupniť verejnosti. Základné vstupné tu stojí tiež 10€ a okrem samotnej architektúry tu môžete obdivovať aj rozsiahlu zbierku umenia a starožitných predmetov. Rovnako, ako v prípade Casa de Pilatos, ide o dokonalý palác s prepracovanými detailmi a farebnými mozaikami azulejos.

Palacio de las Dueñas Sevilla
Palacio de las Dueñas
Palacio de las Dueñas Sevilla
Interiér Palacio de las Dueñas

[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]
[kkstarratings force=“false“ valign=“bottom“ align=“left“]

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 57

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?