Zaragoza : mesto plné spoznávania 

Dve veže tiahnuce sa do výšky, so striebornou a zelenou strechou, za nimi mesto, naľavo od veží je most a rieka
Pohlaď na mesto Zaragoza (zdroj: Depositphotos)

Španielska Zaragoza je hlavným mestom Aragónskeho regiónu. V minulosti bol Pyrenejský ostrov okupovaný viacerými národmi, ktoré priniesli svoje náboženstvá. Premiešali sa tu Kresťania, Moslimovia aj Židia a ich kultúry zostali zhmotnené nielen na historických budovách. O súčasných obyvateľoch sa hovorí ako o veľmi priateľských ľuďoch, ktorí nemajú problém len tak zalichotiť či na ulici pochváliť vaše oblečenie. Ako nie veľmi pozitívna vlastnosť je ich prehnané dávanie sľubov, ktoré poväčšine nesplnia… nenechajte sa teda zmiasť ?. Pri premiestňovaní sa v Zaragoze, využijete verejnú dopravu, no vášniví cyklisti i svoje bicykle.

Chuťové poháriky v siedmom nebi

Z aragónskej dovolenky si určite prinesiete aj nové zážitky z gastronomických ochutnávok.  Vyskúšajte napríklad : Borrajas (zelenina s olivovým olejom) , Teraso asadu (pečené jahňacie), klobásu Longanizas y chonzos či vajíčka s rajčinovou pastou – Huevos al salmorejo. Na obed sa ponáhľať nemusíte. Ten sa u miestnych zvyčajne podáva medzi 2 až 3 hodinou. Malým tipom, kde si ho vychutnať, je najstaršia reštaurácia v krajine, Casa Lac. Po obede si pokojne zájdite oddýchnuť do očarujúceho parku – Parque Grande.

Placha s vodou, do ktorej strieka voda, efekt fontány, osvetlená modrýo-tyrkysovým svetlom
Fontána v Parque Grande José Antonio Labordeta (zdroj: Depositphotos)

Spoznajte skvosty Zaragozy

#1 Katedrála La Seo

Katedrála La Seo ,známa tiež Catedral de San Salvador, bola vybudovaná pre deviatimi storočiami  na mieste bývalého augustového rímskeho fóra. Nájdete ju na námestí Plaza de la Seo. Katedrála sa skladá z piatich krídel a zhluku viacerých umeleckých štýlov. Hlavné prvky predstavujú románsky, gotický,  sloh mudejár i renesančný a barokový. V interiéri sa nachádza múzeum – Múzeum Tapestry. Vystavované tapisérie, tkané čalúnenie, sú považované za najvýznamnejšie vo svojej kategórii. Na obdiv je tu vystavených jedenásť kusov tapisérií, predmety z prepychových kovov, náboženské ozdoby a mnoho ďalšieho.

Biely starodávny kostol s krásnou aplikáciou
Katedrála La Seo (zdroj: Depostphotos)

#2 Palác Aljafería 

Arabskou kultúrou dýcha zachovaný palác Aljafería. Dnes tu zasadá regionálny parlament, no aj napriek tomu je verejnosti sprístupnený. Obranná pevnosť zároveň slúžila ako rezidencia dynastie Banú Hud. Okolie spríjemňuje zeleň v menšej palácovej záhrade. Bližšie môžete netradičnú stavbu spoznať pri exkurzii so sprievodcom. Počas letnej sezóny (apríl – október) je otvorená od pondelka do nedele.

Palác so 4 vysunutými polovežami, pod ním trávnaté plocha
Palác Aljafería (zdroj: Depositphotos)

#3 Rímske divadlo 

Až do roku 1972 sa skrývalo pod rúškom tajomstva. Museo del Teatro Romano bolo postavené v 1. storočí  nášho letopočtu, no objavené o 20 storočí neskôr. V dávnych časoch malo kapacitu 6 tisíc divákov. Dnes uvidíte jeho pozostatky, audiovizuálne prezentácie a 3D modely ukazujúce divadlo v ešte jeho plnej kráse.

Zvyšky starovekej stavby cez ktoré su vybudované chodníky pre turistov
Pozostatky Rímskeho divadla (zdroj: Depositphotos)

#4 Francúzsky trh?

Trochu „shopingového“ sveta ponúka Lanuza, centrálny trh. Jeho architektom bol Félix Navarro, ktorý sa inšpiroval návštevou v meste módy, Paríži. Aj preto sa použitým materiálom podobá na známu Eiffelovu vežu. Táto neoklasická stavba sa tak stala súčasným skvostom mesta. Kúpite tu sladké ovocie, morské plody či chutné syry.

#5 Bazilika de Nuestra Señora 

Vychýrenú baziliku de Nuestra Señora del Pilar na brehu rieky Ebro vybudovali v 17.-18. storočí.  Podľa legendy sa tu na stĺpe objavila Panna Mária. Ako jedno z najdôležitejších pútnických miest krajiny bola  prvým kostolom, ktorý bol zasvätený matke Ježiša. Z barokovej baziliky sa vám naskytne najkrajší výhľad na mesto.  

Krásna bazilika s 9 vežami a jednou hlavnou pred bazilikou sa rozprestiera rieka Ebro
Pohľad na Baziliku de Nuestra Seño (zdroj: Depositphotos)

#6 Akvárium 

Najväčšie riečne akvárium v Európe sa nachádza práve v Zaragoze. Viac ako päť tisíc zvierat pochádza hlavne z riek ako Ebro, Darling Murray, Mekong, Amazonka či  Níl. Najvýznamnejšími druhmi sú arapima, tretia z najväčších sladkovodných rýb sveta, malajský žralok, krokodíl nílsky i leguán amazonský.

Budova v modernom štýle s modrým obrázkom a bielymi výklenkami
Budova najväčšieho riečneho akvária v Európe (zdroj: Depositphotos)

Zaragoza je pravé španielske mesto plné histórie, kultúry a dobrého jedla. Program bude určite zaplnený, no ak sa rozhodnete zájsť viac do dedinského srdca Aragónie ,navštívte Anento alebo Alquezar pred Pyrenejami. 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počítadlo: 5

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?