Ako nás stál výlet v Madride toľko, čo iní zaplatia len za letenky!

Cestovanie na vlastnú päsť sa na Slovensku začalo rozširovať vo väčšom až posledné roky. Pred tým to tu do veľkej miery ovládali cestovky a ak ste sa chceli pozrieť do niektorého z európskych miest, často krát to boli ceny, ktoré si nie každý mohol dovoliť.

Po tom, čo sme spustili letenky za babku sa nás často krát mnoho z vás pýtalo, či sa dá skutočne cestovať tak lacno, či letenky stoja vážne toľko čo píšeme a či tam nie sú žiadne skryté poplatky.

Preto som sa rozhodol napísať vám ako prebiehal náš výlet v Madride a hlavne koľko nás to všetko stálo. A že to je menej ako niektorí zaplatia za letenky. Hlavne keď sme počuli o závratných trojciferných čiastkach, čo nám niektorí naši fanúšikovia písali o letoch do Talianska či Španielska.

Ako nás stál výlet v Madride toľko, čo iní zaplatia len za letenky!1.Kde zoženiem letenky?

Ak chceš ísť na výlet do Madridu, pozeraj sa na ponuky nízkonákladových spoločností.

To, že je spoločnosť nízkonákladová neznamená, že sú bezpečnostné štandardy nižšie, ako u bežných leteckých spoločností. Znamená to iba to, že na palube si za všetko priplatíš, na palube nemôžeš očakávať zrovna najvyšší štandard a aj zákaznicky servis je rozdielny pri letoch spoločnosti WizzAir a Qatar Airways.

Zo Slovenska a okolia sú to hlavne 2 spoločnosti. Z Bratislavy, Budapešti a Prahy lieta do Madridu írska spoločnosť Ryanair. Z Budapešti lieta WizzAir.

Ak sa vám podarí zohnať lacné letenky čisto s Ryanair-om, budete mať možnosť zobrať si o niečo väčšiu batožinu(55x40x20cm + 1 tašku 35x20x20 cm. ). WizzAir totiž za najnižšiu cenu umožňuje zobrať si so sebou iba 1 kus batožiny 42x32x25cm.

My sme kúpili letenky s odletom z Bratislavy do Madridu u Ryanair a vracali sme sa z Madridu do Budapešti s WizzAir-om. Celkovo sme si teda mohli zobrať iba 1 batožinu 42x32x20cm do 10kg. Na tých 2 a pol dňa sme sa však zmestili(leteli sme 19.10.2016 ráno a späť sme šli 21.10.2016 večer). Stáli nás však iba 45€!

V októbri bolo pritom v Madride ešte stále celkom pekne. Behali sme po meste v krátkom rukáve. Teda až na jeden deň, kedy nám na malú chvíľku popršalo.

Ako nás stál výlet v Madride toľko, čo iní zaplatia len za letenky!2. Ako sa dostanem z letiska a koľko ma to bude stáť?

Letisko v Madride nie je príliš vzdialené od mesta. Pri ceste z neho mi prišlo, že sme boli v meste za pár minút. Pri ceste späť zase, že na tak krátku vzdialenosť ideme dosť dlho. Ale tam sme mali tuším mierne zápchy tak preto.

Cesta z letiska aj naň stojí 5€ nech nastupujete na ktorejkoľvek zastávke. Lístok si kúpite priamo u vodiča.

Zastávka sa nachádza hneď pri letisku. V samotnom Madride budete potom vystupovať viac menej v centre. Na mapke nižšie je modro označená zástavka, na ktorej sme vystupovali – kúsok od ulice Gran Vía. Červenou sú potom označené miesta, kde sa nastupuje. M

My sme nastupovali dole pri železničnej stanici. Zastávka sa nachádza smerom doľava od hlavného vchodu na železničnú stanicu. Akonáhle nájdete autobusové nástupište tak linka na letisko je označená inou farbou ako všetky ostatné(tuším to bola žltá).

mapka Madrid
Na obrázku sú zakrúžkované aj stanice metra a vľavo hore aj domček symbolizujúci naše ubytko. Dostali sme sa k nemu však v pohode peši. Bolo to k nemu možno 20 minút peši od zastávky.

Letiskový expres jazdí celkom často. Aktuálny cestovný poriadok nájdete na tejto stránke vpravo hore.

Ako nás stál výlet v Madride toľko, čo iní zaplatia len za letenky!3.Ako sa po meste pohybovať?

My sme po Madride prešli peši cez 40km a za mňa je to tá najlepšia možnosť ako po Madride cestovať – ak idete na niekoľko dní a chcete spoznať tie najznámejšie miesta, ktoré sa nachádzajú viac menej v centre. Iba posledný deň sme išli 2 krát metrom kvôli tomu, aby sme stihli všetko čo chceme. No keby máme o deň/dva viac, ideme pravdepodobne čisto peši.

Madrid je krásne mesto a nie je ani tak o nejakých konkrétnych miestach ako o celku. Doslova tu platí známe „cesta je cieľ“. Často krát sme sa len prechádzali a narazili na úžasné uličky, parky a miesta, ktoré v žiadnych článkoch typu „TOP 10 vecí čo vidieť v Madride nenájdete“.

Osobne odporúčam túto aplikáciu na Google Plat – Map of Madrid offline. My sme šli čisto cez ňu. Je tam zaznačených milión vecí, nepotrebujete k nej dáta a gps-ka na nej fungovala super(ak by ste sa vracali do Budapešti, od tých istých tvorcov je aj pre Budapešť.)

Metro v centre ináč stojí od 1,5€ do 2€. 1,5€ do 5 zastávok, s každou ďalšou o 10 centov viac až po maximum 2€. Dá sa kúpiť aj lístok na 10 jázd za 12,2€

Ak by ste šli aj mimo širšieho centra, treba si pogoogliť cenník, ceny sú tam o niečo vyššie.

Ako nás stál výlet v Madride toľko, čo iní zaplatia len za letenky!4. Kde sme boli ubytovaní a koľko nás to stálo?

Bývali sme v Apartamentos LG45. Ide o apartmány v absolútnom centre mesta.

Za 2 noci sme zaplatili štyria 117€ – 28,5€/osoba, 14,25€/osoba/noc. Na to, že je to ubytovanie v centre mesta úplne super cena.

A navyše to nie je nízka cena na úkor kvality. My sme boli skutočne spokojní. Pekný apartmán, dve jednolôžkové postele, rozťahovací gauč, vlastná kúpeľňa so sprchovým kútom, sporák, telka a klimatizácia. 

Náš apartmán bol situovaný tak, že večer sme fakt nič nepočuli. Aj keď vonku bol to žilo stále.

Jedine WiFi nešla najlepšie. Ak skúsite toto ubytko, tak odporúčame miesto medzi kuchynkou a televízorom na zemi 😀 Tam sme mali najväčšiu úspešnosť. Prípadne keď stratíte nervy tak na chodbu.

Určite však odporúčam. Za tú cenu to je úplne super ponuka.

Ako nás stál výlet v Madride toľko, čo iní zaplatia len za letenky!5. Ktoré miesta by si nemal minúť?

Park Retiro

Sem určite choďte. Krásny park, v ktorom sa prejdite a pokojne tam strávte aj nejaké doobedie/poobedie.

Je tam okrem iného aj možnosť člnkovania, pri ktorom môžete zrelaxovať. Jeden čln, kde sme boli dvaja nás stál 6€ na trištvrte hodinu. My sme tam pobudli asi hodinku. Akosi sme nevnímali čas. Ale bolo to úplne v pohode, nikto od nás nechcel nič naviac.

Templo de Debod

Pre niektorých aj pod názvom „Fuerta de Va“.Pred cestou do Madridu som čítal rôzne názory. Podľa mnohých overrated. Ja si však myslím, že je to zastávka, ktorú by mal absolvovať každý. Predsa len kúsok egyptského chrámu v absolútnom centre európskej metropoly neuvidíš len tak. 

Mercado de San Miguel

Áno, je to drahé. Áno, je to zamerané na turistov. No aj tak sa tu zastavte. Už len pre to, aby ste videli, čo všetko tam nájdete. My sme si odtiaľto odniesli len nejaké maličkosti do pár eur – len na vyskúšanie. Ale žalúdok mi pracoval teda o sto šesť.

Museo Taurino

Španieli sú známi býčími zápasmi a tu máte možnosť spoznať o čo ide priamo v aréne. Stálo to okolo 10-15€. Nie som si úplne istý, koľko presne. Pohybovali ste sa po celom objekte(ktorý je mimochodom skutočne architektonický skvost) a ono vám to rozprávalo po anglicky o histórii, býčích zápasoch a toreadoroch. Uvidíte aj nejaké to video(ktoré mňa osobne nasralo, lebo o týchto zápasoch si myslím svoje)

Železničná stanica Atocha

Táto stanica vás skutočne zaujme. Nachádza sa v nej totiž botanická záhrada aj s nejakými tými zvieratkami. Priamo na stanici. Určite sa zastavte


V Madride je však ešte viacero super miest, ktoré sme nestihli objaviť. Neboli sme vo vnútri v ďalších super múzeách a dokonca ani v kráľovskom paláci. Preto 2-3 dni je na spoznanie Madridu málo.

Ako nás stál výlet v Madride toľko, čo iní zaplatia len za letenky!6. A kam by som znovu už nešiel?

Ak ste si zisťovali, kam sa v Madride vydať, určite ste narazili na čokoládovňu San Ginés a ich legendárne churros.

Churros ako také nie je nič svetoborné, práve naopak. Tie také tyčinky čo dávate do čokolády sú vyprážané a celkom mastné. Čokoláda tomu dá ako takú fajn chuť…ale povedzme si úprimne, tam by mohli dať hocičo a keď to namočíte do čokolády tak to bude chutiť.

San Ginés nie je potom už čokoládovňa s atmosférou kde si sadneš a vychutnávaš ich pochúťky, ktoré už robia veľmi dlho, ale skôr ťahák na turistov. Všetko tam vyrábajú pomerne masovo a prišlo mi to skôr ako fast food, ale so sladkými vecamiAko nás stál výlet v Madride toľko, čo iní zaplatia len za letenky!

7. Koľko ma to teda presne stálo?

Budem rátať výdavky od odletu do Madridu, do príletu do Budapešti. Následne má totiž každý iné náklady na dopravu podľa toho odkiaľ zo Slovenska konkrétne je. Taktiež treba poznamenať, že sme mali potraviny hlavne zo Slovenska a dokupovali sme len nejaké drobnosti.

Fixne náklady

Letenka……………………..45€

Ubytovanie…………………28,5€

Cesta z letiska a naň……..10€

Dohromady…………………83,5€

Ďalšie náklady

Člnkovanie…………………..6€

Vstup Museo Taurino………12,5€

Metro…………………………3€

Potraviny……………………..18€

Dohromady………………….39,5€

Spolu…………………………123€

Nestálo nás to až tak mnoho a aj tak sme si užili super výlet, máme super zážitky a spoznali sme ďalšiu európsku metropolu. A určite to ide aj lacnejšie. Všetko záleží len na tvojich možnostiach a na tom ako moc chceš cestovať. My do Madridu ešte určite poletíme, a čo ty?

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 3.7 / 5. Počítadlo: 7

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?