La Graciosa: Objavte najnovší ostrov Kanárskych ostrovov

Ostrov La Graciosa, Lanzarote
Ostrov La Graciosa (Unsplash)

Ostrov La Graciosa je súčasťou súostrovia Chinijo. Nachádza sa na severozápade ostrova Lanzarote na Kanárskych ostrovoch, od ktorého je oddelený iba úzkym pásom Atlantického oceánu. Zvažujete návštevu tohto prekrásneho miesta? Alebo sa naň už netrpezlivo chystáte? Poradíme vám všetko, čo potrebujete vedieť pred plánovaním výletu na tento ostrov. A povieme si aj o niekoľkých plážach a miestach, ktoré sa oplatí navštíviť.

Ako sa dostať na La Graciosa

Na ostrov La Graciosa sa dostanete z ostrova Lanzarote. Stačí skočiť na trajekt v meste Órzola na severe Lanzarote a za 30 minút ste tam. Časy plavieb a ceny lístkov si môžete pozrieť tu. Listok stojí 14 EUR jedna cesta dospelý a 7,50 EUR dieťa.

Zaujímavosti o ostrove La Graciosa

Ostrov má rozlohu približne 29 km² a nachádzajú sa tu iba dve osady – La Caleta del Sebo (hlavné „mesto“ ostrova) a Casas de Pedro Barba.

Žije tu približne 700 obyvateľov. Celý ostrov, s výnimkou dvoch spomínaných osád, je súčasťou kultúrneho dedičstva.

La Graciosa sa stal najnovším ostrovom Kanárskych ostrovov, keď získal so súhlasom Španielskej komisie vlastnú právnu subjektivitu.

Príbeh ostrova inšpiroval tvorcu známeho románu Ostrov pokladov. Podľa legendy sa v 60. rokoch 17. storočia britská posádka na La Graciosa stala terčom prenasledovania pirátskej galeóny. Pre obavy zo zajatia sa rozhodli zakopať svoje zlato niekde na ostrove. Napriek mučeniu odmietli prezradiť miesto, kde sa poklad nachádza. Tento príbeh náhodne pripomína román Roberta Louisa Stevensona. Niektorí tvrdia, že poklad je dodnes ukrytý na ostrove. Ktovie, či ho pri jeho návšteve neobjavíte práve vy.

Kedy navštíviť ostrov La Graciosa?

Vo všeobecnosti sa odporúča navštíviť ostrov od júna do októbra – teda v prípade, že si chcete užiť nielen výlety, ale aj kúpanie v mori. Celkovo sú však Kanárske ostrovy prívetivé celoročne. Ak túžite po pokoji, vyberte sa sem mimo letnej sezóny. Od polovice júna do konca augusta môže byť v dôsledku vyťaženosti náročnejšie prenajať si bicykel, a preto si v tomto období urobte rezerváciu vopred. Teploty sú tu v lete vysoké, takže nezabudnite na šiltovku alebo klobúk, opaľovací krém a pitný režim.

La Graciosa na bicykli

Na ostrov La Graciosa sa dostanete za 25 minút trajektom z mesta Orzola. Odchody a príchody trajektu sú prehľadne vypísané na tomto webe. Vzhľadom na malú rozlohu ostrova je možné ho jednoducho preskúmať na bicykli alebo dokonca pešo. Keďže tu nejazdia takmer žiadne autá, jazda na bicykli po prašnej ceste je skutočným nerušným zážitkom.

Bicykel si môžete vziať so sebou na trajekt. Ak ho nemáte k dispozícii, využite služby požičovní. Ich výhodou je, že vám pomôžu aj s prípadnými defektmi alebo opravami. Kontakt na požičovňu na La Graciosa a viac informácií o prenajatí bicyklov nájdete tu. Ulice a cesty ostrova sú neasfaltované, ale pokryté pieskom.

Potápanie v priezračných vodách

Pláže na La Graciosa sú skvelým miestom pre objavovanie pestrého podmorského sveta. Na celom ostrove sa nachádza niekoľko potápačských centier. Ponorte sa do priezračných vôd a hlbín ostrova s množstvom jaskýň a tunelov. Môžete tu pozorovať niekoľko druhov morských živočíchov a rastlín vrátane ohrozeného druhu žraloka polorajovitého. La Graciosa sa vyznačuje najväčšou biodiverzitou nielen na Lanzarote, ale na celých Kanárskych ostrovoch.  

Návšteva múzea

Ak sa chcete dozvedieť viac o ostrove, odporúčame vám navštíviť múzeum Museo Chinijo, ktoré pozostáva z troch miestností. Zaoberá sa prírodou a históriou ostrova La Graciosa a súostrovia Chinijo. Dozviete sa tu všetko o veľrybách a delfínoch, ktoré žijú vo vodách v okolí ostrova.

Múzeum je síce malé, ale veľmi poučné pre dospelých aj deti. Vstup do múzea je bezplatný a po jeho návšteve sa môžete zastaviť v malom obchode so suvenírmi, v ktorom nájdete niektoré produkty z aloe vera vyrobené na ostrove Lanzarote. Otváracie hodiny múzea si pozrite na tejto stránke.

Najobľúbenejšie pláže

Rajské pláže na ostrove La Graciosa, ktoré obmýva Atlantický oceán, sú ideálne na pokojný relax, plávanie, potápanie a slnenie.

Baja del Ganado

Jednou z najlepších pláží na ostrove je Baja del Ganado. Je obľúbená pre svoju tyrkysovú vodu a biely piesok, ktorý vytvára nádherný kontrast s čiernymi vulkanickými skalami v okolí. Toto miesto je ako stvorené pre tvorbu dokonalých fotiek na Instagram.

La Francesa

Ďalšou obľúbenou plážou je La Francesa. Nachádza sa na juhu ostrova a je známa svojím širokým pobrežím s bielym pieskom a pokojnými azurovými vodami, ktoré z nej robia ideálne miesto na šnorchlovanie. Vyniká nádherným výhľadom na pohorie Riscos de Famara. Na pláži kotvia všetky člny, ktoré z ostrova organizujú výlety. Dostanete sa sem pešo alebo na bicykli po piesočnatej ceste z Caleta de Sebo.

Las Conchas

Pláž Las Conchas
Playa de las Conchas (unsplash)

Máte radšej pokojnejšie pláže? V tom prípade vám odporúčame navštíviť rozsiahlu pláž Las Conchas. Zo všetkých vyššie spomínaných pláží sa tu zvyčajne nachádza najmenej turistov.

Tip na záver: Ak však hľadáte úplný pokoj a ticho, vyberte sa na panenskú pláž Caleta de Pedro Barba.

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počítadlo: 5

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?