Formentera: nezabudnuteľná dovolenka na skok z Ibizy

Tyrkysové more s bielym člnom uprostred
Formentera (zdroj: Depositphotos)

Španielsky ostrov, Formentera, je súčasťou Baleárskych ostrovov. Susedí so známejšou Mallorcov, Menorcov a Ibizov, preto sa zvykne nazývať aj ako „sestra Ibizy“. Radi tu dovolenkujú slávne osobnosti ako Leonardo DiCaprio či známe športové hviezdy. Dostanete sa sem len loďou z Ibizy, čo Formenteru robí ešte príťažlivejšou.

Mapa formentery, modrá plocha predstavuje more žlté ostrov Formneteru
Formentera na mape (zdroj: Depositphotos)

Miesto bez dopravnej zápchy a španielsky Karibik

Ostrov je dlhý 19 km, takže preprava na Formentere je jednoznačná – nepotrebujete žiadne auto! Miestne inštitúcie sa zaujímajú o environment a Vyhlásením o zákaze cestovnej premávky chránia jedinečné prírodné prostredie. „Sestra Ibizy“ ponúka až 32 zelených trás, čo predstavuje viac ako 100 km príjemnej chôdze alebo jazdy na bicykli – fantastické spoznávanie krajiny.

Nemajte však obavy. Nie je to miesto, kde si neodýchnete. Rozprestiera sa tu viac ako 20 km pláži s bielym pieskom a krištáľovo tyrkysovou vodou. Jednoducho malý španielsky Karibik.

Na severe ostrova leží krásna pláž Illetes beach. Dá sa sem dopraviť autom, na bicykli, skútri či verejnou dopravou. Môžete si tu prenajať slnečníky s lehátkami (cena za vypožičanie na deň – 10€) alebo si priniesť svoje. 

Pláž s modrým nebom a tyrkysovou vodou, krátky mostík na mori
Illetes beach (zdroj: Depositphotos)

Ďalšie pláže na Formentere

Caló des Mort– zátoka s menšou plážou, nachádza sa na juhu Formentery.

Es Pujols beach– obľúbená pláž talianskych dovolenkárov, organizujú sa tu párty a patrí medzi viac známe pláže ostrova.

Cala Saona beach – leží neďaleko útesu Punta Rosa,  najlepšie miesto na pozorovanie západu slnka. Pláž je pokojná, v blízkosti sú hotely a reštaurácie.

Migjorn beach – najdlhšia pláž ostrova, obľúbená medzi miestnymi. Nachádzajú sa tu reštaurácie a bary. Kokteil si vychutnáte s očarujúcim výhľadom na more.

Es Arenals beach – vhodná pláž pre rodiny s deťmi, je tu pokojné more plus na jeho dne sa nenachádzajú žiadne skaly ani kamene.

Pláž s modrými lehátkami a palmami
Es Pujols beach (zdroj: Depositphotos)

Z majáka na trh 

Ako si obohatiť pobyt na ostrove? Navštívte jeho majáky. Prvý uvidíte hneď pri príchode na ostrov – La Savina. Ďalší maják, La Mola, je kuriozitou Formentery. Výši sa na najvyššom bode ostrova a výhľad z neho je okúzľujúci.

Trávnatá plocha a vzadu biely maják
Maják La Mola (zdroj: Depositphotos)

Sant Francesc možno považovať za hlavné mestečko. Nachádza sa tu radnica, kostol či trhovisko so suvenírmi. Kúpite tu klasické magnetky, ale aj ručne vyrábané šperky, sukne či sandále s granátkami. Najväčším remeselným trhom je však trhovisko La Mola. Koná sa každú stredu a sobotu od 16. do 21. hodiny. Predajcovia ponúkajú ručne vyrábané kožené výrobky, keramiku, šperky, textil. Drink z  neďalekého baru si vychutnáte pri živej hudbe umelcov hippies.

Spoznávať ostrov sa dá aj z morského dna. Potápanie v tejto časti Stredozemného mora vám predkladá na obdiv širokú škálu biodiverzity, a jednako najväčší vrak v tomto mori – nákladnú loď Don Pedro dlhú 140m. Ak potápanie neovládate, v potápačských centrách, ktorých je tu viacero, vás to určite naučia. Dobrou alternatívou je aj šnorchlovanie.

Rôzne ručne vyrábané farebné šperky a tašky
Trh umelcov hippies – ilustračný obrázok (zdroj: Depositphotos)

„Sestra Ibizy“ má rozlohu iba 83,24 km2, no zároveň ponúka množstvo aktivít. Prírodných i neživých. Príďte aj vy na tento ostrov a spoznáte raj na zemi, taký, aký nezažil ani Robinson Crusoe :). 

 

 

 

Ako sa ti páčil tento článok?

Klikni na hviezdu a ohodnoť:

Priemerné hodnotenie 4.4 / 5. Počítadlo: 17

Zatiaľ neohodnotené.

Keďže sa vám článok pačil...

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Mrzí nás, že sa vám článok nepáčil

Poďme sa zlepšiť!

Poviete nám, čo bolo zle?